همه‌گیری کووید-۱۹ رو به پایان است؟

جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، و تدروس آدهانوم، دبیر کل سازمان بهداشت جهانی (WHO)، اخیراً نسبت به پایان اپیدمی کووید-19 ابراز خوش بینی کرده اند. اما آیا این همه گیری واقعا در گذشته بوده و دیگر ادامه ندارد؟

به گزارش خبر روزانه، رئیس جمهور آمریکا در این مصاحبه ارزیابی جسورانه ای از بحران کرونا ارائه کرد و به مردم اطمینان داد که همه گیری کووید-۱۹ به پایان رسیده است.

وی تصریح کرد: ما همچنان با بیماری کووید 19 دست و پنجه نرم می کنیم و باید اقداماتی را در رابطه با این بیماری انجام دهیم. اما اپیدمی تمام شده است. اگر دقت کنید می بینید که افراد دیگر ماسک نمی زنند. به نظر می رسد همه خوب هستند. بنابراین، من فکر می کنم که وضعیت در حال تغییر است.

اظهارات بایدن تنها چند روز پس از آن بیان شد که تدروس آدهانوم نیز ارزیابی خوش بینانه ای از پایان همه گیری ارائه کرد و گفت: “ما هنوز در آن موقعیت نیستیم، اما پایان همه گیری کووید-19 در چشم است.”

تعداد مرگ و میر ناشی از کووید-19 در سراسر جهان در حال کاهش است. سازمان جهانی بهداشت 11118 مورد مرگ و میر ناشی از این بیماری را در هفته منتهی به 5 سپتامبر ثبت کرد که کمترین میزان مرگ و میر هفتگی از اواسط مارس 2020 است.

با این حال، این خوش بینی ممکن است با آنچه در سایر نقاط جهان می بینیم در تضاد باشد.

ایو کاپیترز، اپیدمیولوژیست در دانشگاه بروکسل، گفت: “این می تواند ادعاهایی مبنی بر پایان یافتن اپیدمی در اروپا را مخدوش کند و چندین کشور در برنامه واکسیناسیون پاییز تجدید نظر کنند.”

همچنین آژانس داروی اتحادیه اروپا در گزارشی جدید اعلام کرد: موارد جدید کووید-19 و تعداد مرگ و میر ناشی از آن کاهش یافته است، اما اپیدمی این بیماری همچنان ادامه دارد و لازم است تا قبل از شروع بیماری شیوع و تزریق شود. شروع فصل زمستان دوز یادآوری واکسن را تهیه کنید.

در فرانسه هنوز فاصله زیادی با اعلام غلبه بر همه گیری کووید-19 وجود دارد، زیرا سازمان بهداشت عمومی این کشور نسبت به افزایش موارد از ابتدای سپتامبر هشدار داده است.

چین همچنین تمایلی به اعلام مهار بیماری در مبارزه با کووید-19 ندارد. بیش از 30 شهر چین همچنان در قرنطینه جزئی یا کامل و محدودیت های کرونا هستند.

یک اپیدمیولوژیست در دانشگاه مونپلیه فرانسه گفت: تنها راه برای اینکه بدانیم آیا به پایان همه گیری رسیده ایم توجه به اشباع بیمارستان ها است. به لطف واکسیناسیون گسترده، استفاده از روش‌های مؤثر درمانی و مراقبتی، ظهور سویه‌هایی مانند Omicron که منجر به وخامت کمتر وضعیت بیمار می‌شود، تأثیر بیماری کووید-19 بر نظام سلامت کشور کمتر از یک سال پیش.

همانطور که فرانس 24 گزارش می دهد، اعلام پایان اپیدمی به این معنی نیست که کووید-19 ریشه کن شده است، به ویژه در مناطق فقیر و کشورهایی که روند واکسیناسیون کند است. بنابراین اپیدمیولوژیست ها معتقد نیستند که پایان همه گیری به زودی اعلام شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا