ورزشی

وضعیت ۲ فوتبالیست ملی‌پوش خاتون بم رو به بهبود است

آفتاب‌‌نیوز :

رییس کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران با اشاره به بررسی آخرین وضعیت جسمانی ۲ فوتبالیست ملی پوش تیم خاتون بم کرمان که در یک سانحه رانندگی مصدوم شده‌اند ، گفت: روند درمان آنان رو به بهبودی است.

سعید سیدالحسینی شامگاه دوشنبه در حاشیه نشست کمیسیون پزشکی ۲ فوتبالیست ملی تیم خاتون بم در جمع خبرنگاران اظهار داشت: جذب خون ریزی داخل مغز “بهناز طاهرخانی” در حال افزایش است و “زهرا خواجویی” هم با نظر خانواده وی از بیمارستان بم منتقل می شود.

رییس کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال بیان کرد: وضعیت بهناز طاهرخانی نسبت به روزی که سانحه تصادف رخ داد و مغزش آسیب نسبتا جدی دید شرایط بهتری دارد و ضریب هوشی به سمت بهتر شدن رفته است.

 در سانحه رانندگی خودرو حامل سه بازیکن تیم فوتبال خاتون بم که عضو تیم ملی نیز هستند، ملیکا محمدی جان خود را از دست داد و ۲ بازیکن دیگر مصدوم نیز بستری هستند.

سیدالحسینی افزود: این فوتبالیست که در ابتدای ورود به بیمارستان خون ریزی مغزی داشت ۲ سی تی اسکن از وی گرفته شده بود که وضعیت وی امروز بعد از گرفتن سی تی اسکن کنترل نسبت به روز اول مراجعه به سمت بهترشدن رفته است.

رییس کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: میزان خون ریزی وی در حال کم شدن و جذب خون در حال افزایش است.

وی با اشاره به اینکه بالاترین ضریب هوشی برای یک فرد عدد ۱۵ است عنوان کرد: زمانی ضریب هوشی فرد از ۱۲ بالاتر باشد یعنی شرایط خوبی دارد و ضریب هوشی طاهرخانی بین ۱۳ و ۱۴ متغیر است زیرا خون ریزی به صورت کامل جذب نشده و مقداری اثر فشاری در مغز وجود دارد.

به گفته وی گاهی ممکن است تا زمانی که خون ریزی به صورت کامل جذب شود بیمار حالت گیجی و مَنگی پیدا کند.

روند درمان ۲ فوتبالیست ملی پوش خاتون بم رو به بهبود است

دکتر سیدالحسینی اضافه کرد: طاهرخانی از لحاظ تنفسی و قلبی و همچنین معاینات داخلی و خون ریزی داخلی تاکنون مشکلی نداشتند و امیدواریم که در آینده هیچ اتفاق بدی رخ ندهد.

وی درباره حالت خواب الودگی که قبلا بهناز طاهرخوانی داشت توضیح داد: خواب الودگی وی بهتر شده و به دلیل اینکه یکسری دارو دریافت می کند بیمار به سمت خواب الودگی می رود و برای ما جذب خون ریزی مغزی بیمار مهم است که خوشبختانه در سی تی اسکن روند جذب خون مشاهده شده است.

رییس کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال ایران تصریح کرد: طاهرخانی یک شکستگی در مهره اول گردنش دارد و بعد از اینکه روند خون ریزی مغزی بیمار پایدار شد طبق مشورت با اساتید جراحی اعصاب به سمت درمان و ترمیم شکستگی مهره گردن می رویم .

به گفته وی در حال حاضر گردن طاهرخانی بسته شده است برای اینکه گردن حرکتی نداشته باشد و ثابت بماند.

دکتر سیدالحسینی عنوان کرد: این بیمار به دلیل اینکه از وضعیت جسمانی و سلامتی خوبی برخوردار بوده وهمچنین بدن قوی داشته سرعت ترمیم مغزش نیز بیشتر از یک فرد عادی است و روند درمان بهتر و سریعتر پیش می رود .

وی گفت: بهناز طاهرخانی شکستگی خیلی بدی در بدنش ندارد و استخوان کتف از پشت ترک جزیی دارد که در فاز دوم درمان قرار دارد.

وی درباره وضعیت جسمانی زهرا خواجویی نیز افزود: خواجویی نسبت به بهناز طاهرخانی وضعیت بهتری دارد و یک شکستگی در لگن دارد که طبق نظر پزشکان متخصص اورتوپد نیاز به عمل نیست و خودش قابل ترمیم و جوش خوردن است.

رییس کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال ایران اظهارداشت: این فوتبالیست در مچ دست نیز شکستگی دارد که توسط پزشک گچ گرفته و آتل بسته اند همچنین در شانه چپ درد جزیی داشت که قرار شد عکس از شانه گرفته شود.

به گفته وی اگر بلیط پرواز طی یک یا دو روز آینده مهیا شود زهرا خواجویی به تهران یا هر شهرستانی که خانواده بیمار موافق باشد منتقل می شود.

دکتر سیدالحسینی درباره انتقال بهناز طاهرخانی به بیمارستان دیگری گفت: تکان دادن طاهرخانی از نظر علمی و طبق نظر اساتید جراحی اعصاب درست نیست زیرا ریسک(خطر) بالایی دارد و شاید خون ریزی مجدد اتفاق بیفتد.

وی افزود: وقتی شرایط به سمت بهبودی پیش می رود نباید ریسک کرد.

دکتر سیدالحسینی ادامه داد: پزشکان جراح مغز و اعصاب و ارتوپد این ۲ بیمار بسیار علمی کار کردند و پرسنل بیمارستان پاستور بم هم زحمات زیادی برای این این ۲ ملی پوش مصدوم کشیدند.

جلسه کمیسیون پزشکی شامگاه دوشنبه با حضور رییس کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران، پزشکان متخصص ، رییس بیمارستان پاستور بم و خانواده های دو فوتبالیست ملی در محل این بیمارستان و به منظور بررسی بیشتر وضعیت دو فوتبالیست ملی برگزار شده است.

تیم خبری علوم ورزشی

نویسنده‌ی ورزشی با تمرکز بر راهنمایی‌های تمرینی و بهبود عملکرد ورزشی. با به اشتراک گذاری تکنیک‌ها و استراتژی‌های موثر در ورزش، هدفمندی خود را در بهبود عملکرد ورزشی خوانندگان قرار می‌دهم. همراهی با من را بپذیرید و به جزئیات هیجان‌انگیز دنیای ورزش بپردازید.
دکمه بازگشت به بالا