روش پیوند اسکنه بادام + زمان دقیق پیوند

درخت بادام به دلیل ارزش اقتصادی و تجاری ثمره آن، جز درختان پررونق و پرسودی است که اکثر باغداران نسبت به کاشت و پرورش آن توجه ویژه‌ای دارند. این درخت از روش‌های جنسی و غیرجنسی تکثیر پیدا کرده و با توجه به شرایط بیولوژیکی و اقلیمی متنوع دارای واریته‌های گوناگونی است. یکی از روش‌های تکثیر بسیار کارآمد درخت بادام روش پیوند اسکنه است. پیوند زدن در اصل ادغام و ترکیب دو گیاه با ژنتیک و ویژگی‌های قرابتی و نزدیک به هم است.

بهترین پایه برای پیوند بادام | بهترین زمان پیوند بادام | پیوند بادام به آلوچه

 در نهایت گیاه جدید با با خصوصیاتی همچون بازدهی و باردهی بالا و همچنین مقاومت به تنش‌های آبی و خاکی به صورت جداگانه رشد و نمو پیدا می‌کند. البته هدف از پیوند می‌تواند تکثیر، تقویت، ترمیم یا افزایش کیفیت و بازدهی درخت بادام نیز باشد. تنوع روش‌های پیوند درخت بالا بادام بالا است، که ما در بخش زیر به اختصار روش پیوند اسکنه، مراقبت‌های لازم پس از پیوند و زمان و فصل مناسب آن را شرح می‌دهیم پس تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید.

روش پیوند اسکنه بادام

از جمله قدیمی‌ترین و مرسوم‌ترین روش‌های پیوند در بین باغداران درخت بادام روش پیوند اسکنه است، در این شیوه پیوند معمولاً پایه اصلی از تنه اصلی یا محل طوقه و بازوها برش داده می‌شود. سپس با استفاده از چاقوی پیوند یا داسک به شکل عمودی در قطر پایه شکاف‌هایی به عمق ۵/۲ تا ۵ سانتی‌متر ایجاد می‌شود، سپس با کمک نوک داسک یا چاقوی پیوند این شکاف کمی باز می‌شود تا پیوندک به راحتی درون پایه قرار بگیرد.

 پیوندکی که انتخاب می‌شود باید از شاخه‌های یک ساله با طول ۱۲ تا ۲۰ سانتی‌متر باشد،  به هنگام برش پیوندک باید پوست موجود در حد فاصل دو قسمت تراشیده باقی بماند، زیرا این عمل باعث می‌شود لایه زاینده در مقابل عوامل تنش‌زا ایمن شود. در این روش با نوک چاقو یا داسک شکاف ایجاد شده روی پایه را باز می‌کنیم و پیوندک را مماس با پوست پایه قرار می‌دهیم، فشار دادن شکاف باعث می‌شود پیوندک به شکل محکم جایگیری شود.

 برای جمع‌تر شدن شکاف می‌توان با استفاده از نخ یا سیم مفتول نیز دور شکاف را بست همچنین با استفاده از چسب باغبانی پیوندک و سطح پایه را پوشش می‌دهیم تا عمل پیوند با موفقیت انجام شود.

بهترین پایه برای پیوند بادام | بهترین زمان پیوند بادام | پیوند بادام به آلوچه

مراحل انجام پیوند اسکنه

 • قسمت پایینی پیوندک به شکل مورب برش داده و پوست قسمت بیرونی آن باید حفظ گردد.
 • پایه از تنه اصلی بازوها یا محل طوقه سربرداری شود.
 • در قطر آن شکافی به عمق ۵/۲ تا ۵ سانتی‌متر ایجاد شود.
 • شکاف با کمک نوک چاقو باز شده تا پیوندک به راحتی به طور مماس با پوست پایه در شکاف قرار گیرد.
 • محل پیوند از قسمت بالا به سمت پایین بسته شود.
 • همچنین نوک پیوندک‌ها و محل پیوند با کمک چسب باغبانی پوشش داده شود.
 • مرحله آخر گرفتن پیوند و منتظر شدن برای جوانه است.

بهترین زمان انجام پیوند اسکنه درخت

معمولاً عملیات پیوند درخت بادام زمانی انجام می‌شود که بازه فعالیت درخت آغاز شده باشد و میزان شیره نباتی آن نیز به اوج خود نرسیده باشد. اصولاً توصیه پالیز نهال برای انتخاب بهترین زمان برای انجام پیوند اسکنه درخت بادام اواخر زمستان یعنی اسفند ماه و اوایل فصل بهار است. در این موقع فعالیت گیاه به شکل جدی آغاز نشده و به نوعی در خواب است.

 اواخر تابستان و اوایل فصل پاییز نیز برای پیوند مناسب ماست، باید پیوندک را از شاخه‌های میانی درخت که در معرض نور بیشتر هستند و میانگره‌های آن فاصله کوتاه‌تری دارند و ذخیره غذایی بیشتری دارند انتخاب کرد. پیوند اسکنه برای مناطقی که بادخیز هستند بسیار مناسب است، زیرا پیوندک به شکل محکم در میان شکاف پایه قرار می‌گیرد و این پیوند یکی از مناسب‌ترین روش‌ها برای جوانسازی درختان مسن است.

عوامل موثر در موفقیت پیوند اسکنه

 • توجه به آبیاری دقیق نهال قبل از عملیات پیوند باعث می‌شود محل پیوند و پوست زیر جوانه به راحتی و ساده‌تر بلند شده و عمل پیوند راحت‌تر انجام شود.
 • همچنین میزان شیره نباتی باید کمتر باشد، البته واریته پایه و نوع آن نیز در زمان کند شدن میزان شیره درخت نیز موثر است. در نهایت زمان که فعالیت درخت کم شده و میزان شیره آن کاهش یافته بهترین زمان برای پیوند است.
 • پایه انتخاب شده باید بومی بوده و نسبت به شرایط آب و هوایی مقاومت بالایی داشته باشد، همچنین از نظر گیاه پزشکی و آزمایشات مربوطه دارای لیبل سلامت باشد.
 • نهالی که برای گرفتن پیوند انتخاب می‌شود باید از ارقام تجاری باشد زیرا ارقام تجاری پر بازده و زود بازده هستند.
 • پیوندک و پایه باید سلامت و کیفیت بالایی داشته باشد و از نظر وجود آفت‌ها و عوامل بیماری زا مورد بررسی و آزمایش قرار گیرند.
 • همچنین از نظر بیولوژیکی مطابقت لازم را با شرایط اقلیمی و آب و هوایی منطقه داشته باشند،  تا در صورت انتقال به زمین اصلی، پیوندزنی موفقیت آمیز را شاهد بود.

بهترین پایه برای پیوند بادام | بهترین زمان پیوند بادام | پیوند بادام به آلوچه

نتیجه‌گیری

در نوشتار بالا مراحل پیوند اسکنه و چندین پارامتر موثر در موفقیت این روش پیوند را ذکر کردیم که نهال مذکور برای پیوند گرفتن و پایه باید مطابقت لازم را با شرایط اکولوژیکی منطقه داشته باشند، همچنین مراحل و فنون پیوند زنی باید با تبحر و تجربه بالا انجام شود.

 در نهالستان و مرجع معتبری همچون پالیز پالیز که مجموعه‌ای موفق و فعال در ارائه و فروش نهال بادام پیوندی در ارقام متنوع است. قیمت نهال بادام پیوندی در این مجموعه بسیار متعادل بوده و شما می‌توانید ارقام و واریته‌های متنوع را در قالب خرید نهال بادام داشته باشید، این مجموعه در زمینه فروش نهال بادام هم به شکل تلفنی هم اینترنتی و هم حضوری شما عزیزان را قبل از خرید با مشاوره های رایگان و تخصصی همراهی خواهد کرد.

تماس با پالیز نهال: 09144501003

تماس با برتر نهال:  09141832393

دکمه بازگشت به بالا