علت درد و ورم شکم و ناف بعد از عمل ابدومینوپلاستی

یکی از روش‌های جدید و مدرنی که این روزها با هدف ایجاد اندامی زیبا و شکمی لاغر معرفی شده نام دارد. این روش نوعی عمل زیبایی به حساب آمده و برای انجام آن باید به یک کلینیک تخصصی و پزشک شناخته شده در این زمینه مراجعه کنید. از آنجایی که ابدومینوپلاستی در دسته عمل‌های زیبایی قرار دارد می‌تواند برخی عوارض جانبی ناخوش‌آیندی را با خود برای بیمار به همراه داشته باشد.

بسته شدن ناف بعد از عمل ابدو | ترمیم ناف بعد از عمل ابدو نی نی سایت | درمان عفونت ناف بعد از عمل ابدو

از جمله این عوارض می‌توان به آب آوردن شکم، ورم شکم، عفونت زخم‌ها و مواردی از این قبیل اشاره کرد. البته اگر تمامی مراحل درمانی و نکات مراقبتی لازم به دقت دنبال شوند نیازی به نگرانی نبوده و تمامی عوارض جانبی در مدت زمان کوتاه و بدون ایجاد دردسر از بین خواهند رفت.

در صورتی که قصد انجام این عمل زیبایی را دارید در این مقاله همراه ما باشید تا قبل از اقدام به آن با علت ورم شکم بعد از ابدومینوپلاستی و درمان ورم بعد از عمل ابدومینوپلاستی بیشتر آشنا شوید. همچنین در این مقاله می‌توانید در مورد علت آب اوردن شکم بعد از ابدومینوپلاستی نیز اطلاعات لازم را کسب کنید. یکی از پیشگامان و بهترین‌ها در این زمینه بوده و با حضور دکتر خراسانی و استفاده از جدیدترین دستگاه‌های استاندارد دنیا شما را در انجام یک عمل ابدومینوپلاستی راحت و ایده‌آل همراهی خواهد کرد.

ورم بعد از عمل ابدومینوپلاستی

تا چه مدت بعد از عمل ابدو شکم ورم دارد؟ تورم و باد کردن ناحیه‌ شکم بعد از انجام عمل ابدومینوپلاستی، یکی از پیامد‌های قابل انتظار این عمل است. فرقی ندارد که از کدام تکنیک عمل زیبایی شکم استفاده کرده باشید و یا دکتر شما چقدر در انجام عمل مهارت به خرج داده باشد و یا باتجربه باشد. در هر صورت سیستم ایمنی بدن شما برای ترمیم خود، آغاز به کار می‌کند و یکی از نشانه‌های ترمیم بدن، بروز همین تورم و بادکردگی است.

البته لازم به ذکر است که با توجه به سن و شرایط بدن هر فرد، شدت ورم بعد از جراحی زیبایی شکم و مدت ماندگاری آن برای افراد مختلف متفاوت است. با این حال اگر چه ورم کردن شکم بعد از عمل زیبایی شکم اجتناب‌ناپذیر است، اما راه‌هایی وجود دارد که می‌توانید به کمک آن از شدت ورم بکاهید و کاری کنید که زودتر از زمان موعود باد آن بخوابد و اثری از آن نماند.

عمل ابدو چقدر درد دارد؟

به طور کلی شما در جریان عمل ابدومینوپلاستی هیچ دردی احساس نخواهید کرد. آنچه اذیت‌کننده می‌شود، درد در دوره نقاهت و بعد از اتمام عمل است. در واقع به محض اینکه اثر ماده بی‌حسی از بدن خارج می‌شود، شما درد را احساس خواهید کرد. میزان درد به میزان دستکاری بافت و آستانه تحمل افراد بستگی دارد.

به گفته  New York Bariatric Group Plastic Surgery(جراحی پلاستیک گروه باریاتریک نیویورک) مثلاً هر چه برش بیشتر‌ی در قسمت شکم ایجاد شده و از طرف دیگر هر چه آستانه تحمل شما پایین‌تر باشد، دردی که احساس می‌کنید بیشتر خواهد بود. ولی معمولاً با استفاده از مسکن‌های تجویز شده توسط متخصصین این درد ناشی از عمل برطرف می‌شود. البته توجه داشته باشید به دلیل اینکه بعد از عمل ابدومینوپلاستی لازم است حتماً از گن استفاده کنید، بنابراین بخشی از دردی که احساس می‌کنید مربوط به فشار گن است که به بدن شما اعمال می‌گردد. باید این درد را تحمل کنید تا بتوانید از این عمل نتیجه خوبی به دست بیاورید.

چرا بعد از ابدومینوپلاستی بدن دچار تورم می شود؟

عمل ابدومینوپلاستی یک عمل جراحی است که طی آن چربی‌ها و پوست اضافه‌ ناحیه‌ شکم برداشته می‌شود. این چربی‌ها بسیار سر سخت هستند و با ورزش و سبک زندگی سالم، به سختی از بین ‌می‌روند و به همین دلیل بسیاری از افراد برای حذف آن‌ها به عمل جراحی روی می‌آورند. برای برداشتن این چربی‌ها، برش‌هایی در ناحیه‌ شکم ایجاد می‌شود. واکنش طبیعی بدن بعد از پایان یافتن عمل این است که این برش‌ها را ترمیم کند و زخم‌های ناشی از عمل را ببندد.

به همین منظور بلافاصله بعد از عمل، جمعیت گلبول‌های سفید بدن و مقدار ترکیبات طبیعی بدن که وظیفه‌ ترمیم و بازسازی بافت‌ها را بر عهده دارند، در ناحیه‌ای که جراحی در آن انجام شده است، افزایش می‌یابد. هجوم این ترکیبات ترمیم‌کننده و التیام‌بخش، با حجم زیادی از مایعات همراه است و همین امر باعث می‌شود که بدن در آن ناحیه به تدریج بزرگ‌تر شود و به اصطلاح باد کند که همان درد بعد از عمل ابدومینوپلاستی است.

بنابراین ایجاد ورم و بزرگ شدن شکم بعد از عمل جراحی در قسمت‌هایی که برش ایجاد شده، کاملاً طبیعی است و لازم نیست برای آن نگران باشید و فکر کنید که عمل شما با شکست مواجه شده است. اولین اقدام برای مقابله با این تورم و کاهش آن، استفاده از لباس‌های مخصوصی است که با فشرده‌سازی بافت بدن در آن ناحیه باعث کاهش ورم و به دست آمدن نتیجهی مطلوب می‌شوند.

علت آب آوردن شکم بعد از ابدومینوپلاستی

متأسفانه بعضی از افراد دچار آب آوردن شکم بعد از عمل ابدومینوپلاستی می‌شوند. حتماً این سؤال برای شما به وجود آمده است که دلیل این اتفاق چیست. در جریان انجام جراحی شکم، عروق خونی و لنفاوی که در داخل این قسمت از بدن قرار گرفته‌اند، دستکاری شده و به همین دلیل سرعت تخلیه مایعات در بافت‌های داخلی در ناحیه شکم کاهش پیدا می‌کند که همین موضوع باعث تجمع مایعات در ناحیه شکم و در نتیجه آب آوردن شکم بعد از جراحی زیبایی شکم خواهد شد. به همین علت متخصص از شما می‌خواهد حتماً به مدت چند هفته از گن طبی استفاده کنید و همچنین زمانی که حمام می‌کنید، محل زخم‌ها را ماساژ دهید تا این مایعات هر چه زودتر تخلیه شوند.

چه کار هایی را بعد از ابدومینوپلاستی برای جلوگیری از تورم نباید انجام داد؟

بهترین کاری که می‌توانید در زمان دوران نقاهت عمل ابدومینوپلاستی انجام دهید، صبر کردن است. بدن شما به زمان نیاز دارد تا روند طبیعی ترمیم خود را طی کند و اگر در این مدت برای زود‌تر تمام شدن دوران نقاهت عجله کنید و به بدن خود فشار وارد کنید، ممکن است که کاملاً نتیجه‌ عکس بگیرید و با مشکلاتی رو به رو شوید که ریکاوری شما را طولانی‌تر کند. در این راستا، چند توصیه برای شما عزیزان داریم:

 1. اولین نکته‌ای که باید آن را رعایت کنید این است که هرگز بخیه‌ها و یا محل برش‌های ایجاد شده بر اثر عمل را لمس نکنید چرا که این نواحی هنوز به طور کامل بسته نشده‌اند و باکتری‌های موجود روی دستان شما می‌توانند باعث ایجاد عفونت در آن‌ها شوند.
 2. نکته‌ بعدی این است که از انجام فعالیت فیزیکی سنگین خودداری کنید. به خصوص کار‌هایی که روی شکم شما فشار وارد می‌کنند و باعث کشیده شدن عضلات شکمی می‌شوند. اگر ورزش می‌کنید، باید برای مدتی برنامه‌های ورزشی خود را تغییر دهید تا عضلات شکمی شما به طور کامل بهبود یابند. بعد از آن مشکلی برای ورزش کردن حتی با فشار بالا نخواهید داشت.
 3. نکته‌ آخر و البته مهم‌ترین نکته این است که حتماً با دکتر خود در تماس باشید و با دقت و به طور کامل به توصیه‌های او عمل کنید. همانطور که در ابتدا اشاره شد، روند بهبودی برای هر فرد متفاوت است و بستگی به ویژگی‌های خود شخص دارد. دکتر شما از این ویژگی‌ها آگاه است و بهتر از هر کسی می‌تواند به شما کمک کند تا دوران ریکاوری را به راحتی پشت سر بگذارید.

مطالب بیشتر:

راه های درمان تورم ناشی از ابدومینوپلاستی

همانطور که در بخش قبل اشاره شد، فعالیت فیزیکی باعث شدت گرفتن تورم و ماندگاری بیشتر آن می‌شود. برای پرهیز از فعالیت بدنی اضافی، خوب است که قبل از انجام عمل خرید‌های لازم را برای دوران نقاهت و استراحت در خانه انجام دهید تا میزان فعالیت بدنی خود را به حداقل برسانید. همچنین حداقل چند وعده‌ غذایی برای خود آماده کنید تا در روز‌های ابتدایی پس از عمل مجبور به آشپزی نشوید. دیگر اقداماتی که در کاهش ورم معده بعد از عمل ابدومینوپلاستی موثر هستند عبارتند از:

 1. نوشیدن آب به اندازه‌ کافی و جلوگیری از کم آب شدن بدن
 2. استفاده از رژیم غذایی سالم و پرهیز از غذا‌های فرآوری شده
 3. ترک سیگار و مشروبات الکلی
 4. پرهیز از غذا‌های پر نمک و سرشار از سدیم
 5. تمیز نگه داشتن ناحیه‌ی عمل

علاوه بر این‌ها، اگر خواستید فعالیتی را انجام دهید اما با درد و ناراحتی در ناحیه‌ شکم مواجه شدید، بهتر است که دست نگه دارید و آن فعالیت را به زمان بعد‌ موکول کنید. به پیام‌هایی که بدن شما می‌فرستد گوش کنید و برای ریکاوری سریع‌تر به آن فشار وارد نکنید.

علت خارش شکم بعد از عمل ابدو

آگاهی از اتفاقاتی که در دوره نقاهت بعد از عمل ابدومینوپلاستی رخ می‌دهد  باعث می‌شود که افراد بدون اینکه دچار نگرانی شوند، بتوانند این دوران را به بهترین شکل ممکن سپری کرده و به صورت ناخواسته آسیب به محل بخیه‌ها وارد نکنند. خارش شکم بعد از عمل ابدومینوپلاستی یکی از اتفاقاتی است که همه افراد آن را تجربه خواهند کرد. این اتفاق به دو دلیل رخ می‌دهد:

اولین دلیل، بخیه زدن پوست و بافت‌ها است. در واقع زمانی که پوست و اندام‌ها دستکاری می‌شوند، سیستم ایمنی بدن در پاسخ به این زخم‌ها، تحریک می‌گردد تا هر چه زودتر بخیه‌ها و زخم‌های ایجاد شده در پوست التیام پیدا کنند. در واقع خارش شکم بعد از ابدومینوپلاستی می‌تواند نشانه خوبی از جوش خوردن بخیه‌ها و ترمیم کامل زخم‌ها باشد.

از طرف دیگر بافت‌های داخلی شکم نیز به دلیل انجام جراحی دستکاری می‌شوند و در نتیجه باید هر چه زودتر ترمیم یابند تا دچار خونریزی و عفونت نشوید. بنابراین علت دیگر خارش شکم بعد از عمل ابدومینوپلاستی، ترمیم بافت‌های داخلی بدن است.

اگر بخیه های ابدو عفونت کرد چه کنیم؟

بعد از عمل ابدومینوپلاستی باید به خوبی از خود مراقبت کنید و محل زخم‌ها را ضدعفونی نمایید تا دچار عفونت نشوند. متخصص از شما می‌خواهد هر روز باند روی زخم را عوض کنید چون اگر کوچکترین خونابه بر روی باند وجود داشته باشد، محلی برای تجمع باکتری‌ها شده و شما دچار عفونت زخم می‌شوید.

به محض اینکه علائم عفونت شامل ورم، قرمزی، داغی شکم و همچنین علائم خروج عفونت از زخم‌ها را مشاهده کردید باید هر چه زودتر به متخصص مراجعه کنید تا درمان را برای شما آغاز کند. اگر در مراحل ابتدایی عفونت باشید، با مصرف آنتی بیوتیک مشکل حل می‌شود ولی گاهی اوقات مجبور هستید آمپول تزریق کنید تا سریعاً عفونت کنترل گردد.

مطالب بیشتر: کدام یک بهتر است؟

رژیم غذایی مناسب برای دوران نقاهت ابدومینوپلاستی

حتماً در طول روز تا جایی که می‌توانید آب بنوشید تا به وسیله‌ آب سموم بدن شما شسته شوند. این کار در کاهش تورم بعد از جراحی زیبایی شکم بسیار موثر است. استفاده از سبزیجات و میوه‌های تازه نیز بسیار توصیه شده است. دیگر نکاتی که باید در رژیم غذایی خود رعایت کنید را مرور می‌کنیم:

 1. مکمل‌های ویتامین A و C را مصرف کنید
 2. برای کاهش از آناناس استفاده نمایید
 3. در صورتی که حالت تهوع دارید، چای زنجبیل و یا مکمل فسفر می‌تواند کمک کند
 4. برای تقویت سیستم ایمنی بدن از چای سبز استفاده کنید

دلایل درد ناف بعد از عمل ابدو

عمل ابدومینوپلاستی در ناحیه شکم و پهلوها انجام می‌شود. بعضی از متقاضیان از درد ناف بعد از جراحی شکم گلایه می‌کنند و می‌خواهند بدانند که آیا این درد نشانه بدی است یا بخشی از عوارض به حساب می‌آید؟ باید بگوییم درد ناف بعد از ابدومینوپلاستی کاملاً طبیعی است. زمانی که شما تحت عمل هستید بی‌حسی در ناحیه جراحی تزریق می‌گردد بنابراین هیچ دردی احساس نمی‌کنید.

ولی به محض اینکه اثر بی‌حسی از بدن خارج می‌شود، عصب‌های قسمتی از بدن که دستکاری شده است، حساس‌تر عمل کرده و شما درد را احساس می‌کنید. به همین دلیل است که شما دچار درد ناف بعد از عمل ابدومینوپلاستی خواهید بود. معمولاً این درد به مدت چند روز دوام دارد و بعد از یک هفته روند کاهشی پیدا خواهد کرد. اما در فاصله دو هفته می‌توانید صاف بایستید بدون اینکه دردی را احساس کنید.

بعد از عمل ابدومینوپلاستی تا چند وقت ورم می ماند؟

روند محو شدن و از بین رفتن ورم و خارش شکم بعد از عمل ابدومینوپلاستی، تدریجی است. به طور معمول، بعد از حدود دو ماه نزدیک به ۸۰ درصد تورم از بین می‌رود اما برای برخی از افراد تا حدود یک سال پس از عمل، ورم جزئی در ناحیه‌ شکم باقی می‌ماند. البته این تورم بسیار جزئی است و به سختی قابل تشخیص است. بعد از حدود دو ماه که بخش اعظم ورم از بین رفت، شما بالاخره می‌توانید نتیجه عمل ابدومینوپلاستی را ببینید و تغییراتی که ابدومینوپلاستی در بدن شما ایجاد کرده را متوجه شوید.

در همین زمان شما می‌توانید به تدریج به فعالیت‌های عادی خود برگردید و روال عادی زندگی را از سر بگیرید. البته همچنان باید هر چند وقت یکبار به دکتر خود مراجعه کنید تا روند بهبودی شما را زیر نظر داشته باشد. علاوه بر آن می‌توانید سوالات و نگرانی‌هایی که طی این مدت برای شما پیش می‌آید را با دکتر

یک روش نوین برای از بین بردن چربی های نواحی شکم و پهلو است. برخی از خانم ها به دلیل ترس از عوارض این عمل از انجام آن خودداری می کنند در حالی که با ورزش و رژیم نمی توانند شکم افتاده خود را درمان کنند.

عوارض جراحی برای همه ما آشنا است یکی از عوارضی که همه خانم ها از آن می ترسند ورم شکم است که ما در این مطلب به طور کامل در مورد علت و درمان و همچنین پیشگیری آن صحبت می کنیم.

بهتر است که برای انجام یک عمل جراحی در مورد کل جزئیات آن بخوانید شاید گاها عوارض کلمه بزرگی به چشم بیاید اما با چند راهکار ساده بتوان آن را درمان یا  از آن پیشگیری کرد.

ورم بعد از جراحی ابدومینوپلاستی

یکی از پیامدهای قابل انتظار بعد از ابدومینوپلاستی، ورم کردن ناحیه جراحی شده است. ورم کردن به نوع تکنیک و مهارت زیاد پزشک در ارتباط نیست. در واقع ورم کردن نوعی پاسخ سیستم ایمنی بدن برای ترمیم جای زخم است.

ماندگاری این ورم با توجه به وضعیت هر فرد متفاوت است. این ورم چیزی غیر قابل انتظار نیست اما راه هایی نیز وجود دارد که می توانید به کمک آن از مقدار آن بکاهید.

در ادامه ابتدا در مورد علت و سپس راهکارهایی برای پیشگیری و درمان عنوان می کنیم.

چرا بعد از ابدومینوپلاستی، شکم دچار تورم می شود؟

طی جراحی ابدومینوپلاستی، چربی و پوست اضافه ناحیه شکم برداشته می شود و برای برداشتن آن، جراح برش هایی را در ناحیه شکم ایجاد می کند.

بعد از جراحی جای زخم باید ترمیم شود به همین دلیل گلبول های سفید و ترکیبات طبیعی بدن که وظیفه ترمیم و بازسازی جای زخم را دارند به ناحیه مورد نظر هجوم می آوردند به همین دلیل در محل برش تورم ایجاد می شود.

اقدامات لازم برای جلوگیری از تورم شکم بعد از ابدومینوپلاستی

تنها کار برای جلوگیری از عوارض جراحی خود شما هستید. در ابتدا یک جراح معتبر پیدا کنید و مراقبت های قبل و بعد از عمل را به خوبی انجام دهید. توجه کنید که جای زخم نباید عفونت کند. برای جلوگیری از عفونت زخم حتما محل آن را تمییز نگه دارید و جای زخم را دستکاری نکنید.

راه های درمان ورم شکم بعد از جراحی

زمانی که جراحی شده اید، قعالیت فیزیکی زیاد دوران نقاهت شما را کند می کند. در مورد عمل ابدومینوپلاستی فعالیت زیاد شما باعث ورم بیشتر و ماندگاری طولانی مدت آن می شود.

در مرحله اول کارهایی همانند خرید و کارهایی دیگرتان را قبل از عمل انجام دهید و حتما از یک نفر برای کارهایتان تا چند روز کمک بخواهید.

 راه های درمان ورم شکم بعد از ابدومینوپلاستی:

 • نوشیدن آب و مایعات به اندازه کافی برای جلوگیری از کم آبی بدن
 • داشتن رژیم غذایی مناسب
 • ترک دخانیات و مشروبات الکلی
 • مصرف نکردن غذاهای پر نمک
 • رعایت بهداشت فردی
 • استفاده از گن
 • در چند هفته اول بصورت کوتاه قدم بزنید.
 • مصرف داروی ضد التهاب زیر نظر جراح

ورم شکم بعد از ابدومبنوپلاستی چقدر می ماند؟

این ورم بسته به شرایط فرد و همچنین مقدار عمل وی به تدریج از بین می رود. توجه داشته باشید که این ورم جزئی است و بسته به وضعیتتان بین 2 ماه الی یک سال زمان می برد.

البته مقدار این ورم را در یک حالت تصور نکنید چرا که بعد از دو ماه بخش اعظم ورم از بین می رود و می توانید نتایج آن را ببینید.

توصیه جراحان تاپ کلینیک

در این مطلب به طور کامل در مورد علت و درمان ورم شکم بعد از جراحی شکم صحبت کردیم. با مراقبت هایی که در اینجا ذکر کردیم می توانید این ورم را به حداقل برسانید.

فراموش نکنید که هر چند وقت یک بار به دکتر خود مراجعه کنید و سوالات و نگرانی هایی که طی این مدت برایتان پیش می آید را با او در میان بگذارید.

بدون نگرانی و همین حالا برای زیبایی بدنتان تصمیم بگیرید و با مشاوران ما تماس بگیرید و از نتیجه جراحی و اندام ایده آلتان لذت ببرید.

سوالات متداول ورم بعد از ابدومینوپلاستی

سریع ترین راه برای کاهش تورم چیست؟

سریع ترین راه برای کاهش تورم استفاده از داروی مسکن و ضد التهاب است که پزشک آن را تجویز می کند.

آیا پوشیدن گن به کاهش تورم کمک می کند؟

گن با ایجاد فشار ملایم از آب آوردن شکم جلوگیری می کند و تورم را تسکین می دهد همچنین مانع باز شدن بخیه ها می شود.

تا چه زمانی باید از گن استفاده کرد؟

مدت زمان استفاده از گن به شرایط شما و میزان جراحی تان بستگی دارد و معمولا بین 4 الی 6 هفته است.

آیدا چم سورکی

آیدا چم سورکی هستم متولد 1381 تحصیل کرده در رشته علوم تربیتی و علاقمند به نویسندگی و فعال در شبکه های اجتماعی
دکمه بازگشت به بالا