کامپاند پ پ؛ آشنایی با انواع کامپاند پلی پروپیلن و کاربردهای آن

کامپاند پلی‌ پروپیلن (کامپاند پ پ) به دلیل قابلیت بالای شکل‌پذیری و چکش‌خواری خوبی که دارد، در صنعت بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. این موضوع نشان‌دهنده اهمیت بالای این کامپاند است. بنابراین، اطلاع از قیمت کامپاند پ پ، و آشنایی با ویژگی‌های مختلف آن قبل از خرید امری ضروری است. پلی‌پروپیلن یک ترموپلاستیک سخت و کریستالی است که در بسیاری از محصولات خانگی، دستگاه‌های پزشکی و خودروها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. از دیگر مشخصات بسیار کاربردی کامپاند پلی‌پروپیلن می‌توان به چگالی پایین، مدول الاستیسیته بالا و مقاومت مناسب در برابر خوردگی اشاره کرد.

همچنین از این ماده می‌توان در تولید محصولات با انواع روش‌های تولید به ویژه اکستروژن استفاده کرد. با هدف افزایش قابلیت و کارایی این ماده پلیمری، اقدام به تقویت خواص فیزیکی و مکانیکی آن از طریق ترکیب با برخی مواد دیگر می‌کنند که کامپاند پلی پروپیلن ایجاد می‌شود. این کامپاندها را در رنگ‌های مختلفی نیز تولید و روانه بازار می‌کنند.

تولید کامپاند پلی پروپیلن چه خواصی به پلیمر پایه اضافه می‌کند؟

دلیل رایج بودن خرید و فروش کامپاند پلی پروپیلن در صنایع مختلف خواص منحصر‌به‌فردی است که افزودنی‌ها به پلیمرهای پایه اضافه می‌کنند. برخی از مهم‌ترین این خواص عبارتند از: بالابردن سطح تنش تسلیم و استحکام کششی، افزایش چغرمگی پلیمر، ارتقای سطح چکش‌خواری پلیمر، بالا بردن مقاومت پلیمر در برابر حرارت، بهبود خواص الاستیسیته پلیمر و افزایش مدول کششی پلیمر پایه. بیشترین میزان فروش این محصول، مربوط به سه کشور ایالات متحده آمریکا، مکزیک و هند در سطح دنیا است. همچنین بالاترین خرید کامپاند پلی پروپیلن توسط کشور ژاپن و شرکت خودروسازی میتسوبیشی انجام می‌شود.

انواع کامپاند پلی پروپیلن

با توجه به مواد مختلفی که به پلی پروپیلن اضافه می‌کنند، انواع مختلفی از این کامپاند بوجود می‌آید و تولیدکنندگان می‌توانند با توجه به کاربرد و خواص مدنظر خود، اقدام به خرید انواع کامپاند پلی پروپیلن کنند.

پلی‌پروپیلن الیاف‌دار

یکی از موادی که برای تقویت پلی‌پروپیلن مورد استفاده قرار می‌گیرد، الیاف شیشه است. این کامپاند پلی‌پروپیلن از ترکیب بین ده تا چهل درصدی الیاف شیشه با پلی‌پروپیلن تولید می‌شود که در صنعت خودروسازی و لوازم خانگی کاربرد بسیاری دارد. برای پایدار کردن الیاف شیشه‌ای در بستر پلیمری باید از عامل واسط جفت‌کننده با نسبت معین استفاده کرد تا چسبندگی به میزان مناسب برقرار شود.

پلی‌پروپیلن تالک‌دار

در خصوص خواص تالک باید به ساختار صفحه‌ای و همچنین دافع آب بودن آن اشاره کرد. معمولا در برابر مواد شیمیایی مختلف مقاومت خوبی از خود به نمایش می‌گذارد.  برای افزایش سختی و چغرمگی پلی‌پروپیلن،‌ از برخی افزودنی‌های معدنی نظیر تالک استفاده می‌شود. دلیل استفاده از تالک به عنوان افزودنی، قیمت مناسب و کارآمدی آن است. نکته مهم در خصوص افزودن تالک به پلی‌پروپیلن آن است که ضمن افزایش سختی، میزان ضربه‌پذیری آن کاهش می‌یابد. معمولا تالک را بسته به نوع کاربری مورد نیاز بین 10 تا 40 درصد به پلیمر پایه اضافه می‌کنند.

پلی‌پروپیلنEPDM

برای ارتقای سطح انعطاف‌پذیری و بالابرد چغرمگی پلی‌پروپیلن از افزودنی‌های ترموپلاستیکی الاستومر استفاده می‌شود. میزان انعطاف‌پذیری محصول نهایی وابسته به درصد مواد افزودنی است. اگر در صنعت نیاز به تولید قطعه پلیمری با انعطاف‌پذیری مناسب باشد، از این کامپاند پلی پروپیلن استفاده می‌شود.

پلی‌پروپیلن ضد شعله

اگر باید محصولی پلیمری تولید کنید که نیاز به مقاومت در برابر هر گونه آتش‌سوزی دارد، می‌توانید از این گروه از کامپاندهای پلی‌پروپیلن استفاده کنید. این گروه از محصولات به طور خاص در صنایع تولید محصولات الکترونیک بکار می‌روند.

نحوه محاسبه قیمت کامپاند پ پ

قیمت تک تک اجزایی که در تولید کامپاند پلی پروپیلن به کار می‌روند، می‌تواند بر روی قیمت نهایی کامپاند تاثیرگذار باشد؛ البته که میزان تاثیرگذاری قیمت هر کدام از اجزا بر روی قیمت نهایی کامپاند پ پ متفاوت است. برای مثال، قیمت جز پایه در کامپاند، تاثیر به مراتب بیشتری نسبت به قیمت افزودنی‌هایی که به کامپاند اضافه شده است دارد؛ زیرا بخش عمده‌ای از کامپاند را تشکیل می‌دهد. نوسان شدید قیمت ارز در کشور ما و در کنار آن، تغییرات قیمت جهانی مواد پلیمری، منجر به تغییرات شدید قیمت کامپاند پ پ شده است. با توجه به نوسان قیمت این محصول، امکان اعلام دقیق قیمت‌ها وجود ندارد.

جمع‌بندی

همان طور که ملاحظه کردید، کامپاندهای پلی‌پروپیلن در صنایع مختلف نظیر بسته‌بندی، خودروسازی، تجهیزات پزشکی و … کارایی بسیار زیادی دارد. بنابراین بازار خرید و فروش این محصول در سطح دنیا گردش مالی قابل توجهی را برای شرکت‌های پتروشیمی ایجاد می‌کند. شما نیز اگر تمایل به تهیه این محصولات دارید، می‌توانید برای استعلام قیمت روز کامپاند پلی پروپیلن با کارشناسان فروش شرکت‌های تولیدکننده این محصول تماس بگیرید و پس از استعلام قیمت نسبت به انتخاب بهترین گزینه اقدام کنید.

 

منبع: صفحه کامپاند پ پ معین پلیمر

دکمه بازگشت به بالا