بین المللبرترینهای کسب و کار

چگونه به ترکیه مهاجرت کنیم و مطمئن ترین راه مهاجرت کدام است؟

این روزها کمتر کسی ممکن است ترکیه را دست کم بگیرد. در واقع تبلیغات مهاجرت به ترکیه آنقدر زیاد شده که هرکسی را جهت اخذ اقامت دائم در این کشور وسوسه می‌کند. اما با این حال، برخی از افراد نگرانی‌ها و سوالات زیادی دارند که بی‌پاسخ مانده است. اینکه از چه طریق می‌توان به این کشور مهاجرت کرد یا آیا واقعا این کشور برای مهاجرت مناسب است یا نه؟

بسیاری از این متقاضیان در پی یافتن زندگی بهتر با اهداف متفاوتی ترکیه را به عنوان مقصد خود انتخاب کرده اند. اهدافی مانند: تحصیل در ترکیه، اخذ  ، ثبت شرکت در ترکیه، سرمایه گذاری در ترکیه و اخذ   و … .

در ادامه روشهای مختلف مهاجرت به کشور ترکیه را به شما معرفی می کند. البته تمام مزایا و معایب آن را نیز صریحانه بیان می‌کنیم تا در تصمیم‌گیری به شما کمک کنیم. اگر شما نیز نیاز به مشاوره دارید، کافیست با کارشناسان مشاوره مهاجرت به ترکیه موسسه نیلان مشورت نمایید.

ترکیه، کشوری با مهاجرت آسان و آینده ای روشن

مهاجرت به ترکیه توجه بسیاری را بخصوص در ایران به خود جلب کرده است. زیرا کشور ترکیه در سال‌های اخیر با سرمایه‌گذاری‌های بسیار و پیشرفت‌های اقتصادی مناسب توانسته به یکی از کشورهای سطح بالا دنیا تبدیل شود. مهاجران زیادی سالانه به دلیل ویژگی‌های عالی زندگی در این کشور به ترکیه مهاجرت می‌کنند. از جمله این ویژگی‌ها به خصوص برای شهروندان ایرانی می‌توان به رواج داشتن دین اسلام در میان مردم ترکیه و شباهت سبک زندگی آن‌ها به ایرانیان اشاره کرد. مهاجرت به ترکیه شرایط و قوانین زیادی دارد و با انواع ویزاها امکانپذیر است.

 در این مطلب قصد داریم تا به بررسی بهترین شهر برای مهاجرت به ترکیه با تمام جنبه‌های مهاجرتی مثل زندگی، کار و بپردازیم.

کشور ترکیه را بیشتر بشناسیم

کشور ترکیه، کشوری در قاره آسیا می‌باشد که دارای تنوع فرهنگی و جغرافیایی بالا می‌باشد. این کشور در آخرین آمار سال 2021 حدود 85 میلیون نفر جمعیت داشته است. پایتخت کشور ترکیه شهر آنکارا می‌باشد که دومین شهر پرجمعیت این کشور نیز به حساب می‌آید. یکی از نکات جالب درباره مردم این کشور این است که به دلیل همسایگی با کشور ایران و روابط خوب دیپلامتیک دو کشور، فرهنگ مردم ترکیه بسیار شبیه به مردم ایران می‌باشد. همچنین مردم ترکیه نسبت به دین اسلام پایبند هستند و درصد بسیار بالایی از مردم این کشور از جوامع غربی تاثیر نپذیرفته‌اند.

کشور ترکیه به لطف وضعیت جغرافیای عالی دارای مناطق دیدنی بسیار و انواع گونه‌های زیست محیطی می‌باشد. این کشور دارای انواع مناطق طبیعی زیبا مانند سواحل دیدنی و آبشارهای آرامش‌بخش می‌باشد. ترکیه به دلیل سرمایه‌گذاری بر مناطق دیدنی خود در چندین سال اخیر توانسته به یکی از کشور‌های محبوب برای گردشگران تبدیل شود. همچنین به دلیل ثبات اقتصادی بالا در این کشور مهاجران زیادی از کشورهای مختلف به خصوص شهروندان ایرانی به قصد اقامت دائم این کشور به ترکیه مهاجرت می‌کنند.

آب و هوای کشور ترکیه به دلیل رشته‌ کوه‌های فراوان، گستردگی جغرافیایی و مجاورت با دریای مدیترانه و دریای سیاه از تنوع بالایی برخوردار است. این کشور که کشوری چهار فصل به حساب می‌آید، دارای انواع شهرهای ساحلی می‌باشد که در فصل‌های تابستان و پاییز برای مهاجران بسیار مناسب است. بیشتر مناطق کشور ترکیه دارای زمستان‌های بارانی و سرد و تابستان‌های خشک و گرم می‌باشد.

مردم ترکیه دارای فرهنگی عامه پسند و غنی می‌باشند که به دلیل همسایگی با کشورمان و دارا بودن دین یکسان بسیار شبیه به ایرانیان می‌باشند. مردم این کشور بسیار مهمان‌نواز، وطن‌پرست و حیوان دوست هستند. یکی دیگر از ویژگی‌های خوب و قابل تحسین مردم ترکیه احترام گذاشتن‌شان به افراد مسن می‌باشد. تفاوت عمده مردم این کشور با ایرانیان گویش و زبانشان است که ترکی می‌باشد.

 نحوه مهاجرت به ترکیه برای هنرمندان و افراد فوق موفق

 یکی از شرایط رفتن به ترکیه، روش مهاجرت برای هنرمندان و افراد فوق موفق می باشد. طبق قوانینی که کشور ترکیه تصویب کرده است این افراد فوق موفق مثل هنرمندان، ورزشکاران و تاجران موفق می توانند به کشور ترکیه مهاجرت نمایند و در این کشور زندگی کنند. این شیوه از مهاجرت به ترکیه تنها برای افرادی مناسب است که دارای رزومه ای درخشان در حیطه کاری خود هستند، مثلا ورزشکاران دارای مدال های جهانی و بین المللی و یا هنرمندانی که توانسته اند از فستیوال های مهم جوایزی را کسب کنند. همچنین در کشور های دیگری همچون کانادا و کشور آمریکا نیز این شیوه از مهاجرت وجود دارد.

مهاجرت از ایران به ترکیه به چه صورت است؟ این سوال را شهروندان و مقیمان ایرانی می پرسند. آنان می خواهند بدانند که، برای مهاجرت از ایران به ترکیه بایستی چه مراحلی را طی کنند. همچنین آنان می‌ خواهند از روش های مهاجرت به ترکیه اطلاعات ناب و بسیار تازه به دست آورند. نحوه مهاجرت به ترکیه به شرایط شما بستگی دارد. ممکن است روش تحصیل از میان راههای مهاجرت به ترکیه با شرایط شما بیشتر همخوانی داشته باشد تا روش کاری و یا دیگر روش ها.

راههای مهاجرت به ترکیه علاوه بر تولد، ازدواج، روش غیر علمی و غیر قانونی پناهندگی، روش کار، تحصیل و سرمایه گذاری می باشد. سه روش اصلی و ذکر شده (سرمایه گذاری، تحصیلی و کار) بیشترین متقاضی را دارند. زیرا اکثر شهروندان ایرانی برای مهاجرت از ایران به ترکیه یکی از سه مسیر را انتخاب می کنند.

در میان روش های مهاجرت به ترکیه توصیه می‌ کنیم، به هیچ وجه به روش پناهندگی فکر نکنید. به جای تفکر زیادی به روش پناهندگی در خصوص دیگر راههای مهاجرت به ترکیه بیشتر تحقیق کنید و مقالات دیگر ما را بخوانید. اگر محصل هستید و دوست دارید وارد دانشگاه ترکیه شوید، می توانید مقاله مربوط به تحصیل در ترکیه را بخوانید.

افراد به دلایل مختلف تصمیم به مهاجرت به کشور دیگری می گیرند. دلایلی چون پیشرفت، زندگی آسوده تر، سرمایه گذاری، تحصیل و … . اما باید در نظر داشت این تصمیم اگر در مسیر درست هدایت نشود ممکن است بسیار سخت و گاها خطرناک نیز باشد و عواقب جبران ناپذیری در پی داشته باشد. از این رو فرد بایستی از تمام قوانین کشور مقصد اطلاع کافی داشته باشد.

همچنین مسائلی چون هزینه ها، تابعیت، کیفیت زندگی، کاریابی و…که با کوله باری از تجربه و دانش در امر مهاجرت به کشورهای مختلف و آگاهی و علم به روز درباره کشورها و شرایط و قوانین آن ها آماده ارائه خدمت به شما عزیزان و مشاوره های تخصصی در زمینه مهاجرت و مسائل مربوط به آن است. برای ارتباط با مشاوران ما فرم تماس با ما را در همین مقاله پر کنید.

آنکارا، دومین شهر بزرگ پس از استانبول است و از اکتبر 1923 پایتخت ملی ترکیه را نشان می دهد .

این شهر در 450 کیلومتری (280 مایل) جنوب شرقی استانبول در منطقه آناتولی مرکزی و در حاشیه شرقی فلات آناتولی در ارتفاع 800-978 متری واقع شده است. فلات آناتولی منطقه ای در شبه جزیره ترکیه آسیای صغیر در آسیای غربی است. شبه جزیره بخش اعظم ترکیه آسیایی را از دریای مدیترانه در جنوب، دریای اژه در غرب و دریای سیاه در شمال تشکیل می دهد.

افراد زیادی به دلایل مختلف چون سرمایه گذاری، تحصیل، کار و… اقدام به مهاجرت به کشوری دیگر از جمله ترکیه می کنند. از دلایل مهاجرت افراد به کشوری چون ترکیه و سایر نقاط جهان، بهره مندی از امکانات رفاهی و یا تحصیلی بیشتر است. تصمیم گیری و اقدام در خصوص مهاجرت و اقامت در یک کشور دیگر چالش بسیار بزرگی است که اگر سرانجام خوبی به همراه نداشته باشد، می تواند از نظر روحی، مالی و حتی زندگی شخصی فرد، خسارات جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. پس بهتر است در این خصوص با وکیل مجرب و کارآزموده مشورت نمایید تا بتوانید بهترین تصمیم را در امر مهاجرت بگیرید.

مراحل مهاجرت به ترکیه

مرحله اول

قدم اول انتخاب روشی است که از طریق آن در نظر دارید مهاجرت به ترکیه را انتخاب کنید. روش هایی به مانند ، اجاره ملک، سرمایه گذاری در ترکیه، ثبت شرکت در ترکیه و … .. در ادامه به بررسی هزینه یک ماه زندگی در ترکیه نیز خواهیم پرداخت.

مرحله دوم

دومین مرحله ورود به خاک ترکیه می باشد. این مراحل با توجه به نوع مهاجرتی که شما انتخاب کردید ممکن است از 3 روز الی 3 ماه به طول انجامد.در خاک ترکیه وکلا و مشاوران تا انجام صفر تا صد کارها در کنار شما خواهند بود و همچنین در پایان قرارداد از خدمات پشتیبانی موسسه می تواند استفاده کنید.

مرحله سوم

در نظر داشته باشید که تمام خدمات موسسه در ارتباط با مهاجرت به ترکیه به صورت پکیج با کمترین هزینه برای شما انجام می شود. تمام مراحل مهاجرت شما در کشور ترکیه توسط وکلای ترک و کارشناسان رسمی دادگستری ترکیه به صورت کاملا قانونی بررسی و سپس انجام می شود.

به دلیل تغییرت متعدد قوانین مهاجرتی ترکیه ما به شما اطمینان می دهیم که تا پایان کار در کنار شما خواهیم بود تا شما و خانواده شما شروع جدیدی را با خیال راحت در کشور ترکیه رقم بزنید.

شرایط مهاجرت به ترکیه

قبل از اینکه بخواهید به این کشور مهاجرت کنید، باید شرایط کلی آن را نیز بسنجید. شما با بررسی این شرایط می‌توانید به نتیجه برسید که آیا دوست دارید به ترکیه مهاجرت کنید، یا نه؟

اولین چیزی که در مورد ترکیه در ذهن شما تداعی خواهد کرد، نزدیکی آن به ایران و عدم نیاز به اخذ ویزا جهت سفر توریستی به آن است. در واقع،‌ اگر قصد دارید دائم به کشور خودتان سر بزنید و با خانواده و دوستان در ارتباط باشید، ترکیه می‌تواند گزینه‌ی بسیار مناسبی باشد.

نکته‌ی مثبت دیگری که در مورد این کشور وجود دارد، بیگانه‌دوست بودن مردم آن است. در واقع برخلاف برخی کشورها، مردم ترکیه به هیچ‌وجه رفتارهای نژادپرستانه از خود بروز نمی‌دهند و در این زمینه محیطی آرام انتظار شما را می‌کشد.

زمانی می‌گفتند که ترکیه امنیت کمی دارد و در آن ممکن است هر اتفاقی بیفتد. اما بهتر است حقایق را با چشم بازتری ببینیم. متاسفانه حرف‌های نامربوط زیادی در مورد این کشور گفته شده که همگی بر اساس سریال‌ها و فیلم‌های سینمایی ترکی گردآوری شده‌اند. ترکیه کشوری امن است که می‌تواند به راحتی آرامش را برای شما به ارمغان بیاورد.

این کشور، توریستی است. کشوری که نیمی از آن در آسیا و نیمی دیگر در اروپا قرار دارد. کشوری چهارفصل که هر شهر آن، آب‌وهوای مخصوص به خود را دارد و شما می‌توانید بر اساس روحیات خود به یکی از شهرها سفر کنید.

از دیگر شایعه‌هایی که در مورد کشور ترکیه مطرح شده، بازار کار خراب آن است. می‌گویند در ترکیه کار نیست. اما اگر شما واقعا توانایی خوبی داشته باشید، به راحتی می‌توانید شغل مورد نظر خود را نیز پیدا کنید. از دیگر مزایای این کشور نیز می‌توان به فرهنگ و دین مشترک مردم آن با ایرانی‌ها اشاره کرد. در واقع،‌ شما در این کشور احساس آرامش بیشتری خواهید داشت و «غربت‌زدگی» کمتر ممکن است تهدیدتان کند.

در آخر نیز می‌توان به هزینه‌ها اشاره کرد. این کشور از نظر هزینه نسبت به کشورهای اروپایی و آمریکایی ارزان‌تر است. پس شما در این کشور به راحتی و با مبلغی معقول می‌توانید زندگی راحت و باکیفیتی داشته باشید.

با توجه به شرایطی که بیان کردیم، اگر تصمیمتان راجع به مهاجرت به ترکیه جدی است، پس بهتر است بدانید که روش‌های مختلفی جهت مهاجرت به آن وجود دارد و شما نباید بر اساس تبلیغات صرفا به روش خرید ملک و اخذ پاسپورت فکر کنید.

– مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک

یکی از آسانترین روش ها و در عین حال مطمئن ترین روش مهاجرت از طریق خرید ملک می باشد.

با این روش می توانید اقامت ترکیه را برای خود و خانواده دریافت کنید.

در سال ۲۰۲۲ حداقل قیمت خرید خانه برای دریافت اقامت در شهرهای بزرگ ۷۵ هزار دلار و در شهرهای کوچک ۵۰ هزار دلار تعیین شده است.

قبلا در پست شرایط خرید و قیمت ها و نحوه ی خرید توضیح داده شده است.

– مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل

دانشگاه های ترکیه در رنکینگ جهانی دارای رتبه های خوبی هستند.

برای تحصیل در ترکیه شما یا باید پذیرش دانشگاه های دولتی را بگیرید که قبل از آن باید آزمون یوس ( به پست مربوطه بروید) را امتحان دهید و در صورت قبولی می توانید در دانشگاه تحصیل کنید.

پس از قبولی در دانشگاه و ثبت نام میتوانید اقامت تحصیلی ترکیه را دریافت کنید.

در مقاله تمامی هزینه های این نوع مهاجرت و دانشگاه ها ذکر شده است.

– مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری

شما از طریق سرمایه گذاری در ترکیه نیز می توانید اقامت ترکیه را دریافت کنید

این سرمایه گذاری می تواند از طریق ، سپرده بانکی و راه اندازی کسب و کار و غیره باشد.

برای آشنایی با روش های مطلب لینک شده را بخوانید

برای سرمایه گذاری در ترکیه ابتدا باید یک برای خود باز کنید

شما با پاسپورت ایرانی خود می توانید در بانک زراعت ترکیه حساب بین المللی باز کنید.

مهاجرت به ترکیه از طریق اخذ شهروندی

این روش که بهترین روش مهاجرت می باشد شما پس از ۲ ماه پاسپورت ترکیه را دریافت خواهید کرد و شهروند این کشور خواهید شد.

اما برای این روش سرمایه حدود ۲۵۰ هزار دلار برای خرید خانه در ترکیه نیاز دارید

در پست روش های دیگر دریافت پاسپورت را توضیح دادیم.

مهاجرت به ترکیه از طریق اجاره خانه؟

این روش همان روش اقامت توریستی است که با اجاره کردن یک خانه می توانید آن را دریافت کنید.

و پر ریسک ترین و نا امن ترین روش مهاجرت به ترکیه می باشد.

زیرا بر اساس قانون جدید  اقامت از طریق اجاره خانه تمدید نمی شود و شما پس از یکسال اگر به یکی از شیوه هایی که در بالا گفته شد اقدام نکنید باید ترکیه را ترک کنید.

توصیه ما این است ترجیحا از این روش اقدام نکنید.

زیرا دولت ترکیه به هیچ عنوان در سال ۲۰۲۲ تمدید اقامت را انجام نداده است و خانواده هایی بودند که پس از چند سال زندگی در ترکیه مجبور به ترک خاک این کشور شده اند.

مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی

کسب اقامت از طریق پناهندگی، یکی از سخت‌ترین، طولانی‌ترین و پرریسک‌ترین راه‌های مهاجرت خواهد بود.

به همین دلیل توصیه‌ی همیشه این است تا در حد ممکن به فکر استفاده از این راهکار نیفتید و نسبت به یک مهاجرت قانونی و بی‌دردسر اقدام کنید.

در اصل مهاجرت قانونی به ترکیه و کسب اقامت آن برای ایرانیان بسیار ساده‌تر است.

کسانی که تصمیم به پناهندگی در یک کشور دیگر می‌گیرند، معمولا کسانی هستند که به دلیل اختلاف مذهب، فرهنگ، نژاد و یا تفکرات و نظرات خود، مجبور به ترک محل زندگی خود می‌شوند.

شرایط زندگی در کشور مبدا برای این افراد چنان سخت و طاقت‌فرسا خواهد بود که به جان خریدن سختی‌های مهاجرت در برابرش چیزی نیست. اما از آن طرف قضیه، شرایط زندگی در کشور مقصد هم برای یک پناهنده چندان ساده نخواهد بود.

نکته:

بنا بر ، کشور مبدا وظیفه دارد که حداقل امکانات زندگی را برای پناهجویان تامین کند و پناهجو از حقوق دیگری برخوردار نخواهد بود.

مهاجرت از طریق پناهندگی فرآیندی طولانی و پیچیده دارد. بعد از اینکه وارد ترکیه شدید لازم است درخواست پناهندگی خود را به دفاتر سازمان ملل (مثلا در استان وان یک شعبه وجود دارد) یا به اداره‌ی پلیس محل مربوطه، ارائه دهید.

سپس باید مدتی را منتظر بمانید تا نوبت مصاحبه‌ی شما با پلیس و نماینده‌ی سازمان ملل فرا برسد. که البته معمولا به دلیل تعداد بالای متقاضیان، زمان زیادی خواهد برد.

در صورت تایید پرونده‌ی شما، مجددا باید در نوبت قرار بگیرید تا به کشور ثالث فرستاده شوید. البته احتمال رد شدن پرونده‌ی شما بالا خواهد بود ولی امکان تجدید نظر نیز وجود خواهد داشت.

طی این مدت، بنا بر انتخاب خودتان، می‌توانید در کمپ بمانید و یا خانه‌ای اجاره کرده و نسبت به انتخاب شغل هم اقدام کنید.

در مقاله در این باره بیشتر توضیح داده ایم.

مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج

کسانی که قصد مهاجرت به ترکیه را دارند، می‌توانند برای کسب اقامت این کشور از طریق ازدواج نیز اقدام کنند. اما خب باید گفت که به همین سادگی بعد از امضا و ازدواج اقامت ترکیه را به شما اعطا نخواهند کرد.

کسب اقامت ترکیه از طریق ازدواج هم فرآیند و قوانین خاص خودش را دارد که باید به آن‌ها توجه کرد.

از مهم‌ترین شروط برای کسب اقامت بعد از ازدواج این است :

  1.  حداقل باید 3 سال از زندگی مشترک زوجین گذشته باشد.
  2.  ثابت کنید در طول این 3 سال با هم و در کنار هم زندگی کرده‌اید.
  3. باید اثبات کنید که درآمد را کافی برای ادامه‌ی زندگی مشترک دارید و مالک یک مسکن حداقلی برای ادامه زندگی، هستید.

بعد از اینکه اقامت ترکیه را به دست آوردید، می‌توانید با گذشت 5 سال، نسبت به دریافت شهروندی ترکیه و دریافت پاسپورت اقدام کنید. یعنی از ابتدا تا پایان این دوره، حدود 8 سال به طول خواهد انجامید.

شرایط مهاجرت به ترکیه

شما مانند هر مهاجرتی در مهاجرت به ترکیه نیز یک سری شرایط را باید داشته باشید.

اولین شرط پاسپورت معتبر و با تاریخ اعتبار مانده حداقل یک ساله و نیم است.

زیرا دولت ترکیه از اعطای اقامت به افرادی که مانده اعتبار کمی برای پاسپورت آن ها مانده است خودداری می کند

دومین شرط برای مهاجرت به ترکیه انتخاب یکی از روش ها جهت دریافت اقامت ترکیه می باشد.

هزینه های زندگی در ترکیه

هزینه های زندگی در ترکیه در شهرهای مختلف متفاوت است

استانبول بهترین شهر ترکیه برای زندگی. البته گرانترین می باشد.

قیمت اجاره خانه در استانبول حدود ۲۰ درصد بالاتر از شهرهای دیگر ترکیه است.

دکمه بازگشت به بالا