توری‌های شید گلخانه چطور از گیاهان محافظت می‌کنند؟

اهمیت نصب  توری سایبان یا توری گلخانه

 لازم به ذکر می باشد که محیط گلخانه ها باید از دمای مناسبی برخوردار باشند در غیر این صورت گیاهان درون آن برای رشد کردن با مشکلات بسیار ویژه ای مواجه خواهند شد. حال برای آن که یک گلخانه از دمایی مناسب بهره مند گردد، باید فضایی مناسبی داشته باشد و به علاوه از تجهیزات مخصوص که برای تعادل دما طراحی و ساخته شده است، بهره مند گردد. هر چقدر دمای درون گلخانه و همچنین هوای آن مطبوع تر باشد، محیط مناسب تری برای رشد و پرورش گیاهان در اختیار گلخانه داران قرار خواهد گرفت و به تبع از هر نظر سودمند خواهد بود.

 می توان اذعان داشت که توری گلخانه ای یا توری سایبان یکی از تجهیزات بسیار مهمی است که برای همه گلخانه ها مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند در  نقش بسیار مهمی را ایفا کند. در واقع توری سایبان یا شید گلخانه ای حکم یک سایبان و محافظ را برای مزارع کشاورزی و گل ها و گیاهان مختلف دارد و استفاده از آن برای مناطقی که دمای آن ها در تابستان افزایش می یابد، ضروری خواهد بود. قابل ذکر است که این تجهیز مهم از جمله تجهیزات گلخانه ای می باشد که فضای گلخانه را در فصول مختلف برای گل ها و گیاهان را بسیار مطبوع می کند و سرمایش و کاهش دمای گلخانه را به راحتی میسر می نماید.

 ممکن است این سوال برای شما عزیزان به وجود بیاید که چرا بهره گیری از شید گلخانه ای یا توری سایبان واجب است؟! برای بررسی این موضوع در ابتدا باید بیان کنیم که به صورت کلی ساختار توری سایبان  به گونه ای می باشد که در برابر برف و باران و فصول سرد سال می تواند در هوای بسیار سرد و یخبندان نیز دوام بیاورد و مانع از یخ زدگی گیاهان شود. از طرف دیگر در تابستان نیز توری گلخانه ای می تواند دمای درون گلخانه را به طرز قابل توجهی کاهش دهد و محیط گلخانه را خنک سازد.

در واقع این می تواند از ورود اشعه فرابنفش خورشید به درون سازه گلخانه جلوگیری به عمل آورد. ساختار یا توری سایبان به صورتی می باشد  که در فصول گرم سال نیز با کاهش تأثیر مستقیم آفتاب و میزان تابش حداقل و مورد نیاز برای گل ها و گیاهان آن ها را در برابر گرمای بیش از حد ممکن محفوظ و مصون نگه می دارد و نقش سایبانی را برای گل و گیاهان بازی می کند تا ضریب تبخیر آب در خاک را تا حد قابل توجهی کاهش دهد.

مزایای استفاده از شید گلخانه ای کدام است؟

 بهره گیری یا استفاده از شید گلخانه ای می تواند مزایای بسیار زیادی برای گلخانه داران داشته باشد. مهمترین مزیت توری سایبان بهبود عملکرد و رشد و نمو گیاهان است. در واقع این وسیله خاص می تواند در داشتن گیاهانی سالم نقش بسیار پر رنگی داشته باشد. به همین دلیل است که بسیاری از متخصصان در این زمینه استفاده از توری سایبان را پیشنهاد می دهند. از جمله مزایای بسیار مهم توری سایبان در زیر شرح داده شده است:

 • پوشش دهی و عایق بندی مناسب گلخانه ها در فصول سرد و گرم سال
 • کاهش بسیار زیاد مصرف آب در آبیاری گیاهان و صرفه جویی در مصرف آب ( با توجه به کاهش تبخیر آب از گیاهان و خاک آن ها)
 • جلوگیری از ورود نور بیش از اندازه برای گیاهان و همچنین نور دهی مناسب
 • ساخت سایبان مطلوب برای گیاهان و همچنین مکان های دیگر و جلوگیری از ورود اشعه مضر فرا بنفش به درون گلخانه
 • دارا بودن طول عمر بسیار بالا و مطلوب
 • دارا بودن وزن کم و قیمت های مقرون به صرفه (همه افراد و گلخانه داران می توانند به راحتی از این تجهیز ویژه بهره مند گردند)
 • انعطاف پذیری بسیار بالا و قابل توجه
 • مقاومت مناسب در برابر عوامل آسیب زا یا آسیب رسان
 • جلوگیری از بروز هر گونه صدمه و آسیب به محصولات
 • افزایش میزان بهره وری از گل ها و گیاهان
 • بهبود عملکرد رشد و نمو گیاهان و ….

انواع توری گلخانه ای کدام است؟

 لازم به ذکر می باشد که توری های گلخانه ای به صورت کلی به دو نوع اساسی تقسیم بندی می شوند که هر کدام از آن ها مصارف خاص خود را دارد. از جمله انواع توری گلخانه ای می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • توری پروپلین
 • توری پلی اتلین

 در زیر به بررسی هر کدام از می پردازیم.

 توری پروپلین:‌

 یکی از انواع توری های سایبان توری پروپلین می باشد که در زیر به مصارف خاص و مهم آن اشاره می کنیم:

 یکی از مصارف این توری، ایجاد سایبانی برای پاسیو می باشد. در واقع اگر شما عزیزان می خواهید در پاسیو خود محافظ داشته باشید، می توانید از این نوع توری بهره ببرید و از آن به عنوان سایبان مناسب استفاده نمایید.

 استفاده از این توری برای مکان های خاص مانند روف گاردن ها و … بسیار رایج است و می تواند سایه ای مناسب را ایجاد نماید.

 • محافظ گیاهان در برابر خورشید:

 از توری پروپیلن می توان برای محافظت از گیاهان نیز استفاده کرد. این دقیقا همان کاربری خاص شید گلخانه ای می باشد که می تواند گیاهانی با کیفیت را در اختیار گلخانه داران قرار دهد.

توری پلی اتلین:

 دومین نوع شیدهای گلخانه ای، توری های پلی اتیلن می باشند. لازم به ذکر است که توری پلی اتلین مناسب برای سایبان ها، گلخانه ها و خانه های در معرض تابش نور خورشید می باشد. این نوع از توری ها کاملا ضد آب بوده و دچار پوسیدگی نیز نخواهند شد. هم چنین مقاومت بالایی در برابر باد دارند و شما عزیزان می توانید با خیالی آسوده از آن ها استفاده کنید.

درصد تراکم یا سایه اندازی توری های سایبان:‌

 در بالا اشاره کرده ایم که توری های گلخانه ای با دو مدل کلی طراحی و ساخته می شوند که اصطلاحا به آن ها درصد سایه اندازی اطلاق می گردد. ممکن است این سوال برای شما به وجود بیاید که درصد تراکم به چه معناست؟! برای پاسخ به این سوال می توان اذعان داشت که درصد تراکم به معنای اجازه عبور نور از توری است و در درصد تراکم های مختلف، مقادیر مختلفی از نور خورشید اجازه عبور پیدا می کنند.

در واقع این موضوع بدان معناست که به همان درصد توری سایبانی که از آن بهره می برید، به اندازه همان مقدار ورود نور خورشید از بین رفته و مسدود می شود. بنابراین درصد تراکم در توری های گلخانه ای بسیار پر اهمیت بوده و در نهایت آن چیزی که به شما کمک خواهد کرد، میزان تراکم یا درصد سایه اندازی توری سایبانی است که از آن استفاده می کنید.

توری شید گلخانه چیست؟

 یک وسیله کاربردی است که پیش از پرداختن به کاربردهای آن، لازم است تا ماهیت آن را به طور دقیق بشناسیم. آنچه که امروزه ما به آن توری شید گلخانه می‌گوییم یک پوشش مشبک از جنس پلیمر است که میزان خاصی از نور آفتاب را از خود عبور داده و بخشی از آن را سد می‎کند؛

به همین علت است که شید گلخانه سایه مد نظر کاربر را فراهم می‌کند.  البته باید گفت که توری شید گلخانه تنها وسیله‌ای نیست که توانایی ایجاد سایه دارد بلکه در گذشته نیز این وظیفه بر دوش حصیرها یا سایر انواع پوشش‌های سنتی بوده است. یکی از انواع توری، توری شید بوده که از جنس رشته الیاف نازک پلی اتیلن است.

 توری ها از مواد با کیفیت HDPE ساخته شده اند و نیز مقاوم در برابر اشعه UV  با طول استاندارد 50 متر و با عرض های مختلف به اندازه های 2، 4، 6، 8 و 10 متر، با تراکم های مختلف که ضریب های سایه اندازی (نرخ سایه پراکنی) متفاوتی از جمله 30، 50، 65 و 80 درصد دارند (90 درصد سفارشی)، تولید می شوند که ضریب های متفاوتی از نوردهی و ایجاد سایه را دارند و به صورت رول های کامل موجود می باشند.

 شایان ذکر ،است که توری سایبان از ابزارآلات کشاورزی محسوب می شود و به دلیل منعطف و مقرون به صرفه بودن علاوه بر کشاورزی دارای مصارف دیگری نیز هست. متد های به کار رفته در توری سایبان به آن قابلیت مقاومت بالا در برابر تغییرات آب و هوایی از جمله گرما، باران و غیره را می دهد که این موضوع موجب کارکرد مطلوب توری و ساختار منسجم آن به طور معمول در دمای 25 الی 60 درجه سانتی گراد می شود.

استفاده از توری های سایه انداز گلخانه مزایای بسیاری برای صاحبان این مشاغل دارد. به همین دلیل محبوبیت آن روز به روز در حال افزایش است. در این میان پیدا کردن مرکز فروشی که قیمت فروش مناسبی برای توری محافظ و سایه انداز گلخانه در نظر گرفته باشد نیز بسیار مهم است.

 انواعی از سایبان های توری تولید شده در مرکز خرید تور سایبان اصل از حاشیه های تقویت شده برخوردار می باشند. این محصولات برای حفاظت گیاهان و محصولات زیر کشت یا ماهیان استخرهای پرورش آبزیان در فصول سرد بسیار استفاده می شوند . بهتر است بدانید که شبکه های توری در مناطق سردسیر عمدتا دارای چنین بافتی می باشند تا بتوانند در برابر برودت و شرایط آب و هوایی سرد دوام بیاورند.

یکی از کاربرد انواع پرفروش سایبان های توری ارائه شده در مرکز خرید تور سایبان اصل، شیدهای گلخانه ای جهت پروش گیاه گوجه فرنگی است. این گیاه نسبت به حرارت و تابش مستقیم آفتاب بسیار حساس بوده و به راحتی پژمرده و خراب می شود. استفاده از سایبان های توری دارای رنگ سبز تیره در انواع گلخانه های پرورش گوجه فرنگی بسیار معمول می باشد.

چرا باید از سایه انداز گلخانه استفاده کرد؟

 گلخانه ها از جمله محیط هایی هستند در اندازه های مختلف و در مکان های متعدد تشکیل می شوند. علاوه بر این هر فردی مقاصد مختلفی از ساخت این مکان ها دارند. گاهی یک گلخانه کنار تراس یا بالکن آپارتمان ساخته می شود تا فضای خانه را شاداب تر و مطبوع تر کند.

گاهی نیز این گلخانه ها برای مقاصد اقتصادی ساخته می شوند و در آن ها انواع گل های آپارتمانی، سبزیجات و سیفی جات پرورش داده می شود. اما همانطور که دیده اید بسیاری از آن ها به وسیله توری های سایه انداز گلخانه، شیشه ها یا محافظ های پلاستیکی گلخانه پوشیده ، شده اند. اما اینکه چرا باید این کار را انجام بدهند دلایل مختلفی دارد که در ادامه 2 مورد از مهمترین آن ها را توضیح می دهیم:

حفاظت از گل ها و گیاهان در برابر نور آفتاب

 نور آفتاب یکی از مهترین نیازهای گل ها و گیاهان است. اما میزان نیاز در هر کدام از آن ها متفاوت است. برخی از آن ها به نور مستقیم خورشید نیاز دارند تا بتوانند به رشد خود ادامه دهند و برخی به نور غیر مستقیم و بسیار کم. از آنجایی که گیاهان موجود در گلخانه ها از این نظر متفاوت هستند و گلخانه ها نیز سقف دار،ساخته نمی شوند لازم است با استفاده از توری های سایه انداز گلخانه یا پلاستیک های محافظ میزان رسیدن نور به آن ها تنظیم شده و در بسیاری از مواقع از شدت نور خورشید کاسته شود.

جلوگیری از ورود پرندگان و حیوانات به داخل گلخانه

 همانطور که می دانیم پرندگان علاقه شدیدی به بذر گیاهان و دانه های آن ها دارند. همچنین از میوه های گیاهان نیز برای خوراک خود استفاده می کنند. پنچه و دندان های حیواناتی مانند گربه و سگ نیز می تواند باعث آسیب به محصولات و گیاهان شود.

 بنابراین یکی از مشکلاتی که صاحبان گلخانه ها با آن سر و کار دارند ورود پرندگان و حیوانات به داخل این مکان ها و آسیب رسانی آن ها به محصولات است. در این صورت صاحبان گلخانه ها باید از محصولاتی مانند محافظ های پلاستیکی و توری های سایه انداز برای گلخانه های خود استفاده کنند تا جلوی ورود حیوانات و پرندگان را به داخل بگیرند و از محصولات خود محافظت کنند. در ادامه در مورد فاکتور نرخ سایه‌پراکنی به تفصیل توضیح می‌دهیم.

نصب شید گلخانه

 نصب شید گلخانه را می توان با استفاده از قفل نایلون و فنر یا با کلیپس توری انجام داد. در روش اول یعنی هنگام استفاده از قفل نایلون و لاکینگ فنر در توری چین خوردگی به وجود نمی آید و استحکام آن افزایش می یابد. در نصب با کلیپس توری سایبان گلخانه ای نیز در هر متر، تنها یک یا دو به کار می رود.  همچنین پیش از نصب باید دقت شود که ابعاد سایه انداز گلخانه مورد استفاده کاملا با فضای مورد نظر متناسب باشد. دلیل این امر جلوگیری از کشیدگی و پاره شدن این سایبان توری است.تور گلخانه ای با استفاده از بست های ذکر شده به آسانی توسط خود کاربر قابل نصب است.

 دو تفاوت اساسی شید گلخانه ای با حصیرها یا سایر انواع پوشش‌های مشابه

 •  نکته مهمی که در استفاده از حصیرها یا سایر انواع پوشش‌های مشابه که چوبی هستند باید بدانید، عمر کوتاه آن‌هاست. طبیعت این وسیله به شکلی است که دائماً در معرض تابش نور خورشید است و بر کسی پوشیده نیست که تابش مداوم خورشید به علل مختلفی تا چه حد باعث زوال و فرسایش وسایل چوبی خواهد شد. اما چون جنس توری شید گلخانه پلیمر است، نسبت به آفتاب مقاوم بوده و قطعاً عمر بسیار طولانی دارد. نحوه مواجهه توری شید گلخانه با اشعه یو.وی نقش بسزایی در عمر بالای آن دارد.
 •  ممکن است با این ابهام روبرو شوید که چرا از سایر پوشش‌ها برای ممانعت از ورود نور کمک گرفته نمی‌شود. دقت داشته باشید که میزان عبور نور در پوشش‌هایی مانند نایلون یا حتی پوشش‌های بسیار ضخیم‌تری مانند موکت یا هر چیز دیگری، برای شما قابل تعیین و تنظیم نیست. به بیانی دیگر یا نور عبور می‌کند یا نمی‌کند.

اما در توری شید گلخانه ، شما بسته به نرخ سایه‌پراکنی که برای توری خود انتخاب می‌کنید اجازه عبور میزان متفاوتی از نور را می‌دهید. پس در توری شید گلخانه برخلاف سایر انواع پوشش، در اصطلاح عمق غلظت سایه را خود شما تعیین می‌کنید. سر منشأ بسیاری از مزایای شید گلخانه همین دو تفاوت اساس است. در بخش مجزایی مزایای شید گلخانه را نیز به صورت موردی و نکته‌محور بررسی خواهیم کرد.

مهمترین مزایای شید گلخانه

با یک دید کلی متوجه میشویم که ،ایجاد سایه وظیفه اصلی توری شید گلخانه است؛ سایهای با درصد خاصی از تاریکی. با این دید حال میتوان در چند مورد، مهمترین مزایای شید گلخانه را جمعبندی کرده و برشمرد:

 •  همانطور که در بالاتر ذکر شد، دوام و مقاومت بالا یک مزیت و برگ برنده مهم برای توری شید گلخانه نسبت به سایر رقبا است. بیش از نیاز به تشریح علت این مسئله نیست اما در یک کلام، جنس شید گلخانه باعث می‌شود تا این وسیله در برابر نور آفتاب مقاومت زیادی داشته باشد.
 •  توانایی تعیین میزان تاریکی سایه موضوع مهم دیگری است که پیش‌تر در این یادداشت به تشریح آن پرداختیم.
 •  مزیت بسیار مهم دیگری که توری شید گلخانه دارد، ایجاد سایه در عین وجود امکان جابجایی هوا است. یک توری شید گلخانه در همان حین که بسته به نرخ سایه‌پراکنی که دارد، سایه‌ای با تاریکی مد نظر شما را ایجاد می‌کند، در عین حال اجازه عبور هوا را نیز می‌دهد.

به طور مثال اگر از نایلون برای ایجاد سایه کمک بگیرید، ممانعت نایلون از جابجایی هوا به یک چالش بدل خواهد شد. این مزیت در کاربردهای رفاهی بسیار ملموس‌تر است. به طور مثال در صورت نیاز به ایجاد سایه در یک آلاچیق یا تراس خانگی، اگر از سایر پوشش‌ها استفاده کنید، از هوای آزاد و تبادل هوا بی‌بهره خواهید شد اما در صورت استفاده از توری شید گلخانه این مشکل وجود نداشته و در عین وجود سایه، هوا نیز تبادل خواهد شد.

 •  قیمت توری شید گلخانه نسبت به عمر بسیار طولانی که دارد، شدیداً مقرون به صرفه است. عمر بالای این ماده در بلندمدت شما را از تعویض و جایگزینی، بی‌نیاز می‌سازد. همچنین با وجود همین مقاومت بالا، بر اثر زوال شکاف یا توری سایه بان چطور عمل می کند؟

با کاهش تاثیر گرما و میزان تابش خورشید به گیاهان در فصول گرم، گیاهان را از گرمای بیش از حد حفظ نموده و با ایجاد سایه بر روی گلخانه درصد تبخیر آب در خاک را پایین آورده و به عنوان یک محافظ مناسب در فصول گرم و افزایش میزان بهره وری در گلخانه شناخته می گردد.

درصد تراکم توری سایه  بان چیست؟

پارچه سایه انداز یک پارچه مقاوم در آب با درصد سایه اندازی های مختلف از 12 درصد تا 90 درصد بوده که درصد تراکم در حقیقت نشان دهنده میزان نوری است که توسط پارچه مسدود می گردد. به عنوان مثال یک ، 30 درصد نور را مسدود می کند. جالب آنکه بدانید بیشتر سبزی ها باید زیر سایه 30 تا 50 درصد رشد نمایند.

توری سایه بان به چه میزان می تواند دمای گلخانه را کاهش دهد؟

استفاده از پارچه گلخانه در انواع مختلف می تواند میزان دمای محیط را 10 تا 12 درجه کاهش دهد و در شرایط آب و هوایی بسیار گرم می تواند از صدمه به گیاهان مختلف جلوگیری به عمل آورد.

توری سایبان محافظی مناسب در فصل های گرم:

در طول سال و ماه های گرم تابستان توری سایبان با همکاری سیستم خنک کاری و پد و فن، دمای گلخانه را به طور کامل کنترل نموده، از گرم شدن گلخانه جلوگیری، میزان تبخیر آب گیاهان را کاهش و کارآیی بسیار مناسبی دارد. شید گلخانه که از پارچه های بافته شده ساخته می شود در بالای ساختار گلخانه و روی سقف با فاصله چندمتری نسبت به گیاهان نصب می گردد و می تواند میزان درصد نور خورشیدی که نیاز است به گیاهان شما را برسد را به صورت مناسبتنظیم نماید. بنابراین طراحی سفارشی شید سایه بان و انتخاب پارچه سایبان با توجه به گیاهان شما ممکن است.

نحوه انتخاب توری سایه بان مناسب:

سیستم شید سایبان مناسب برای گلخانه با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه، اندازه ساختمان و ارتفاع گلخانه، نوع گیاهان و وضیعت گیاهان در حال رشد انجام می پذیرد. توری های سایبان ارائه شده توسط شرکت نیکاکورپ در سه مدل با درصد تراکم  30، 50 و 80 درصد به بازار عرضه گردیده و قابل ارائه به مشتریان می باشد. اگر هنوز هم در انتخاب شید سایبان مناسب برای گلخانه خود شک دارید توصیه می کنیم هم اکنون با کارشناسان فنی شرکت نیکاکورپ تماس حاصل فرمایید تا از مشاوره فنی رایگان آن ها بهره مند شوید.

نحوه استفاده از پارچه سایه انداز گلخانه

چطور از پارچه سایه انداز برای گلخانه خود استفاده کنیم با وجود اینکه اولین بار است آن را در گلخانه نصب می نماییم؟

بیشتر پارچه های سایبان با وجود یک سیستم درز در لبه ها ساخته می شوند، که به شما این امکان را می دهد  لبه های پارچه را با استفاده از سیستم لاکینگ و فنرهای مخصوص نصب و محکم نمایید، یا از طریق کلیپس ها آن ها را وصل کنید.

چه زمانی پارچه سایه انداز را بر روی گلخانه نصب می کنند؟

اکثر صاحبان گلخانه سیستم شید سایه انداز را هنگام ساخت گلخانه طراحی و بر روی آن نصب می نمایند، زیرا این قابلیت وجود دارد که در فصل هایی که نیاز به وجود توری سایه انداز بر روی گلخانه نیست، آن را جمع نمود. توری سایبان به راحتی قابل نصب و جمع بوده به همین دلیل اگر پارچه سایه بان در گلخانه خود نصب نکرده اید، به دلیل سادگی پروسه،ارزانی، طراحی، نصب و اجرای آسان آن این تجهیز را برای حفاظت از گیاهان به شما پیشنهاد می کنیم.

 

منبع:  اکسیرساز شمال / coocha.co.kr

دکمه بازگشت به بالا