برترینهای کسب و کارعلمی و پزشکی

آب درمانی برای دیسک گردن

آب درماني براي ديسك گردن و مزایای آن

آب يك محيط پر از آرامش است كه بدن هنگام قرار گرفتن در آن، در وضعيت فيزيكي خوبي به سر مي برد. از قديم از آب و خواص فيزيكي و شيميايي آن براي درمان انواع عارضه ها استفاده مي شد. امروزه نيز آب درماني براي ديسك گردن و جلوگيري از شديدتر شدن آن، روش مطمئن مربی خصوصی این حیطه به حساب مي آيد. چرا كه با توجه به تحقيقات اخير، آب عملكرد مثبت بر روي اعضاي بدن انسان دارد.

از همه مهمتر اين است كه امكان انجام اين روش در مرکز ایکس بادی پاسداران براي افراد پير يا كساني كه ساير نواحي آنها صدمه ديده است، وجود دارد. افراد چاق نيز مي توانند به آساني تمرينات لازم را جهت بهبود وضعيت ديسك گردن خود در آب انجام دهند.

آب درمانی برای دیسک کمر و گردن | آب درمانی گردن | آیا شنا برای دیسک گردن ضرر دارد

تاریخچه آب درمانی

بقراط، پزشک یونانی بود که برای اولین بار آب درمانی را در قرن پنجم قبل از میلاد برای ارتقای سلامت و رفاه کلی ثبت کرد. از آن زمان، این ابزار بسیار مؤثر در مدیریت درد و در توانبخشی آسیب تبدیل شده است. در آب درمانی، تمرینات مختلف مبتنی بر آب برای درمان یا مدیریت طیف وسیعی از شرایط پزشکی استفاده می‌شود. انجام آب درمانی تقریباً در هر آبی ممکن است. با این حال، بیشتر در محیط استخر استفاده می‌شود. مفیدترین محدوده دمایی برای این درمان حدود ۳۲-۳۷ درجه سانتی‌گراد است زیرا تسکین بهینه درد را فراهم می‌کند.حرکات آب درمانی برای گردن بسیار مفید است.

تاثير و فوايد آب درماني براي ديسك گردن

آب درماني براي ديسك گردن در خانه يا در فضاي گسترده تر مانند استخر با متخصصان ایکس بادی ایران قابل انجام است. از مهمترين فوايد آب مي توان به معلق بودن بدن در آن اشاره كرد. انجام فعاليت هاي درماني يا تمرينات مخصوص براي جلوگيري از تشديد بيماري هاي مناطق حساس بسيار سخت است. چرا كه توانايي تحمل فشار در اين نواحي كمتر از قبل مي باشد. از اين رو امكان افزايش صدمه به دليل حركت گردن نيز بيشتر مي گردد. اما زماني كه فرد در داخل آب است، سنگيني وزن خود را حس نمي كند. در نتيجه مفاصل و ماهيچه ها به راحتي مي توانند نرمش انجام دهند.

با انجام آب درماني براي مدت طولاني به صورت مداوم مي توان بدون آسيب رساندن به گردن، روند بهبود را تسريع بخشيد. بالا بردن مقاومت عضلات نيز كاربرد آب درماني براي بهبود ديسك گردن است. در واقع با قرار گرفتن در استخر يا وان، جريان آب بر خلاف ماهيچه شما حركت مي كند. در نتيجه عضلات حين تمرينات تقويت مي شوند. اسپاسم يا گرفتگي ماهيچه ها نيز از بين مي رود. همچنين آب درماني براي درمان ديسك گردن افراد مسن و داراي پوكي استخوان بسيار تاثيرگذار است. خواص آب در تقويت سيستم ايمني و بهبود جريان خون افراد نيز نقش بسيار مهمي دارد.

انواع مختلف حركات آب درماني براي گردن

معمولا براي انجام آب درماني ديسك گردن بهتر است با متخصص مشورت شود. تا مطابق با وزن و شرايط بدني شما، تمرينات مخصوص ارائه گردد. اما با اين حال امكان انجام فعاليت هاي ورزشي درماني در آب بدون مراجعه به فيزيوتراپ نيز وجود دارد. البته اين راهكار زماني تاثيرگذار است كه شما تمرينات را به خوبي بياموزيد. سپس آنها را به صورت اصولي در فضاي بزرگي مانند استخر انجام دهيد. در ادامه نحوه انجام برخي از رايج ترين حركات آب درماني براي گردن براي شما شرح داده شده است.

 • چرخش سر به صورت دوراني براي ۱ دقيقه در استخر آب گرم بسيار مفيد مي باشد. با انجام اين حركت، گرفتگي عضلات از بين خواهد رفت.
 • چپ و راست بردن گردن نيز در تقويت جايگاه ديسك ها نقش دارد. البته اين حركت بايستي با احتياط كامل و به صورت آرام انجام شود.
 • تقويت شانه ها مي تواند در بهبود ديسك گردن موثر واقع شود. براي اين كار در حالي كه ايستاده ايد، لبه استخر را با دو دست خود بگيريد. سپس با يك شيب ملايم، خود را به آن نزديك نماييد. چند ثانيه در اين وضعيت مانده، سپس از لبه استخر تنه خود را دور كنيد.
 • معلق كردن بدن يا خوابيدن بر روي آب نيز يكي ديگر از اين تمرينات است.
 • استفاده از رولر يا يك وسيله نرم مانند توپ كوچك براي ماساژ پشت گردن در آب نيز پيشنهاد مي شود.
 • عقب و جلو كردن چانه در حين صاف نگه داشتن گردن،‌ به تقويت عضلات ناحيه سر كمك مي كند.
 • در تمرين بعدي بايستي شانه ها يا كتف ها را از پشت به يكديگر نزديك نماييد.
 • دست ها را در پشت سر خود قرار دهيد. به طوري كه بر خلاف جهت يكديگر، به آنها نيرو وارد شود. سپس گردن خود را در همين حالت به سمت عقب ببريد. دستان شما بايستي مانع عقب آمدن گردن شوند. اين حركت معمولا براي تصحيح جايگاه ديسك ها يا ساختار استخواني گردن انجام مي شود.

چه زماني نبايد آب درماني براي بهبود ديسك گردن انجام دهيم؟

آب درماني گردن يكي از راه هاي جلوگيري از تشديد ديسك آن است. با اين حال انجام اين روش نيز براي برخي محدوديت هايي دارد. به عنوان مثال بعضي از افراد به واسطه داشتن بيماري هاي مختلف ممكن است نتوانند ورزشي در آب انجام دهند. يا حتي بدن آنها به قرار گرفتن در آب براي مدت طولاني واكنش آلرژيك نشان دهد. در ادامه موارد ممنوعيت آب درماني براي ديسك گردن را به صورت خلاصه بيان كرده ايم.

 • داشتن فشار خون بالا
 • باردار بودن خانم ها
 • داشتن التهاب لگن
 • مبتلا به بيماري رينود
 • داشتن بيماري روماتيسم مچ پا
 • مبتلا به بيماري ديابت
 • داشتن حساسيت در بدن نسبت به تغيير دما
 • مبتلا به بيماري هاي قلبي
 • افزايش اضطراب به دليل داشتن ترس از شنا كردن

انجام آب درماني براي ديسك گردن از طريق يك كمپرس يا كيسه آب گرم نيز قابل انجام است. با قرار دادن كمپرس بر روي گردن، مي توان تا حد زيادي درد موجود را كاهش داد. همچنين گرفتگي عضلات نيز رفع خواهند شد. اگرچه آب درماني روش فوايد و تاثيرات مثبت بسياري دارد. اما قبل از انتخاب آن، بهتر است حتما مشكل خود را به صورت دقيقتر با پزشك بررسي نماييد. سپس در صورتي كه منعي براي انجام آب درماني نداريد، به انجام اين روش بپردازيد.

حرکات آب درمانی برای گردن چگونه انجام می‌شود؟

در آب درمانی، شناوری طبیعی بدن در ترکیب با چگالی نسبی آب استفاده می‌شود تا فشاری را که بدن از طریق نخاع وارد می‌کند، کاهش دهد. این را تصور کنید وقتی درست تا سینه خود در آب می‌ایستید، تنها حدود ۲۵ درصد وزن بدن خود را تحمل می‌کنید. این بدان معناست که مهره‌ها باید کمتر کار کنند در حالی که وزن بدن را تحمل می‌کنند. هنگامی که این فشار از روی مفاصل برداشته می‌شود، به این امکان را می‌دهد تا عضلات پشت و گردن خود را بدون ایجاد درد تقویت کنید (مانند آنچه که اگر در زمینی ورزش می‌کردید، احساس می‌کردید).

تعدادی از تمرین‌ها و درمان‌ها در برنامه‌های ورزشی آب درمانی گنجانده شده است. بسیاری از این‌ها می‌توانند به طور ویژه برای تسکین درد گردن و کمر طراحی شوند. جدای از این، آن‌ها همچنین به تقویت و حالت دادن به عضلات این نواحی کمک می‌کنند که از عود مشکل جلوگیری می‌کند.

آب درمانی در شرایطی وجود دارد که انجام یک برنامه تمرینی زمینی برای فرد ممکن نیست. این می‌تواند به دلیل کاهش تراکم استخوان، شدت درد، ناتوانی و عوامل دیگر باشد. در این موارد، ورزش درمانی مبتنی بر آب بسیار سودمند می‌شود. ثابت شده است که این درمان به ویژه در شرایطی مانند موارد زیر بسیار سازگار است:

آرتروز

استئوآرتریت ستون فقرات

کشیدگی عضله و یا پارگی

پوکی استخوان پیشرفته

جدای از این، آب درمانی نیز اغلب برای درمان افراد مبتلا به فشار خون بالا یا دیابت توصیه می‌شود. بهبود و مدیریت این شرایط با استفاده از تمرینات آبی امکان پذیر است.

دکمه بازگشت به بالا