پزشکی در انگلیس – بررسی شرایط و هزینه تحصیل پزشکی در انگلیس

پزشکی در انگلستان

پزشکی در انگلیس یکی از رشته‌های پرطرفدار است زیرا آینده شغلی مناسبی دارد و افراد زیادی هم به این شغل علاقه دارند. در هر سال دانشجویان خارجی زیادی برای ورود به انگلستان و تحصیل در رشته‌های پزشکی و درمانی درخواست می‌دهند و به همین دلیل رقابت زیادی ایجاد شده است. برای اینکه بتوانید شانس قبولی خود را افزایش دهید لازم است با این رشته و شرایط آن به صورت کامل آشنا شوید. تا انتهای این مطلب همراه ما باشید تا شرایط تحصیل در رشته پزشکی در انگلیس را بدانید.

بورسیه پزشکی در انگلستان | پزشکی در انگلستان چند سال است | تحصیل پزشکی در انگلستان

مشاغل گسترده بعد از تحصیل پزشکی در انگلیس

تحصیل رشته پزشکی در انگلستان به معنی این است که دانشجو در آینده و پس از فارغ‌التحصیل شدن تخصص عمومی یا خاص پیدا می‌کند. رشته پزشکی شاخه‌های مختلفی دارد و دانشجویان می‌توانند بعد از طی کردن دوره‌های عمومی تخصص خود را انتخاب کنند.

علاوه بر این، حوزه درمان رشته‌های دیگری نیز دارد که شامل هوشبری، روانشناسی، پرستاری و … است. این رشته‌ها نیز تا حد زیادی میان افراد متقاضی محبوب هستند و برخی ترجیح می‌دهند به جای پزشکی در این رشته‌ها تحصیل کنند. با وجود این هنوز هم رشته پزشکی محبوبیت زیادی دارد و همانطور که در ابتدا توضیح داده شد، افراد زیادی برای ورود به آن با هم رقابت می‌کنند.

با توجه به موقعیت‌های شغلی گوناگون، برای فارغ‌التحصیلان پزشکی در انگلستان حدود 60 گزینه مختلف از تخصص‌های مختلف در دسترس است و می‌توانند در آینده در هر کدام از این حوزه‌ها مشغول به کار شوند. حوزه‌های تخصصی به صورت کلی به دسته‌های زیر تقسیم می‌شود:

 • هوشبری
 • پزشکی عمومی
 • پزشکی
 • آسيب شناسي (پاتولوژی)
 • روانپزشکی
 • رادیولوژی
 • جراحي

پزشکی در انگلستان چند سال است؟

بورسیه پزشکی در انگلستان | پزشکی در انگلستان چند سال است | تحصیل پزشکی در انگلستان

برای تحصیل رشته پزشکی در انگلستان الزامات و شرایط مشخصی وجود دارد که توسط نظام آموزشی و درمان این کشور مشخص شده است. دانشجویان باید در ابتدا دوره‌های عمومی را که معمولا 4 سال است طی کنند تا به دوره‌های تخصصی برسند.

شرایط تحصیل پزشکی در انگلستان

قبل از اینکه درباره هزینه تحصیل پزشکی در انگلستان یا مسائل دیگر توضیح دهیم لازم است با شرایط کلی و عمومی این رشته در انگلستان آشنا باشید. دقت کنید که پزشکی نیز مانند بقیه رشته‌های تحصیلی در انگلستان شرایط خاص خود را دارد و افراد متقاضی تحصیل باید آزمون‌های خاص را پشت سر بگذارند تا بتوانند با نظام تحصیلی و درمانی کشور انگلستان هماهنگ شوند.

پزشکی یکی از رشته‌های رقابتی در دانشگاه‌های انگلستان است اما با وجود این در هر سال هزاران دانشجوی خارجی در دانشگاه‌های سراسر این کشور پذیرفته می‌شوند. در صورتی که نمرات شما حد بالایی داشته باشد و ثابت کند که واقعا به تحصیل و کار پزشکی علاقه دارید درخواست شما برای تحصیل رشته پزشکی در این کشور پذیرفته می‌شود. استانداردهای آکادمیک برای ورود به رشته پزشکی در انگلیس شامل دوره A-Level و دیپلم بین‌المللی (IB) و آزمون آیلتس با نمره 7 است که شامل کلیه رشته‌های این حوزه مانند داروسازی در انگلیس، پرستاری در انگلیس، دندانپزشکی در انگلیس و… می‌شود.

برای فارغ‌التحصیل شدن در رشته پزشکی در انگلیس نیاز به مدرک تحصیلی با نمرات خوب، سابقه کاری به مدت یک روز در هفته برای 6 ماه در بیمارستان، کلینیک، آسایشگاه یا سایر مراکز مراقبتی و درمانی است. برای متقاضیان خارجی درک ماهیت سیستم درمانی انگلستان و روش کار آن اهمیت زیادی دارد.

استانداردهای ورود به هر دانشکده پزشکی برای تحصیل در رشته MBBS (کارشناسی پزشکی و جراحی) بسیار دقیق و سختگیرانه است. مصاحبه برای پذیرش سخت است و از دانشجویان سوال‌هایی درباره انگیزه، کار قبلی و علایق شخصی پرسیده می‌شود. دانشجویان همچنین باید بتوانند مدارک مربوط به دستاوردهای قبلی خود مانند سوابق کاری را نشان دهند. برخی دانشگاه‌ها نیز نیاز به آزمون UCAT (آزمون استعداد بالینی) دارند. در ادامه همه این موارد به صورت دقیق توضیح داده شده است:

کارشناسی: در صورتی که تصمیم دارید در رشته پزشکی در انگلیس تحصیل کنید باید وارد یک دانشکده پزشکی شوید که معمولا قسمتی از یک دانشگاه است اما معمولا ارتباط زیادی با بیمارستان‌های اطراف و مراقبت‌های پزشکی دارد. برای تحصیل در این مقطع دانشجویان نیاز به نمرات سطح AAA دارند که شامل زیست‌شناسی یا شیمی باشد.

بورسیه پزشکی در انگلستان | پزشکی در انگلستان چند سال است | تحصیل پزشکی در انگلستان

برای دانشجویان بین‌المللی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در انگلستان در مقطع کارشناسی دارند نیاز به آیلتس 7 است و نمره هیچ کدام از 4 قسمت آزمون نباید کمتر از 6.5 باشد. این روش در بیشتر دانشگاه‌های انگلستان وجود دارد.

دوره فاندیشن (Foundation): پس از اینکه تحصیلات دو ساله کارشناسی تمام شد دانشجویان پزشکی وارد دوره بعدی می‌شوند که فاندیشن نام دارد و 2 سال نیز طول می‌کشد. در این دوره فارغ‌التحصیلان دیگر و افرادی که در بخش خدمات پزشکی مشغول کار هستند حضور دارند و بعد از تکمیل دوره، دانشجو وارد مرحله آموزش تخصصی می‌شود.

دوره تخصصی: بعد از اتمام زمان 4 ساله تحصیل، کار جدی آغاز می‌شود. بعد از اینکه تصمیم گرفتید در چه حوزه‌ای تخصص داشته باشید ممکن است ورود به آن بسیار رقابتی باشد. برای ورود به حوزه تخصصی باید تلاش زیادی کنید تا شانس پذیرش در آن وجود داشته باشد. این مرحله از آموزش ممکن است تا 7 سال طول بکشد و پس از اتمام به شما گواهی CCT داده می‌شود.

آزمون پزشکی انگلیس

آزمون استعداد بالینی انگلستان (UKCAT) یا همان آزمون پزشکی انگلیس بخشی از فرایند پذیرش دانشکده‌های پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان است. در این آزمون توانایی شناختی، نگرش‌ها، تفکر انتقادی و استدلال منطقی برای تحصیل رشته پزشکی در انگلستان مورد سنجش قرار می‌گیرد. در این آزمون چهار تست استدلال و یک تست قضاوت موقعیتی وجود دارد.

 • استدلال کلامی: به معنی ارزیابی تفکر منطقی درباره اطلاعات نوشتاری و رسیدن به یک نتیجه منطقی است. این قسمت 21 دقیقه وقت دارد و شامل 11 قسمت برای خواندن و 44 سوال است.
 • استدلال کمی: به معنی ارزیابی توانایی حل مسائل عددی است. این قسمت شامل 24 دقیقه زمان، 9 نمودار، جدول و … به عنوان اطلاعات و 36 سوال است.
 • استدلال انتزاعی: به معنی ارزیابی توانایی استنتاج روابط از اطلاعات با تفکر همگرا و واگرا است. این قسمت 13 دقیقه و شامل 55 سوال است.
 • تجزیه‌وتحلیل تصمیم: شامل ارزیابی توانایی برخورد با اشکال مختلف اطلاعات برای استنتاج روابط، قضاوت آگاهانه و تصمیم برای یک پاسخ مناسب است. این قسمت 32 دقیقه وقت دارد و از یک سناریوی پر از اطلاعات و 28 سوال تشکیل شده است. برای حل سوالات این قسمت یک ماشین حساب ساده در اختیار شما قرار داده می‌شود.
 • قضاوت موقعیتی: شامل سنجش پاسخ‌های شما برای درک موقعیت‌های مختلف و درک از اخلاق پزشکی است. این قسمت 27 دقیقه است و از 67 سوال در 20 سناریو تشکیل شده است.

آزمون استعداد بالینی انگلستان در مراکز آزمون برگزار می‌شود و هر قسمت آن به صورت چندگزینه‌ای است. مقالات قبلی در دسترس نیست اما می‌توانید از وب‌سایت UCAT نمونه سوال‌های مناسبی پیدا کنید. این آزمون باید توسط دانشگاه‌های برتر انگلستان گرفته شود و دانشجویان باید برای تحصیل پزشکی در انگلستان نیاز به شرکت در آن دارند.

رده بندی دانشکده های پزشکی در سال 2023

در ادامه لیست بهترین دانشگاه‌های پزشکی انگلیس بر اساس رتبه‌بندی گاردین (Guardian) ارائه شده است.

 • دانشگاه کمبریج
 • دانشگاه آبردین
 • دانشگاه ادینبورگ
 • امپریال کالج لندن
 • دانشگاه سنت اندروز
 • دانشگاه آکسفورد
 • دانشگاه سوانسی
 • دانشکده پزشکی برایتون ساسکس
 • دانشگاه کیل
 • دانشگاه گلاسکو

هزینه دانشکده پزشکی در انگلستان

هزینه رشته پزشکی در انگلستان برای دانشجویان خارجی بر اساس دانشگاه به 38 هزار پوند هم می‌رسد. برای مثال در دانشکده پزشکی لستر (Leicester) اگر اهل کشوری غیر از اتحادیه اروپا باشید هزینه تحصیل شما در رشته پزشکی (MBChB) برابر با 23 هزار پوند در 2 سال اول است و سپس برای سال‌های 3 تا 5 به بیش از 40 هزار پوند در سال می‌رسد.

اگر قصد تحصیل در این رشته را داشته باشید باید تمام هزینه‌های آن را بدانید و برنامه‌ریزی درستی برای بودجه خود داشته باشید. در کنار هزینه‌های تحصیل  مانند شهریه، کتاب‌های درسی و تجهیزات دیگر، باید هزینه زندگی را هم در نظر داشته باشید که شامل اقامت، غذا، حمل‌ونقل و … است.

کمک‌های مالی و بورسیه برای  دانشجویان رشته پزشکی

تمام دانشکده‌های پزشکی در انگلستان انواع بورسیه و کمک‌هزینه به دانشجویانی که نیاز دارند ارائه می‌کنند. اگر در یک دوره پزشکی در انگلستان پذیرفته شوید نظام بهداشتی انگلستان (NHS) به روش‌های زیر از شما حمایت مالی می‌کند:

 • وام شهریه
 • بورسیه دانشگاه
 • بورسیه NHS
 • وام نگهداری (هزینه زندگی)
 • بورسیه‌های خصوصی
 • وام تحصیلی حرفه‌ای

رشته داروسازی در انگلستان

رشته داروسازی در انگلستان برای دانشجویانی که به شیمی علاقه دارند و می‌خواهند روش کمک به پزشک را بر اساس شرایط بیمار بدانند مناسب است. افرادی که در داروسازی تخصص داشته باشند می‌توانند در داروخانه‌های محلی کار کنند که در آنجا بیشتر با پزشکان عمومی و نسخه‌های آن‌ها سروکار دارند. علاوه بر این، می‌توان در بیمارستان‌های بزرگ و پیچیده نیز مشغول به کار شد و به بیمار، پزشک و پرستاران کمک کرد و توصیه‌های لازم را ارائه داد. این شغل برای افرادی که به سلامت بیماری و علم علاقه دارند مناسب است.

تحصیل داروسازی در انگلستان معمولا 4 سال طول می‌کشد و در طول این دوره فارماکولوژی (داروشناسی)، زیست‌شناسی و فیزیولوژی، داروسازی، شیمی، اخلاق و اقتصاد آموزش داده می‌شود. دانشجویان در زمان تحصیل از صنایع داروسازی بازدید کرده تا تجربیات ارزشمند آن‌ها را هم به دست آورند. همچنین آزمایشگاه‌های پیشرفته، صنایع داروسازی، تجهیزات کامپیوتری و … در زمان تحصیل باعث افزایش دانش شما در این رشته می‌شود.

برای افزایش دانش می‌توانید تحصیلات خود را تا مقطع بالاتر ادامه داده و مهارت‌های بالینی، رهبری و تحقیقاتی خود را تقویت کنید.

ادامه تحصیل پرستاری در انگلستان

دوره‌های پرستاری در انگلستان دانش، ارزش و مهارت‌های لازم برای دنبال کردن یک شغل در مسیر بهداشت و سلامت را به شما آموزش می‌دهد. اگر به دنبال پیشرفت و کمک به زندگی افراد دیگر هستید این شغل مناسب شما است.

رشته پرستاری در انگلستان در همه جای دنیا مشهور است زیرا تحقیقات آن کاربردی و دوره‌های آموزشی خروجی خوبی دارد و افراد متخصص و باکیفیت تربیت می‌کند. به عنوان یک دانشجو ادامه تحصیل پرستاری در انگلستان، دانش و مهارت‌های زیادی به شما آموزش داده می‌شود و در تجزیه‌وتحلیل انتقادی و حل مسئله ماهر می‌شوید. این مهارت‌ها به شما کمک می‌کند که خدمات بهداشتی و درمانی را در مرکزی که کار می‌کنید مدیریت کرده و روش درست حمایت از بیماران را بدانید.

بیشتر دوره‌های پرستاری در انگلستان 4 سال طول می‌کشد و در طول این مدت جنبه‌های مختلفی به پرستاران آموزش داده می‌شود. دوره‌های اجباری شامل مباحث علوم زیستی است و همزمان دانشجو در مراکز درمانی نیز آموزش عملی داده می‌شود تا بتواند کاربرد مسائل تئوری را درک کند. همچنین کنفرانس، آموزش تئوری و کارگاه‌های آموزشی نیز در زمان تحصیل بخشی از برنامه آموزشی دانشجویان است. در طول این دوره به امکانات پیشرفته پزشکی نیز دسترسی دارید و می‌توانید با استفاده از آن‌ها در یک محیط شبیه‌سازی شده تمرین کنید.

دوره‌های تخصصی پرستاری در انگلستان برای پرستارانی که در خارج این کشور مشغول به کار هستند در دسترس است اما باید واجدالشرایط باشند. با استفاده از این دوره‌ها می‌توان تحصیلات خود را کامل کرد و تخصص بیشتری به دست آورد. دانشجویانی که به تحصیلات تکمیلی علاقه دارند می‌توانند وارد دوره کارشناسی ارشد شده و یکی از تخصص‌های مورد نظر خود را انتخاب کنند. به دلیل شرایط کاری بهتر و امکان پیشرفت، دوره‌های کارشناسی ارشد پرستاری در انگلستان در حال محبوب شدن است.

جمع بندی

پزشکی در انگلستان یکی از رشته‌های محبوب است که در هر سال دانشجویان خارجی زیادی برای ورود به آن رقابت می‌کنند. به دلیل تعداد بالا رقابت زیادی وجود دارد اما همچنان هزاران دانشجو شانس پذیرش در دانشگاه‌های این کشور دارند. پزشکی حوزه‌ها و تخصص‌های زیادی دارد و دانشجویان باید بعد از 4 سال ابتدایی، تخصص خود را انتخاب کنند. ورود به رشته پزشکی در انگلستان الزامات و شرایط مخصوصی دارد که شامل آزمون، نمرات خاص و … است که در این مطلب به صورت کامل درباره آن‌ها توضیح داده شد.

دکمه بازگشت به بالا