برترینهای کسب و کارعلمی و پزشکی

روش‌های تشخیص آلرژی یا حساسیت چشم 

همه چیز درباره حساسیت های چشمی

حساسیت های چشمی باعث قرمز شدن و تورم چشم شما می شوند؟ شما تنها نیستید. میلیون ها نفر با حساسیت های چشمی یا تورم های حساسیتی روبرو هستند و برای درمان به چشم پزشک مراجعه می کنند. یک کمپرس یخ باعث بهتر شدن حساسیت می-شود. اما برای رهایی از حساسیت برای همیشه باید محرک ها را شناسایی کرده و به درمان علائم بپردازید. با ما در کلینیک اترس همراه باشید.

چشم پزشک اصفهان | چشم پزشک اصفهان صبح | چشم پزشک اصفهان فوق تخصص

علائم و نشانه های حساسیت چشمی

این علائم شامل ایجاد قرمزی در سفیدی چشم یا قسمت داخلی پلک است. علائم دیگر شامل خارش چشمان، اشک، تاری دید، احساس سوزش، تورم پلک و حساسیت به نور می شوند. حساسیت های چشمی به تنهایی یا به همراه حساسیت بینی و اگزمای پوستی رخ می دهند. تنها راه فهمیدن اینکه با حساسیت چشمی مواجه هستیم مراجعه به چشم پزشک است.

گاهی ممکن است در فردی این احساس به وجود آید که چیزی در چشم او رفته است. در حالی که هیچ چیزی را نمی توان در چشم او به جز قرمزی یا التهاب پیدا کرد. چشم عضو بسیار حساسی است که می تواند در برابر هر چیزی از خود واکنش نشان داده و عارضه های آن را به گونه ای بروز دهد.

چرا حساسیت ها چشم را قرمز رنگ می کنند؟

وقتی چشم درمعرض ذرات حساسیت زا مانند گرده ها و موهای حیوانات قرار می گیرد، حساسیت چشمی ایجاد می شود. سلول های داخل چشم به نام سلول های دکل هیستامین و سایر مواد شیمیایی ترشح می کنند که موجب التهاب می شود. نتیجه: خارش، قرمزی و چشمان حساس خیس.

چشمان خود را مالش ندهید

شاید وسوسه شوید این کار را انجام دهید، اما مالش چشم های خارش دار همه چیز را بدتر می کند. مالیدن چشم ها باعث می شود سلول های دکل مواد شیمیایی بیشتری تولید کنند که اولین مشکلی که بوجود می آورد خارش چشم است. به جای این کار، اگر لنز استفاده می کنید آن ها را دربیاورید، از آرایش چشم اجتناب کنید و از کمپرس خنک روی چشم استفاده کنید. به صورت منظم دستان خود را بشورید.

راهنمایی در مورد پوشاندن حساسیت چشمی

برای پنهان کردن دایره های تیره، از پنهان کننده ضدحساسیت استفاده کنید. برای پوشاندن علائم حساسیت از آرایش غلیظ استفاده نکنید. این کار موجب جلب توجه بیشتر به چشم های خیس و قرمز شما می شود. به جای این کار، روی یکی دیگر از اعضای صورت کار کنید، به طور مثال از یک ماتیک زیبا استفاده کنید.

محرک های حساسیت چشمی

گرده ها

اگر چشمان شما را مادر طبیعت ایجاد کرده باشد، احتمالاً شما هم حساسیت فصلی داشته باشید. گرده-های سبزه ها، درخت ها و علف هرز بدترین محرک ها هستند. وقتی حجم گرده ها بالاست، داخل منزل بمانید و پنجره ها را ببندید و سیستم تهویه را روشن کنید. از عینک آفتابی استفاده کنید تا گرده ها نتوانند وارد چشم شما شوند.

حساسیت زاهای داخل خانه

موهای حیوانات

موهای حیوانات، کرم های غبار و قارچ ها در راس لیست حساسیت زاهای داخلی هستند. این محرک ها در تمام طول سال وجود دارند. برای کنترل حساسیت های مربوط به حیوانات خانگی، آن ها را خارج از اتاق خواب نگه دارید. اما اگر نمی توانید با سگ یا گربه خود بازی نکنید، بلافاصله بعد از تماس با حیوان دستان خود را بشویید. به محض ورود به خانه لباس خود را تعویض کنید.

حساسیت زاها را پاک کنید

اگر کرم ها غباری دلیل ایجاد حساسیت در چشمان شما هستند، ملافه و روبالشی را مرتب تمیز کنید. پارچه ها را در آب داغ بشویید و سعی کنید سطح رطوبت خانه بین 30 تا 50 درصد نگه دارید. زمین را را تمیز کنید. از تند جارو کشیدن پرهیز کنید تا حساسیت زاها به هوا پخش نشوند.

حساسیت چشمی و قارچ ها

اگر دلیل مشکلات چشمی قارچ ها هستند، به صورت منظم جاهایی که قارچ ها رشد می کنند مانند حمام، آشپزخانه و زیرزمین را تمیز کنید. از برطرف کننده رطوبت استفاده کنید و مرتب آن را تمیز کنید. فیلتر ذرات ریز هوا (HEPA) به از بین بردن تخم های قارچ قبل از حمله به چشمان شما کمک می-کند.

درمان حساسیت های چشمی

بیشتر قطره ها چشمی که برای حساسیت چشمی استفاده می شوند مشابه داروهای استفاده شده برای درمان حساسیت بینی هستند: آنتی هیستامین، دکونژستان و تثبیت کننده سلول های دکل. آنتی هیستامین ها با استفاده از مسدود کردن تاثیر هیستامین به جنگ علائم حساسیت می روند که این کار به کاهش خارش کمک می کند. تثبیت کننده های سلول های دکل با جلوگیری از ترشح مواد شیمیایی مانند هیستامین از التهاب جلوگیری می کنند.

قطره های چشمی

جایگزین های اشک ذرات حساسیت زا را از اطراف چشم پاک کرده و چشم ها را مرطوب نگه می دارد. قطره های دکونژستان رگ های خونی داخل چشم را کوچک کرده که این کار قرمزی چشم را کاهش می دهد. اما استفاده از قطره ها دکونژستان در طولانی مدت علائم را بدتر می کند. هر دو نوع قطره های چشمی بدون نسخه به فروش می رسند. بعضی قطره های چشمی برای بعضی افراد مناسب نیست و باید با چشم پزشک در این مورد مشورت کرد.

داروهای دهانی برای حساسیت چشمی

آنتی هیستامین و دکونژستان دهانی به کنترل علائم حساسیت چشمی کمک می کند. اما آنتی-هیستامین های دهانی باعث خشک شدن چشم و خواب آلودگی نیز می شوند. بعضی دکونژستان های بدون نسخه اثرات جانبی مانند سرگیجه یا تحریک پذیری دارند. بعضی داروهای دهانی برای بعضی افراد مناسب نیست و باید با چشم پزشک در این مورد مشورت کرد.

سایر انواع قطره های چشمی

قطره های چشمی آنتی هیستامین؛ تورم، قرمزی و خارش را کاهش می دهند. بعضی قطره های چشمی هم ویژگی های آنتی هیستامین و هم تثبیت کننده سلول های دکل را دارند. این قطره ها به صورت بدون نسخه و با تجویز پزشک در دسترس هستند. سایر گزینه ها شامل داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی و قطره های چشمی استروئیدی می شوند.

آیا آمپول های ضد حساسیت مفید هستند؟

تزریق داروهای ضدحساسیت برای حساسیت های چشمی خوب جواب می دهند. این تزریقات به سیستم ایمنی بدن کمک می کنند به موادی که موجب علائم حساسیت می شوند عادت کند. این تزریقات معمولاً برای حساسیت های شدید استفاده می شوند. شاید درمان ماه ها طول بکشد و هنوز نیاز به مصرف دارو باشد. اگر فکر می کنید باید از تزریق استفاده کنید با چشم پزشک خود مشورت کنید.

پایان دادن به حساسیت چشمی

برای رهایی از حساسیت چشمی کارهای زیادی، از پیشگیری گرفته تا اشک های مصنوعی بدون نسخه تا قطره های چشمی تجویز شده و تزریقات ضد حساسیت، می توانید انجام دهید. به همراه پزشک، برنامه ای برای مقابله با حساسیت چشمی ایجاد کنید و از امروز به بعد مجبور نیستید قرمزی و خارش و اشک چشمان را تحمل کنید.

برگرفته شده از: راهنمای ابدومینوپلاستی

دکمه بازگشت به بالا