برترینهای کسب و کارعلمی و پزشکی

فاصله استاندارد ویدئو پروژکتور

محاسبه فاصله ویدئو پروژکتور تا پرده نمایش در 5 دقیقه

حتما شما هم بعد از خرید ویدئو پروژکتور با این مشکل مواجه شدید که فاصله ویدئو پروژکتور از دیوار یا پرده نمایش را نمیتوانید اندازه گیری کنید و این باعث میشود که تصویر یا بزرگ یا کوچک دیده شود در نتیجه ممکن است نتوانید تصویر را واضح ببنید. اما ما در این مطلب راه هایی را به شما آموزش میدهیم که در کم ترین زمان این مشکل برای شما حل شود کافیست چند تا نکته مهم زیر را در نظر بگیرید.

یکی از نکته های نصب ویدئو پروژکتور محاسبه فاصله استاندارد ویدئو پروژکتور تا پرده نمایش است؛ تصویر باید به‌گونه‌ای روی پرده بیفتد که وضوح آن کم یا زیاد نشود و چشم بیننده را اذیت نکند. به همین دلیل ممکن است محاسبه این فاصله برای کسانی‌ که به‌تازگی این دستگاه را خریداری کرده‌اند، تبدیل به یک دغدغه شده باشد. ما دو راه به شما معرفی کردیم که بسیار میتواند برای شما کاربردی باشد . همچنین جهت دریافت لیست قیمت ویدئو پروژکتور خانگی 4k می توانید با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.

آموزش نصب ویدئو پروژکتور به سقف | ابعاد تصویر ویدئو پروژکتور | اصله‌ی پروژکتور از دیوار

محاسبه فاصله ویدئو پروژکتور تا پرده نمایش به‌ شکل دستی

در اندازه گیری فاصله ویدئو پروژکتور تا پرده نمایش دو اصطلاح مهم وجود دارد که باید با آن آشنا شوید :

 • Throw Distance (فاصله پرتاب یا برد پروژکتور) : حداکثر فاصله‌ی بین پروژکتور و پرده است که تصاویر با بهترین کیفیت نمایش داده می‌شود
 • Throw Ratio (ضریب بزرگ‌نمایی لنز پروژکتور) : نسبت عرض تصویر به فاصله پرده تا دیتا پروژکتور. این اندازه‌ها برای محاسبه ضروری است

حالا که اصطلاحات بالا را متوجه شدید به سراغ مراحل اندازه گیری فاصله پرده نمایش تا ویدیو پروژکتور میرویم :

1. شدت تصویر ویدیوپروژکتور را بر اساس اندازه پرده نمایش و نور محیط مشخص کنید

دقت کنید که هر چقدر میزان نور محیط بیشتر باشد ، شدت تصویر هم باید بیشتر شود تا تصویر روی پرده از کیفیت مناسبی برخوردار باشد. اگر مکان مورد نظر شما نور قابل تنظیم دارد سعی کنید از  ورود هرگونه نوری به آن جلوگیری کنید تا نیازی به شدت تصویر بالا نباشد و حتی با پروژکتورهای ضعیف‌تر هم می‌توان یک تصویر بسیار واضح را ایجاد کنید. این مورد را در خرید ویدئو پروژکتور برای فضای باز درنظر بگیرید

2. آزمون و خطا کنید

یکی از راه‌های محاسبه آسان فاصله استاندارد ویدئو پروژکتور استفاده از راه آزمون و خطا است. به این معنی که پروژکتورتان را در دست بگیرید و با حرکت دادن آن در اتاق فاصله مناسب را پیدا کنید. اما این کار فقط برای استفاده از ویدئو پروژکتور سینمای خانگی و یا ویدئو پرژکتور آموزشی مناسب است ؛ علاوه بر آن وزن و ابعاد بعضی از پروژکتورها بسیار زیاد بوده و برای جابه‌جایی آن‌ها به سه یا چهار نفر احتیاج است.

3. از ضریب بزرگ‌نمایی لنز پروژکتور

برای استفاده از ویدئو پروژکتور سالن های همایش از ضریب Throw Ratio استفاده کنید . این ضریب به شما نشان می‌دهد که به ازای هر مقدار عرض پرده نمایش، چقدر باید پروژکتور از پرده دور باشد تا تصویری با کیفیت بالا تشکیل شود. سوال اصلی اینجاست که چگونه از این ضریب استفاده کنیم؟ به طور مثال پرده نمایش شما حدود چهار متر است و می‌خواهید تصویر تشکیل شده روی تمام پرده بیفتد. اگر ضریب بزرگ‌نمایی را روی 2 تنظیم کنید، فاصله لنز پروژکتور از پرده باید هشت متر باشد.

4. تعیین ارتفاع پروژکتور

در مرحله بعد باید ارتفاع پروژکتور از سطح زمین را هم مشخص کنید؛ زیرا تشکیل تصویر ایده‌آل روی پرده نمایش به این ارتفاع هم بستگی دارد. ساختار و عملکرد اغلب پروژکتورها به‌شکلی است که تصویر کاملا روبروی لنز تشکیل نمی‌شود و کمی از راستای پروژکتور بالاتر یا پایین‌تر است. Offset در بیشتر پروژکتورها میزان انحراف تصویر را رو به بالا تغییر می‌دهد، اما در بعضی از آن‌ها می‌توان تصویر را پایین‌تر از لنز ایجاد کرد. به‌طور کلی Offset سه نوع درجه‌بندی دارد:

 • صفر که به معنای عدم انحراف تصویر است، که بهترین نوع در خرید ویدئو پروژکتور DLP میباشد
 • صد درصد که یعنی تصویر کاملا در بالای پروژکتور ایجاد می‌شود
 • بالای صد درصد که معنی آن قرار گرفتن حاشیه پایینی تصویر در سطحی بالاتر از لنز است.

نسبت ابعاد تصویر

نسبت ابعاد تصاویر در پروژکتورها به‌طور کلی به سه دسته تقسیم می‌شوند:

 • فرمت 16:10: این فرمت تصاویر را عریض‌تر نشان می‌دهند و از آن اغلب در دفاتر اداری یا مراکز آموزشی استفاده می‌شود
 • فرمت 16:9: در پروژکتورهایی که به‌عنوان سینمای خانگی به‌کار برده می‌شوند این فرمت وجود دارد که بهترین آن خرید ویدئو پروژکتور 4k میباشد
 • فرمت 4:3: در مدارس یا ادارات و برای نشان دادن صفحه نمایش لپ‌تاپ یا کامپیوتر روی پرده نمایش از این فرمت استفاده می‌شود.

محاسبه فاصله ویدئو پروژکتور تا پرده نمایش به ‌صورت آنلاین

علی‌رغم تمام زحمتی که برای محاسبه فاصله نصب ویدئو پروژکتور تا پرده نمایش به‌شکل دستی انجام می‌شود اما باز هم این روش دقت لازم را ندارد و اگر در حین آن کوچک‌ترین خطایی کنید، فاصله درست به‌دست نخواهد آمد و مجبورید دوباره این فرایند را تکرار کنید.

خوشبختانه یک راه بهتر و بسیار آسان‌تر برای این کار وجود دارد: استفاده از ماشین حساب پروژکتور! سایت‌های زیادی اقدام به طراحی محاسبه‌گرهای آنلاین و رایگان کرده‌اند که در کم‌ترین زمان ممکن و با بیشترین دقت فاصله مناسب بین پروژکتور و پرده نمایش را اندازه‌گیری می‌کنند. کافی است اطلاعاتی مانند ابعاد تصویر و نسبت بزرگ‌نمایی را وارد سایت کنید و پس از چند لحظه فاصله محاسبه شده را دریافت کنید. در ادامه برخی از این سایت‌ها را معرفی کرده‌ایم:

 • سایت projector central
 • سایت سونی
 • سایت ریکو
 • سایت بنکیو
 • سایت ایسر
 • سایت اپسون
 • سایت هیتاچی
 • سایت پاناسونیک
 • سایت NEC

کار کردن با این سایت‌ها بسیار ساده است و روش همه آن‌ها برای محاسبه فاصله ویدئو پروژکتور تا پرده نمایش تقریبا یکی است. به‌عنوان مثال روش کار با سایت projector central  را بررسی می‌کنیم.

 • در مرحله اول اطلاعات کلی مانند برند و مدل دستگاه پروژکتور را از داخل لیست پیشنهادی انتخاب کنید
 • در قسمت بعدی باید نوع لنز ویدئو پروژکتور، نسبت ابعاد تصویر، فاصله پرتاب تصویر و اندازه ابعاد تصویر روی پرده را در قسمت‌های مشخص شده وارد کنید.
 • پس از تایید اطلاعات صفحه‌ای نمایش داده می‌شود که فاصله مناسب پرده تا لنز پروژکتور را به شما نشان می‌دهد. می‌توانید با حرکت دادن پروژکتوری که در این صفحه وجود دارد، فاصله‌ و ابعاد مناسب برای پرده نمایش را مشاهده کنید.

سخن پایانی

برای نصب پروژکتور‌ به شیوه‌ای استاندارد، نکاتی وجود دارد که شاید کم‌تر کسی به‌ آن‌ها توجه کند در حالی‌که رعایت همین نکات ساده، استفاده از دستگاه پروژکتور را بسیار بهینه‌تر خواهد کرد. دقت در محاسبه فاصله ویدئو پروژکتور تا پرده نمایش یکی از این نکات ساده اما مهم است که با کمک گرفتن از افراد آگاه یا ابزاری مطمئن، به‌سادگی انجام خواهد شد بنابراین مشاوران فروشگاه سلکسون برای تکمیل راهنمایی های لازم همیشه در دسترس میباشند

سوالات متداول

برای استفاده از سایت ها اطلاعات خواسته شده را چطور بدست بیارویم و وارد کنیم؟

    برخی از این اطلاعات به صورت دلخواه شما وارد میشود و برخی دیگر در دفترچه ویدئو پروژکتور شما موجود میباشد

برای استفاده از سایت حتما باید از سایت برند ویدئو پروژکتور خود استفاده کنیم؟

    الزامی برای این مورد نمیباشد ولی بهتر است از سایت خود برند استفاده کنید

دکمه بازگشت به بالا