لباس مناسب برای مصاحبه دانشگاه فرهنگیان

مقوله استخدام به یکی از بزرگ ترین دغدغه های داوطلبان علاقمند به تحصیل در این ها تبدیل شده است. کسب اطلاع از نحوه و تسلط داشتن بر آن ها برای داوطلبان بسیار حائز اهمیت است. پذیرش از دو مرحله کتبی و تشکیل شده که کسب نمره خوب و قابل قبول در هر مرحله اساس قبولی در دلخواه است. بعد از اتمام ، منتشر می شود و علاقمندان لازم است بر این اساس خود را برای حضور در یک رقابت تنگانگ آماده کنند. با توجه به تاثیر جلسه در پذیرش نهایی این ها، در این مقاله به بررسی و و نکات طلائی موفقیت در مصاحبه فرهنگیان به همراه نمونه سوالات مصاحبه دانشگاه فرهنگیان به این پرداخته ایم. همچنین سوالات امتحان نهایی فارسی و بودجه بندی جامعه شناسی کنکور را نیز در سایت درس جت قرار داده ایم که می توانید با مراجعه به سایت آنها را بخوانید.

۱۵۰ سوال مصاحبه فرهنگیان | تجربه مصاحبه دانشگاه فرهنگیان ۱۴۰۰ | چه کسانی در مصاحبه فرهنگیان رد می شوند

راهنمای عمومی در مصاحبه دانشگاه فرهنگیان ۱۴۰۲

برای روز حتما با یک دست لباس تمیز و مرتب سر جلسه حاضر شوید. آقایان بهتر است با لباس رسمی و خانم ها با حجاب کامل حضور داشته باشند. برای شاید داشتن پوشش چادر لزومی نداشته باشد، اما اگر حجابتان کامل باشد (مخصوصا شهرهای کوچک) خیلی بهتر و موجه تر نشان داده می شوید. ممکن است زمانی که وارد ساختمانی می شوید که در آن  انجام می شود، چند دقیقه ای یا حتی چند ساعتی منتظر بمانید. در این لحظات هرگز سعی نکنید از جو داخل اتاق سر در بیاورید. یعنی داخل اتاق سرک بکشید یا از کسانی که از جلسه خارج می شود سعی در پرسیدن آنها داشته باشید زیرا معمولا محوطه سالن انتظار با دوربین کنترل می شود.

معمولا عده ای در جلسه حضور “نیمه وقت” دارند. یعنی رفتار شما را در بیرون از اتاق زیر نظر دارند و به تیم انتقال می دهند. پس لحظاتی که بیرون از اتاق منتظر هستید خود را سرگرم کاری مثل کتاب خواندن کنید هرچند بد نیست که حواستان به دور و برتان باشد ولی کاری نکنید که توجهات روی شما جلب شود. وقتی اسمتان خوانده شد و وارد جلسه شدید با آرامش و اعتماد به نفس وارد اتاق شده و به حضار سلام دهید. “هرگز به سمت کسی نرفته و دستتان را سمت کسی دراز نکنید “. این اشتباهی است که خیلی ها در مرتکب می شوند اطلاع از این روابط سازمانی باعث می شود موجه تر و معقول تر نشان داده شوید.

معمولا همان کنار درب ورودی و مقابل افراد کننده صندلی ای برای نشستن شما قرار داده شده، اگر صندلی را پیدا نکردید به حضار جلسه توجه داشته باشید تا شما را راهنمایی کنند که کجا بنشینید. ابتدا از شما خواسته می شود که خودتان را معرفی کنید. حتما در منزل چندین بار این کار را تمرین کنید تا خودتان را در چند جمله کوتاه به خوبی معرفی کنید. از این مرحله به بعد آغاز می شود.

بررسی سوالات عمومی دانشگاه فرهنگیان ۱۴۰۲

اطلاع از کلیت احتمالی آن ها در   می تواند در سپری کردن یک جلسه خوب داوطلبان را یاری دهد. که احتمال دارد در جلسه آزمون پرسیده شود به شرح زیر است:

در در وهله اول می خواهند خودتان را در چند جمله توصیف کنید و دلیلش هم بحث روانشناسی است. معمولا در از شما می خواهند چند مورد از ویژگی های اخلاقی برجسته خود را معرفی کنید. سعی نکنید هنگام دادن به این خودتان را پسر پیغمبر معرفی کنید ولی زیادی هم لازم نیست خودمانی شوید و هرچیزی که در مورد خودتان است را روی دایره بریزید! هر ویژگی ای که از خودتان بگویید در ممکن است درمورش از شما پرسیده شود.

یعنی مثلا اگر خودتان را فردی سخت کوش می دانید ممکن است بپرسند مگر چکاری کرده ای که به خودت می گویی سخت کوش؟ پس در سعی کنید چند تا از ویژگی های خودتان را که خیلی برجسته است و ایرادی هم حساب نمی شود به دلیلتان برای ذکر این ویژگی به یاد داشته باشید. ترجیحا در ، از ذکر ویژگی های منفی مثل عصبانیت، ترس، افسردگی یا امثالهم دوری کنید و گرنه باید از شانس قبولی در این هم دوری کنید! در ادامه لینک

توصیف ویژگی های منفی در جلسه مصاحبه دانشگاه فرهنگیان ۱۴۰۲

معمولا در دیده شده که از شما پرسیده می شود یک یا چند ایراد یا ویژگی بد خود را نیز ذکر کنید. در این گونه حتما یادتان باشید صداقت زیادی از خودتان به خرج ندهید و ترجیحا ویژگی هایی را بگویید که از لحاظ عرف بد حساب می شود ولی از لحاظ اخلاقی خوب و پسندیده است! مثلا من از دروغگویی بدم می آید ولی همیشه از این موضوع ضربه خورده ام! یا اینکه تازگی ها از جمع بعضی دوستانم دور شده ام چون آن ها جذب فضای مجازی نامناسب شده اند ولی من علاقه ای به این فضاها ندارم! اینگونه دادن به باعث می شود تیم کننده از پاسخ شما قانع شود و به سراغ سایر بروند.

نیازی به توضیح درباره این مورد نیست ولی در یک کلمه می گوییم قدر خودتان را بدانید و در به افراد حاضر در جلسه نیز این را بقبولانید که می توانید در شغل معلمی آن طور که باید فعالیت کنید. اگر اعضای تیم متوجه شوند که شما خود را فردی ضعیف می دانید پس آن ها نیز شما را فردی ضعیف تصور خواهند کرد. اگر اعتماد به نفستان بالا باشد این مورد را نیز به خوبی انجام خواهید داد. زیرا خیلی اهمیت دارد در چقدر با صلابت و شمرده شمرده با استفاده از ادبیات صحیح و لغات زیبا صحبت کنید. اگر اطلاعاتتان در مورد که از شما پرسیده می شود خوب باشد تنها کاری که برای داشتن فن بیان خوب باید داشته باشید این است که خودتان را گم نکنید و با اطمینان بالا صحبت کنید.

این مورد در برخی پرسیده شده و میزان علاقمندی شما به مطالعه کتاب مخصوصا کتاب های علمی، اجتماعی، روانشناسی، مدیریتی و … مورد سوال قرار گرفته است. اگر در دوران مدرسه یا کتابی هرچند در حد یک اسم آشنایی داشتید بد نیست در خود از آن نام ببرید ولی حواستان باشد بعید نیست یکی این وسط پیدا شود و بگوید در مورد کتاب کمی هم توضیح دهید! این مورد در معمولا هدف گزینشی دارد. با توجه به این که جو علاوه بر علمی و روانشناسی، حالت عقیدتی سیاستی نیز دارد، حتما این سوال را از شما می پرسند. نحوه استفاده شما از اینترنت، سایت های مورد علاقه تان، استفاده شما از نرم افزارهای اجتماعی و چنین موضوعاتی در پرسیده می شود.

چه کسانی در مصاحبه دانشگاه فرهنگیان رد می شوند؟

متقاضیان پذیرش در دانشگاه فرهنگیان می دانند که مصاحبه مهم ترین مرحله قبولی در دانشگاه فرهنگیان است.برای دعوت به مصاحبه باید به شرط معدل این دانشگاه برای پذیرش و همچنین میزان تراز با توجه به کد رشته انتخابی دقت شود. در صورتی که داوطلب برای مصاحبه دعوت شد باید به عوامل مختلفی که باعث رد شدن در مصاحبه دانشگاه فرهنگیان می شود توجه کافی را داشته باشد.

مصاحبه دانشگاه فرهنگیان شامل دو بخش مصاحبه عمومی و مصاحبه تخصصی می باشد. داوطلبان قبل از شرکت در مصاحبه و پاسخ به سوالات تخصصی مطمئن شوند که به قدر کافی به مسائل تخصصی اشراف دارند. در صورتی که در جلسه مصاحبه احساس شود که داوطلب از دانش کافی در این بخش برخوردار نیست او را رد می کنند. در مصاحبه عمومی سوالات مربوط به سیاست، مذهب، تاریخ و غیره پرسیده می شود تا علاوه بر سنجش اطلاعات فردی، اعتماد به نفس داوطلب هم مورد ارزیابی قرار بگیرد. در صورتی که نمره قبولی در این بخش را دریافت نشد، در دانشگاه فرهنگیان پذیرفته نخواهد شد.

برای مصاحبه کاری چی بپوشیم؟

ظاهر، تأثیر بسیار مهمی بر نتیجه گفت و گو دارد. خودتان را جای کارفرما و گفت و گو کننده قرار دهید. اگر شخص متقاضی شغل با ظاهری جذاب و مناسب در مقابلتان بنشیند، طبیعتاً توجه مثبت و ویژه ای به وی خواهید داشت. پوشیدن لباس مناسب مصاحبه استخدامی، به عوامل متعددی بستگی دارد که یکی از مهم ترین آن ها، محیط شغل مورد نظر است. معمولاً آقایان اگر قرار گفت و گو در یک شرکت رسمی معتبر داشته باشند، برای استایل خود در بین و پیراهن ها، کلاسیک ترین مدل ها را انتخاب می کنند. در این حالت، شخص موجه و رسمی تر به نظر می رسد.

داستان برای خانم ها نسبت به آقایان کمی متفاوت است. خانم ها معمولاً در انتخاب مدل های رسمی و اداری در میان و سایر لباس ها، کمی چالش دارند زیرا تنوع در این مدل از پوشاک زنانه نسبت به سایر مدل ها، کمتر است. به طور کلی قواعد مشخصی در انتخاب لباس برای مصاحبه کاری در خانم ها و آقایان وجود دارد که در ادامه به تفکیک به بیان آن ها می پردازیم.

انتخاب لباس مناسب برای مصاحبه کاری در آقایان

استایل رسمی مردانه برای مصاحبه های کاری

استایل نیمه رسمی

تیپ اسپرت مردانه برای مصاحبه

پیش از گزینش پوشاک مناسب جهت ورود به مصاحبه، حتما در خصوص فرهنگ و ویژگی‎ های شرکت مورد نظر تحقیق نمایید. حتی الامکان، پوشش های رسمی مثل و کت و شلوار مرتب و اتوکشیده را در اولویت قرار دهید. در فصل سرما کاپشن ، بارانی و حتی پالتو نیز گزینه های مطلوبی محسوب می شوند.

یکی از مهم ترین نکات برای آماده شدن جهت حضور در مصاحبه، انتخاب رنگ مناسب برای لباس و پیراهن است. در منابع مختلف به این موضوع اشاره می شود که رنگ پیراهن برای جلسات اداری و رسمی ترجیحاً باید از طیف تیره مثل مشکی، سورمه ای و یا حتی طوسی باشد. پوشیدن رنگ های روشن و شاد در جلسات کاری، چندان رایج نیست.

انتخاب لباس گفت و گوی کاری برای خانم ها

استایل مصاحبه برای خانم ها

استایل مصاحبه زنانه

استایل روزمره برای مصاحبه کاری

برای انتخاب لباس در گفت و گوهای کاری، همواره با کیفیت ترین گزینه ها را در اولویت بگذارید. از پوشیدن طرح های پرزرق و برق امتناع کنید و همیشه به سراغ رنگ های تیره و خنثی بروید. برخی از ست های مانتو و شلوار هم رنگ موجود در بازار، گزینه های مطلوبی برای شرکت در جلسات کاری محسوب می شوند. توجه داشته باشید که استایل اداری با تفاوت دارد. اگر از مانتو و مقعنه روشن با مدل خاص در دانشگاه استفاده می کنید، نباید آن را در جلسات استخدامی شرکت های دولتی و فرهنگیان بپوشید.

در انتخاب مانتو برای شرکت در جلسه گفت و گوی استخدامی، حتما به قد آن توجه کنید که تا زانوها باشد. پوشیدن مانتوهای خیلی بلند یا کوتاه در جلسات کاری دولتی و رسمی، اصلا مناسب نیست.

انتخاب لباس مناسب مصاحبه استخدامی در شغل های مختلف

برای نهاد فرهنگیان نسبت به جلسات مربوط به شرکت های خصوصی، متفاوت است. شما باید متناسب به محیط شغل مورد نظر خود، پوشاک را انتخاب نمایید. از طرفی اکسسوری های مورد استفاده نیز باید استایل تان را تکمیل کنند. به طور مثال با چرمی و قرار دادن مدارک و وسایل خود در آن، یک قدم از دیگران جلوتر خواهید بود. با توجه اهمیت محیط شغل در انتخاب البسه مصاحبه، در ادامه به بررسی ویژگی های لباس های مورد استفاده در برخی از مصاحبه های دکتری و فرهنگیان می پردازیم.

لباس مناسب برای مصاحبه دکتری

قبول شدن در مقطع دکتری دو مرحله دارد که شامل آزمون و مصاحبه است. به اعتقاد بسیاری از دانشجویان، کسب قبولی در مصاحبه دکتری نسبت به آزمون آن دشوارتر است، زیرا قوانین و نکات ریز زیادی برای این گفت و گو وجود دارد که یکی از مهم ترین آن ها، نوع پوشش است. استادی که با شما گفت و گو می کند، ویژگی های مختلف رفتاری و ظاهری شما را به طور کامل در نظر می گیرد. بنابراین باید ظاهری کاملاً آراسته و مرتب داشته باشید. جالب است بدانید که اساتید دانشگاه، تعداد قابل توجهی از دانشجویان را در این جلسه به دلیل ظاهر نامناسب رد می کنند.

بررسی  ها در مصاحبه دکتری، نشان می دهد که اساتید هیچ علاقه ای به رنگ های روشن و شاد مثل صورتی، نارنجی و قرمز ندارند و نباید از آن ها استفاده کنید. پوششی که در جلسه صحبت با استاد برای قبولی در مقطع دکتری به تن می کنید، نباید خیلی تنگ یا گشاد باشد. این موضوع هم برای آقایان و هم خانم ها صادق است. در جلسه مصاحبه دکتری، توجه به جزئیات اهمیت زیادی دارد. به طور مثال و قرار دادن مدارک در آن به جای پوشه های معمولی، توجه مثبت اساتید را نسبت به شما جلب می کند.

گزینش لباس مناسب مصاحبه استخدامی فرهنگیان

پوشش مناسب برای خانم ها و آقایان در مصاحبه دانشگاه فرهنگیان اهمیت ویژه ای دارد. کامل ترین و مناسب ترین پوشش برای خانم ها در این جلسه، چادر است. مانتو و کفش نیز باید هم رنگ با چادر و بدون زیور و ظاهر خاص باشند. در انتخاب کفش، لازم نیست به سراغ و طرح‎ های جدید بروید. ساده ترین و رسمی ترین مدل ها، بهترین گزینه محسوب می شوند. طبیعتاً داشتن آرایش در مصاحبه فرهنگیان مناسب نیست، اما باید ظاهر مرتب و تمیزی داشته باشید.

آقایان هم باید از لباس‎ ‎های رسمی، بدون طرح خاص و غیر جذب در جلسه استخدامی فرهنگیان استفاده کنند. داشتن مدل موی مرتب و ساده و ظاهر آراسته و تمیز نیز برای آقایان در این جلسه ضروری است. برخی از پوشش ها و اکسسوری ها مثل پیراهن آستین کوتاه، ، کفش اسپرت و یا تیشرت های رنگارنگ برای جلسه استخدامی فرهنگیان مناسب نیستند.

جمع بندی

در این مقاله تلاش شد تا به پرسش «برای مصاحبه کاری چی بپوشیم» پاسخ داده شود و ویژگی های بیان گردد. همیشه در گزینش لباس مناسب مصاحبه استخدامی، نوع محیط، ویژگی های بدنی و عرف جامعه را به عنوان معیارهای اصلی مدنظر قرار دهید.

سوالات متداول

در لباس مناسب برای مصاحبه استخدامی، کدام رنگ ها در اولویت هستند؟

همیشه رنگ های تیره برای گفت و گوهای استخدامی در اولویت قرار دارند، زیرا شما را موجه تر نشان می دهند.

چه نوع استایلی در جلسات کاری بیشتر رواج دارد؟

در جلسات کاری به ویژه در محیط رسمی شرکت ها و مجموعه های دولتی، همواره باید از استایل های رسمی استفاده کرد.

دکمه بازگشت به بالا