بهترین بالش برای گردن درد (مشخصات بهترین مارک)

در عصر امروزی و با وجود متدهای جدید زندگی بنظر می رسد گردن درد و مشکلات ناشی از آن را می توان در زمره ی عوامل ناتوان کننده ی فردی در نظر گرفت. همچنین میتوان این عامل را به عنوان یک سد مهم در برابر انجام کارهای روزمره معرفی کرد. بنابراین آشنایی با بهترین بالش برای گردن درد و همچنین بهترین مارک بالش طبی برای گردن درد می تواند تا حدود زیادی از محدودیت های فردی ناشی از neck pain و کوموربیدیتی های متعاقب آن، پیشگیری بعمل آورد. همچنین باید خاطر نشان کرد استفاده از یک بالش طبی مناسب می تواند در پیشگیری از بروز گردن درد نیز نقش مهمی داشته باشد.

زاویه ی قرارگیری سر روی بالش، بافت بالش از نظر سفتی یا نرمی، مواد مورد استفاده در ساختار داخلی بالش و همچنین پوشش آن، در میزان بروز درد گردن نقش بسیار مهمی دارد. بنابراین بهتر است با بالش های طبی و ویژگی های مهم آنها آشنایی پیدا کنید.

معرفی بالش های طبی مناسب برای گردن درد و علل موثر در بروز آن

انواع بالش های طبی به منظور کاهش درد گردن و ایجاد شرایط مساعد برای خواب افراد مبتلا به گردن درد ساخته شده و روانه ی بازار شده اند. اما استفاده از واژه ی “بالش طبی” به تنهایی نمی تواند ویژگی های لازم و اساسی برای یک بالش مناسب را تعریف کند. در نتیجه در این مقاله در صدد هستیم تا از معیارهای مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای معرفی بهترین بالش برای گردن درد استفاده کنیم. با این کار انتخاب یک بالش طبی مناسب برای شما، کار بسیار ساده ای خواهد بود.

بالش طبی یا orthopedic pillow چیست؟

شاید بهتر باشد در ابتدا واژه ی بالش طبی را از نظر علمی تعریف کنیم. Orthopedic pillows یا بالش طبی، بالشی است که به منظور اصلاح وضعیت بدن در حالت های خاص طراحی شده است. این طراحی بر اساس ویژگی های آناتومیکال بدن و همچنین مسائل ارتوپدی انجام گرفته است. در نتیجه بر پایه ی استفاده از علم پزشکی، بالش هایی تولید شده اند که با هدف حمایت از بخش های خاصی از بدن طراحی شده اند.

این بالش ها می توانند پوزیشن صحیحی برای قرارگیری عضو در سطح مورد نظر فراهم کنند و از وارد شدن آسیب به آن جلوگیری نمایند. همچنین این بالش ها برای اصلاح و کاهش درد اعضای مختلف، از جمله گردن، مورد استفاده قرار داده می شوند. در ادامه به بررسی ویژگی های بهترین بالش برای گردن درد می پردازیم.

بهترین بالش برای گردن درد کدام است؟

شاید استفاده از جمله ی “بهترین مارک بالش طبی برای گردن درد” باعث شود شما به سمت خرید محصولی خاص، سوق داده شوید. ولی در واقع نمی توان برای همه ی افراد یک نوع بالش طبی را به عنوان بهترین بالش، معرفی کرد. برای هر کدام از افراد و بر اساس عاملی که منجر به ایجاد درد گردن در آنها شده است، می توان از بالش های مختلفی استفاده کرد. در اغلب مواردی که علت درد گردن مسائلی غیر از تروما می باشد، علت بروز درد گردن “هیپو لوردوز”( کاهش قوس مهره های گردنی نسبت به حالت نرمال) است.

در هر صورت، ابتدا باید ویژگی های مهمی که در تعیین کیفیت و کاربرد بالش طبی نقش موثری دارند را بشناسید. این ویژگی ها از طراحی و شکل فیزیکی بالش تا مواد بکار برده شده در تولید آن، متفاوت هستند.

مواد مورد استفاده در تولید و عرضه ی انواع بالش های طبی

 در ابتدا بالش های طبی را از فوم یا الیاف می ساختند. اما امروزه بالش های طبی جدیدی ساخته شده اند که قادرند با تغییر حالت بدن، تغییر شکل پیدا کنند. این جمله به این معناست که بالش طبی قادر است فرم گردن شما را بگیرد و با این کار بهترین پوزیشن مناسب برای گردن را فراهم کند. این بالش ها بعد از برداشتن سر از روی آنها، به حالت اولیه ی خود برمیگردند.

در نتیجه می توان گفت که واژه ی بهترین بالش طبی برای گردن درد از زمانی که این ماده ی بخصوص به صنعت تولید بالش های طبی وارد شد، در بازارهای عرضه ی محصولات طبی مورد استفاده قرار داده شد. .ماده ی اصلی بکار برده شده برای تولید این بالش ها، “فوم مموری” نام دارد.

این ماده قابلیت شکل پذیری نسبتا بالایی داشته و قادر است گرمای مطبوعی نیز ایجاد کند. در نتیجه می تواند علاوه بر ایجاد پوزیشن مناسب و فیکس کردن گردن در بهترین حالت ممکن، با تولید گرما، باعث برقراری گردش خون مناسب در گردن شود. این مکانیسم باعث کاهش میزان درد خواهد شد.

 یک بالش طبی می تواند علاوه بر کاهش درد، از بروز عوامل دیگری همچون: آپنه انسدادی حین خواب و ریفلاکس اسید معده به مری نیز پیشگیری بعمل آورد. در نتیجه یک بالش طبی می تواند خوابی آسوده و بدون درد را برای فرد فراهم کند. همچنین در افرادی که پس از بروز تروما دچار آسیب گردن می شوند، توصیه می شود که از بالش های طبی مخصوص استفاده کنند تا میزان آسیب گردن و همچنین درد آنها به خوبی کنترل شود. بالش های طبی نه تنها قادرند میزان درد گردن را کاهش دهند، بلکه در پیشگیری از بروز آن نیز نقش بسیار موثری دارند.

آشنایی با انواع بالش های طبی مناسب برای کاهش گردن درد

انواع مختلفی از orthopedic pillows یا بالش طبی وجود دارد. در اینجا به معرفی برخی از انواع بالش های طبی مناسب برای کاهش گردن درد می پردازیم.

بالش طبی cervical: این بالش دارای یک حالت قوس مانند می باشد و می تواند برای فیکس کردن پوزیشن سر، گردن و شانه مورد استفاده قرار داده شود. در افرادی که برای خوابیدن از پوزیشن لترال( خوابیدن به پهلو) استفاده می کنند، انتخاب بسیار مناسبی به شمار می رود. بنابراین اگر به دنبال خرید بهترین بالش برای گردن درد در افرادی با عادت به پهلو خوابیدن هستید، این بالش یکی از بهترین گزینه های موجود می باشد. همچنین، این بالش قادر است سفتی گردن و درد آن را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

بالش طبی neck: این بالش طبی را تحت عنوان بالش مسافرتی نیز می شناسیم. در واقع شکل این بالش به صورت نعل اسب بوده و می تواند وضعیت گردن را در حین نشستن درون وسایل نقلیه ی مختلف، در حالتی ثابت حفظ کند. این بالش می تواند با جلوگیری از کشش بیش از حد عضلات گردن، بهترین بالش طبی برای پیشگیری از گردن درد حین مسافرت در نظر گرفته شود.

بالش طبی wedge: این بالش در واقع با هدف اصلی کنترل وضعیت کمر حین نشستن تولید شده است، ولی می تواند به منظور کاهش درد گردن و همچنین ماساژ آن مورد استفاده قرار داده شود. این بالش طبی علاوه بر حفظ وضعیت بدن می تواند باعث کاهش سفتی عضلات گردن و درد آنها شود. فرقی ندارد که روی یک کاناپه دراز کشیده باشید یا پشت میز کار خود قرار گرفته باشید؛ در هر صورت استفاده از بالش های ارتوپدی کاهنده ی درد گردن، موثرترین عامل کنترل کننده و کاهنده ی درد برای شما می باشد.

بهترین مارک بالش طبی برای گردن درد در بازارهای داخلی و خارجی

برای آشنایی با بهترین بالش برای گردن درد و مارک های موجود در بازارهای داخلی و خارجی، می توان به مراکز عرضه ی انواع محصولات طبی مراجعه کرد. با توجه به فواصل مکانی و محدودیت های دسترسی به مراکز معتبر، در این مقاله به معرفی چند مورد از بهترین مارک های بالش طبی می پردازیم.

·        Zenpur

بالش طبی تولید شده از memory foam که ضد حساسیت می باشد و در ابعاد 40 در 60 سانتی متر تولید و روانه ی بازارهای مصرف داخلی و خارجی می شود. این بالش یکی از عالی ترین گزینه های موجود در لیست بهترین بالش برای گردن درد می باشد و همچنین برای افرادی که دارای سابقه ی بروز انواع واکنش های آلرژی یا واکنش های آتوپی هستند، انتخابی بسیار مناسب به شمار می رود.

·        Sweet night

این بالش دارای طراحی ارگونومیک بوده و از قابلیت کنترل دما برخوردار است. در نتیجه، افرادی که  از مشکلاتی همچون هیپرهیدروز یا متابولیسم بالا رنج می برند، می توانند به راحتی از این بالش طبی استفاده کنند.

·        Zhplay

یک بالش طبی نسبتا سفت که از memory foam تولید شده و قابلیت شستشو توسط ماشین لباس شویی دارد.

·        Good night

سایز این بالش طبی 13 در 60 در 36 می باشد. برای تهیه ی آن از memory foam استفاده شده است و با رنگ سفید روانه ی بازار می شود.

·        Ctrgsm

یکی دیگر از تولیدکنندگان بهترین مارک بالش طبی برای گردن درد، ctrgam می باشد و جنس بالش های آن از پنبه است. شکل آن استوانه ای است و برخی با نام “بالش استوانه ای” آن را مورد استفاده قرار می دهند. این بالش ها برای بیمارانی که به دردهای مزمن گردنی مبتلا هستند بیشتر مورد استفاده قرار داده می شوند.

دکمه بازگشت به بالا