علمی و پزشکیبرترینهای کسب و کار

روش صحیح مطالعه درس ریاضی برای کنکور

درس ریاضی پایه و اساس سایر درس‌های تخصصی از جمله شیمی و فیزیک است. اگر دانش آموزی مهارت خوبی در ریاضی داشته باشد، می‌توانیم بگوییم که در سایر دروس که مرتبط با ریاضی هستند مشکلی نخواهد داشت.

درس ریاضی شاید در نگاه اول و در نگاه سطحی درس ترسناکی برای دانش آموزان به حساب بیاید ولی باید قبول کنیم که مانند تمام مهارت‌ها اگر تمرین کافی و اصولی در آن داشته باشیم می‌توانیم این مهارت را به دست آوریم. در این مقاله به روش های صحیح مطالعه درس ریاضی برای کنکور اشاره می‌کنیم. پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید:

چرا مطالعه درس ریاضی برای کنکور مهم است؟

درس ریاضی یکی از آن درس‌های پر دردسری است که اغلب دانش آموزان روی خوشی به آن نشان نمی‌دهند. از همین رو معمولا برگه‌های پاسخ نامه در قسمت مربوط به سوالات ریاضی خالی می‌ماند. نکته‌ای که در اینجا وجود دارد آن است که اگر دانش آموزی بتواند به سوالات این بخش پاسخ دهد، ترازش به طرز شگرفی افزایش خواهد یافت. از آن جایی که این درس جزو دروس تخصصی محسوب می‌شود، به میزان بسیار زیادتری نسبت به دروس عمومی، تراز و رتبه را جابجا می‌کند. البته دانش آموزان می‌توانند در امتحانات نهایی نیز نمرات بالایی در این درس کسب کنند و از تاثیر معدل در تراز و رتبه‌شان بهره‌مند شوند.

خواندن این مقاله پیشنهاد می‌شود: رشته های پردرآمد دانشکده فنی

روش اول: پیش خوانی درس ریاضی برای کنکور

توصیه‌ای که برای درس ریاضی می‌شود این است که پیش از شروع مطالعه عمیق پیش خوانی از کل مبحث و یا تورقی سطحی داشته باشید تا بتوانید با کلیت موضوع و چیزی که قرار است با آن دست و پنجه نرم کنید آشنا شوید.

روش دوم: یادگیری ریاضی کنکور با حل تمرین

به یاد دارم، زمانی که دانش آموز بودم فرمول‌های درس ریاضی را روی کاغذ می‌نوشتم و آن‌ها را حفظ می‌کردم و گمان می‌کردم که همین کار برای نمره خوب گرفتن در امتحان کافی است. اما تنها پس از امتحان بود که متوجه می‌شدم حفظ کردن فرمول‌های ریاضی به تنهایی هیچ کمکی به من نخواهد کرد. داستان خیلی ساده است. درست مثل دوچرخه سواری است. تا روی دوچرخه نپرید و رکاب نزنید و زمین نخورید نمی‌توانید دوچرخه سواری را یاد بگیرید. بلافاصله پس از یادگیری فرمول باید به حل تمرین بپردازید. تنها در هنگام حل تست‌های گوناگون است که متوجه می‌شوید چگونه باید از پس آن‌ها بربیایید.

روش سوم: به اندازه کافی تست بزنید

مشاوران خبره می‌گویند در صورتی که در یک مبحث حدود 400 تست را درست پاسخ دهید، می‌توانید در آن مبحث نمره عالی کسب کنید. (در اینجا منظور ما در هر مبحث از درس ریاضی است. مثلا در مبحث مشتق 400 تست، در مبحث انتگرال 400 تست و به همین ترتیب)

چه نوع تست‌هایی بزنیم؟

اگر با کنکور و تست و حل تمرین سر و کار داشته باشید، حتما در کتاب‌ها دیده‌اید که تست‌های مختلفی وجود دارند. تست‌های تالیفی و تست‌های کنکور سراسری. تست‌های تالیفی تست‌هایی هستند که نویسندگان کتاب‌ آن‌ها را طرح کرده‌اند و تست‌های کنکور هم سوالاتی است که در سال‌های قبل آمده‌اند. پیشنهاد ما به شما این است که همیشه تست‌های کنکور را حل کنید. این تست‌ها و نوعشان قوت غالب در کنکور هستند و با تمرین کردن بر روی آن‌ها قوی‌تر خواهید شد.

حواستان باشد که برای شرکت در کنکور باید حتما مدرک دیپلم داشته باشید. درصورتیکه موفق به گرفتن دیپلم نشده‌اید به مقاله اخذ دیپلم بزرگسالان مراجعه کنید.

دکمه بازگشت به بالا