پرطرفدارترین و پرکاربرد ترین سنگ ها برای نمای خارجی ساختمان

پرکاربردترین سنگ های ساختمانی در دنیا

درحال ساخت خانه رویاهای خود با سنگ نما شکلاتی هستید؟ و یا درحال ساخت یک ساختمان بزرگ و مجلل برای مشتری خود هستید ؟ به غیراز مسئله شمالی یا جنوبی شدن ساختمان، شما یه دغدغه مهمتر نیز دارید و آن انتخاب یک سنگ مناسب است. نگران نباشید ما در این مقاله ۱۰ مورد از مشهورترین سنگ های دنیا را به شما معرفی می کنیم.

همچنین به شما می گوییم که کدام سنگ برای چه قسمت از ساختمان شما مناسب است و سعی میکنیم ویژگی ها و خواص خاص هر کدام را بطور خلاصه بیان کنیم. با مطالعه این مطلب با اصلی ترین سنگ های موجود در بازار ایران و بین الملل آشنا خواهید شد و همچنین فاکتورهای خوبی برای انتخاب سنگ ساختمان خود بدست خواهید آورد.

۱- گرانیت

یکی از پرکاربردتین سنگ ها در هر ساختمانی می تواند سنگ نما سفید گرانیت باشد. دلیلش نیز سختی و دوام بسیار بالای آن است. گرانیت بر اثر سرد شدن ماگاما یا همان گدازه های آتشفشانی بوجود می آید، شاید بهمین دلیل است که در سختی و دوام در میان سنگ های دیگر بی رقیب است . به دلیل فرایند پیدایش خاصش که طی آن لاوای روان سر و فشرده می شود، گرانیت یک ساختار کریستالی دارد. ویژگی هایی مانند سختی بالا،دوام بالا و مقاومت بی نظیر در برابر تغییرات آب هوایی، این سنگ را تبدیل به یک سنگ با ارزش کرده است.

در ایران گرانیت بصورت اسلب و تایل فرآوری می شود و از آن در محل های مختلفی از جمله دستگاه پله،کف،دیوارهای داخلی با ارتفاع کم و …  مورد استفاده قرار میگیرد. یکی از معایب گرانیت اما مقاومت کم آن در مقابل آتش است. اگرچه فراموش نکنیم که به دلیل خنثی بودن گرانیت در هنگام برخورد با اسید هایی خانگی مانند سرکه و آبلیمو، این سنگ می تواند گزینه خوبی برای اوپن های آشپزخانه ها و یا مصارف مشابه آن از قبیل کانتر ها باشد.

” به دلیل مقاومت فشاری بالا و همچنین دوام و سختی زیاد، سنگ گرانیت یک گزینه خوب برای مکان های پرتردد،تحت فشار و شوک و همچنین اسیدی تبدیل کرده است”

۲- مرمریت

این سنگ جزء سنگ های دگرگونی می باشد. وقتی سنگ آهک در اعماق زمین تحت تاثیر فشار و حرارت بسیار بالا قرار می گیرد، سنگ مرمیت متولد می شود. این سنگ بطور طبیعی سخت و فشرده می باشد. مقاومت فشاری آن 70Mpa و وزن مخصوص آن نیز 2.65 است.

براحتی بریده و شکل می گیرد. مرمیت را میتوان تبدیل به شکل های مختلفی کرد. بدلیل وجود رنگ های متنوع در این سنگ مانند سفید،قرمز،کرم و حتی صورتی، این سنگ یک متریال تزئینی بشمار می رود. همچنین مرمریت خیلی خوب پالیش میگیرد. همه این ویژگی ها باعث شده است که خیلی از معمارهای سخت گیر، این سنگ را برای دکوراسیون داخلی ساختمان خود انتخاب کنند. ما در صنایع سنگ نگار لیست همه سنگهای مرمریت را در فروشگاه آنلاین سنگ ساختمانی ارائه داده ایم و به بررسی تک تک آنها پرداخته ایم.

“به دلیل رنگ های متنوع و پولیش پذیری خوب مرمریت می تواند گزینه خوبی برای دکوراسیون داخلی باشد”

۳- کوارتزیت

یه سنگ دگرگونی دیگر، کوارتزیت حاصل سنگ ماسه است که بعد از تحمل دما و فشار بالا تبدیل به سنگ شده است. از اصلی ترین ویژگی های سنگ نما عسلی کوارتزیت، ساختار کریستالی و بافت گرانولی می باشد. این سنگ شکننده و سخت است، ویژگی که آن را برای کارکردن در ساختمان و فراوری آسان نمی کند. مقاومت خردشوندگی کوارتزیت  115MPa است. کوارتزیت در رنگ های سفید،خاکستری و مایل به زرد در دسترس می باشد. این سنگ میتواند مقاومت بالایی در مقابل شرایط اسیدی داشته باشد، بنابرین می شود آن را در آشپزخانه ها و سرویس های بهداشتی نیز استفاده کرد.

“مقاومت اسیدی بالا سنگ کوارتزیت را تبدیل به یک گزینه خوب برای استفاده در سرویس های بهداشتی و آشپزخانه ها و مکان های در معرض شرایط اسیدی کرده است”

۴- آلباستر یا رخام گچی

این سنگ بسیار شفاف است، همچنین بسیار کمیاب، این دلایل باعث شده است که استفاده از آن در ساختمان محدود به موارد تزئینی و خاص شود. بیشتر برای خلق مکان ها و یا المان های هنری و خاص از آن استفاده می شود. همچنین اگر با متریال های دیگر ترکیب شود، می شود وسعت کاربرد بیشتری را برایش متصور شد. به دلیل ویژگی شفافیت بالا ، میتوان آن را در فضاهای باز استفاده کرد یا حداقل در صورت استفاده باید طوری باشد که در معرض باران قرار نگیرد.

۵- بازالت

سنگ بازالت یک سنگ دگرگونی است که به سنگ های سفید،سبز یا آبی نیز شناخته می شود. این سنگ سخت و محکم است، ویژگی که آن را هم خوب و هم بد برای استفاده در ساختمان تبدیل کرده است. استحکام بالای آن باعث شده که این سنگ برای کاربردهای مختلفی مناسب باشد.

مقاومت فشاری بازالت 150-190 MPa می باشد. ساختار دانه های نیز از دانه های متوسط و فوق ریز تشکیل شده است. همچنین بسیار فشرده میباشد و در رنگ های متنوعی دردسترس است. شما میتواندی رنگ های مشکی و خاکستری بازالت را نیز تهیه کنید، تنوع در رنگ، باعث شده این سنگ بدل به گزینه خوبی برای طراحی خانه ها شود.

۶- سنگ آهک

این سنگ یک سنگ رسوبی می باشد و در شرایطی بوجود می آید که تغییرات آب هوایی باعث جابجایی ذرات تشکیل دهنده خاک شود. این سنگ اغلب از کربنتات کلسیوم تشکیل شده است. این ویژگی آن را تبدیل به نرمترین سنگ معرفی شده در این مطلب می کند. بخاطر آسان بودن فرآوری و استفاده از آن، سنگ آهک میتواند موارد استفاده متعددی در ساختمان داشته باشد.

مقاومت فشاری سنگ آهک حدود 55MPa است. از جمله عناصر دیگر تشکیل دهنده این سنگ میتوان به آلومینا و سیلیکا و مگنزیا اشاره کرد. اگر عنصر مگنزیا 10% یا بیشتر باشد، تبدیل به مگنزین خواهد شد و اگر بیشتر از 45% شود،سنگ آهک را دولومیت می نامند.

۷- سنگ شن یا سنگ ماسه

این سنگ نیز یک سنگ رسوبی دیگر است که از مواد معدنی متعددی مانند فلد اسپات،کوارتز،سیلیکا و… تشکیل شده است. در رنگ ها ی متنوعی مانند قهوه ای ، خاکستری، سفید، زرد،قرمز و تیره در دسترس است. مقاومت فشاری آن نیز حدود 65MPa می باشد. سختی این سنگ بستگی به نسبت مواد معدنی موجود در آن دارد. برای همین است که برخی از ماسه سنگ های سختر از دیگر سورت های آن هستند. همچنین استفاده از آن هم آسان است.

۸- تراورتن

این سنگ با نام دیگر سنگ لاجوردی تیبرتینوس که نام معدن آن است نیز شناخته می شود. تراورتن یکی از سنگ هایی است که وسعت استفاده گسترده ای در ساخت و ساز دارد. در طول تاریخ برای ساخت بناها و مقبره های زیادی  مانند کولوسیوم استفاده شده است. در چین بسیاری از قارها از سنگ تراورتن می باشند. در ایران تراورتن را اغلب در نمای خارجی استفاده می کنند. دلیل آن هم تخلخل بالا این سنگ است که موجب سبک شدن آن می شود.

تراوتن یک سنگ روسبی است که اغلب در چشمه ها آب زیرزمینی سرد و گرم یافت می شود.  همچنین در غارهایی که از سنگ اهک تشکیل شده است نیز پیدا می شود. در حقیقت، تراورتن یک نوع سنگ آهک می باشد که بر اثر چرخه خروج آب از کلسیت و آروگونیت است.

۹- سنگ لوح

این سنگ نیز یک سنگ حاصل از دگرگونی است. در طی پیدایش، این نوع سنگ تحت تاثیر دمای و فشار پایین قرار می گیرد. این سنگ از میکا،خاک رس و کوارتز تشکیل شده است. دارای دانه های فوق ریز،ساختار ورقه ای و شکننده می باشد. اکثرا در طیف رنگ تیره و شاید خاکستری مایل به سبز،خاکستری و یا خاکستری بنفش طور یافت می شود. با ساختار ورقه ای خود، می شود این سنگ را به راحتی با دنبال کردن برش های ورقه ای آن اسلب فرآوری کرد. مقاومت فشاری سنگ لوح نیز 75-210MPa است.

۱۰- سنگ اونیکس

انویکس یک نوع سنگ مرمریت است اما اغلب از کلسیت تشکیل می شود. در مقایسه سنگ اونیکس با گرانیت،اونیکس بسیار نرمتر است، همچنین به راحتی لک و خش بخود می گیرد. در مقایسه سنگ اونیسک با مرمریت، اونیکس شفافتر است. همچنین به دلیل شفافیت، اغلب مشاهده می کنیم که با نورپردازی جلو خاصی به این سنگ داده میشود.

همچنین این سنگ رگه ها و نقش های متنوعی دارد بطوری که به ندرت میتوانید دو سنگ اونیکس مشابه هم پیدا کنید. این تنوع در طرح و رگه ها، این سنگ را تبدیل به یک سنگ پر طرفدار و پرتقاضا برای طراحی داخلی کرده است. همچنین این سنگ بسیار شکننده تر از سنگ های دیگر است.

پرمصرف ترین سنگهای ساختمانی

·         سنگ تراروتن

یکی از پرکاربردترین سنگ ها در نمای خارجی ساختمان سازی است . سنگی که به عنوان سنگ نما از آن استفاده می شود در کنار زیبایی باید در برابر عوامل خارجی مانند باد، باران، برف، گرما، سرما، تابش خورشید، ضربه و …مقاومت داشته باشد. از آنجایی که سنگ تراورتن یکی از انواع سنگ های آهکی است ساختمان سازها از آن به عنوان یکی از بادوام ترین سنگ های ساختمانی برای دکوراسیون خارجی یاد می کنند. به همین دلیل است که اغلب در سراسر جهان برای ساخت دیوارهای آثار تاریخی، قلعه ها و کلیساها از سنگ های تراورتن استفاده می شود.

انواع سنگ تراورتن

سنگ های تراورتن تنوع بسیاربالای دارند. تراورتن ها با توجه به محل استخراج، روش تولید و فراوری، رنگ و… شامل انواع مختلفی می شوند.سنگ های تراورتن از نظر روش تولید به انواع خرد شده، تکه تکه شده، جلا داده شده، برسی، برشی و برشی لبه تقسیم می شوند. از انواع سنگ تراورتن با توجه به محل استخراج سنگ می توان موارد زیر اشاره کرد.

 1. تراورتن دره بخاری

سنگ تراورتن دره بخاری از مرغوب ترین نوع تراورتن هاست که برای استفاده در نمای ساختمان ها بخاطر رنگ روشن و چسبندگی خوبی که با ملات و سیمان دارد بسیار محبوب و پر طرفدار است.

 1. تراورتن آتشکوه

رنگ سفید و موج های زیبا و منظم سنگ های تراورتن آتشکوه موجب شده این سنگ جزو معروف ترین و مرغوب ترین سنگ های تراورتن سفید در ایران و سراسر دنیا باشد.

 1. تراورتن حاجی آباد

سنگ تراورتن حاجی آباد نسبت به سایر انواع تراورتن ها سنگین تر و مقاوم تر است همچنین تنوع رنگی بالای دارد.

 1. تراورتن عباس آباد

تراورتن عباس آباد جزو بهترین نوع تراورتن های رنگ روشن در دنیاست. بخاطر رنگ روشن و جلای خیره کننده ای که دارد از پرفروش ترین سنگ های ساختمانی در بازار های داخلی است.

مزایای سنگ تراورتن

 • سطح رویی تراورتن همواره خنک می ماند؛ بنابراین انتخابی مناسب برای استخر و حیاط در آب و هوای گرم است.
 • هم ساب پذیری زیاد سنگ تراورتن
 • رایج ترین رنگ های آن مقرون‌ به‌ صرفه هستند.
 • بافت پر منفذ آن، مانعی برای لیز خوردن است.
 • می توان به جای استفاده از ملات، سنگ را خشک کار کرد.
 • بافت لوکس تراورتن، نمایی دیدنی به همراه می آورد.
 • سنگ تراورتن دچار رنگ‌ رفتگی نمی شود.

کاربردهای سنگ تراورتن

با استفاده از سنگ تراورتن در راه پله، یک منزل با طراحی ساده به یک بنای مجلل تبدیل می گردد. از طرفی نمای خارجی، پیشخوان (مثل اپن آشپزخانه)، کف و دیوار را نیز می توان با این سنگ ارزنده مزین نمود. به دلیل استحکام بالای تراورتن و البته رنگ بندی های متنوع، می توان راه پله را با الگوهای بی شماری طراحی کرد.

·         سنگ گرانیت

سنگ گرانیت با چگالی بالا، باداوم و مقاوم و مناسب برای مکان های صنعتی می باشند. از سنگ های گرانیتی میتوان به چند نوع از آن از قبیل گرانیت نطنز، گرانیت نهبندان و گرانیت مروارید مشهد اشاره کرد که به دلیل مقاومت بالا و سختی قابل توجه سنگ گرانیت برای کف سازی و پله سازی مناسب هستند . استخراج و برش و سیقل این سنگ پرهزینه می باشد. اما در حال حاضر قیمت گرانیت مناسب تر از بسیاری دیگر از سنگ ها است.

کاربرد سنگ گرانیت

از این سنگ به عنوان سنگ ابعادی استفاده می شود ، ویژگی های بی نظیر این سنگ چه از نظر سختی و چه از نظر زیبایی باعث می شود که برای انواع کارها بسیار مناسب باشد. این سنگ ها در برابر سایش بسیار مقاوم هستند و به اندازه کافی مستحکم هستند تا بتوانند وزن را تحمل کنند ، نسبت به هوا بی اثر هستند و می توانند صیقل داده شوند .

ویژگی های سنگ گرانیت

اگر بخواهیم لیستی از مقاوم ترین و سخت ترین سنگهای ساختمانی طبیعی تهیه کنیم، قطعا نام سنگ گرانیت در بالای این لیست قرار می گیرد. سنگ گرانیت به دلیل شرایط به وجود آمدنش، از مقاوم ترین سنگ ها به حساب می آید. در زیر ویژگی های برجسته این سنگ را بیان می کنیم.

 1. مقاومت در برابر نفوذ آب

سنگ گرانیت جز سنگ هایی است که تخلخل کمی دارد و همین ویژگی باعث شده است، جذب آب بسیار کمی داشته باشد.

 1. مقاومت در برابر حرارت

از سنگی که از مواد مذاب تشکیل می شود، نمی توان انتظار داشت که در برابر حرارت مقاومت کمی داشته باشد. بر همین اساس از سنگ گرانیت در ساختمان سازی به صورت گسترده استفاده می شود.

 1. مقاومت در برابر خوردگی و ساییدگی

اگر از سنگ گرانیت در مکانی استفاده کرده اید که تماس مستقیم با مواد شیمیایی دارد و یا در معرض تردد زیاد می باشد، اصلا نگران از بین رفتن سنگ نباشید زیرا سنگ گرانیت مقاومت بالایی در برابر سایش و خوردگی دارد.یکی دیگر از ویژگی های سنگ گرانیت این است که با بقیه ی مصالح ساختمانی مانند چوب، شیشه، سیمان و … همخوانی دارد.

مزایای گرانیت

بهترین نمای سنگ گرانیت حالت صیقلی آن است که زیبایی رنگ و انعکاس کریستال های آن را نمایش می دهد . از گرانیت به سبب ظرافت و درخشندگی خاصی که ایجاد می کند اغلب برای کفپوش و قاب های دیواری استفاده می شود.در ایران معادن بسیاری وجود دارد که سنگ های گرانیت با رنگ های مختلف از آنها استخراج می شوند.

گرانیت یکی از محبوب ترین و عمومی ترین مصالح ساختمانی است و هزاران سال است که از این سنگ در فضاهای داخلی و خارجی ساختمان ها استفاده می شود.بیشتر گرانیت ها سخت هستند و به این ترتیب جزء مصالح بادوام ساختمانی قرار می گیرند. در برابر نفوذ آب و اثر ضربه مقاوم هستند و محیط های صنعتی را به خوبی تحمل می نمایند.

·         سنگ مرمریت

سنگ مرمریت ها انواع مختلف در رنگ های متنوع دارند . این سنگ مناسب کف فرش سالن و پله و مناسب نمای داخلی است . مرمریت ها مقاوم در مقابل هوازدگی و رطوبت هستند مرمریت ها دسته ای جدا از مرمر ها می‌ باشند . گاها بعضی از انواع آنها قابلیت انتقال نور را دارند بسته به معدن مورد استخراج سنگ کانی سنگ های مرمریت متفاوت می‌ شود. مرمریت های صلصالی و مرمریت پرطاووسی و مرمریت مشکی نجف آباد ، مرمریت هرسین و مرمریت هلویی محلات از جمله مرمریت های مقاوم با قیمت مناسب هستند .

ویژگی های سنگ مرمریت

از آنجایی که سنگ مرمریت یک سنگ آهکی می باشد پس نباید از این سنگ، انتظار مقاومت بالا در حد سنگ تراورتن و گرانیت را داشت. سنگ مرمریت جز سنگ های نرم به حساب می آید که در معدن و در کارخانه با اره های نرم بُر برش می خورد.اما نرم بودن سنگ به این معنا نیست که به راحتی ترک برداشته و خرد می شود. در عملیات فراوری این سنگ، از چسب و رزین یا اپوکسی در پشت سنگ استفاده می کنند تا مقاومت آن را افزایش دهند.دیگر ویژگی های این سنگهای آهکی این است که خلل و فرج ندارد، به همین دلیل برای استفاده در ارتفاعات توصیه نمی شود.

کاربرد سنگ مرمریت

بیشترین کاربرد سنگ مرمریت این است که به عنوان کف پوش و پله های داخلی ساختمان استفاده می شود. اما امروزه از این سنگ به صورت سنگ اسلب برای تزیین دیوار و کف، برای کابینت و کانتر آشپزخانه، روشویی سرویس بهداشتی، … استفاده می شود.از سنگهای مرمریت تیره مانند مرمریت مشکی نجف آباد، مرمریت کارنیکو، مرمریت مشکی طلایی، …

در ابعاد اسلب برای لابی هتل ها و ساختمان های لوکس استفاده می کنند، زیرا زیبایی فضا را دو برابر می کنند.به دلیل اینکه سنگ مرمریت یک سنگ آهکی می باشد، برخی از آنها در برابر جذب و نفوذ آب مقاومت کمتری دارند، پس در زمان خرید سنگ مرمریت به این نکته توجه کنید.

مزایای سنگ مرمریت:

 • زیبایی و تنوع رنگ و طرح
 • انتخابی مناسب برای فضای داخلی بنا در کف و دیوار ها
 • سطح تقریبا یکدست و یکنواخت تر نسبت به تراورتن
 • معادن داخل ایران و قیمت مناسب
 • مقاوم در برابر شرایط قلیایی

·         سنگ مرمر

سنگ مرمر بعد از سالها و تحت فشار بالا تشکیل شده اند . سنگ های مرمر مناسب جهت نمای داخل ساختمان و کف سازی مورد استفاده قرار می گیرد. سنگ های مرمر مقاوم در برابر هوازدگی و باران های اسیدی هستند مرمرها سنگهایی هستند که قابلیت انتقال نور را به خوبی دارند و بیشتر به همین دلیل در نما های داخلی جهت نورپردازی بیشتر و جذابیت بالاتر استفاده میشوند.

کاربرد سنگ مرمر

سنگ مرمر به علت دارا بودن قابلیت عبور نور و کمیاب بودن عمدتا در فضاهای داخلی و یا مصارف تزیینی به کار می رود. به همین دلیل بیشتر در مکان های لوکس و مجلل مانند لابی هتل و یا میز پیشخوان در ساختمان های بزرگ استفاده می شود. علاوه بر از دیگر کاربردهای این سنگ عبارتند از کانتر و میز پیشخوان، مصنوعات سنگی مانند روشویی مجسمه سازی،دیوار لابی، کف ساختمان های لوکس است. راجع به روشویی سنگی مرمر در ادامه محصولات بیش تری ارائه خواهیم داد.شاید تاکنون دیده باشید که بیشترین سنگ کار شده در حرم امامان معصوم سنگ مرمر سبز می باشد.

به طور کلی فضاهایی که می توان از این سنگ استفاده کرد عبارتند از:

 • نمای داخلی
 • پله
 • ستون
 • کانتر و میز پیشخوان
 • نیمکت و روشویه سنگی
 • لابی
 • شومینه
 • گلدان و مجسمه

ویژگی‌های انواع سنگ مرمر

سنگ مرمر از ویژگی و مزایای خاصی برخوردار است. به خاطر همین موضوع از این سنگ استفاده‌های فراوانی در زمینه ساخت و ساز ساختمان، در بخش‌های مختلف می‌شود. از جمله مزایا و ویژگی‌هایی که این سنگ ساختمانی دارد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • تراکم بالا
 • عدم تخلخل
 • سطح صاف و صیقلی
 • ساب پذیری بالا
 • جذب آب کم
 • قابلیت عبور نور از خود
 • عدم جذب گرما و سرما

سنگ مرمر با دارا بودن این ویژگی‌ها در کنار زیبایی فوق العاده‌ای که دارد یک سنگ خاص و آسیب پذیر است، زیرا این سنگ به‌راحتی دچار خراش و لک می‌شود، پس نیاز به مراقبت بیشتری نسبت به سایر سنگ‌های ساختمانی دارد.

·         سنگ چینی

سنگ چینی نوعی سنگ مرمریت است که بافت آن به صورت بلورین می باشد. این سنگ با ضخامت های کم برای مصارف گوناگون فراوری می گردد. مقاومت این سنگ بسیار بالاست و حتی اگر ضخامت آن کم باشد از مقاومت فشاری بالایی برخوردار خواهد بود. سنگ های چینی که به بازار عرضه می شوند اغلب سفید رنگ و بدون رگه هستند و نوع کریستالی آنها دارای بلورهای ریز می باشد. از سنگ هایی که بافت آنها کریستالی است برای ساخت تزئینات ساختمانی و مجسمه های سنگی استفاده می گردد.

کاربرد سنگ های چینی

این سنگ‌ها درخشندگی چشم گیر و جلای منحصر به فردی دارند. همین امر موجب می‌شود که بیشترین استفاده را برای زیبایی بنا داشته باشند.همان طور که در ابتدا عنوان کردیم، سنگ‌های چینی به عنوان سنگ‌های کریستالی در بازار معرفی شده‌اند و دلیل مقاومت بالایی که دارند به طراحان و سازندگان این امکان را می‌دهند تا بتوانند از آن‌ها در قسمت‌های مرطوب و خشک استفاده کنند.

میزان چسبندگی در سنگ‌های چینی قابل ملاحظه است است و بدون هیچ گونه مشکلی بوسیله دوغاب و سیمان به نمای داخلی ساختمان و یا مکان مورد نظر برای نصب چسبانده می‌شود.البته میزان چسبندگی سنگ‌های چینی در مقایسه با سنگ تراورتن از میزان متوسطی برخوردار می‌باشد. زیرا سنگ تراورتن نسبت به سنگ‌های دیگر چسبندگی بسیار بالایی دارد.

مواد اولیه و کانی‌های تشکیل دهنده و بافت کریستالی در سنگ چینی باعث شده انده تا این سنگ در مقابل نفوذ آب، مقاومت بسیار زیادیداشته باشد. به همین دلیل، در بسیاری از مکان‌هایی که به نظافت و پاکیزگی سرویس‌های بهداشتی خود اهمیت می‌دهند از سنگ‌های چینی استفاده می‌کنند.

ویژگی‌های سنگ چینی

انواع سنگ‌های چینی معمولاً دارای بلورهای درشت و سفید و یا خاکستری روشن تا کرم هستند. کانی اصلی تشکیل‌دهنده این سنگ کلسیت می‌باشد اما در برخی از آن‌ها کوارتز نیز موجود است. هرچه کوارتز و کلسیت در یک سنگ چینی بیشتر باشد سختی آن سنگ نیز بیشتر خواهد بود. سنگ‌های چینی دارای بافتی بسیار متراکم هستند و میزان تخلخل آن‌ها بسیار کم می‌باشد.

این نمونه سنگ ساختمانی اخیراً به‌صورت اسلب نیز برش داده می‌شود و امکان استفاده از این سنگ را در فضاهای شیک و خاص فراهم کرده است. سنگ‌های چینی توسط دستگاه‌های برش سنگ نرم بریده می‌شوند و معمولاً نیازی به توری و رزین نخواهند داشت. این سنگ از نوع سنگ‌های مقاوم ساختمانی می‌باشد اما جهت اطمینان از مقاومت سنگ می‌توانید از سنگ‌های چینی با ضخامت بیشتر استفاده کنید.

مزایای سنگ چینی

این سنگ ساختمانی که در چند دهه اخیر مورد استفاده‌های زیادی در ساختمان قرار گرفته است با مزایا و ویژگی‌هایی که دارد توانسته نقش مهمی در ساخت‌و‌‌ساز را به خود اختصاص دهد. در ادامه به چندین مزیت‌ و کاربرد سنگ چینی اشاره خواهیم کرد.

 • از مقاومت بالایی در برابر هوازدگی‌های سطحی و عمقی برخوردار است.
 • این سنگ به دلیل رنگ روشن که دارد مقدار بسیار کمی گرما جذب می‌کند و در نتیجه سنگی خنک محسوب می‌شود.
 • این سنگ قابلیت حکاکی داشته و می‌توان بر آن نقش و نگارهای متنوعی طراحی کرد.
 • سنگ چینی به دلیل تراکم بالایی که دارد در برابر جذب آب بسیار مقاوم می‌باشد.
 • مقاومت فشاری، استحکام و طول عمر این سنگ بسیار بالا می‌باشد.
 • سنگ کریستال یا چینی ذراتی بلورین دارد و نور را از خود عبور می‌دهد.
دکمه بازگشت به بالا