اجتماعیبرترینهای کسب و کار

شستشو نمای ساختمان با دستگاه واترجت

دستگاه واترجت چیست؟

واترجت ( دستگاه شستشوی فشار قوی و کفسابی ) یک محلول تمیز کننده قدرتمند است که برای پاک سازی انسداد شدید و / یا سرسخت در زهکش ها ، فاضلاب ها و سایر سیستم های لوله طراحی شده است. این ماده از طریق لوله آب بسیار تحت فشار را بیرون کرده و تمام مواد جامد و باقی مانده روی سطح را از بین برده و سطح نما برای مدت زمان طولانی تمیز خواهد ماند. اگر شستشوی نمای ساختمان با واترجت در تهران به طور منظم توسط یک تکنسین آموزش دیده انجام شود، حتی می تواند به جلوگیری از مشکلات سیستم در آینده کمک کند.

مزایای واترجت با آب گرم در مقایسه با واترجت آب سرد

مزایای واترجت با آب گرم در مقایسه با واترجت آب سرد بر دو جنبه استوار است :

تمیز کردن بخار برای سطوح ملایم

برخلاف دستگاه های کفسابی بتن فشار آب سرد کارگران می توانند علاوه بر حجم و فشار آب ، از فاکتور دما در دستگاه های آب گرم نیز استفاده کنند. اگر فرآیند شستشوی نمای ساختمان در محدوده دمایی بین 140 تا 175 درجه فارنهایت انجام شود ، این منجر به تجزیه سریع تر آلودگی و رسوبات پنهان شده می شود ، روغن ، چربی و دوده را می توان به راحتی از بین برد ، نفوذ عمق نیز بیشتر است به طوری که ریشه های خزه و گلسنگ ها برداشته می شوند ، بنابراین از رشد مجدد آن جلوگیری می شود. دومین مزیت استفاده از واترجت نما با آب گرم ، گزینه تمیز کردن با بخار است.

از طریق این فرآیند ، حجم آب به نصف کاهش می یابد و تا 310 درجه سانتیگراد بخار تخلیه می شود. این امکان تمیز کردن بسیار فشرده را فراهم می کند که به طور موثری با آلودگی های سرسختانه مانند رنگ ها یا پوشش های قیری مقابله می کند. فشار کم همچنین از سطوح حساس محافظت می کند.

در شست و شوی نمای ساختمان از تکنولوژی صحیح استفاده کنید تا آسیب های جدی به نمای ساختمان شما وارد نشود. برای انتخاب فناوری صحیح ، یک منطقه نمونه باید قبل از آن به طور گسترده آزمایش شود. آیا نما به اسیدها حساس است ؟ آیا آب را جذب می کند ؟ کدام ماده شوینده تمیز کننده در کدام غلظت و زمان به اثر مطلوب می رسد ؟ کسانی که از قبل با دقت عمل می کنند به نتیجه مطلوب می رسند و از دست دادن مواد یا آسیب دائمی دیگر به دلیل پاک کننده نادرست تمیز کننده جلوگیری می کنند. استفاده از مواد شوینده مناسب اثربخشی واترجت نما و کفسابی در تهران را بهبود می بخشد.

دستگاه واترجت برای چه نماهایی قابل استفاده است؟

واترجت نمای سنگ طبیعی و مصنوعی :

سنگ طبیعی و مصنوعی در انواع حساس به اسید ( سنگ مرمر ، دولومیت ، تراورتن ، ژورا ، اسلب های Solnhofen ، سنگ های طبیعی آهکی و همچنین سنگ های مصنوعی سیمانی ) و انواع مقاوم در برابر اسید ( گرانیت ، تخته سنگ ، آجر ، کاشی ، کلینکر ) وجود دارد. واترجت آب گرم و یا بخار را به طور کلی می توان روی سنگ مصنوعی و طبیعی نیز استفاده کرد. با این حال ، مواد شوینده تمیز کننده باید برای مواد حساس به اسیدها قلیایی یا خنثی باشند. قبل از شروع کار ، باید توجه داشت که آیا ماده متخلخل است ( به عنوان مثال جاذب است ).

در این صورت ، سطح باید قبل از استفاده از مواد شوینده ، شسته شود زیرا ممکن است به مواد نفوذ کرده و باعث آسیب شود. اگر سطح به آب بسیار حساس باشد یا آلودگی به ویژه شدید باشد ( به عنوان مثال دیوارنویسی ) ، یخ خشک در دستیابی به نتیجه تمیز کردن مطلوب به روشی سریع و ملایم بسیار موثر می باشد.

نماشویی نماهای گچی با واترجت:

آب گرم تحت فشار ، اغلب در ترکیب با مرحله تمیز کردن بخار ، برای شست و شوی نمای گچی توصیه می شود. این روش بسیار ملایم است و با قدرت کافی نما را تمیز می کند. با این حال برای جلوگیری از حل شدن رنگ، نباید زمان زیادی را برای کار در یک نقطه صرف کرد. ثابت شده است که یک نازل جت تخت با استفاده از فشار بالا برای محافظت از سطح موفقیت آمیز است ، زیرا فشار انتخابی در فاصله کار درست زیاد نمی شود.

در واترجت نماشویی توجه داشته باشید که حرکت نازل باید از بالا به پایین باشد تا لکه های کثیفی پخش نشود. زمان خشک شدن این متد بسیار سریع است، بدین معنا که کارهای بعدی می توانند مستقیما پس از آن انجام شوند. در صورت نیاز برای از بین بردن دوده و روغن می توان از شوینده تمیز کننده خنثی استفاده کرد. برای اتمام پوشش نهایی می توان از شوینده کمی قلیایی استفاده کرد.

شستشوی نمای چوبی

چوب یکی از مقاوم ترین مصالح نمای ساختمان بوده و امروزه نیز بسیار محبوب شده است! چوب ترمیم نشده به سرعت اثرات جوی را نشان می دهد. چوب ترمیم شده با مواد افزودنی مانند ذرات نانو در برابر هوا محافظت می شود. این پوشش باید به طور منظم تجدید شود تا ظاهر یکنواخت آن حفظ گردد. هر کسی که می خواهد ظاهر یکدست را به نمای چوبی ترمیم نشده بازگرداند ، می تواند با یک واشر فشار آب گرم به نتایج عالی برسد.

با این حال، باید اطمینان حاصل شود که نما کاملا آب بندی شده و یا اجزای پشت آن در اثر آب آسیب نبینند. در مورد نماهای مقاوم در برابر چوب سخت، فشار 1450psi و دمای بین 140 تا 175 درجه فارنهایت بسیار مناسب است. برای چوب های حساس تر مانند کاج اروپایی یا صنوبر، فشار 725psi واترجت نما توصیه می شود.

واترجت نمای فلزی

نمای فلزی نیز نیاز به نظافت منظم دارد. آلومینیوم با تشکیل یک لایه اکسید طبیعی که از خوردگی محافظت می کند ، مقاومت می کند. برای آلومینیوم آبکاری شده ، این لایه اکسید به طور مصنوعی ایجاد می شود که به موجب آن مواد به خصوص سخت پوش می شوند. با این حال ، سطح از نظر اسیدها و مواد شیمیایی در برابر مواد شیمیایی آسیب پذیر است. به منظور جلوگیری از آسیب ، مواد شوینده تمیز کننده خنثی توصیه می شود. پیش از این ، یک منطقه نمونه باید ایجاد شود و اندازه گیری مرجع قبل و بعد از تمیز کردن انجام شود. در مورد نماهای فلزی روکش دار یا رنگ شده ، لازم است که گچ ( لکه های سفید ناشی از شسته شدن رنگدانه ها ) پاک شود.

متخصصین حرفه ای و آموزش دیده آس برای تمام نماهای ساختمان از جمله آجر ، بتن ، روکش و تمام سطوح انواع خدمات نماشویی از جمله واترجت نما ارائه می دهند. تیم های ما از نظر تجهیزات و ماشین آلات مورد استفاده کاملا مجرب و واجد شرایط هستند. تکنسین های آس اطمینان حاصل می کنند که بسته به نمای خاصی از تجهیزات و محصولات صحیح استفاده می کنند. برای ساختارهای پیچیده و ظریف ، ما فقط از محصولات تخصصی استفاده می کنیم تا از آسیب دیدن هنگام شستشوی با واترجت جلوگیری کنیم.

مزایای شستشوی نمای ساختمان با واترجت :

 • مناسب برای سطوحی که نمی توانند به صورت مکانیکی تمیز شوند
 • عدم آسیب رساندن به نما
 • سازگار با محیط زیست
 • تمام آلودگی های محلول در آب را از بین می برد
 • جمع و جور و متحرک بودن دستگاه
 • صرفه جویی در مصرف آب و برق ( مقرون به صرفه )

رطوبت در زمستان می تواند باعث آسیب جدی و ایجاد لکه در نمای خارجی ساختمان شما شود. اگر اجازه دهید لجن روی سطح باقی بماند یا لکه ها برای مدت طولانی بمانند ، می تواند آسیب دائمی ایجاد کند. اگر این مشکل در مدت زمان طولانی کنترل نشود ، قالب به سطوح نقاشی شده و پوشش های بتونی مانند بتن خنک آسیب می رساند. قالب در واقع از رنگ تغذیه می کند و نهایتا آنها را از بین می برد. شکاف ها بسیار در معرض تجمع خاک ، جلبک ها و آلودگی ها قرار دارند ، در حالی که کپک و قارچ ه در مناطق سایه دار رشد می کنند و در صورت عدم مراقبت صحیح می توانند سالها بدون کنترل رشد کنند.

علاوه بر این آفتاب سوزان تهران باعث تغییر رنگ و فرسودگی سطح خارجی نمای ساختمان می شود. واترجت نما آلودگی را از بین می برد و از تبدیل شدن آن به آسیب های دائمی جلوگیری می کند. با قرار دادن برنامه شستشوی نمای ساختمان با واترجت به عنوان بخشی از برنامه های ثابت نگهداری خود ، می توانید سالها از خانه و یا ساختمان اداری خود محافظت کنید و سال ها برای آن ظاهری جدید داشته باشید. این روش همچنین مقرون به صرفه ترین روش برای شستن کل فضای خارجی استشستشوی نمای ساختمان، ایمنی، نانو و قیمت؟

چنانچه تصمیم به شستشوی نمای ساختمان خود دارید با بررسی موارد زیر که در برگیرنده مهمترین نکات ایمنی و اجرایی در پاکسازی نمای ساختمان است می‌توانید بدون نگرانی از نتایج اجرای کار نسبت به شستشوی نمای ساختمان خود اقدام نمایید.

 • شیوه ها و ایمنی در اجرای شستشوی نما
 • روشهای شستشوی نمای ساختمان متناسب با جنس نما
 • کاربرد نانو ذرات در شستشوی نمای ساختمان
 • مناسب‌ترین دوره زمانی اجرای شستشوی نمای ساختمان
 • عوامل موثر بر قیمت شستشوی نمای ساختمان

شناخت در مورد موارد فوق که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت، به شما کمک خواهد کرد که بهترین تصمیم جهت شستشوی نمای ساختمان‌تان را اتخاذ کنید .

روش های شستشوی نمای ساختمان متناسب با جنس و میزان آلودگی نما

پس از انتخاب بهترین شیوه جهت شستشوی نما باید از روشی متناسب با نوع و حجم آلودگی ها برای نظافت نما استفاده کنید .اگر در فواصل زمانی مناسب اقدام به شستشوی نمای ساختمان شود، به علت عدم ایجاد جرم و رسوب بر روی سطوح، می توان نظافت را با آب انجام داد و در نتیجه هزینه ی اجرای کار را مقرون به صرفه کرد . در غیر اینصورت بایستی از روش های متنوعی با مواد پاک کننده جهت نظافت نما بهره برد .نظافت منظم نما علاوه بر کاهش هزینه شستشوی نمای ساختمان سبب نگهداری و حفظ سلامت نما نیز خواهد شد .در غیر اینصورت ممکن است رسوب بر روی سطح نما در حدی باشد که امکان پاکسازی کامل آن میسر نباشد .

شستشوی نمای ساختمان به روش واترجت و دستی

روش هایی که برای شستشوی نمای ساختمان وجود دارد ترکیبی از استفاده از فشار آب توسط دستگاه واترجت و شستشوی دستی با ابر و طی است. دستگاه های واترجتی که به این منظور استفاده می شود نسبت به دستگاه های کارواش خودرو فشار خروجی آب بیشتری دارند. این دستگاه ها در مدل های تک فاز، سه فاز و دیزلی موجود می باشند. فشار آب خروجی این دستگاه ها بین 130 تا 350 بار متغیر است .دستگاه واترجت در شستشو به روش سند بلاست نیز استفاده می شود.

شستشوی نمای ساختمان برای کامپوزیت و نمای شیشه با آلودگی ضعیف

در اینصورت با استفاده از روش دستی ابر و طی، شیشه، کامپوزیت و چهارچوب ها تمیز می شود .این ساده ترین روش نظافت و شستشوی نمای ساختمان از لحاظ اجرایی می باشد . این موارد سبب کاهش هزینه های تمام شده اجرای کار می گردد.

نماشویی نمای کامپوزیت و نمای شیشه با آلودگی شدید

اگر مدت زمان زیادی از شستشوی نمای ساختمان گذشته باشد، آلودگی روی نما جمع می شود، این وضعیت می تواند سبب ایجاد رسوب بر روی نما شود .در این صورت ابتدا لایه های  خاک با دستگاه واترجت تمیز می شوند و در مرحله بعدی با روش دستی و از بین بردن لکه های آب واترجت و گل ولای باقی مانده بر روی نما کیفیت نهایی کار به حد مطلوب می رسد .در صورتی که پس از اجرای این دو مرحله همچنان رسوبی بر روی نمای ساختمان باقی مانده باشد، باید با توجه به جنس نمای ساختمان و رسوب به جا مانده بر روی نما، به استفاده از مواد اسیدی اقدام نمود.

شستشوی نمای ساختمان برای غیرصیقلی با آلودگی ضعیف

منظور از نمای غیرصیقلی مصالحی چون کنیتکس، سیمان، آجر و سنگ می باشد .به منظور نظافت نمایی با این شرایط، کافیست که از نظافت با دستگاه واترجت استفاده کرد، پیشنهاد می‌شود که در اجرای شستشوی نمای ساختمان برای سطوح غیرصیقلی از دستگاه واترجت سه فاز که آب خروجی را با فشار بیشتری تامین می‌کند استفاده شود .

شستشوی نمای ساختمان در سطوح غیرصیقلی با آلودگی شدید

شستشوی نمایی با این خصوصیات و به قصد از بین بردن اثرات رسوب، رنگ، زنگ زدگی و شوره به روش واترسندبلاست انجام می شود. برای شست و شوی نمای ساختمان با روش واترسندبلاست از پاشش دانه های سیلیس به کمک فشار آب خروجی دستگاه واترجت استفاده می شود.

در واقع حین اجرای این روش یک لایه از سطح برداشته میشود که همین امر موجب پاکیزگی نمای ساختمان خواهد شد . در نظر داشته باشید که استفاده از این روش برای شستشوی نمای ساختمان سبب بروز خساراتی به نمای ساختمان نیز خواهد شد، به همین دلیل اجرای سندبلاست برای شستشوی نمای ساختمان توسط نماروز توصیه نمی‌شود .

آیا شستشوی نمای ساختمان با مواد نانو واقعیت دارد؟

در همین ابتدا خیال شما را در مورد این که استفاده از مواد نانو برای شستشوی نمای ساختمان کار صحیحی نیست راحت می کنیم و استفاده از مواد نانو جهت شستشو امری تبلیغاتیست نه امری اجرایی .مواد نانو توانایی ایجاد خاصیت آب گریزی در سطوح را دارند که این به معنای ضد آب کردن سطح است نه نظافت آن .

ضمنا این مواد به دلیل عدم ایجاد پیوند با سطوح صیقلی مانند شیشه، برای آب گریز کردن این سطوح کاربرد ندارند و از آنها تنها برای ضد آب کردن سطوح غیرصیقلی استفاده می شود .علاوه بر اینکه ضد آب کردن سطوح غیر صیقلی را می توان توسط موادی چون رزین ها، مواد پلیمری و مواد دو جزئی نیز انجام داد.

 مزایای شستشوی نما

یکی از مزایای مهم نماشویی ترمیم سنگ نمای ساختمان است که ترک خورده ویا در طول سالها از بین رفته است. یکی از عمده مشکلاتی که در صورت به تعویق انداختن نماشویی دوره ای رخ می دهد، ریزش سنگ های نما و از بین رفتن کیفیت ان است زیرا الودگی هوا. جرم و وجود الاینده ها باعث میشود تا سنگ ها شکننده شده و با گذر زمان هزینه ترمیم افزایش یابد.

انواع نماشویی ( شستشو نما ) و روند کار

به طور کلی نماشویی با دستگاه سندبلاست (واتر سندبلاست) ،واتر جت و … انجام می شود و افراد با توجه  به وضعیت ساختمان از روش های زیر برای نماشویی ساختمان استفاده می کنند:

 • استفاده از داربست برای شستن نما
 • به کارگیری طناب در نماشویی
 • استفاده از کمربند محافظ

لازم به ذکر است که نماشویی یکی از سخت ترین کارهای دنیاست زیرا علاوه بر حساسیت کار، تجربه و احتیاط لازمه کار است. افرادی که عملیات نماشویی را انجام می دهند باید دارای تخصص باشند. در روش های که ذکر شد،استفاده از داربست امنیت بالاتری نسبت به دو روش فوق دارد زیرا علاوه بر تکیه گاهی که داربست ایجاد می کند. یک کمربند محافظ نیز به کار گرفته می شود تا تعادل به وسیله کمربند حفظ شود.

دکمه بازگشت به بالا