از چه لوازمی به عنوان دکوری در طراحی دکوراسیون داخلی استفاده کنیم؟

در طراحی دکوراسیون وروردی منزل چه ایده‌هایی را به کار ببریم؟

طراحی فضای منزل با میز تلویزیون و چند میز با ارتفاع نسبتا زیاد به همراه آینه‌های قدی و استفاده از چند طاقچه برای قرار دادن گیاهان تزیینی به زیباتر شدن فضای ورودی منزلتان کمک می‌کند. البته رنگ‌های روشن به همراه نورپردازی مناسب جذابیت این فضا دوچندان می‌شود.

قیمت میز تلویزیون جدید ۱۴۰۰ | میز تلویزیون ارزان | میز تلویزیون جدید‬‎

جای وسایل دکوری را از ابتدا مشخص کنید.

 یکی از که افراد هنگام خرید وسایل منزل از جمله مبل ال انجام می‌دهند، مشخص نکردن مکان اشیا پیش از خرید آن‌هاست. در صورتی که جای مناسبی برای وسایل دکوری در نظر نگیرید، هنگام خرید ابعاد، رنگ و سایر جزییات را کمتر لحاظ کرده و جور کردن وسیله‌تان با محیط اطراف وقت و انرژی زیادی از شما خواهد گرفت و به احتمال زیاد به حالت مطلوب مورد نظرتان هم نخواهید رسید.

برای انتخاب محل مناسب گوشه‌ها، فرورفتگی‌های باکس مانند روی دیوار، طاقچه‌ها و فضای خالی اطراف میز تلویزیون آینه ای را در اولویت قرار دهید، چرا که این محل‌ها در صورت پر نشدن با وسایل تزیینی، جلوه نامناسبی به اطراف می‌دهند. ضمنا نیاز نیست همه‌ی فضا‌های خالی را پر کنید، حدود یک سوم فضای اطراف و دکوری را خالی بگذارید تا به اندازه کافی به چشم بیایند.

با ایجاد تضاد به محیط زیبایی دهید!

 در صورتی که خانه شما به رنگ روشن است، بهتر است از تیره استفاده کنید. گاهی افراد تاکید خاصی بر یکدست شدن دکوراسیون دارند اما رعایت اصل تضاد به محیط اطراف زیبایی بیشتری خواهد بخشید. به عنوان مثال اگر میز شما گرد و دایره‌ای شکل است از رومیزی گوشه‌دار استفاده کنید. البته توجه کنید که رعایت اصل تضاد در مواردی به کار می‌رود که سطوح متضاد در مجاورت یکدیگر قرار داشته باشند، و رعایت آن در همه موارد نیاز نیست.

بودجه خود را از ابتدا تعیین کنید!

 ممکن است در ابتدا نقشه‌های بی‌نقصی برای دکوراسیون منزلتان طراحی کنید اما پس از گشت و گذاری در بازار و مواجه با قیمت بالای وسایل دکوری از تصمیم خود منصرف شوید. بنابراین لازم است پیش از انجام هرگونه برنامه‌ریزی و طراحی، بودجه خود را تعیین کنید. سعی‌تان بر این باشد که بودجه را متناسب تقسیم کرده و بیش از حد به یک نقطه نپردازید، همچنین در صورتی که خودتان مهارت خاصی در نصب و یا ساخت وسایل دارید، می‌توانید با قبول زحمت انجام دادن یکسری از کارها در مخارجتان صرفه‌جویی کنید. از تجربه کردن و پیاده‌سازی طرح‌هایتان واهمه نداشته باشید.

ورودی منزل را نمایشگاه وسایل دکوری‌تان کنید.

 اولین نقطه‌ای که در بدو ورود به هر خانه‌ای به چشم می‌آید، ورودی آن خانه است. متاسفانه ورودی اغلب خانه‌ها با یک غبار گرفته و نهایتا آینه‌ای رنگ‌پریده تزیین شده است. چند میز با ارتفاع نسبتا زیاد تهیه کنید، همچنین می‌توانید بر روی دیوار چند طاقچه کوچک تعبیه نمایید. بر روی این جایگاه‌ها وسایل دکوری نسبتا کوچکی قرار دهید و بر زیبایی ورودی منزلتان بیافزایید. انتخاب رنگ روشن برای وسایل در به هر واردشونده‌ای انرژی مضاعف می‌دهد، از این مورد غافل نشوید. همچنین در صورت علاقه می‌توانید از برخی نیز در کنار این ظروف و وسایل تزیینی استفاده کنید.

از نورپردازی وسایل دکوری غافل نشوید!

 شاید تا چندین سال پیش نورپردازی به استفاده از و تعدادی لامپ هالوژن خلاصه می‌شد، اما امروزه استفاده از نور‌های غیرمستقیم و تابش نورهای رنگی در دکوراسیون داخلی منزل اهمیت زیادی پیدا کرده است. نورهای مهتابی و به وقار محیط و وسایل دکوری‌تان خواهد افزود. نورهای تیره‌تر را بهتر است برای، مدرن و فضاهای آرام به کار ببرید. همچنین از نورهای گرم و سرد می‌توانید در سرویس بهداشتی و در اطراف آینه‌ها استفاده کنید. البته امروزه انواعی از چراغ در بازار موجود است که نور را مستقیما به یک موضع می‌تاباند، استفاده از این لامپ‌ها نیز در بالای ظروف، به ویژه ظروف غیرشفاف توصیه می‌شود. با توجه به خطرات الکتریسیته، چیدمان و نصب لامپ‌ها را با کمک یک متخصص حوزه برق انجام دهید.

دیوارها را از یکدیگر متمایز کنید!

 علاقه بسیار زیاد ایرانیان به نور و روشنایی باعث شده که رنگ و طرح دیوارها در اکثر منازل سفید و یا مشتقاتی از آن باشد. امروزه در معماری روز دنیا، رنگ دیوار نمایانگر تفاوت محیط بوده و استفاده از رنگ یکدست برای همه‌ی دیوارها توصیه نمی‌شود. در صورتی هم که از و یا سایر ها استفاده می‌کنید، بهتر است چندین طرح و رنگ مختلف را به کار ببرید. برای مثال در طراحی ، بهتر است طرح دیوار پشت تلویزیون در از سایر نقاط متمایز باشد، یا در صورت استفاده از بوفه و برای چینش وسایل دکوری بهتر است دیوار پشت آن رنگی متمایز از سایر نقاط داشته باشد. این کار باعث می‌شود که تزیینات و چیدمان شما بیشتر به چشم بیاید و همچنین به منزل شما جلوه‌ای مدرن‌تر خواهد بخشید.

یکی از وسایل دکوری را به عنوان شاخص و محور سایر تزیینات قرار دهید!

 توجه کنید که همیشه بیشتر هزینه کردن باعث زیباتر شدن دکوراسیون منزل شما نخواهد شد. به جای اتلاف پول و وقتتان برای خرید وسایل دکوری فراوان، سعی کنید یک یا چند وسیله اصلی را برای تزیین دکوراسیون تهیه کنید. بهتر است این وسیله اصلی شما حالت مدور داشته باشد که بتوانید در اطراف آن تزیینات کوچک دیگری را نیز انجام دهید. بهترین مکان برای قرار دادن این وسیله شاخص در منزل و نقطه‌ای در جهت مخالف تلویزیون است. این باعث می‌شود دکوراسیون شما بیشتر به چشم آمده و در کنار تلویزیون به عنوان یک وسیله و دکور فرعی دیده نشود. تزیینات اطراف این دکور باید به صورت قرینه و با فواصل منظم قرار گیرند.

از آینه غافل نشوید!

 در صورتی که در محیط کاخ‌های قدیمی و اماکن مقدس قرار بگیرید، به طور حتم اطراف توجه شما را به خود جلب خواهد کرد. آینه از گذشته در فرهنگ ایرانیان نماد روشنی بوده است و در خانه‌های قدیمی بسیار پرکاربرد بوده است. امروزه نیز کاربرد و در معماری و چیدمان منزل بسیار اهمیت دارد. بهتر است آینه‌ها را روبروی درها قرار دهید؛ این کار فضای منزل را بزرگتر نشان داده و به شما نیز حس بهتری خواهد داد. استفاده از آینه در پشت وسایل دکوری منزل نیز می‌تواند جلوه دکوراسیون شما را دوچندان کند. امروزه برخی بوفه‌ها با پس‌زمینه آینه‌ای وجود دارند که در این مورد می‌توانند به کار آیند، اگرچه توصیه ما استفاده از آینه‌های دیواری است. همچنین وجود یک آینه سراسری با ارتفاع زیاد، بالای روشویی سرویس بهداشتی، جلوه خاصی به فضا خواهد داد.

از قرینه نبودن وسایل دکوری نترسید!

 تصوری که بیشتر افراد از نظم و قرینگی دارند، اشتباه است. گاهی زیبایی یک محیط وابسته به رنگ‌پاشی‌های نامتقارن روی دیوارها است و گاهی هم کف خانه با رواندازهایی نامتقارن به شکل پوست حیوانات زیبا جلوه می‌کند. نیاز نیست همه چیز هندسی و تابعی از دایره و مربع باشد. در انتخاب وسایل دکوری‌تان فارغ از قرینگی عمل کنید و نگران برهم‌ریختگی و بی‌نظمی نباشید. این مورد را خصوصا در فضاهای صمیمی‌تر منزل مانند و اتاق‌خواب رعایت کنید. حتی می‌توانید به فرزندتان اجازه دهید خودش طرح‌های روی در و دیوار اتاقش را انتخاب و نقاشی کند.

به عنوان مثال در طراحی، برای چینش طاقچه‌ها و باکس‌های دیواری حتما از اصل عدم تقارن بهره ببرید و فضاها را در بی‌نظم‌ترین حالت ممکن نسبت به یکدیگر قرار دهید.

از کمد و گنجه برای پنهان کردن وسایل اضافه استفاده کنید!

 هرچه قدر هم که سلیقه به خرج بدهید تا دکوراسیون ایده‌آلتان را طراحی کنید و وسایل دکوری گران‌قیمت بخرید، تا زمانی که خانه‌ای شلوغ و پر از وسیله دارید، هیچکدام از زحمت‌هایتان به چشم نخواهد آمد. هر خانه‌ای به فضایی برای جا دادن خرت و پرت‌هایش نیاز دارد. بهتر است این فضا در اتاق خواب‌ها تعبیه شود تا در صورت نیاز به استفاده از محتویاتشان، محیط پذیرایی بهم نریزد. البته توجه کنید که همین ها نیز جزئی از دکوراسیون خانه شما هستند، بنابراین از به کار بردن نهایت سلیقه‌تان برای طراحی گنجه‌ها استفاده کنید.

حتما یک فضای بزرگ و عمیق ب را به رگال لباس اختصاص دهید، در صورتی که انباری یا فضای بی‌استفاده‌ای در منزل دارید، می‌توانید یک اتاق پرو شخصی یا  برای خودتان طراحی کنید. از به کار بردن درب‌های کشویی برای کمدها غافل نشوید، چراکه هم زیبایی بیشتری دارند و هم کمتر دست و پا گیر هستند.

جمع‌بندی، چگونه وسایل دکوری را در چیدمان به کار ببریم؟

 در انتها قصد داریم به نکات ریزی که در طی متن کمتر به آن‌ها پرداختیم اشاره کنیم:

  • در خرید وسایل عجله نکنید! خرید وسایل دکوری‌کاری است که به حوصله و دقت فراوان نیاز دارد، بنابراین زمانی که ذهنتان مشغول کار یا فکر دیگری است، خرید را به بعد موکول کنید.
  • می‌توانید برخی وسایل دکوری را دست‌دوم بخرید! لوازم دکوری اغلب به صورت روزمره مورد استفاده قرار نمی‌گیرند و کهنه نمی‌شوند. از طرفی مانند وسایل برقی نیستند که امکان خراب شدن آن‌ها زیاد باشد، ضمنا در صورت آسیب دیدن، محل آن به راحتی قابل تشخیص است؛ بنابراین در صورتی که بودجه کمی دارید و به دکوراسیون منزل‌ هم اهمیت می‌دهید، بهتر است خرید لوازم دست دوم را هم امتحان کنید.
  • هر از چند گاهی چیدمان منزل را تغییر دهید! ممکن است مدت‌ها بعد هنگام خرید وسایل جدید یک شیوه چیدمان جدید به ذهنتان خطور کند، حتما آن را امتحان کرده و قدرت ذهنتان را دست کم نگیرید.
  • وسایل اضافه را بفروشید! اگر می‌بینید یک وسیله برایتان تکراری شده و یا با سایر دکوراسیون همخوانی ندارد، مجبور به تحمل آن نیستید، امروزه بستر‌هایی برای فروش وسایل دکوری و سایر وسایل دست دوم وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.
  • از طرح‌های داخل اینترنت کمک بگیرید! امروزه فضای وب پر است از ایده‌های جذاب معماری و چیدمان منزل، همچنین در زمینه خرید وسایل دکوری و تشخیص کیفیت و اصالت کالاها نیز می‌توانید از اینترنت کمک بگیرید.
دکمه بازگشت به بالا