برترینهای کسب و کارعلمی و پزشکی

عمل بلفاروپلاستی چه عوارضی دارد؟

عوارض عمل بلفاروپلاستی چیست؟ بررسی عوارض عمل بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین

بسیاری از افراد در سنین بالاتر برای رفع افتادگی پلک و پف زیر چشم خود به عمل بلفاروپلاستی پلک بالا روی می‌آورند. عمل جراحی پلک به شما کمک می‌کند تا چشمانی زیبا و جوان داشته باشید. از بین بردن پوست‌های اضافی پلک بالا و کیسه زیر پلک پایین چهره را شاداب‌تر و جوان‌تر نشان می‌دهد. بسیاری از افراد بلفاروپلاستی را یک عمل جراحی ایمن می‌دانند؛ ولی آیا واقعا این عمل بدون عوارض جانبی است؟‌ اگر نه عوارض عمل بلفاروپلاستی چیست؟ آیا عوارض عمل بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین زیاد است؟ چطور می‌توان این عوارض را کاهش داد؟ برای رسیدن به پاسخ این سوالات با ما همراه باشید.

ایا عمل پلک برگشت دارد | تاری دید بعد از بلفاروپلاستی | علت کوچک شدن چشم بعد از عمل بلفاروپلاستی

عوارض عمل بلفاروپلاستی چیست؟

در مقاله ای از سایت hindawi می‌خوانیم : به دلیل پیچیدگی و ماهیت پیچیده آناتومی پلک ، عوارضی وجود دارد. علاوه بر ارزیابی دقیق قبل از عمل و برنامه ریزی دقیق جراحی ، درک علت عوارض کلیدی در پیشگیری است. سرانجام ، مدیریت عوارض به همان اندازه تکنیک جراحی مهم است. ماهیت پیچیده آناتومی پلک ممکن است باعث بروز عوارضی بعد از جراحی پلک شود. شناخت و مدیریت این عوارض دقیقا به اندازه تکنیک جراحی، اهمیت دارد. به گزارش این مقاله از ۲۰۰ بیمار تحت بررسی که ۸۱ درصد آن‌ها زن و ۱۹درصدشان مرد بودند و بین ۳۵ تا ۶۰ سال سن داشتند، ۵/۹ درصدشان دچار عوارض عمل بلفاروپلاستی شدند.

عوارض شایع این عمل عبارتند از:

 تورم، کبودی یا خون مردگی

کبودی و تورم از شایع‌ترین عوارض عمل بلفاروپلاستی است که تقریبا هر بیماری آن را تجربه می‌کند. برای به حداقل رساندن کبودی باید سه هفته قبل از عمل از خوردن داروهای ضدانعقاد خون پرهیز کنید. کبودی بیش از حد باعث طولانی شدن دوره نقاهت، عفونت و تغییر رنگ در پلک می‌شود.

باز شدن محل زخم

درصورت استفاده از بخیه‌های نامناسب ممکن است محل زخم باز شود. باز شدن زخم‌ها می‌تواند عفونت، بدخوابی و ترومای جزئی بعد از عمل را به همراه داشته باشد. زخم‌هایی که در اثر برش لیزری به وجود می‌آیند، معمولا بعد از هفت یا هشت روز از بین می‌روند.

ناهنجاری و عدم تقارن

برش‌های نامتقارن باعث بروز ناهنجاری در پلک‌ها می‌شود. به همین جهت پزشک باید در ایجاد برش‌ها و بخیه زدن آن‌ها دقت زیادی به خرج دهد. اگر برش‌ها در چهار هفته قرمز و برآمده شدند، با استفاده از ماساژ و کرم ویتامین E می‌توانید آن‌ها را بهبود دهید.

تصحیح بیش از حد پلک بالا

بلفاروپلاستی با برداشتن پوست‌های اضافی زیبایی را به صورت برمی‌گرداند. اگر پزشک بیشتر از حد لازم پوست را برش دهد، فرد نخواهد توانست چشم‌ها را به‌طور کامل ببندد و این خشک شدن چشم را به همراه دارد. پوست برداشته شده اگر در گاز مرطوب نگه داشته شود، تا یک هفته بعد از عمل می‌توان از آن برای پیوند دوباره به پلک استفاده کرد.

انقباض و تصحیح بیش از حد پلک پایین

برداشتن کامل کیسه چربی زیر چشم یا تصحیح بیش از حد پلک پایین از دیگر عوارض عمل بلفاروپلاستی پلک پایین است. دیده شدن قرمزی داخل چشم و فرو رفتن پلک پایین در اثر این خطا به وجود می‌آید. برای بهبود این حالت پزشک می‌تواند دوباره در حد نیاز چربی به زیر پلک پایین تزریق کند.

تاری دید

تاری دید و دوبینی از دیگر عوارض عمل بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین است. البته این مشکل گذراست و با گذشت چند روز از عمل بینایی، فرد به حالت سابق برمی‌گردد.

 عفونت بخیه

بروز عفونت از نادرترین عوارض عمل بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین است. عدم مراقبت صحیح از زخم‌ها، کبودی بیش از حد و قرار گرفتن در معرض آلودگی می‌تواند باعث عفونت بخیه‌ها شود.

جوش در محل بخیه

بعد از عمل بلفاروپلاستی ممکن است شاهد جوش‌های سرسفیدی در ناحیه برش‌خورده باشید. این جوش‌ها بسیار ریز هستند و پس از مدتی خود به خود از بین می‌روند. درصورتی که پس از چند روز جوش‌ها محو نشدند، با استفاده از یک سوزن تمیز و ریز می‌توانید سر آن‌ها را سوراخ کنید.

برای کاهش عوارض عمل پلک چه مراقبت هایی باید انجام شود؟

اگر می‌خواهید جلوی عوارض عمل بلفاروپلاستی را بگیرید یا آن‌ها را به حداقل برسانید، باید مراقبت‌های زیر را انجام دهید:

استراحت کردن

معمولاً دو هفته بعد از عمل بلفاروپلاستی، عوارض آن از بین می‌رود. در این مدت فعالیت‌های خود را محدود کنید. در دو یا سه روز اول حتی از خم شدن و حرکت ناگهانی پرهیز کنید. توصیه می‌کنیم در این مدت مرخصی بگیرید و به استراحت بپردازید. هنگام استراحت و خواب، سر خود را در زاویه ۴۵ تا ۶۰ درجه نگه دارید.

استفاده از کمپرس سرد برای کاهش تورم

به مدت سه روز بعد از عمل، از کمپرس یخ برای کاهش تورم استفاده کنید. استفاده از ماسک‌های یخ در شب‌های اول، بهبودی را سرعت می‌بخشد.

استفاده از قطره و پماد چشم و سایر داروها

برای جلوگیری از خشکی، سوزش و خارش چشم از قطره‌های چشمی که پزشک تجویز کرده است، استفاده کنید. همچنین برای بهبود سریع‌تر زخم‌ها می‌توانید با توصیه پزشک روی پلک‌ها به آرامی پماد بمالید.

 استفاده از گاز استریل در محل بخیه

گاهی اوقات پزشک بعد از عمل چشم‌ها را گاز می‌پوشاند. توصیه می‌شود در هنگام خواب و در سه روز ابتدایی برای جلوگیری از آسیب به بخیه‌ها روی آن‌ها گاز استریل بگذارید.

محافظت از چشمان در برابر آفتاب

تا پایان دوره نقاهت و برای ماندگاری بیشتر نتیجه عمل، از تابش مستقیم نور خورشید به پلک‌ها جلوگیری کنید. کرم‌های ضدآفتاب و عینک آفتابی کمک زیادی به محافظت از چشم‌ها می‌کنند.

 استراحت دادن به چشمان

در روزهای ابتدایی که ممکن است دچار تاری دید یا دوبینی شوید، بهتر است به چشم‌هایتان استراحت بدهید تا سریع‌تر بهبود یابند. بدین منظور استفاده از گوشی، رایانه و تلویزیون را محدود کنید.

 عدم فعالیت شدید

انجام فعالیت‌ها و ورزش‌های سنگین که باعث افزایش فشار خون می‌شود، در این دوران ممنوع است. این فعالیت‌ها می‌تواند عوارض عمل بلفاروپلاستی را تا حد زیادی افزایش دهد.

دوری از عوامل استرس‌زا

استرس سیستم ایمنی بدن را با مشکل روبه‌رو می‌کند و بهبودی را به تعویض می‌اندازد. در این دوران به استراحت بپردازید و از عوامل استرس‌زا دوری کنید.

ترک دخانیات و الکل

دخانیات و الکل با رقیق کردن خون، خونریزی را افزایش داده و بهبود زخم‌ها را به تعویق می‌اندازد. استفاده هم‌زمان الکل با بعضی از داروهای تجویزشده می‌تواند اثرات جبران‌ناپذیری روی بدن می‌گذارد. بنابراین حداقل تا سه هفته بعد از عمل، دخانیات و الکل را ترک کنید.

 تغذیه مناسب

داشتن یک رژیم غذایی مناسب از انواع مواد مغذی، ویتامین‌ها و پروتئین‌ها بهبود زخم‌ها و رفع عوارض عمل بلفاروپلاستی را تسریع می‌بخشد.

چه مدت بعد از عمل بیمار می‌تواند به روال عادی زندگی برگردد؟

عوارض عمل بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین در بیشتر بیماران بعد از گذشت دو هفته کاملاً محو می‌شود. در بعضی از بیماران با شرایط خاص ممکن است عوارضی مانند کبودی تا سه ماه باقی بماند. بعد از این مدت می‌توانید به روال عادی زندگی خود برگردید و کارتان را از سر بگیرید.

آیا نتایج عمل بلفاروپلاستی با بالا رفتن سن بازگشت‌پذیر است؟

همان‌طور که از پیر شدن نمی‌توان جلوگیری کرد، شل شدن بافت‌های پوستی هم اجتناب‌ناپذیر است. البته نتایج بلفاروپلاستی حداقل تا هفت سال ماندگار است. برای ماندگاری بیشتر نتایج بلفاروپلاستی می‌توانید با مراقبت بیشتر از پلک‌ها نتایج را تا ۱۲ سال هم نگه دارید.

چه کسانی کاندید مناسبی برای بلفاروپلاستی هستند؟

در مقاله‌ای از سایت webmd می‌خوانیم : بهترین کاندیدای لیفت چشم افرادی هستند که از سلامتی خوبی برخوردار هستند و تصور واقعی از آنچه می خواهند دارند. بیشتر آنها ۳۵ سال سن یا بیشتر هستند، اما اگر پلک های گشاد یا افتادگی پلک در خانواده شما ارثی است ممکن است این عمل در سنین پایین‌تر نیز انجام شود.

جراحی پلک می تواند ظاهر شما را بهبود بخشد و به تقویت اعتماد به نفس شما کمک کند. با این حال ، ممکن است منجر به ظاهر ایده آل شما نشود یا ساختار صورت شما را تغییر ندهد. قبل از اینکه تصمیم به جراحی بگیرید ، به اهداف خود فکر کنید و آنها را با جراح در میان بگذارید.

چرا دکتر ساعدی انتخاب مناسبی برای عمل بلفاروپلاستی است؟

همان‌طور که در این مقاله خواندید، بیشتر عوارض عمل بلفاروپلاستی با دقت و مهارت پزشک قابل پیش‌گیری است. بنابراین انتخاب یک کلینیک مناسب از مهم‌ترین اقدامات قبل از عمل محسوب می‌شود. استفاده از تجهیزات پیشرفته و به‌روز برای انجام بلفاروپلاستی در این کلینیک تضمین‌کننده نتیجه عمل است. چه بسا که با مشاهده نتایج عمل‌های قبلی آن می‌توانید از صحت این ادعا مطمئن شوید. مشاوره‌های رایگان قبل و بعد از عمل از دیگر ویژگی‌های مهم دکتر ساعدی است که به شما در مدیریت عوارض عمل بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین کمک می‌کند.

کلام آخر

شناخت عوارض عمل بلفاروپلاستی برای بیمار بسیار مهم است. اگر قصد انجام این عمل را دارید، حتما از پزشک خود در مورد خطرات احتمالی آن اطلاع کسب کنید. آگاهی از این عوارض انتظارات شما از نتیجه عمل را واقع‌بینانه‌تر کرده و به شما کمک می‌کند برای جلوگیری از بروز آن‌ها و به حداقل رساندن مشکلات بعد از عمل، برنامه‌ریزی کنید. برای مشاوره رایگان در این زمینه می‌توانید با دکتر ساعدی تماس بگیرید.

محتوای خب روزانه نمایش تیتر محتوا
دکمه بازگشت به بالا