عمومیبرترینهای کسب و کار

مهم ترین مشخصات کلید پریز مدرن نسبت به ساده در چیست؟

کلید و پریز چیست؟

در طراحی دکوراسیون اجزای متفاوتی نقش دارند که یکی اجزای کوچک اما تاثیرگذار آن کلید پریز میباشد. در گذشته کلید پریزها تنوع کمی داشتند، اما امروزه ما شاهد تنوع بسیار خوبی در طراحی آنها هستیم که به راحتی می توانیم نوع مناسب با طراحی دکوراسیون و قیمت مورد نظرمان را انتخاب کنیم. کلید پریز یکی از لوازم الکتریکی ساختمان می باشد که برای کنترل (قطع و وصل ) یا انتقال جریان الکتریکی به کار می رود و امروزه کلید پریز مدرن علاوه بر نقش اصلی خود کاربرد دکوراتیو در نمای ساختمان نیز دارند.

اجزای تشکیل دهنده کلید و پریز

کلید پریز جدید دارای سه بخش است :

۱. مکانیزم درونی و حلقه

مکانیزم درونی همان ساختار درونی کلید پریز است که به نحوه سیم پیچی و اتصال های درونی کلید و پریز، تک پل یا دوپل بودن و اتصال آن به قاب می پرازد.

۲. قاب یا کادر کلید پریز

قاب کلید و پریز همان بخشی است که قابل دیدن روی دیوار است و این سطح از جنس عایق ساخته می شود تا در هنگام اتصال برق دست فرد روشن کننده را برق نگیرد. این عناصر کوچک در ابعاد و طرح های مختلف به بازار عرضه می شوند و قرار گرفتن آنها بر روی دیوار با انواع پوشش هایی نظیر کاغذ دیواری، رنگ، پانل های چوبی و … میتواند در زیبایی بخشی یا انسجام دادن به فضا نقش مهمی را ایفا کند.

    نکته ی مهمی که بعد از زیبایی کلید پریز در انتخاب مدل کلید و پریز می تواند مهم باشد، ایمنی آنها است. این قطعات مستقیماً با انرژی برق در ارتباط هستند بنابراین در ساخت آنها باید به نکات ایمنی دقت شود.

تفاوت مکانیزم قدیمی کلید پریز با مکانیزم جدید آنها :

مکانیزم کلید پریز های قدیمی نیاز به پیچ و مهره شدن به قاب داشتند، اما کلید و پریز های جدید مانند کلید پریز اهرمی عموما نیازی به این کار ندارند و به وسیله مکانیزم فنری به راحتی در عمق دیوار قرار می گیرند و به صورت یک مجموعه کامل  درنظر گرفته می شوند.

معرفی مختصر انواع کلید و پریز

کلید پریزهای قدیمی عموما در رنگ های سفید و کرم تولید می شدند  و ساختاری مربعی شکل داشتند، اما کلید پریز های امروزی در رنگ های بسیار متنوع و جنس های مختلف ساخته می شوند که غالبا جنس آنها از پلاستیک مرغوب است اما قاب کلید و پریز جدید عموما از جنس آلیاژ برنج ساخته می شود که علاوه بر زیبایی منحصر به فرد آن می توان به مقاومت بالا، عدم تغییر رنگ و پوسیدگی اشاره کرد. همچنین انواع کلید پریز با روکش های چرم ، چوب ، فلز و یا حتی کریستال هم در این مجموعه تولید می شود. با این تنوع به راحتی میتوانید اجزای الکتریکی ساختمان را نیز با دکوراسیون کلاسیک یا مدرن خودتان تطبیق بدهید.

برند های ایرانی مانند خیام الکتریک، ایران الکتریک و ویرا الکتریک از شرکت های معتبر داخلی در زمینه تولید انواع کلید پریز هستند. کلید ها بر اساس نوع استفاده و کاربرد به دسته های مختلفی تقسیم می شوند :

۱. کلید تک پل

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

۲. کلید دو پل

کلیدی است که با آن قدرت قطع و وصل دو مصرف کننده را از یک نقطه داریم. این نوع کلید که در حقیقت دو کلید در یک جعبه است می توان برای قطع و وصل همزمان دو فاز و یا یک فاز و یک نول استفاده کرد .

۳. کلید سه پل

این نوع کلید برای قطع و وصل سه انشعاب از یک نقطه به کار میرود.

۴. کلید تبدیل

این نوع کلید به ما قدرت کنترل یک مصرف کننده را از دو نقطه می دهد.

۵. کلید صلیبی

از این کلید برای کنترل یک گروه مصرف کننده از چند نقطه استفاده میشود. نام دیگر آن کراکس است.

۶. کلید جیوه ای

این نوع کلید در مدارهای فرعی با بار کم مانند اتاقهای عمل، روی دیگهای بخار و غیره به کار میرود.

۷. کلید دیمر

کلید دیمر در مکان هایی که میزان نور باید یکنواخت باشد کاربرد دارد. این کلیدها شدت نور را تنظیم و کم یا زیاد می کنند. از این نوع کلیدها در مکان هایی مانند سالن تئاتر استفاده می شود.

یکی دیگر از دسته بندی های کلید های برق بر اساس موارد زیر می باشد :

 • نوع اتصال : دارای دو اتصال یک جهته مانند یک پل و دو پل و چند جهته مانند تبدیل و صلیبی است.
 • نوع تغذیه : AC و DC
 • روش نصب کلید : روکار، توکار، نیمه کار، تابلویی.
 • درجه حفاظت در برابر عبور جریان : کلیدهای بدون پوشش و با پوشش.
 • درجه حرارت در برابر نفوذ آب : که شامل کلید های معمولی و حفاظت شده در برابر ترشح آب و حفاظت شده در برابر فوران آب

کلید های مجهز به حس گرهای حرکتی

این کلید ها نسبت به کلیدهای قدیمی ظاهر زیبابتری دارند و در خانه های هوشمند با قاب هالوژن جدید استفاده میشوند. این نوع کلید ها که به آنها لمسی میگویند با حس گرمای دست قطع یا وصل شدن جریان برق را صادر می کنند این کلیدها برای صرفه جویی در مصرف انرژی بسیار مفید هستند، زیرا با حضور افراد در فضا روشن و با خارج شدن فرد از فضا خاموش میشوند. که برای افراد فراموشکار نیز مناسب هستند.

کلیدهای تایمری

بیشتر در محل هایی مانند مسیر راه پله حیاط یا پشت بام استفاده میشوند که نباید چراغ همیشه روشن بماند. این کلید ها قابلیت تنظیم برای زمان های مختلف را دارا می باشند. پریزها دارای انواع مختلفی هستند که در زیر به صورت خلاصه ذکر شده اند :

انواع پریزها بر اساس نوع فاز

یکی از پرکاربرد ترین دسته بندی ها بر اساس نوع فاز پریز ها می باشد. این دسته بندی شامل دو نوع تک فاز و سه فاز بوده که برخی دارای اتصال به زمین و برخی دیگر بدون اتصال هستند.

انواع پریز بر اساس روش نصب

در این دسته بندی پریز ها به دو گروه روکار و توکار تقسیم می شوند. از مهمترین تفاوت های این دو دسته بندی می توان از وجود اتصال به زمین، درجه حفاظت در برابر رطوبت و نفوذ آب و تعداد فازها نام برد.

انواع پریز برق بر اساس نوع کاربرد

 • پریز برق یو پی اس : این نوع پریز ها دستگاهایی که به آن ها وصل می شوند را به منبع ذخیره برق ارتباط می دهند و هنگامی که برق قطع می شود، این دستگاه ها همچنان روشن خواهند ماند.
 • پریز برق ارت دار : این نوع پریز ها که مجهز به یک سیم ارت دار هستند، برای تخلیه بار الکتریکی به زمین متصل می شوند. این سیم با انتقال الکتریسیته ساکنی که در مدار ، تخلیه شده مانع از برق گرفتگی افراد می شود.
 • پریز چند کاربردی : در گذشته پریز ها فقط دارای یک ورودی برای دوشاخه ها بودند، اما پریز های جدید با انواع ورودی ها دسترسی شما را به مرکز اطلاعات و تلفن و اینترنت آسان می کنند.

تولید کننده های کلید و پریز ایرانی

در حال حاضر فعالیت تولید انواع کلید پریز برق توسط شرکت های بزرگ یا کارگاه های کوچک صورت می گیرد. طبق آمار موجود حدود بیست تولید کننده کلید و پریز در کشور وجود دارد که زمینه فعالیت آنها تولید این تجهیزات با برند های مختلف می باشد. نکته قابل توجه در این زمینه اخذ استاندارد های ملی لازم برای تولید می باشد که ساخت این تجهیزات باید مطابق با آن ها صورت گیرد.

برخی تولید کننده های پریز ساختمانی در این زمینه موفق به صادرات این کالا نیز به دیگر نقاط جهان شده اند. این امر به دلیل کیفیت تولید بالای این قطعات است که به صادرات آنها کمک نموده است. از برند های معروف ایرانی می توان به دلند، خیام، ایران الکتریک و ویرا اشاره کرد.

 خرید کلید پریز

یکی از مزایای انواع کلید و پریزهای جدید تنوع قیمت آن ها می باشد. شما می توانید با مراجعه به فروشگاه اینترنتی آنتیکو از انواع این تجهیزات با طیف قیمتی متفاوت از ارزان تا گران را خریداری نمایید.

 کلید و پریز در سه نوع تولید می شوند که عبارتند از:

 • درجه یک
 • درجه دو
 • درجه سه

که هر کدام از این تجهیزات دارای مشتریان خاص خود می باشد. برخی انواع این لوازم در فهرست ارقام ساده قرار می گیرند که قیمت ارزان تری نیز نسبت به انواع لوکس آن دارند. کلید و پریز های هوشمند و لمسی از انواع اجناس درجه یک و لوکس می باشند. این تولیدات امکان استفاده در مکان های مختلف را دارا می باشند.

کلام آخر: کلید و پریز مناسب را از اینجا بخریم؟

به طور کلی برای دیدن انواع مختلف کلید پریز جدید و مشاهده قیمت به روز آن و همچنین برای مشاهده انواع دیگر تجهیزات الکتریکی مانند روشنایی ، سیم و کابل ، لوله های برق پی وی سی و دکوراسیون داخلی شیک و به روز مانند انواع کاغذ دیواری، کفپوش، دیوارکوب و قرنیز به قسمت های مربوطه در سایت آنتیکو مراجعه فرمایید.

بررسی انواع کلید پریز، از خرید تا آموزش نصب کلید پریز

امروزه از انواع کلید پریز در تمامی مجموعه ها استفاده می شود. این تجهیزات علاوه بر نوع کارایی که دارند، در زیبایی محیط و دکوراسیون داخلی نیز نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند. این محصولات در گذشته تنوع زیادی نداشتند اما امروزه در انواع مختلفی تولید می شوند. انواع کلید و پریز برق لمسی نیز به بازار عرضه می شود که می توانید در مجموعه خود از آن ها استفاده کنید.

اجزای تشکیل دهنده کلید و پریز

پیش از پرداختن به انواع کلید پریز بهتر است کمی با اجزای آن آشنا شوید. کلید پریزها ساختار پیچیده ای ندارند. اغلب پریز و کلیدهای موجود در بازار از دو بخش مکانیزم و قاب بیرونی تشکیل شده اند. امروزه فریم و مکانیزم از تنوع رنگ و جنس مطلوبی برخوردار هستند.

مکانیزم درونی

یکی از اصلی ترین بخش های هر پریز و کلید، مکانیزم داخلی آن ها است. مکانیزم کلید پریز براساس مدل و نوع کلید پریز ساخته می شود. طریقه سیم پیچی در انواع پریز و کلید نیز با هم متفاوت است. مکانیزم داخل یک قاب و محفظه قرار می گیرد.

قاب و فریم

قاب بخش بیرونی کلید پریز است که بر روی دیوار نصب می شود. در گذشته قاب های کلید و پریز بر روی دیوار پیچ می شدند اما امروزه ساختار ساده تری دارند و نصب آن ها نیز ساده تر است.

انواع کلید و پریز براساس نحوه نصب

در این بخش به موضوع انواع کلید پریز می‌پردازیم. کلید پریزها انواع متفاوتی دارند و براساس نحوه نصب، به دسته بندی های زیر تقسیم می شوند:

 • کلید و پریز توکار
 • کلید و پریز روکار

کلید پریز توکار

معمولاً در سیم کشی ساختمان ها، سیم ها از طریق لوله نصب و در داخل دیوارها به یکدیگر مرتبط می شوند. بر این اساس، در تمامی فضاهایی که نیاز به وجود تجهیزات برقی ساختمان وجود دارد، سر سیم را از لوله نمایان می سازند.

کلیدها و انواع پریز از جمله کاربردی ترین تجهیزات برقی ساختمان محسوب می شوند. نوع توکار این تجهیزات برای زیباسازی فرآیند سیم کشی، تمیز بودن فضای دیوارها و کف ساختمان استفاده می شود. امروزه اغلب از انواع پریز برق توکار و کلید توکار در مجموعه ها استفاده می شود.

برای نصب کلید پریز توکار می بایست در داخل دیوار، قوطی کلید پریز توکار از قبل کار گذاشته شود و سپس مکانیزم کلید و پریز به همراه یک چنگکی داخل دیوار نصب شود. سپس یک کادر و حلقه برای زیباتر کردن ظاهر قرار داده می شود و کلید پریز بر روی آن جای می گیرد.

کلید پریز روکار

در فضاهایی که قوطی توکار در داخل دیوار تعبیه نشده است، می بایست کلید و پریزها را به صورت روکار مورد استفاده قرار داد. از این رو، باید بر روی دیوار یک قوطی روکار را پیچ کنید، سپس مکانیزم کلید پریز را داخل دیوار قرار دهید.

پریز و کلید برق روکار معمولاً دارای سیم کشی روکار هستند. گاهی برای جلوگیری از بوجود آمدن ظاهر بد سیم کشی روکار، از داکت ها و انوع ترانکینگ استفاده می شود. قیمت کلید روکار به عواملی هم چون جنس و درب دار بودن آن بستگی دارد. کلیدهای درب دار روکار به عنوان کلید روکار ضد آب مورد استفاده قرار می گیرند. نوعی پریز روکار فانتزی نیز به بازار عرضه می شود که اغلب جنبه دکوراتیو دارد.

جنس کلید و پریز

در حال حاضر در ساخت این محصولات از مواد اولیه گوناگونی استفاده می شود. اغلب کلید پریزهای موجود در بازار از نوعی پلاستیک مرغوب ساخته شده اند. این جنس خاصیت ضد پوسیدگی و نشکن دارد. به همین دلیل دوام خوبی برای این محصولات فراهم شده است. از رنگ هایی با میزان خلوص بالا در ساخت این محصولات استفاده می شود تا با گذشت زمان تغییر رنگ اتفاق نیفتد. برخی از این تجهیزات از بدنه هایی فلزی استفاده کرده اند و برخی دیگر ساختار شیشه ای دارند. شکل ظاهری آن ها نیز نسبت به گذشته دستخوش تغییرات زیادی شده است. در گذشته تنها با ظاهری مربع شکل عرضه می شدند اما امروزه کلید پریزهای دایره ای نیز به بازار عرضه می شوند.

دکمه بازگشت به بالا