برترینهای کسب و کارعلمی و پزشکی

چرا تشک تخت صدا میده؟

علت سر و صدای تشک و تخت خواب + راهنمای خرید تشک اصفهان

گاهی در هنگام خواب متوجه سر و صدای تشک و تخت خود می شوید. این صدا و یافتن منبع ایجاد کننده آن بسیار مهم است. چندین فاکتور در این جا ممکن است سبب این اتفاق ناخوشایند شوند.  خود ، فنرهای درونی تشک و تخت خواب این موارد محتمل می باشند. هر کدام از این موارد در صورت ایجاد صدا، از خواب آرام ممانعت می نمایند. اما فهمیدن این که کدام یک عامل اصلی این موضوع است ، کار سختی نیست.

چرا تشک تخت خواب صدا می دهد؟ برای این که متوجه شوید آیا عامل ایجاد این، صدای تشک و تخت است، آن را از تخت خارج کنید. به قسمت های مختلف سطح آن فشار وارد نمایید. در صورت مشکل دار بودن ، باز هم صدا تولید می نماید. البته گاهی این اتفاق بعد از مدت طولانی استفاده از آن رخ می دهد.

فنرهای تشک : تشک های فنری از حیث ایجاد سر و صدا بیشتر مورد توجه هستند. فنر و ساختار فلزی درونی ، عامل اصلی می باشد. در اغلب موارد، پس از استفاده طولانی از چنین محصولاتی، این ساختار دچار سایش و فرسودگی می شود. اگر در حین خواب یا جابجا شدن سطحی ، این فنرها روی هم سائیده شود، صدا تولید می گردد. البته برخی از محصولات بی کیفیت و نامرغوب از همان ابتدای استفاده ، این چنین هستند.

تخت و باکس تخت خواب : تخت خواب ها از جنس های مختلفی تولید می شوند. معمولا چندین تکه جدا هستند که به هم وصل می شوند. اغلب هم به یکدیگر پیچ و مهره می شوند. گاهی این اتصالات به درستی صورت نمی گیرد.

اتصالات نادرست و یا شل در صورت تحمل فشار صدا می دهند. گاهی هم شاید اتصالات درست است اما آسیب ساختاری و فیزیکی به باکس تخت شما وارد شده است. این آسیب ، خود عاملی برای تولید صدا می شود. برای این که ببینید آیا مشکل دارد راه حل ساده ای دارد. بایستی آن را خالی از تشک نموده و قسمت های مختلف آن را بفشارید.

تعمیر کفی تخت خواب فلزی | چرا تشک تخت صدا میده | چیکار کنیم تخت صدا نده

راه های برطرف کردن سر و صدای تشک و تخت

در قدم اول یافتن علت سر و صدا در باکس تخت خواب دو نفره بسیار مهم است. یافتن این علت و فاکتور دردسر ساز ، به سادگی صورت می گیرد. پس اول به جواب این که چرا تشک تخت خواب صدا می دهد ، رسیدیم. حال بیایید ببینیم چطور باید این مشکلات را برطرف نماییم.

راه های برطرف کردن سر و صدای تشک خوشخواب

  • گاهی یک تشک عمرش به پایان رسیده است. بنابراین تعویض آن می تواند گزینه و راهکار مناسبی باشد. گاهی هم لزومی به خرید یک نمونه جدید نیست. کافیست که آن را پشت و رو یا سرو ته نمود. این اقدام نیز در بعضی موارد جواب گو خواهد بود. اگر در ابتدا یک تشک با کیفیت بخرید این مشکلات کم تر خواهد شد. شاید هم این اتفاقات مختل کننده خواب دیرتر رخ بدهد.
  • این موضوع را کم اهمیت جلوه ندهید. این سر و صدا مسئله ساده و بی آزاری نیست. گرفتن خواب راحت و بیداری های مکرر شبانه از نتایج مهم آن است. تشک های فومی، مموری فوم و  تشک لاتکس نمونه های بی آزاری هستند.
  • اگر تشک شما دارای فنرهای سر و صدا دار است، سطحی نامطلوب دارد. این چنین بستری زمینه نامناسبی برای خواب فراهم می کند. به نوعی ستون فقرات را در راستای نا مناسبی قرار می دهد. حتی گذشته از مانع خواب شدن، سبب بروز دردهای بدنی نیز می شود. بنابراین از چند جهت یک تشک فنری نا مرغوب و یا از کار افتاده ، ضرر می رساند. بنابراین برای پیشگیری از صدای تشک و تخت در تعویض به موقع آن و یا خرید اولیه مناسب دقت نمایید.

راه های برطرف کردن سر و صدای تخت

در مبحث قبل درباره محافظ تشک از کجا بخرم و علت این که چرا تشک خوشخواب صدا میدهد را متوجه شدیم. حتی راه حل های آن و روش برطرف نمودن این مشکل عنوان شد. اما گاهی ایراد از تشک نیست و تخت خواب شما مقصر است. تخت خواب ها ممکن است از چوب، فلز یا ام دی اف باشند. در این میان نمونه های چوبی و فلزی ممکن است صداهای دلخراشی ایجاد کنند.

قطعات معمولا به هم پیچ و مهره شده اند. گذر زمان و استفاده از محصول ممکن است به این اتصالات ضربه بزند. شل شدن یا از کار افتادن آن ها ، باعث آسیب ساختاری نمونه می شود. وقتی چهارچوب و قالب تخت مشکل دار باشد ، با خوابیدن روی آن صدا می دهد. می توان محل دچار مشکل را یافت. پیچ و مهره ها را سفت نمود. جاهای شکسته شده در نمونه های چوبی را ترمیم کرد.

در ادامه بررسی صدای تشک و تخت خواب باید شاسی زیر تخت را درست و محکم کرد. نمونه های فلزی زودتر از چوبی ها از کار می افتند. جوش دادن بخش های مختلف به هم بهتر از چسباندن یا پیچ شدن می باشد. زیرا معمولا تخت ها نمی توانند وزن بالا را تحمل کنند و صدا می دهند. با این راهکارهای ساده مشکلات مربوط به تخت خواب حل می گردد.

صدای تشک و تخت برای چیست ؟ سوالی که ذهن عده ای را به خود مشغول نموده بود. در این مطلب ، راه های برطرف کردن سر و صدای تخت و تشک خوشخواب ارائه شد. البته در ابتدای امر بایستی علت و محل سر و صدا مشخص شود. در نهایت یکی از راه های موثر در بر طرف نمودن آن به کار گرفته شود. بستر مناسب خواب و شرایط محیطی آرام ، خواب و استراحت را لذت بخش می کند.

قبل از این که سر و صدا بروز دهد ، سعی کنید نمونه ای با کیفیت بخرید. هم ماندگار خواهد بود و هم زود از کار نمی افتد. از نمونه محصولات مرغوب در فروشگاه بازدید نمایید. استراحت ایده آل با در نظر گرفتن شرایط ایده آل رقم خواهد خورد

علت جیرجیر کردن تشک چیست و چطور این سروصدای مزاحم را رفع کنیم؟

کمتر چیزی در دنیا به اندازه جیرجیر کردن تشک آزار دهنده است. نه تنها صدای تیز و آزاردهنده آن غیر قابل تحمل است بلکه منبع این جیرجیر هم گاها به طرز دیوانه کننده ای غیرقابل کشف است. درحالی که اغلب به نظر می رسد که صدا از تشک می آید، اما تنها در برخی مواقع مشکل از قسمتی از تشک است و بیشتر وقت ها می تواند از چارچوب تخت خواب یا باکس باشد. برای ایزوله کردن این صدا، تشک را روی کف اتاق قرار دهید و روی آن دراز بکشید و ببینید آیا باز هم صدای جیرجیر آن را می شنوید یا نه. اگر صدایی نمی شنوید یعنی تشکتان مشکلی ندارد.

فنر شکسته یا معیوب

خیلی وقت ها تشک ها، فنری سمج دارند که به دلیل طراحی نادرست، فرسایش طولانی مدت یا استفاده نامناسب، ممکن است شکسته باشد یا انحراف پیدا کرده باشد. جداکردن این فنر بدون پاره کردن تشک کار سختی است. در صورتی که تشک شما هنوز شامل وارانتی می شود، آن را به خدمات پس از فروش بسپارید تا تعمیر یا تعویض شود. اما اگر زمان وارانتی آن تمام شده است، شکاف کوچکی بالای فنر مشکل دار ایجاد نمائید و یک جراحی کوچک از قبیل خم کردن فنر انجام دهید تا صدای مزاحم قطع شود.

راه حل دیگری که در وبسایت ها پیشنهاد شده و بعضی وقت ها می تواند مشکل را حل کند قرار دادن یک جسم مسطح سخت زیر قسمتی از تشک که فنرش صدا می دهد است. این جسم سخت می تواند یک کتاب باشد. اینطور فرض می شود که این کار باعث کاهش فشار وارده بر فنر معیوب شود و به این ترتیب جیرجیر کردن تشک کاهش پیدا کند.

فنرها نیاز به روغن کاری دارند

بعضی وقت ها فنرهای یک تشک، بخصوص در محصولات ارزان قیمت، نیازی به تعمیر یا تعویض نمی باشد. تنها یک روغن کاری جزئی می تواند کمک کند تا کمی نرم تر کار کند. البته باز هم مثل مورد قبلی پیدا کردن و جدا کردن فنر مشکل دار و تعمیر یا روغن کاری آن کار مشکلی است.

تشک خارج از مرکز است

بعضی وقت ها علت جیرجیر کردن تشک این است که وسط تخت خواب قرار نگرفته است و این موضوع موجب آن شده که فشاری که به فنرها می آید آن ها را در جهت نامناسبی خم کرده و سروصدا ایجاد کند. در صورتی که تشک بر روی تخت خواب یا باکس به شکل نامناسبی قرار گرفته است، مثلا به موازات با کف قرار نگرفته است، آن را جابجا کنید و به شکل مسطح در مرکز قرار دهید.

پایه های تخت نامتعادل هستند

ممکن است تشک روی تخت خواب درست قرار گرفته باشد اما پایه های تخت به شکلی باشند که تشک زاویه پیدا کند. پایه ها را متعادل نمائید تا همه آن ها در یک ارتفاع قرار بگیرند. یا درصورتی که کف اتاق نامسطح است آن ها را طوری تنظیم کنید که تشک مسطح باشد.

چارچوب تخت خواب نیاز به سفت کردن دارد

خیلی وقت ها پیچ و مهره هایی که چارچوب را نگه می دارند بخصوص در تخت خواب های قدیمی به مرور شل می شوند و نیاز به سفت کردن مجدد دارند. جیرجیر کردن تشک در این مواقع از خود تشک نیست بلکه شما درواقع صدای تخت خواب را می شنوید. قطعات تخت خواب را بررسی نمائید و مجددا آن ها را سفت کنید. این کار جلوی کشیده شدن قسمت های مختلف تخت خواب روی هم و ایجاد سر و صدای مزاحم را می گیرد.

چارچوب تخت خواب نیاز به روغن کاری دارد

بعضی وقت ها چارچوب تخت خواب کاملا سفت است اما چفت و بست آن نیاز به روغن کاری دارد. اگر چارچوب تخت خوابتان فلزی است، کمی روغن به پرچ های آن بزنید. اگر چارچوب تختتان چوبی است از واکس استفاده کنید. جیرجیر کردن تشک نشانه لرزش های ناجوری است که می تواند به ستون فقرات شما آسیب برساند. اگر شما شب های متمادی به این بخوابید احتمالا به زودی دچار کمردرد خواهید شد. خوابیدن بر روی تشکی بی کیفیت بر روی جنبه های مختلفی از زندگی شما اثراتی منفی خواهد داشت و حتی به کاهش کارایی شما در محل کار منجر خواهد شد.

کارشناسان خواب توصیه می کنند اگر مشکل از تشک شماست آن را تعویض کنید. مطمئین باشید که هزینه از دست دادن خوابی آرامش بخش برای شما خیلی بیشتر از هزینه خریدن تشک نو خواهد بود. برای این که در آینده نزدیکی مجددا با چنین مشکلی مواجه نشوید کیفیت را فدای قیمت نکنید و محصولی بخرید که دارای گارانتی معتبری باشد.

دکمه بازگشت به بالا