اقتصادیبرترینهای کسب و کار

با رعایت این 6 کار هوشمندانه همیشه آشپزخانه مرتبی داشته باشید!

در این روزهایی که مرتب به خانه شما مهمان رفت و آمد می کند بسیار به کارتان می آید. شما می توانید با استفاده از این فوت و فن های شادمگ تا مهمانها وارد خانه نشده، آشپزخانه را مرتب کنید.آشپزخانه یکی از پرترددترین قسمت‌های خانه و جایی است که در آن، غذایتان را آماده می‌کنید. بنابراین تمیز و مرتب‌کردن منظم آن، از و قسمت‌های دیگر خانه اهمیت بیشتری دارد. تمیز کردن روزانه تمام سطوح، کار دشواری است، به‌ویژه وقتی برنامه فشرده‌ای داریم و زمان کافی برای این کار را نداریم.

By following these 6 smart things, always have a tidy kitchen!

نکات و ترفندهای تمیز کردن آشپزخانه را که در این مقاله ارائه می‌دهیم، به شما کمک می‌کنند تا بتوانید در زمان کمتری چربی‌ها، بوی بد و آلودگی‌های موجود در آشپزخانه را از بین ببرید. اگر به طور مرتب به بپردازید، بخش مهمی از آشپزخانه تا همیشه تمیز خواهد ماند. با استفاده از ایده‌های زیر، می‌توانید روش‌های قدیمی نظافت را کنار بگذارید و آشپزخانه‌ای تمیز و درخشان داشته باشید.

حتما شما هم زنان خانه دار بسیاری را دیده اید که بخش عمده ای از زمان خود را درون آشپزخانه می گذارند و دائما در حال تمیز کردن آشپزخانه هستند. واقعیت این است که آشپزخانه جزء فضاهایی از خانه است که فعالیت های زیادی در آن انجام می شود و در نتیجه به سرعت کثیف و بی نظم می شود ولی ما در این مقاله شما را با روش های تمیز کردن آشپزخانه در کمترین زمان آشنا می کنیم.تمیز کردن آشپزخانه یکی از قسمت های مهم در خانه تکانی نوروزی است. اگر شما هم جزو خانم ها کارمند هستید که زمان زیادی برای تمیز کردن آشپزخانه تان ندارید، پیشنهاد می کنیم این مقاله را بخوانید .

یادتان نرود شستن آشپزخانه یکی از مهم ترین اصول تمیزی آشپزخانه است.

بعد از تمیز کردن آشپزخانه آن را تمیز نگه داریم

خیلی وقت ها زحمت تمیز کردن آشپزخانه را می کشیم و خیلی زود آن را مجدد کثیف تحویل می گیریم. با یک بار غذا درست کردن و خورده شدن غذا و کثیف شدن ظرف ها، انگار آشپزخانه از هم می پاشد. می بینیم که کابینت حتی قسمت دستگیره‌ کابینت ها و سینک ظرفشویی از وسایل آشپزی کثیف و چرک پر شده. در این میان گاز هم از لکه و روغن غذا بی نصیب نمانده و شما هم دیگر از کارهای آشپزی خسته شده اید.موضوع این است که تمام این کارها الان جمع شده و همین که به تمیز کردن این وضعیت فکر می کنیم دچار خستگی می شویم. پس چه بهتر که کارها را به نحوی انجام دهیم که اینطور روی هم تلنبار نشوند.باید بدانید مورچه ها و حشرات موذی عاشق چربی هستند، پس شما با تمیز نگه داشتن گاز و آشپزخانه به و سوسک ها کمک بزرگی می کنید.

مراحل مهم تمیز کردن آشپزخانه

از فرصت استفاده کنید و به تمیز کردن آشپزخانه بپردازید

وقتی در حال آشپزی هستید در زمان هایی که دست شما خالی می شود ظرف های کثیف شده را کم کم بشویید. همینطور وسایلیی را که برای پخت غذا بیرون آورده اید سر جای خود برگردانید. در واقع زمانی آشپزی شما تمام می شود که کارهای حاشیه ای آن را انجام داده باشید. هیچوقت آشپزخانه را با وسایل و ظروف کثیف و از هم پاشیده بعد از پخت غذا رها نکنید. بعد از مدتی به این کار عادت کرده و بخشی از آشپزی شما می شود.

بعد از غذا به داد آشپزخانه برسید

شاید بعد از غذا خیلی سنگین شویم و حوصله رسیدگی به آشپزخانه را نداشته باشیم. اما همانطور که میدانید داشتن کمی تحرک به هضم غذا و سلامتی بدن کمک می کند. پس چه بهتر که با این عنوان از فرصت استفاده کنیم و ظرف های کثیف شده را فوری بشوییم. از طرفی اگر گاز کثیف شده، سریع تر آن را تمیز کنیم وگرنه لکه ها و چربی ها روی اجاق جا خوش میکنند و بعد به سختی و با کار بیشتری پاک می شوند.چه بهتر که ظرف ها را داخل ظرفشویی ریخته تا خیس بخورند و در این زمان شما اجاق گاز را تمیز کنید. با این کار هم گاز سریع تر و راحت تر تمیز شده و هم ظرف ها راحت تر به شستشو می رسند. بعد از شستن ظرف ها هم سینک را تمیز کنید.

برای تمیز کردن آشپزخانه، هیچ کاری را به حال خود رها نکنید

سعی کنید هیچ کاری را به حال خود رها نکنید. حتی اگر به یخچال سر زدید و میوه خراب شده یا غذای مانده دیدید تکلیف آن را همانجا روشن کنید و به بعد موکول نکنید. اگر کف آشپزخانه هنگام کار کثیف شد همانجا آن را تمیز کنید. این فرستادن کار به زمان های بعدی کار روی کار می آورد و تمیز کردن را تبدیل به دغدغه می کند.خیلی وقت ها کارها را با امید یک روز تعطیل رها کرده و مجبوریم تمام روز تعطیل را صرف کارهای نا تمام کنیم. آخر هم برخی کارها باقی می مانند و باز به یک روز تعطیل دیگر منتقل می شوند.

تمیز کردن آشپزخانه را با برنامه درست شروع کنید

اگر همیشه یا در اکثر اوقات توجه ویژه ای به تمیز ماندن آشپزخانه داشته باشید، زحمت تمیزی اساسی آن کم می شود. اما در کل تمیز کردن و برق انداختن آشپزخانه زحمت خودش را می طلبد و به راحتی قابل انجام نیست. وقتی یک روز تعطیل با آشپزخانه ای پر از کار مواجه می شویم نمی دانیم از کجا شروع کنیم و آشفته می شویم. پس بهتر است کارها را به ترتیبی پیش ببریم که تمیز کردن را برای ما ساده کند.قبل از اینکه به آشپزخانه حمل کنید، برنامه ای بریزید و طبق آن کارها را پیش ببرید. البته در نظر بگیرید که بعضی کارها لازم نیست هر هفته انجام شود بلکه می تواند ماهی یک بار یا فصلی یک بار باشد.

آشپزخانه را جمع کنید

شرط ابتدایی تمیز بودن هر آشپزخانه جمع و جور کردن و شستن ظرف ها می باشد. پس ابتدا تمام وسایل را سر جای خود قرار دهید و سپس اقدام به شستن ظرف ها کنید. قبل از شستن ظرف ها نیز تمام ظروف کثیف منزل را به سینک منتقل و برای شستشوی راحت تر بگذارید خیس بخورند.

تمیز و مرتب کردن آشپزخانه در 6 گام سریع

تمیز کردن اجاق گاز

با توجه به اینکه غذا روی گاز پخته می‌شود، اجاق گاز به سرعت چربی گرفته و کثیف می‌شود؛ برای اکثر مردم تمیز کردن گاز، چالش برانگیزترین بخش آشپزخانه ‌است؛ بنابراین اول از گاز شروع می‌کنیم و دستگیره‌ها، سر شعله‌ها، صفحه شعله‌ها و بخش چدنی روی شعله‌ها را به طور کامل تمیز می‌کنیم.برای تمیز کردن اجاق گاز می‌توانید از پاک کننده‌های مخصوص سطوح یا چربی‌زداهایی که در بازار موجود هستند استفاده کنید؛ اما مجبور نیستید که حتماً از مواد شیمیایی برای تمیزکردن آن کمک بگیرید، بلکه به راحتی می‌توانید با موادی که در خانه به آن‌ها دسترسی دارید این کار را انجام دهید.

برخی از این مواد طبیعی عبارتند از:

  • محلول آب، سرکه و یک فرچه یا مسواک نرم؛
  •  مخلوط جوش شیرین، چند قطره آب و مایع ظرفشویی؛
  •  مخلوط جوش شیرین و لیمو؛

و در نهایت اگر هیچکدام در دسترس نبود، می‌توانید از آب‌جوش کمک بگیرید. قطعات اجاق گاز را جدا کرده و آن‌ها را درون ظرفی در آب جوش قرار دهید و صبر کنید تا سرد شود.

تمیز کردن داخل یخچال و فریزر

مرحله بعد تمیز کردن یخچال و فریزر است. در قدم اول بررسی کنید که مواد غذایی تاریخ گذشته و فاسد در یخچال نمانده باشد؛ بعد از آن تمام طبقات و کشوهای یخچال را یکی یکی ضدعفونی و تمیز کنید.در صورتی که مواد غذایی در داخل یخچال ریخته باشد و به کف طبقات چسبیده باشد، می‌توانید یک دستمال را به محلول آب و مایع ظرفشویی آغشته کنید و همان نقطه را با آن تمیز کنید سپس با دستمال خشک؛ باقی‌مانده آن را پاک کنید.

پاک کردن سطح وسایل

اکنون که درون یخچال تمیز شده، بهتر است به سراغ بخش بیرونی یخچال، ماکروویو، ماشین ظرفشویی و وسایلی از این دست برویم.سطح بیرونی این وسایل عموما تمیز می‌ماند، صرفاً کافیست که دستمالی را به صورت افقی از بالا تا پایین آن‌ها بکشیم که گرد و غبار و ذراتی که به آن‌ها چسبیده است پاک شوند. در صورتی که لکه‌ای روی آن‌ها وجود داشت می‌توانید از کمی جوش شیرین برای تمیز کردن آن کمک بگیرید.

دکمه بازگشت به بالا