برنامه‌ریزی شهرداری برای جذب ۳۰۰ همت سرمایه‌/ برنامه تحولی تهران را با مشارکت بخش خصوصی دنبال می‌کنیم

بخش خصوص | بخش خصوصی | تهران

لطف‌الله فروزنده معاون امور مالی و اقتصادی شهرداری تهران، در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنا، اظهار کرد: در صدد هستیم تا در سال جاری با اختصاص مشوق‌های ویژه مشارکت بخش خصوصی با شهرداری تهران را افزایش دهیم و در احداث و اجرای پروژه‌های مختلف از حضور بخش خصوصی بهره‌مند شویم و این همکاری از گذشته تا کنون وجود داشته است.

 

وی تصریح کرد: سعی ما بر ایجاد تسهیل هر چه بیشتر برای فعالیت و مشارکت بخش خصوصی در تعاملات مشترک با شهرداری تهران است و در این راستا ۵۰ طرح که در بخش خصوصی مشکلاتی را پیش رو داشتند را در دوره مدیریت شهری فعلی حل و فصل کرده و آن‌ها را از رکود و توقفی که ایجاد شده بود، خارج کردیم.

 

معاون امور مالی و اقتصادی شهرداری تهران خاطرنشان کرد: ساخت ۵ هتل در بوستان‌های جنگلی واقع در حاشیه شهر تهران از جمله پروژه‌هایی است که در تلاشیم تا با مشارکت بخش خصوصی آن‌ها را اجرایی کنیم و این هتل‌ها در بوستان‌های جنگلی مثل چیتگر، سرخه‌حصار و … احداث خواهند شد.

 

معاون امور مالی و اقتصادی شهرداری تهران گفت: بوستان‌های جنگلی بوستان‌هایی هستند که در حاشیه شهر تهران قرار دارند و با مطالعاتی که انجام شده است، منتظر جذب سرمایه گذار هستیم.فروزنده تصریح کرد: اینجور نیست که بوستان تبدیل به هتل شود و بخشی از بوستان که ظرفیت احداث هتل را دارد برای ساخت هتل مورد استفاده قرار می‌گیرد و اتفاقا باعث جذابیت بیشتر بوستان‌ها خواهد شد و باعث می‌شود که مردم بیشتر از این بوستان‌ها استفاده کنند.

 

وی اضافه کرد: ما یک سری بوستان شهری داریم که آن‌ها مسائل خاص خودشان را دارند، اما یک سری از بوستان‌ها مثل بوستان‌های جنگلی ظرفیت ایجاد هتل را با وجود هکتارها زمین دارند و در این بخش‌ها درختی وجود ندارد و باید طرح خوبی داد که مردم بتوانند استفاده کنند.فروزنده در ادامه یادآور شد: امسال که بحث جهش تولید و مشارکت مردم مطرح است برنامه مفصلی را داریم و تهران ظرفیت‌های مفصلی دارد و ما خوشبختانه تمام ظرفیت‌ها را مطالعه و شناسایی کردیم. و در اولین فرصت از سرمایه گذاران دعوت می‌کنیم و پروژه‌های شهرداری را به آن‌ها معرفی خواهیم کرد و برنامه ما این است که برنامه تحولی شهر تهران را با مشارکت بخش خصوصی دنبال کنیم.

 

وی تاکید کرد: معتقدیم اگر ظرفیت‌های شهر تهران را به بخش خصوصی معرفی کنیم، آنقدر جذابیت دارند که می‌آیند و سرمایه گذاری می‌کنند و برنامه امسال ما این است که ان شاالله بتوانیم ۳۰۰ همت سرمایه جدید از این بخش جذب کنیم و پروژه‌های شهری را چه در حوزه گردشگری، چه در حوزه هتل‌ها، چه در حوزه حمل و نقل و … با مشارکت سرمایه گذاران داخلی یا خارجی به نتیجه برسانیم.

 

معطلی ۱۰ ساله برخی پروژه‌های شهری

 

معاون امور مالی و اقتصادی شهرداری تهران اضافه کرد: متوسط سال‌هایی که برخی طرح‌ها و پروژه‌ها راکد مانده بودند بین ۵ تا سال ۶ بود اما برخی پروژه‌ها نیز بیش از ۱۰ سال متوقف مانده و پروژه‌های بسیار مهمی مثل هزار و یک شهر شهر بازی، باملند و … که یک گرفتاری‌هایی در آن‌ها مانده بود که الحمدلله حل شد.

 

فروزنده خاطرنشان کرد: تهران ظرفیت‌های مختلفی دارد و به عنوان مثال در حوزه گردشگری ما قصد احداث ۵ هتل بزرگ در بوستان‌های بزرگ تهران را داریم و مسئله ساخت شهر بازی و احداث مترو در خط ۸، ۹، ۱۰ و ۱۱ هم ظرفیت سازی شده و در حال کار کردن روی آن هستیم تا سرمایه مورد نیاز هم جذب شود.

 

وی در ادامه تصریح کرد: در بخش حمل و نقل عمومی شامل اتوبوس برقی، تاکسی برقی و موتور برقی هم ظرفیت‌های مفصلی برای ورود بخش خصوصی وجود دارد و مسئله مسکن هم بسیار مهم بوده و در این قسمت هم بخش بافت فرسوده فراوانی برای وارد شدن بخش خصوصی داریم و اگر انبوه سازان بخش خصوصی به میدان بیایند، می‌توانند کارهای بزرگی انجام بدهند.

 

معاون امور مالی و اقتصادی شهرداری تهران تأکید کرد: در بخش توسعه صنایع دستی و زنجیره‌ای که می‌شود برای افراد فعال کرد ظرفیت برای ورود و سرمایه گذاری بخش خصوصی وجود دارد. فروزنده خاطرنشان کرد: در بخش گردشگری هم تهران ظرفیت بالا و گسترده‌ای دارد که می‌شود روی آن کار کرد و زیبایی‌های خاص خودش را برای جذب گردشگر دارا است.

 

وی به وجود ظرفیت در حوزه پسماند و جذب سرمایه گذار برای استفاده از زباله سوزهای صنعتی و سرمايه گذاری در این بخش اشاره کرد و گفت: این‌ بخشی از مواردی است که سرمایه گذاران می‌توانند با شهرداری تهران در تعامل باشند.

دکمه بازگشت به بالا