برترینهای کسب و کارعمومی

بهترین کیفیت لوله پنج لایه

لوله پنج لایه چیست؟ چه معایب و مزایایی دارد؟

یکی از موارد مهم در ساختمان سازی سیستم های لوله کشی ساختمان هست. و مهم ترین بحث در سیستم لوله کشی استفاده از با کیفیت ترین لوله یعنی لوله پنج لایه هست. در این مطلب به موارد مهمی برای انتخاب بهترین لوله ها برای سیستم خواهیم پرداخت.

مسکن یکی از بزرگترین احتیاجات بشر بوده و ضروری ترین آن پس ازخوراک و پوشاک است و ساخت و ساز پیچیده ترین طرح بشر است و می توان به این نکته اشاره کرد که بیشترین سرمایه گذاری در مسکن و ساختمان است.

البته برای ساخت یک ساختمان با طول عمر بیشتر باید به دنبال تجهیزات و وسایل با کیفیت و مطلوب بود که یکی از نتایج بزرگ به دست آمده تکنولوژی لوله ها و اتصالات پنج لایه می باشد.

لوله پنج لایه چیست؟

لوله پنج لایه از دولایه چسب و یک لایه آلومینیوم ساخته می شود. لایه درونی و بیرونی آن از پلیمری خاص استفاده شده که از مواد پلی اتیلن تشکیل شده که مقاومت لوله در برابر خوردگی و رسوب پذیری داشته باشد.

لایه میانی این لوله که از جنس آلومینیوم است به صورت طولی با تکنولوژی جوش می شود که نقش مهمی در مقاومت لوله دارد.

لوله پنج لایه از دو ساختار تشکیل شده اند: ساختار فیزیکی و ساختار شیمیایی.

ساختار فیزیکی لوله پنج لایه:

ساخت فیزیکی لوله های پنج لایه از نوع لوله های مرکب هستند که از ترکیب دو لایه پلی اتیلن و یک لایه فلز و دو لایه چسب ساخته شده اند.

ساختار شیمیایی لوله پنج لایه:

ساخت شیمیایی لوله های پنج لایه از مواد پلی اتیلن می باشد که یکی از پرمصرف ترین مواد در جهان است و خواص بالایی دارد از جمله: عایق الکتریکی و مقاومت شیمیایی می باشد.

البته این پلیمر ها ضعف هایی هم دارند عدم مقاومت در برابر محلول در دمای بالا باعث ترک خوردگی می شوند. که با آزمایشات انجام شده دانشمندان این مشکل را حل کردند.

بهترین کیفیت لوله پنج لایه:

یکی از ویژگی هایی که مشخص می کند بهترین کیفیت لوله پنج لایه تولید شده بر اساس مشخصات فنی لوله است که می خواهیم بدانیم این مشخصات چیست؟

دانستن مشخصات فنی لوله های پنج لایه مزیتی دارد که به کمک آن می شود گفت که کیفیت لوله ها تا چه حد است؟ این مشخصات را در آزمایشگاه به کمک وسایل مورد نیاز آزمایشگاهی متوجه شد.

مشخصات فنی لوله های پنج لایه:

یکی از مشخصات طولی آن انبساط و انقباض لوله می باشد و این موارد را بررسی می کنیم. اول یک نمونه از لوله پنج لایه را می بریم و سپس از طول ، عرض وضخامت آن را به صورت خیلی دقیق اندازه گیری می کنیم و تکه ای از این لوله را در آب جوش قرار داده و مدتی صبر می کنیم و آن را از آب جوش بیرون می آوریم و دوباره لوله را اندازه گیری می کنیم و تغییری که در لوله پنج لایه نسبت به قبل داشته نشان می دهد ضریب انبساط و انقباض لوله است.

حال این بار با آب سرد یا یخ آزمایش می کنیم و نتیجه به دست آمده تقریبی است. نتیجه می گیریم هر چقدر ضریب انبساط و انقباضی لوله کمتر باشد لوله با کیفیت تر است.

مزایای لوله های پنج لایه:

با توجه به هزینه ی بالای ساختمان ها در حال حاضر برای طول عمر بیشتر ساختمان لازم است به مواد مورد نیاز، وسایل و تجهیزات آن که با چه کیفیتی و چه جنسی باشد.

 • مزیت لوله پنج لایه حداکثر ۴۰ درجه سانتی گراد در برابر حرارت مقاومت می کند.
 • جلوگیری از نفوذ اکسیژن به داخل لوله و تغییر رنگ آن
 • در برابر بسیاری از مواد شیمیایی مثل: اسید و بازها مقاومت می کند.
 • ضریب انبساط طولی بسیار کمی دارد.
 • در برابر فشار به علت استفاده از آلومینیوم مقاومت عالی دارد به علت سطح نرم داخل لوله فشار بسیار کمی وارد می شود.
 • نصب آن سریع و آسان است.
 • اینکه لوله های پنج لایه هیچ وقت زنگ نمی زنند و خورد نمی شوند و امکان رشد جلبک در آن وجود ندارد چون از مواد پلی اتیلن ساخته شده است.

در گذشته با پیشرفت ها و استفاده از تکنولوژی در صنعت ساختمان ، لوله های مورد استفاده در ساختمان اصلاح شدند که امروزه لوله های پنج لایه پلیمری در ساختمان استفاده می شود که با طول عمر بیشتر از ۵۰ سال و مقاومت حداکثر در ۹۰ درجه سانتی گراد و فشار بیشتر از ۱۰ بار می باشد.

کاربرد لوله های پنج لایه:

 • کاربرد لوله های پنج لایه در طی مراحل شیمیایی به وسیله های کربن به هم وصل شده و جنس پلیمری آن از خواص بالایی در برابر فشار و دما بالایی برخوردار است.
 • لوله های پنج لایه به طور میانگین ۲ سال برای لوله های آب گرم استفاده می شود آن هم به خاطر جنس پلیمراتیلن است که ساختار مولکولی بالایی دارد.
 • لوله پنج لایه در آب آشامیدنی با فشار کاری ۲۰ انعطاف پذیر می باشد. این نوع لوله ها از نظر ظاهری شبیه لوله پنج لایه هستند ولی در کلاس پایین تری قرار دارند.
 • لوله های پنج لایه از سایز ۱۶ میلیمتر تا ۳۶ میلیمتر که از سایز ۱۶ الی ۴۰ میلیمتر به صورت کلافی و سایز ۵۰ تا ۶۳ میلی متر به صورت شاخه ای تولید می شود.

کاربرد اصلی لوله های پنچ لایه:

 • در سیستم بهداشتی آب سرد و گرم نیز استفاده می شود.
 • در سیستم تهویه کاربرد دارند
 • در سیستم گرمایشی و گرمایش از کف مورد استفاده قرار می گیرد.
 • در صنایع پزشکی مانند، انتقال گاز های پزشکی استفاده می شود.

لوله کشی ساختمان با اتصال لوله پنج لایه

اتصالات لوله پنج لایه در انواع ساختمان هاو مجتمع ها و رستوران ها به ۳ روش انجام می شود:

 • اتصال کوپلی
 • اتصال پرسی
 • اتصال کلمپی

روش اول ، اتصالات کوپلی:

آسان ترین راه است که با لوازم ابتدایی می توان نصب کرد. اول لوله را با قیچی یا گرد بر به اندازه لازم بریده و به وسیله و ابزار کالیبر داخل لوله را کمی گشاد کرده و با استفاده از تیغه در انتهای آن و حرکت چرخشی دیواره داخلی لوله را به صورت کونیک در آورید.

انجام این کار بسیار ضروری است چون دیواره لوله قبل از کالیبر زدن برنده است و شاید اورینگ ( واشر) لاستیکی شاید در موقع نصب اتصال را پاره کند و این باعث آب بندی نادرست و باعث نشتی آب می شود.

بعد از کالیبر زدن اول مهره اتصال را از لوله پنج لایه رد کرده و پس از آن حلقه مخصوص را به سر لوله پنج لایه وارد کنید و لوله پنج لایه را وارد اتصال کرده و با یک آچار تخت یا آچار فرانسه مهره را محکم کنید.

روش دوم ، اتصالات پرسی:

روش دوم هم بسیار راحت و آسان است با این تقاوت که این روش نیاز به ابزار مخصوص دارد اتصال پرسی به دلیل نداشتن مهره سبک تر و ارزان تر می باشد.

روش نصب اتصالات پرسی پنج لایه مانند اتصالات کوپلی است حتما قبل از نصب لوله پنج لایه باید کالیبر شود و در ادامه لوله پنج لایه را وارد اتصال پرسی کرده.

برای اطمینان از این که لوله پنج لایه را به طور کامل وارد حلقه استیل شده است از سوراخی که در انتها حلقه استیل وجود دارد می توان استفاده کرد ، بعد با دستگاه پرس ( هیدرولیکی ) یا پرس دستی حلقه استیل را پرس کنید.

روش سوم ، اتصالات کلمپی:

با زیاد شدن قطر لوله و فشار آب در سیستم طراحی مطمئن از قبل نشان داده شده است و با انجام آزمایشات متفاوت اتصالات کلمپی طراحی تولید شد.

این اتصالات به دلیل وزن و سایز و مشخصات انحصاری آن نیاز به عملیات جوشکاری ۵۰ تن می باشد. کمر بند های سفت کننده جایگزین حلقه و مهره استفاده می شود.

مهم ترین ویژگی اتصالات کلمپی:

 • استحکام داشتن فوق العاده اتصال به دلیل طراحی و تولید آن
 • آسان و راحت بودن نصب اتصال
 • قابلیت باز و بسته کردن اتصال بدون هیچ گونه آسیب دیدگی.

در کشور ما ایران شرکت های مختلف با برند های متفاوت در تولید و عرضه لوله و اتصالات پنج لایه فعالیت می کنند از جمله برند هایی که می شود نام برد: نیوپاپ ، بهتراشان سپاهان ، سوپر پایپ ، ایزو پایپ ، ایزی پایپ و…می توان اشاره کرد.

ارتباط بین سیستم لوله کشی پنج لایه و سیستم لوله کشی فلزی:

برای ارتباط بین مهره و ماسوره پنج لایه بارزوه مقابل لازم است تکه واشر ماسوره را داخل پخ ۴۵ درجه اتصال قرار بگیرد و به علت این که اتصالات فلزی از این شرایط پیروی نمی کنند و مجاز به ارتباط مستقیم مهره و ماسوره پنج لایه و رزوه اتصالات سیبستم های فلزی نمی باشد و باید از دیگر قلم مانند مغذی و تبدیل ها به عنوان واسطه مهره و ماسوره پنج لایه و رزوه سیستم های فلزی استفاده کنیم.

مراقبت لوله های پنج لایه در مقابل مصالح ساختمانی:

 مراقبت کردن لوله پنج لایه در زمان اجرای لوله کشی ساختمان دیگر عملیات ساختمانی انجام می شود رعایت نکات زیر ضروری است:

 • رول لوله پنج لایه مستقیم روی کف ساختمان در حال ساخت قرار ندهید کارتن یا مقوا را در زیر آن بگذارید تا مانع از آسیب دیدگی لوله پنج لایه شود.
 • مسیر لوله کشی باید از پوکه نو ک تیز و مصالح ساختمانی مختلف پاک شود.
 • پس از اجرای هر مسیر لوله کشی از طریق مهندس ناظر باید تایید و تست شود و با استفاده از ملات سبک از این آسیب جلو گیری کنید.

نکات مهم در مورد سیستم لوله کشی پنج لایه

مراقبت از لوله پنج لایه در مقابل نور خورشید:

طبق دستور لوله های پنج لایه در زمان تولید نگهداری و حمل و نقل و بهره برداری نباید مقابل نور خورشید قرار بگیرد و لوله کشی باید در فضای باز و با استفاده از پوشش و عایق در مقابل نور خورشید حفظ شود.

نداشتن وزن اضافه بر روی لوله های پنج لایه نصب شده:

به هیچ وجه وزن اضافه را روی لوله های پنج لایه نصب شده سیستم لوله کشی قرار ندهید. قرار گرفتن وزن شیرآلات بهداشتی ، وزن شیرهای اصلی و فرعی ، واحدها، وزن کلکتورها و…. باید از صفحات نصب مخصوص برای تحمل وزن سایر تجهیزات استفاده کرد.

از واشر های متفرقه برای نصب لوله کشی استفاده نکنید:

به خاطر این که واشر اتصالات طوری طراحی شده که در سیستم های گرمایی مقاومت دارد و اگر واشرها متفرقه باشند در برابر حرارت و گرما از بین می روند و لوله کشی دچار مشکل می شود. واشرها را از نمایندگی شرکت لوله پنج لایه خریداری کنید.

در سیستم تو کار از مسیر افقی روی دیوار انجام ندهید:

به هیچ وجه برای نصب لوله کشی پنج لایه از مسیر افقی در سیستم لوله کشی نکنید لوله باید مسیر افقی را در کف طی کند و زیر شیرآلات ساختمانی قرار بگیرد تا اتصالات در دیوار قرار بگیرد.

انتخاب یک مسیر درست از سقف کاذب به سیستم بهداشتی:

در نصب لوله کشی هنگام ورود لوله پنج لایه به سیستم بهداشتی باید از محل بین دو دیوار به صورت عمودی مسیر را طی کند چرا که هیچ احتمالی برای نصب وسایل تزیینی در کنج دیوار وجود ندارد و در صورت نصب وسایل در جاهای دیگر دیوار آسیبی به لوله های دفن شده وارد نمی کند.

مراقبت از لوله های روکار در زمستان:

وظیفه فرد لوله کش در هنگام نصب لوله کشی در فصل سرما باید مراقب لوله در مقابل یخ زدگی ، ترکیدگی و ….باشد.

پس از اتمام لوله کشی باید تست کند یا با آب نمک با غلظت تعیین شده استفاده شود تا در فصل زمستان دچار یخ زدگی نشود. البته بعد از اتمام تست آب نمک را از تمام لوله ها خارج کنید.

برای درست کردن محلول آب نمک برای تست باید ۲۳۰ گرم نمک را در ۱ لیتر آب حل کنید.

استفاده از فوم در برابر نور خورشید:

کارکنان باید دقت کنند که فوم نباید در مدت طولانی در نور مستقیم خورشید قرار بگیرد و باید از عایقی برا حفظ ماندن لوله در برابر نور خورشید جلوگیری کرد.

با کمک کارشناسان با تجربه و حرفه ای می توانیم با صرفه ترین و بدون نقص ترین لوله کشی را برای منازل و ساختمان هپلی اتیلن با اتصال عرضی (PEX)، یک نوع پلاستیک انعطاف پذیر می باشد که امروزه جایگزین مس و فولاد گالوانیزه در صنعت ساختمان شده است. از این ماده عمدتا در ساخت سیستم های لوله کشی، سیستم های گرمایش و سرمایش از کف، لوله های آبرسانی خانگی و عایق گذاری کابل های با ولتاژ بالا استفاده می شود. همچنین برای پروژه های نفت و گاز طبیعی، انتقال مواد شیمیایی و انتقال فاضلاب بکار می رود. PEX یک جایگزین مناسب برای پلی وینیل کلراید (PVC)، پلی وینیل کلرید کلر (CPVC) یا لوله های مس و گالوانیزه در لوله کشی آب و فاضلاب ساختمان های مسکونی می باشد.

مقاومت زیاد در دمای پایین، مقاومت سایشی و مقاومت در برابر ترک خوردگی بر اثر ضربات محیطی می تواند به طور قابل ملاحظه ای با ایجاد پیوند عرضی افزایش یابد. در حالی که سختی و قابلیت انعطاف پذیری تا حدودی کاهش می یابد. PEX ذوب نمی شود و مقاوم به حرارت است (در طولانی مدت تا 120 درجه سانتی گراد، برای دوره های کوتاه بدون بار الکتریکی و مکانیکی تا 250 درجه سانتیگراد). با افزایش چگالی اتصال عرضی، حداکثر ضریب سختی نیز افزایش می یابد (حتی در دماهای بالا). PEX به طور قابل توجهی در مقایسه با PE معمولی از ویژگی های بیشتری برخوردار است. پیوند عرضی ویژگی های دمای پلیمر پایه را افزایش می دهد. مقاومت مناسب 120-150 درجه سانتی گراد حفظ می شود و مقاومت شیمیایی آن در برابر انحلال افزایش می یابد. مقاومت به ضربه و کشش، مقاومت در برابر خراش و مقاومت در برابر شکستگی بیشتر می گردد.

استفاده از PEX در تولید لوله

تقریبا تمام مورد استفاده برای تولید لوله و عملیات لوله کشی از پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE) ساخته شده است. پیوند عرضی در حین یا بعد از اکستروژن لوله انجام می گردد. درجه بالاتر پیوند عرضی می تواند منجر به شکنندگی و ترك خوردن در مواد آن شود، در حالی كه درجه پایین تر پیوند عرضی می تواند منجر به خواص فیزیکی ضعیف تر محصول گردد.

لوله PEX به طور گسترده ای برای جایگزینی مس و فولاد گالوانیزه در لوله کشی استفاده می شود. یک برآورد در سال 2006 نشان داده است که استفاده از PEX در لوله کشی ساختمان برای انتقال آب آشامیدنی به شیرهای خانگی سالانه به میزان 40 درصد افزایش می یابد.

از اوایل تا اواسط قرن 20، لوله های آب از فولاد ساخته می شد. ولی استفاده از آن باعث ایجاد زنگ زدگی داخلی می گردید و فشار آب را کاهش می داد. این لوله ها در اواخر دهه 1960 با لوله های مسی جایگزین شدند. لوله های پلاستیکی با اتصالاتی که با استفاده از چسب به هم متصل می شدند نیز در دهه های بعد مورد استفاده قرار گرفت. در ابتدا لوله PEX محبوب ترین راه برای انتقال آب در سیستم های گرمایش و سرمایشی هیدرونیکی بود. سیستم های Hydronic از یک بویلر یا هیتر برای گرم کردن آب و انتقال آنها به جایی که نیاز به گرما دارد استفاده می کند مانند آبگرمکن و رادیاتور. PEX برای گردش آب گرم مناسب است.

به تدریج، PEX برای استفاده در لوله کشی داخلی ساختمان بیشتر مورد پذیرش قرار گرفت، مانند انتقال آب تحت فشار به وسایل داخل خانه. لوله های مسی و با PEX جایگزین شدند. PEX می تواند برای لوله کشی زیرزمینی مورد استفاده قرار گیرد، اگر چه پیشنهاد می شود که پوشش مناسب برای چنین کاربردهایی داشته باشد.

لوله پنج لایه چیست؟

اینکه چرا به آن لوله پنج لایه می گویند به این دلیل است که لوله پنج لایه از دو لایه PEX و یک لایه آلومینیم در بین آنها درست شده که به وسیله دو لایه چسب به یکدیگر محکم شده اند. استفاده از لوله پنج لایه از سال 2010 به بعد بسیار افزایش یافته است. آسانی کار کردن با آن و فرم دهی راحت با دست از دلایل محبوبیت این نوع لوله است. لوله پنج لایه برای استفاده با هر دو آب گرم و سرد و همچنین برای عبور گاز مناسب است.

مزایای لوله پنج لایه

انعطاف پذیری

به دلیل انعطاف پذیری، لوله پنج لایه تبدیل به یک مدعی جدی برای استفاده در لوله کشی آب ساختمان های مسکونی شده است. اگر فضا اجازه می دهد، می تواند به نوبه خود به شعاع گسترده خم شود یا با استفاده از اتصالات قابل خم شدن است.

مسیر مستقیم لوله ها

لوله ۵ لایه می تواند به طور مستقیم از یک نقطه توزیع به یک ترمینال خروجی بدون برش یا اتصالات لوله استفاده شود. این کار نیاز به اتصالات ضعیف و پر هزینه را کاهش می دهد و افت فشار ناشی از انتقال را کم می کند. از آنجایی که لوله پنج لایه انعطاف پذیر است، اغلب ممکن است با یک خط مستقیم از منبع، آب را به یک خروجی انتقال دهد.

فشار آب زیاد در خروجی ها

از آنجا که لوله های ۵ لایه معمولا مسیر گردش تیز کمتری دارند، فشار آب در خروجی ها بیشتر است.

نصب آسان تر

سازندگان سیستم های گرمایش تابشی متوجه شدند که لوله های پنج لایه به دلیل نصب آسان و عملیات بدون مشکل می تواند برای این کار مناسب باشد. اتصالات ۵ لایه را می توان با دو بخش تطبیق داده شده با استفاده از اتصالات پرسی یا کوپلی با بکارگیری یک آچار قابل تنظیم یا یک ابزار خم کن مخصوص انجام داد. به طور کلی اتصالات کمتری در نصب لوله پنج لایه مورد نیاز است.

افزایش استحکام لوله

بکار رفتن آلومینیوم در ساخت لوله پنج لایه باعث می گردد که استحکام آن افزایش یابد و در اثر فشار خارجی به راحتی خم نشود. همچنین وجود آلومینیوم موجب شکل پذیری لوله ۵ لایه شده است.

مقاومت در برابر اکسیژن

لایه آلومینیوم که در این لوله استفاده شده علاوه بر استحکام، از حل شدن اکسیژن در آبی که از لوله عبور می کند جلوگیری می نماید.

غیر قابل فرسایش

لوله ۵ لایه در معرض خوردگی مواد معدنی یا رطوبت قرار نمی گیرد.

طول عمر

طول عمر زیاد لوله پنج لایه آن را به عنوان جایگزینی ایده آل برای لوله های فلزی و ترموپلاستیک معرفی می کند.

احتمال کم برای ترکیدگی ناشی از یخ زدگی

تحقیقات نشان می دهد که مواد پلاستیکی PEX آهسته تر از لوله های گالوانیزه و پی وی پی ترک می خورند. اما در نهایت پس از انجماد، موجب انفجار آن خواهد شد. لوله های پر از آب پنج لایه می توانند چند دوره یخ زدگی بدون شکاف را تحمل کنند، در حالی که مس یا گالوانیزه در زمان اولین انجماد از هم جدا می شوند. در خانه های فصلی توصیه می کنند که لوله ها را قبل از فصل سرد تخلیه نمایند. در ساختمان های جدید در صورت لزوم، باید تمام لوله های آب به سمت پایین تخلیه شود.

عایق بندی لوله امکان پذیر است

مواد عایق بندی پلاستیکی متعارف می توانند به لوله های پنج لایه اضافه شوند تا آب داغ یا سرد بماند و در صورت لزوم از انجماد جلوگیری نماید.

معایب لوله 5 لایه

اثر نور خورشید

لوله های پنج لایه نمی توانند در پروژه هایی که در معرض نور خورشید قرار دارند مورد استفاده قرار گیرد، زیرا به سرعت تضعیف می شوند. قبل از نصب نیز باید دور از نور خورشید انبار گردد و پس از نصب، از آن در برابر نور خورشید محافظت شود. زیرا فقط ۳۰ روز طول می کشد تا نور خورشید باعث ترک خوردگی آن گردد.

اتصالات پر هزینه

به طور کلی، اتصالات پنج لایه، به ویژه آنهایی که با فشرده سازی آنها را تولید می کنند، گرانتر از اتصالات دیگر هستند. ولی با توجه به انعطاف پذیری لوله ۵ لایه، به طور کلی نیاز به اتصالات کمتری دارد که جبران هزینه بالای اتصالات را می کند.

معرفی اتصالات لوله پنج لایه

اتصالات پنج لایه شامل رابط روپیچ، رابط توپیچ، رابط تبدیل، زانو توپیچ، زانو خاردار روپیچ، سه راه تبدیل، سه راه تخت خاردار، سه راه تخت صفحه دار، سه راه توپیچ، سه راه خاردار ۹۰ درجه، مغزی، چپقی، بوشن، درپوش و رابط می باشد.

نحوه اتصال لوله های ۵ لایه

همانطور که در بخش مزایای لوله پنج لایه اشاره کردیم، این لوله ها نیاز کمتری به استفاده از اتصالات دارند. به دلیل قابلیت انعطاف لوله های پنج لایه ما به اتصالی مانند زانویی نیاز نداریم. و به همین جهت عملیات لوله کشی بسیار ساده تر و سریعتر انجام خواهد شد. جنس اتصالات لوله های پنج لایه برنجی است و تولید آن کمی مشکل تر است، به همین دلیل قیمت بالاتری نسبت به دیگر اتصالات دارند. دو روش زیر برای اتصال لوله های ۵ لایه استفاده می شوند:

۱- اتصال پرسی

۲- اتصال کوپلی یا مهره ماسوره

اتصال پرسی

اتصالات پرسی بیشترین استفاده را در اتصالات لوله پنج لایه دارند. برای اتصال دو لوله به این روش با استفاده از اتصالات لوله پنج لایه از ابزاری که پرس نام دارد برای این کار استفاده می کنیم. ابزار پرس باعث می گردد عمل آب بندی بین لوله و اتصالات انجام گیرد. اگر حجم لوله کشی زیادی داریم بهترین راه استفاده از روش اتصال پرسی است زیرا به راحتی و با سرعت بالا انجام می گردد. احتمال نشتی آب در روش پرسی خیلی کم است و آب بندی به خوبی انجام می پذیرد. البته ایراد روش پرسی این است که اگر در اندازه گیری اشتباه کرده و عملیات پرس اتصالات را انجام داده باشید دیگر قابل باز کردن نیست و برای اصلاح باید از اتصالات جدید استفاده گردد.

اتصال کوپلی

برای اتصالات کوپلی نیاز به ابزار ویژه ای نداریم و با یک آچار معمولی نیز می توان این کار را انجام داد. اتصال به روش کوپلی برای حجم کم لوله های پنج لایه کاربردی است و برای حجم های زیاد بهتر است از روش پرسی استفاده نماییم. یکی به دلیل زمان بیشتر نسبت به پرسی و دیگری به خاطر آب بندی مشکل تر. حتما پس از اجرای اتصالات کوپلی از نظر نشتی آن ها را آزمایش نمایید.

اتصالات کوپلی سه بخش دارد که به ترتیب زیر می باشد:

۱- بدنه اتصالات کوپلی : این قسمت خارجی اتصال می باشد و از درون دندانه دار شده است و محل قرارگیری آچار نیز روی آن قرار دارد. جنس این قسمت از برنج است. از روکش نیکل برای بالا بردن مقاومت آن و همچنین زیبایی بیشتر استفاده می کنند.

۲- اورینگ های اتصالات کوپلی : این اورینگ های از جنس پلاستیک هستند که بر روی دندانه های اتصالات کوپلی قرار گرفته اند و تعداد آنها دو عدد است.

۳- حلقه برنجی : این حلقه برای مهار لوله پنج لایه و ایجاد اتصال بکار گرفته می شود. لوله بین حلقه برنجی و بدنه اتصال مهار می گردد و از این طریق جلوی نشتی آب گرفته می شود.

فروش بهترین مارک های لوله های 5 لایه

گروه صنعتی کیان پایپ دارای سابقه طولانی در زمینه فروش لوله پنج لایه و اتصالات آن می باشد. کیان پایپ بهترین برندها را برای را به شما پیشنهاد می کند، ضمن این که در حال حاضر فعالیت این گروه در کلیه مراحل صفر تا صد تاسیسات ساختمانی صنعتی بوده و انواع محصولات گالوانیزه ، برنجی ، پی وی سی ، ، PEX و دیگر لوله و اتصالات و شیرآلات ساختمانی را تامین می نماید.

این مجموعه با بهره گیری از کارشناسان مجرب می تواند به شما برای خرید بهترین مارک لوله پنج لایه با مناسبترین قیمت مشاوره دهد و محصولات مد نظر شما را در اسرع وقت برای شما فراهم نماید. کیان پایپ با داشتن سابقه درخشان می تواند در تامین کالای پروژه های ساختمانی، از شروع تا پایان، خدماتی حرفه ای ارائه کند. با ما تماس بگیرید.

جهت استعلام قیمت لوله سفید و اتصالات با ما تماس بگیرید

دکمه بازگشت به بالا