اقتصادی

معرفی ۳ استان‌ با بیشترین میزان فروش محصولات نانویی

استان تهران ۶۱٫۹ درصد از کل فروش محصولات نانو را در سال ۱۴۰۰ به خود اختصاص داده که در میان استان‌های کشور رتبه اول را در فروش محصولات نانویی داشته است و پس از آن استان‌های اصفهان و البرز قرار گرفته‌اند.

به گزارش خبر روزانه، توسعه فناوری‌نانو در کشور موجب شده تا در استان‌های مختلف ایران تولید محصولات نانو انجام شود، ولی حجم تولید و عرضه محصولات نانویی در استان‌های مختلف یکسان نبوده و در برخی استان‌ها فروش محصولات نانو بیشتر است.

بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد استان تهران با ۱۲۵ هزار و ۹۴۷ میلیارد ریال بیشترین فروش در میان استان‌ها را دارد که سهم آن ۶۱٫۹ درصد از کل فروش محصولات نانو در کشور است. پس از آن استان اصفهان با فروش ۲۰۷ هزار و ۲۶ میلیارد ریال و سهم ۱۰٫۲ درصدی در رتبه دوم قرار دارد.

استان البرز نیز با فروش ۱۲ هزار و ۸۵۱ میلیارد ریال و سهم ۶٫۳ درصدی در رتبه سوم فروش محصولات نانو در کشور قرار دارد.

استان قزوین با فروش ۶هزار و ۸۳۷ میلیارد ریالی و سهم ۳٫۴ درصد در رتبه چهارم و خراسان رضوی با فروش ۴۵۵۷میلیارد ریال و سهم ۲٫۲ درصدی در رتبه پنجم قرار دارد.

استان‌های سمنان و مرکزی به ترتیب با فروش۳۵۰۷ میلیارد ریالی و سهم ۱٫۷ درصدی و ۳۱۹۷ میلیارد ریالی و سهم ۱٫۶ در جایگاه‌های بعدی قرار دارند.

استان‌های همجوار تهران، البرز، قزوین، سمنان، مرکزی و قم روی هم رفته بیش از ۷۶ درصد از فروش محصولات نانو را به خود اختصاص دادند که نشان از نقش مهم این بخش جغرافیایی از کشور در فروش محصولات نانو دارد.

کل بازار فناوری‌نانو تولید داخل ۲۰۳ هزار و ۴۶۲ میلیارد ریال بوده است که از این میزان ۹۳ درصد یعنی ۱۸۹ هزار و ۲۶۶ میلیارد ریال مربوط به بازار داخلی و ۷ درصد یعنی ۱۴ هزار و ۱۹۵ میلیارد ریال بازار صادراتی بوده است.

به نقل از ستاد نانو، ارزش دلاری حجم فروش محصولات نانوساخت ایران در سال ۱۴۰۰ معادل ۸۸۸٫۵ میلیون دلار بوده است. این میزان با احتساب نرخ برابر قدرت خرید (PPP) معادل ۴۴۱۶ میلیون دلار می‌شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا