نورپردازی وظیفه ای در دکوراسیون داخلی

نور پردازی نقش مهمی در طراحی داخلی و فضا دارد. و ویژگی های معماری محیط را برجسته می کند. اگر انواع مختلف نورپردازی و نحوه استفاده از آن را بلد باشیم تاثیر زیادی بر زیبایی محیط دارد. داشتن ایده های جدید برای نورپردازی دکوراسیون داخلی می تواند محیط مورد نظر شما را متفاوت تر و پرانرژی تر نماید. نحوه‌ی نور پردازی می‌تواند به شدت بر احساس و تجربه‌ی فردی که در آن فضا قرار دارد. تأثیر بگذارد. انواع مدل های نورپردازی در طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی وجود دارد که با توجه به نتیجه ‌ای که به دنبال آن هستیم. استفاده می شود. در ادامه با ما همراه باشید تا نحوه خرید لامپ ها و ریسه های نوری را در سایت ozon برای شما عزیزان شرح دهیم.

نور پردازی محیطی

نور پردازی محیطی به عنوان روشنایی عمومی هم شناخته میشه و روشنایی کلی اتاق را فراهم میکنه. منابع رایج روشنایی عبارتند از:

 • چراغ های سقفی: این چراغ ها روی سقف نصب می شوند و نور گسترده ای رو تولید می کنند.
 • نورپردازی تو کار: این چراغ ها داخل سقف نصب می شود و با دکوراسیون خانه ترکیب می شودو یک گزینه همه کاره برای روشنایی است.
 • روشنایی مسیر: سیستمی است که به وسایل روشنایی قابل تنطیم اجازه می دهد تا مناطق خاصی را برجسته کند.

نورپردازی وظیفه ای

این نوع نورپردازی روی فعالیت های خاص متمرکز می شود. مثلا نور کافی برای مطالعه یا کار یا آشپزی رو فراهم می کند که از رایج ترین آن ها چند مورد را بررسی می کنیم.

 • لامپ های رومیزی: این نوع چراغ نور کافی برای کار روی میز را تامین می کند.
 • چراغ های زیر کابینتی: که در آشپزخانه یا حمام برای میز ها و یا سینک استفاده می شود.
 • چراغ کنار تخت: نور ملایمی برای مطالعه یا استراحت در رخنخواب را برایمان فراهم می کند.

نورپردازی تاکیدی

این نورپردازی برای برجسته کردن ویژگی های خاص یک اتاق، آثار هنری، جزییات معماری یا وسایل تزیینی استفاده می شود که متداول ترین آن ها عبارتند از:

 • Spot lights: برای ایجاد سایه های تیز و برجسته کردن مناطق خاص استفاده می شود.
 • نورپردازی مسیر: قبلا هم توضیح دادیم که از نورپردازی مسیر می توان هم برای نورپردازی وظیفه و هم برای نورپردازی تاکیدی استفاده کرد. به طور کلی نور را به سمت مناطق مورد نظر هدایت می کند.
 • دیوارکوب: این وسایل روی دیوار ها نصب می شوند و باعث زیبایی و حس خوب می شود.
 • نورپردازی تزیینی: برای افزایش زیبایی کلی یک فضا و ایجاد حس خوب در محیط استفاده می شود که شامل لوستر، چراغ های آویز و دیوارکوب های تزیینی است.
 • نور طبیعی: نور طبیعی یک عنصر لازم در طراحی داخلی است. پس با استفاده از پنجره بزرگ، نورگیر ها، روکش های رنگ روشن، نور طبیعی را به حداکثر می رسانیم. با ترکیب موثر این انواع مختلف نورپردازی می توانیم فضا را روشن و جذاب کنیم.

اهمیت نورپردازی در طراحی داخلی انواع نورپردازی

نورپردازی یکی از مواردی است که نقش مهمی در طراحی داخلی دارد. و باعث می شود جذابیت آن محیط بیشتر شود و اگر نور پردازی درست انجام شود می تواند محیط بی روح یک فضا را پر از انرژی زیبا نشان دهد.

 • Task lighting: نور روشن و مستقیم برای کارهای خاص مثل مطالعه، کار یا آشپزی که مانند لامپ های رومیزی، چراغ های کار و روشنایی زیر کابینت است.
 • روشنایی محیط: باید کل اتاق را یکنواخت روشن کند و این نورپردازی برای دید کلی لازم است، مثل چراغ سقفی، وسایل سقفی یا دیوارکوب ها است.
 • نورپردازی تاکیدی: ویژگی های خاص معماری، آثار هنری، مبلمان و… را برجسته می کند و باعث جذابیت می شود و نقاط کانونی را در یک اتاق ایجاد می کند. مانند نور پردازی مسیر، نور افکن ها و لامپ های تزیینی.
 • Mood lighting: احساس یک فضا را بیان می کند. مثلا محیطی می تواند عاشقانه، روشن و پر انرژی، دراماتیک، و یا مرموز باشد. وسایلی مانند چراغ های رومیزی، چراغ کف و شمع ها از این گونه اند.
 • نور طبیعی: برپرفته از نور خورشید برای حفظ اینکه چه زمانی شب یا روز است لازم و ضروری است و جذابیت محیط را افزایش می دهد و باعث می شود محیط بزرگتر دیده شود.
 • روشنایی داخلی: وقتی نور طبیعی در دسترس نیست یا کافی نیست از این نوع استفاده می کنیم. مانند لامپ ال ای دی نواری ، فلوروسنت، ال ای دی و هالوژن ها.
 • نورپردازی فضای باز: فضای بیرون را روشن می کند و باعث ایمنی، امنیت و زیبایی می شود که از این نوع می توان برای گذرگاه ها، باغ ها و… برای جذابیت بیشتر می شود. و به طور کلی ترکیب انواع مختلف نورپردازی برای ایجاد یک محیط داخلی متعادل کاربرد مهمی است و با رعایت آن می توانیم از زیبایی بیشتری بهره ببریم.

نورپردازی عمومی

نور پردازی است که برای انجام کارهای معمولی و روزمره است و کار خاصی انجام نمی شود. یکی از متداول ترین انواع نورپردازی است و مهم ترین نکته ای در این نوع نورپردازی اهمیت دارد یکدست بودن آن است و برای محیط های مانند اتاق خواب مناسب نیست.

بلکه در سالن های بزرک و اتاق نشیمن و سالن اجتماعات و تالار ها و فضاهای لوکس مورد استفاده قرار می گیرد که به راحتی از لوستر، هالوژن ها، آواژور و چراغ سقفی می توان استفاده کرد و مردم هم زمان بیشتری را در آن جا سپری می کنند.برای این که یک کار خوب از لحاظ نورپردازی داشته باشیم باید از انواع نورپردازی و منابع نوری متفاوت استفاده کنیم این منابع نوری باید در ارتفاع و لول های مختلف استفاده شود. هنگامی که می خواهیم کاربرد  محوطه کوچکی مثل سطح میز یا پیشخوان را مطلوب کنیم ، نور پردازی تاکیدی بر روی میز باید در محدوه آن نگه داشته شود.

نباید نورهای رو به پایین را بر روی صندلی متمرکز کرد زیرا پرتوهای بالایی سایه های نامطلوبی بر روی صورت افراد می اندازد و گرما حاصل از تابش آنها نیز ممکن است ناراحت کننده باشد. چراغ های آویزی باید به گونه ای تنظیم شوند که میز و اتاق هر دو را روشن کنند و جهتشون به سمت پایین باشد. نورپردازی موضعی (Local lighting) باعث روشن شدن هر چه بیشتر تابلو های نقاشی میشوند و جلوه و زیبایی آنها را مورد تاکید بیشتر قرار میدهند. در نهایت برای روشن تر شدن سقف از نورهای مخفی باید استفاده شود.

دکمه بازگشت به بالا