برترینهای کسب و کارعمومی

چطوری برای پنجره توری درست کنیم؟

نحوه باز و بسته شدن توری پلیسه به چه صورت است؟ برای تولید و ساخت توری پلیسه چه ابزاری نیاز است؟ در ابتدا بهتر است بدانیم توری پلیسه چگونه باز و بسته می شود. ساختاری توری این محصول به صورت آکاردئونی است و جمع می شود. در فیلم روبرو نحوه کارکرد توری پنجره را مشاهده می کنید.

ایده برای توری پنجره | بهترین چسب برای چسباندن توری پنجره | توری پنجره چسبی دیجی کالا

آموزش ساخت توری پلیسه پنجره

  • ابزار موردنیاز برای ساخت توری:

برای ساخت توری پلیسه ابزار هایی مورد نیاز است که نوع برقی و دستی بودن دستگاه ها تفاوتی ندارد. این ابزار شامل:

اره پروفیل یا اره آهن بر، دریل، پانچ، نوار چسب کاغذی، دستگاه پرچ، متر، کاتر و سوزن نخ توری می باشد.

  • قطعات تولید توری پلیسه:

+ پروفیل قاب توری: پروفیل آلومینیومی که بطور معمول از بیلت 6063 برای تولید آن استفاده می شود و بصورت کوره ای رنگ شده است. برای قاب دور توری از این نوع پروفیل استفاده می شود.

+ پروفیل متحرک توری پلیسه: همانند قاب توری تولید می شود و تنها قالب آن متفاوت است.

+ یراق توری پلیسه: منظور از یراق توری، گوشه های پلاستیک، دستگیره، پین رگلاژ توری است.

+ توری پلیسه فایبرگلاس: توری مورد استفاده در توری های پلیسه، بافته شده از الیاف فایبرگلاس و پی وی سی است که در برابر نور افتاب، سرما و گرما محیط مقاوم می باشد. شبکه ها و سوراخ های توری طوری طراحی شده که در جریان هوا خللی ایجاد نکند و در مقابل مانع از ورود حشرات به داخل شود.

+ نخ توری پلیسه (نخ کرد KORD) : نخ توری وظیفه حرکت دادن منظم توری، ایجاد ایستادگی بهتر و رگلاژ توری پلیسه را برعهده دارد. نخ کرد از جنس پلی استر بوده و از چندین نخ به هم تابیده تشکیل شده است. منظور از نخ KORD برند این محصول از ترکیه است.

+ تسمه نگهدارنده توری: تسمه ای از جنس PVC که در برابر کشش نخ مقاومت دارد و به ابتدا و انتهای توری چسبانده می شود. پرز مویی: استفاده یا عدم استفاده از پرز مویی به نوع قاب آلومینیومی مصرفی بستگی دارد

مراحل تولید توری پلیسه

ابتدا با توجه به ابعاد توری پنجره سفارش داده شده و همچنین فرمول برش ابعادی که توسط فروشنده قطعات تولید توری پنجره ارائه شده است، شروع به برش پروفیل قاب دور و قاب بازشو آلومینیومی می کنیم. برش را می توان با اره پروفیل و یا اره آهن بر انجام داد.

پس از برش پروفیل های مشخص شده در شکل را تهیه کرده ایم که شامل 2 پروفیل افقی و 2 پروفیل عمودی قاب و یک پروفیل متحرک بازشو توری پنجره است.

در نظر داشته باشید روش تولید این مطلب مربوط به پروسه تولید توری پنجره تک فریم یک طرفه است. برای مشاهده انواع توری بر روی انواع توری پنجره کلیک کنید.

در گام بعدی باید توری پلیسه را با توجه به عرض و ارتفاع توری درخواستی برش دهیم. برای برش توری را روی میز قرار می دهیم و با استفاده از کاتر آنرا برش می دهیم.

سپس روکش تسمه pvc را جدا کرده (برخی از تسمه ها چسب دار نیستند و باید از منگنه برای اتصال آن به توری استفاده کرد) و به ابتدا و انتهای توری می چسبانیم.

ابتدا و انتهای توری را به اندازه 1.5 سانتی متر علامت گذاری می کنیم و تسمه Pvc آن را می بریم. در شکل زیر محل برش مشخص شده است.

پس از برش انتهایی، نوبت به سوراخ کاری توری می رسد. سوراخ کاری قسمت هایی که نخ رد می شود با استفاده از فرمول زیر انجام می گردد.

3.5 سانتی متر از هر طرف اولین نقطه هایی است که باید سوراخ شود. بطور مثال در شکل روبرو توری با ارتفاع 50 سانتی متر را در نظر می گیریم.

50 سانتیمتر – 7 سانتی متر (3.5 سانت از هر طرف)= 43 سانتی متر

43 / 3 = 14.3 سانتی متر

تعداد سوراخ ها در تقسیم بندی زیر مشخص است.

توری پنجره با ارتفاع 0 تا 120 سانتی متر: چهار سوراخ – تقسیم عدد بر 3

توری پنجره با ارتفاع 120 تا 190 سانتی متر: شش سوراخ – تقسیم عدد بر 5

توری پنجره با ارتفاع 190 سانتی متر به بالا: هشت سوارخ – تقسیم عدد بر 7

پس از عملیات سوراخ کاری قسمت های سوراخ شده را پرچ می کنیم تا حرکت نخ روان تر باشد. همچنین نوار مویی پروفیل متحرک را در قسمت شیار پروفیل جایگذاری می کنیم.

با استفاده از سوزن نخ را همانند فیلم تولید توری پلیسه روبرو از سوراخ های پرچ شده توری عبور می دهیم.

متراژ نخ با توجه به برگه تولید محاسبه می شود. همانطور که در فیلم تولید توری مشاهده می کنید از دو رشته نخ استفاده می شود که برای هر دو سوراخ کنار یکدیگر، یک رشته نخ بکار می گیریم.

ضرورت ساخت و نصب توری پنجره

ساخت توری پنجره از ورود حشرات و جانداران مزاحم به خانه شما جلوگیری می‌کند. همان طور که می‌دانید، پنجره یکی از ورودی‌های مهم حشرات به خانه شما است، مخصوصاً اگر بخواهید آن را به مدت طولانی باز بگذارید. ساخت و نصب توری پنجره باعث می‌شود که در عین حال که پنجره را باز می‌گذارید و از منظره زیبای بیرون یا از هوای دل انگیز بهاری لذت می‌برید، از ورود ناخواسته برخی موجودات به درون خانه نیز جلوگیری کنید.

ساخت قاب توری پنجره همچنین میزان گرد و غبار یا گرده گل‌های ورودی به خانه شما را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. در نتیجه با نصب توری پنجره قادر خواهید بود حساسیت‌های پوستی ناشی از این موارد را به حداقل ممکن برسانید.

آیا برای ساخت قاب توری پنجره زحمت زیادی لازم است؟

قبل از اینکه تصمیم به ساخت قاب توری پنجره بگیرید، باید ببینید آیا ارزشش را دارد و اصلاً چنین کاری شدنی است یا خیر. امروزه بازار از پنجره‌ها و اجزای آنها به حد اشباع رسیده است. شرکت‌های زیادی هستند که پنجره‌ها را از پلاستیک یا چوب تولید، مونتاژ و نصب می‌کنند. اغلب این شرکت‌ها ساخت قاب توری پنجره را نیز انجام می‌دهند. با این حال دلایل زیادی وجود دارد که چرا بهتر است خودمان به ساخت قاب توری پنجره اقدام کنیم.

مزایای ساخت قاب توری پنجره در خانه

در زیر مزایای ساخت و نصب توری پنجره توسط خودتان و در منزل آورده شده است.

هزینه کمتر

یکی از مزایای ساخت قاب توری پنجره در منزل صرفه‌جویی در هزینه است. مواد لازم برای ساخت قاب توری پنجره ارزان هستند و در اکثر فروشگاه‌ها نیز یافت می‌شوند. با بررسی قیمت قاب‌های توری موجود در بازار و مقایسه آن با تجهیزات مورد نیاز برای ساخت آنها خواهید دید که اگر خودتان اقدام به ساخت کنید، به مقدار زیادی در پولتان صرفه‌جویی کرده‌اید.

عدم نیاز به متخصص

ممکن است شما ساکن یکی از شهرها یا روستاهایی باشید که دسترسی به متخصصی که ابعاد پنجره را برای ساخت توری اندازه بگیرد، دشوار باشد. اینکه خودتان بتوانید به ساخت و نصب توری پنجره اقدام کنید، کارتان را سریع‌تر پیش می‌برد و شما را از انتظار کشیدن برای آمدن متخصص بی‌نیاز می‌کند.

انجام راحت‌تر تعمیرات

اگر کار ساخت و نصب توری پنجره را خودتان انجام داده باشید، راحت‌تر می‌توانید در صورت نیاز به تعمیر، اقدامات لازم را روی آن انجام دهید.

توجه: اگر بچه کوچک در خانه دارید، به ایمنی سازه توجه بیشتری داشته باشید. حتی باکیفیت‌ترین شبکه توری نیز قابل اعتماد نیست. هرگز کودکتان را در اتاقی که پنجره آن فقط با توری بسته شده، تنها نگذارید!

اگر اعتماد به نفس کارهای فنی را دارید و همچنین می‌خواهید در پول و زمانتان صرفه‌جویی کنید، ساخت توری توسط خودتان اقدامی سودآور است. مزیت دیگر هم این است که خودتان قادر خواهید بود در مورد طراحی ظریف آن تصمیم‌گیری کنید.

شروع به کار

هر کاری که انسان تصمیم به انجام آن می‌گیرد را باید کاملاً درک کرده باشد. اگر نداند که باید چه کاری را چگونه انجام دهد، موفقیتی حاصل نخواهد شد.در ساخت قاب توری پنجره نیز لازم است تمام مراحل کار و پارامترهای محصول نهایی را بشناسید. بررسی پروژه از قبل انجام شده در این راستا کمک فراوانی خواهد کرد.

می‌توانید نقاشی محصول را روی یک کاغذ بکشید یا در برنامه‌های مخصوص بسازید. پارامترهای زیر را در نقشه نمایش دهید:

  • ابعاد هندسی محصول نهایی و قسمت‌های مختلف سازه
  • تعداد دقیق قطعات و بست‌ها
  • ماده‌ای که قاب و پارچه مشبک از آن ساخته شده
  • روش نصب توری به پنجره

مراحل ساخت قاب توری پنجره

در ادامه مراحل ساخت قاب توری پنجره را بررسی کرده‌ایم.

انتخاب پارچه مشبک

اینکه توری تا چه اندازه در برابر حشرات محافظت ایجاد کند، به مقدار زیادی به جنس پارچه به‌کار رفته در آن بستگی دارد. امروزه پارچه‌های مختلفی در بازار یافت می‌شوند که از نظر اندازه مش‌ها، ماده به‌کار رفته در آنها و هدف تولید متفاوت هستند. همه آنها مناسب نصب روی پنجره نیستند.

اندازه سلول‌ها بین 6/0 تا 2/1 میلی‌متر متغیر است. هر چه سلول کوچک‌تر باشد، حشرات با احتمال کمتری به داخل خانه نفوذ خواهند کرد. پارچه‌هایی با اندازه سلول 25/0 میلی‌متر حتی از ورود گرد و غبار به درون خانه نیز جلوگیری می‌کنند.

با این وجود اندازه خیلی کوچک سلول‌ها مانع از ورود نور و هوا به داخل خانه می‌شود. در اکثر موارد برای اتاق‌های نشیمن بهتر است پارچه مشبک را با اندازه سلول بین 6/0 تا 1 میلی‌متر انتخاب کنید. قیمت پنجره دوجداره وین تک به نوع و کیفیت شیشه اش بستگی داره که حتما باید کارخونه ای باشه (نه دستی) چون در غیر این صورت ، روی شیشه دوجداره موج ایجاد میشه ، بین دوجداره بخار میگیره و خاک نفوذ می کنه.

توجه: رنگ پارچه مشبک نیز در میزان محافظت‌کنندگی آن نقش دارد. رنگ خاکستری کمترین جلب توجه را دارد و از این نظر به عنوان بهترین رنگ برای جلوگیری از ورود حشرات به داخل در نظر گرفته می‌شود.

بعد از اینکه رنگ و اندازه سلول‌های پارچه را مشخص کردید، حال نوبت به ماده‌ای است که پارچه از آن ساخته شده است. اغلب پارچه‌های مشبک از 4 ماده تشکیل شده‌اند:

پنبه

این ماده طبیعی ساختاری نخی دارد و در برابر حشرات محافظت خوبی نشان می‌دهد. به علاوه پنبه در اثر تابش اشعه ماوراء بنفش تخریب نمی‌شود. با این وجود این ماده به‌آرامی خشک می‌شود و از این رو منبع مناسبی برای باکتری‌ها است. طول عمر توری‌های نخی کوتاه است.

برای نصب توری از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

پلی استر

این پلیمر ارزان قیمت گستردگی خوبی دارد. این جنس پارچه زمانی مناسب است که شما به «فقط یک شبکه» نیاز دارید.

نایلون

الیاف این پلیمر به صورت خاصی تابیده و بافته شده است. توری‌های نایلونی به دلیل نوع بافت و همچنین ویژگی ضد حساسیتی که دارند، برای افراد مبتلا به آلرژی انتخابی عالی هستند. این توری‌ها گرد و غبار و گرده‌های ناشی از گیاهان را از خود عبور نمی‌دهند. شاید تنها عیب آنها این باشد که کمی گران هستند (در مقایسه با توری‌های پلی استر).

فایبرگلاس

توری‌های ساخته شده از این ماده استحکام بالایی دارند. اگر در منزل خود حیوان خانگی دارید و می‌خواهید توری پنجره شما در برابر بالارفتن حیواناتی مانند سگ و گربه از آن مقاومت داشته باشد، پارچه مشبک فایبرگلاس برای شما انتخاب خوبی است.

با توجه به توضیحات گفته شده در بالا توری‌های پلی استر خاکستری با قطر مش در حدود 8/0 میلی‌متر برای بیشتر افراد مناسب هستند. در این صورت سد مناسبی در برابر حشرات و گرد و غبار خواهید داشت و در عین حال از ورود نور و هوا به درون خانه نیز جلوگیری نمی‌شود.

 

دکمه بازگشت به بالا