ورزشی

کابوس مقاومت یمن برای دشمنان

کابوس مقاومت یمن برای دشمنان

قطعا یکی از آثار منطقه‌ای جنگ غزه ، ارتقای قابل توجه قدرت مقاومت یمن خواهد بود ،کابوسی که غرب حتی  تصور تحقق آن را نمی‌کرد.

گروه سیاست و جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا؛ حنیف غفاری، مقاومت یمن جانانه در دفاع از فلسطین و مردم غزه به میدان آمده و با تحرکات موثر خود در دریای سرخ و باب المندب، دشمن صهیونیستی و حامیان غربی و مهره‌های منطقه‌ای آن را به چالش کشیده است.

محصول این روند، افزایش اعتبار منطقه‌ا‌ی و بین المللی انصارالله است.  درحقیقت تبدیل شدن عبدالملک الحوثی به چهره دوست داشتنی و قهرمان این روز‌های منطقه در نظرسنجی‌ها و ارتقای جایگاه انصارالله در معادلات ژئواستراتژیک غرب آسیا و دریای سرخ، محصول هوشمندانه و قاطعانه مقاومت یمن در قبال تحولات اخیر غزه است. 

به عبارت بهتر، انصارالله یمن توانسته است از یک سو به وظیفه انسانی و دینی خود در حمایت از فلسطینیان عمل کند و از سوی دیگر، قدرت منطقه‌ای خود را به رخ رژیم کودک کش صهیونیستی و آمریکا بکشد.

قدرت مقاومت یمن در چینش پازل‌های جدید منطقه‌ای، موضوعی نیست که آینده پژوهان و استراتژیست‌های غربی به سادگی ازکنار آن بگذرند.

در سال ۲۰۱۴ میلادی، زمانی که حمله وحشیانه و گسترده سعودی‌ها به یمن و نسل کشی در این کشور آغاز شد، دستگاه‌های اطلاعاتی و نظامی آمریکا، عربستان و رژیم صهیونیستی مدعی بودند مقاومت یمن را در عرض دو هفته از بین خواهند برد و صنعا را تحویل مزدوران منطقه‌ای خود خواهند داد.

اکنون ۹ سال از آن زمان سپری شده و یمن نه تنها تسلیم دشمنان شده، بلکه ریاض و واشنگتن ناچار به شناسایی آن به عنوان بازیگری تعیین کننده و رسمی در معادلات داخلی و منطقه‌ای صنعا شده‌اند.

تغییر موازنه قدرت در دریای سرخ به سود مقاومت یمن، مولفه مهمی است که در تحلیل منازعات اخیر، مورد توجه قرار گرفته است.

نیویورک تایمز در این خصوص به نکته قابل تاملی اشاره کرده است: ” انصارالله یمن با شلیک موشک به سمت اسرائیل و حمله به کشتی‌هایی که از دریای سرخ عبور می‌کردند در سراسر غرب آسیا محبوبیت به دست آورند و یک قدرت منطقه‌ای ایجاد کردند که می‌تواند به گسترش قدرت آن‌ها در داخل کشورشان کمک کند. “

واقعیت امر این است که موفقیت انصارالله در طول جنگ یمن و برهه کنونی، معلول تلفیق قاطعیت، ابتکار عمل و اعتقاد راسخ به گفتمان مقاومت است.

یمنی‌ها در جریان جنگ غزه اثبات کردند که به مانند حزب الله لبنان و حماس در فلسطین، قدرت بر هم زدن ثوابت و محاسبات راهبردی و تاکتکی رقبا و دشمنان در منطقه را خواهند داشت و از تسلط جغرافیایی خود بر دریای سرخ و باب المندب به خوبی در تحقق این هدف استفاده می‌کنند.

پس از توقیف چند کشتی اسرائیلی توسط مقاومت یمن، مقامات کاخ سفید با طرح تهدیداتی مانند تشکیل ارتش چند ملیتی در دریای سرخ، تلاش کرد مانع از تشدید این روند شود، اما رهبران مقاومت یمن تسلیم جنگ روانی و تهدیدات واشنگتن و تل آویو نشدند.

قطعا یکی از آثار منطقه‌ای جنگ غزه در آینده‌ای نزدیک، ارتقای قابل توجه قدرت مقاومت یمن (هم در بعد بازدارندگی و هم اقدام) خواهد بود. کابوسی که غرب حتی  تصور تحقق آن در غرب آسیا را نمی‌کرد.

تیم خبری علوم ورزشی

نویسنده‌ی ورزشی با تمرکز بر راهنمایی‌های تمرینی و بهبود عملکرد ورزشی. با به اشتراک گذاری تکنیک‌ها و استراتژی‌های موثر در ورزش، هدفمندی خود را در بهبود عملکرد ورزشی خوانندگان قرار می‌دهم. همراهی با من را بپذیرید و به جزئیات هیجان‌انگیز دنیای ورزش بپردازید.
دکمه بازگشت به بالا