۱۶ ترفند دکوراسیون داخلی منزل کوچک برای نمایش بزرگتر خانه!

زندگی در آپارتمان های کوچک بزرگترین مشکل جامعه امروزی است، طراحان دکوراسیون داخلی ترفندهایی را برای حل این مشکل معرفی کرده اند که با به کارگیری این ترفندها در دکوراسیون خانه کوچک می توانید فضایی منحصر به فرد و کاربردی ایجاد کنید. بسیاری از افراد تصور می کنند برای داشتن خانه ای بزرگ و شیک باید مساحت خانه شان زیاد باشد، درحالی که این موضوع این درست نیست و می توان با ایجاد تغییراتی در خانه های کوچک و وسایل دکوری مناسب، فضایی جادار و دکوراسیون عالی ایجاد کرد. در ادامه راهکارهایی را معرفی می کنیم که با استفاده از این راهکارها در طراحی دکوراسیون منزل کوچک می توانید فضایی منحصر به فرد و کاربردی را در خانه خود فراهم کنید.

مهمترین ترفندهای طراحی دکوراسیون داخلی منزل کوچک

۱-استفاده از مبل، تخت، میز یا مبلمان تاشو

وسایل تاشو چند منظوره هستند. به عبارتی بهتر مبل های تاشو قابلیت تبدیل شدن به تخت یا مبل را در زمان مناسب دارند. علاوه بر این مبل ها فضای کمی را اشغال می کنند و برای طراحی دکوراسیون منزل کوچک بسیار مناسب هستند. ابزارهایی در خانه وجود دارد که می توان آنها را نصب کرد. از میزها یا قفسه های تاشو می توان برای تزئین آپارتمان های کوچک استفاده کرد. در مواقعی که به آن‌ها نیاز ندارید، می‌توانید به راحتی آن‌ها را تا کرده و در گوشه ای قرار دهید.

۲-رنگ های زنده و روشن را انتخاب کنید

در انتخاب رنگ دیوارها، کاغذ دیواری و رنگ عناصر دکوراتیو مهم فضای خود مانند رنگ پارچه مبل در مبلمان راحتی، پرده، فرش، بالش، تابلو و … دقت کنید. رنگ های تیره معمولا فضا را کوچکتر نشان می دهند و به همین دلیل باید از انتخاب آنها خودداری کنید و از اکسسوری هایی با طرح های شلوغ و رنگ های تیره استفاده کنید. در عوض می توانید از دو یا سه رنگ روشن مانند خاکستری، آبی فیروزه ای، کرم یا سفید استفاده کنید.

۳-از مبلمان مناسب استفاده کنید

مبل ها یکی از کاربردی ترین و در عین حال حجیم ترین تجهیزات خانه هستند. به همین دلیل بهتر است مبلمانی را انتخاب کنید که مناسب محیط کوچک خانه باشد. از جمله این محصولات می توان به مبلمان L اشاره کرد. همچنین می توانید از یک مبل و دو صندلی جلوی آن استفاده کنید. از طرفی اگر خانه شما فضای کمی دارد یا اتاق خواب ندارد، می توانید از مبل های موجود در بازار به عنوان مبل تختخواب شو یک نفره، دو نفره و سه نفره در دکوراسیون داخلی منزل کوچک خود استفاده کنید.

۴-استفاده از فرش های کوچک

انتخاب فرش های بزرگ برای خانه های کوچک مناسب نیست. پیشنهاد ما فرش یا قالیچه های کوچک است. از آنجایی که امروزه اکثر آپارتمان ها دارای کف صاف و مدرن هستند، نیازی به فرش های بزرگ نیست. استفاده از قالیچه های ساده و بدون طرح در رنگ های خنثی بهترین گزینه برای دکوراسیون داخلی منزل کوچک است.

۵-استفاده بهینه از دیوارها

دیوارها نیز می توانند بخشی از فضای دکوراسیون خانه شما باشند. با قرار دادن قفسه روی دیوارها و ایجاد فضایی مناسب می توانید آن محیط را ساماندهی کرده و استفاده از آن را افزایش دهید. این قفسه ها در اتاق خواب، اتاق نشیمن، آشپزخانه و حتی حمام بسیار کاربردی هستند. برای زیباتر شدن فضا می توانید از طراحی های مختلف قفسه دیواری بهره مند شوید. به عنوان نمونه برای پذیرایی از شلف دیواری به صورت موازی و زیر هم استفاده کنید. همچنین برای آشپزخانه یا اتاق خواب می توانید از قفسه دیواری طرح گرد بهره مند شوید.

۶-محیط را منظم داشته باشید

چیدمان نامناسب و بی نظم باعث انحراف دید، کوچک شدن محیط و خسته کننده شدن فضا می شود. خانه خود را تا حد امکان سازماندهی کنید و فضای آن را تقسیم کنید. در نظر گرفتن هر فضا با هدفی خاص و استفاده بهینه از آن به ساماندهی خانه کمک می کند. از عوامل حواس پرتی خودداری کنید. سعی کنید. بهتر است هر وسیله را پس از استفاده درجای مخصوص به خود قرار دهید.

۷-نورپردازی صحیح

یکی از مواردی که می توان برای تغییر دکوراسیون داخلی منزل کوچک استفاده کرد نورپردازی خوب است. نورپردازی یکی از مهمترین عناصری است که در بزرگ یا کوچک جلوه دادن خانه نقش بسزایی دارد. در واقع استفاده از نورپردازی راحت در محیط خانه و آشپزخانه می تواند انتخاب بسیار مناسبی برای دکوراسیون داخلی یک خانه کوچک ایرانی باشد. بنابراین پیشنهاد می کنیم از انواع مدل های لوستر، آباژور و چراغ های روشنایی برای خانه خود استفاده کنید.

۸-به چیدمان وسایل دقت کنید

برای داشتن دکوراسیون و طراحی خانه کوچک شیک و مدرن باید در چیدمان وسایل دقت کنید. برای مثال استفاده از پایه تلویزیون دیواری می تواند انتخاب خوبی باشد. در عوض با توجه به نقشه و ابعاد اتاق نشیمن خود سعی کنید تلویزیون را در مناسب ترین مکان قرار دهید و مبلمان را جلوی آن بچینید. می توانید از مدل جدید میز ناهار خوری نیز استفاده کنید که صندلی های آن پس از استفاده در فضای زیر میز قرار می گیرند تا فضای اضافه ای را اشغال نکنند.

۹-از آینه استفاده کنید

آینه بازتاب نور است و نور را منعکس می کند. در سمت تاریک آینه قرار دهید. محل قرارگیری آینه باید به گونه ای باشد که نور و روشنایی قسمت های روشن خانه را منعکس کند. می توانید از آینه در راهروها، اتاق نشیمن یا اتاق خواب استفاده کنید.

۱۰-پرده های بلند

استفاده از پرده های بلند در دکوراسیون داخلی منزل کوچک  و آپارتمان ها باعث انحراف بصری می شود. این باعث می شود سقف بلندتر به نظر برسد و در نتیجه اتاق عریض تر باشد. توصیه می شود پرده را به صورت مماس بر سقف نصب کنید و قسمت پایین آن روی زمین قرار گیرد.

۱۱-دکوراسیون داخلی منزل کوچک را با وسایل تزئینی انجام کنید

هر خانه ای را می توان با وسایل تزیینی مانند قاب های دکوری تزئین کرد. توجه داشته باشید که استفاده از ده ها قاب عکس و تابلوهای هنری زیبا در فضای کوچک توصیه نمی شود. توصیه می کنیم اگر فضای کافی ندارید، این فاکتور طراحی داخلی را نادیده بگیرید. در یک خانه کوچک محیطی ساده، بزرگ و منظم ظاهر می شود و در واقع سادگی خانه یکی از بزرگترین ترفندها برای دکوراسیون خانه کوچک است.

برای مثال قرار دادن یک قاب عکس بزرگ پشت مبل سه نفره در یک اتاق نشیمن کوچک زیبایی خاصی به محیط نمی بخشد اما همین پنل می تواند به یک فضای بزرگ زیبایی بیافزاید. چنین قابی روی دیوار اتاق برای خانه هایی با سقف بلند توصیه می شود. توصیه می کنیم از دو یا سه قاب کوچک که به طور مرتب روی دیوار قرار می گیرند استفاده کنید.

۱۲-استفاده از گل های طبیعی و گلدان های رنگارنگ

دکوراسیون داخلی منزل کوچک با ایجاد گلخانه قابل حمل کار ساده ای است که بسیاری از خانواده های ایرانی در آن موفق می شوند. شکی نیست که امروزه همه ما از کمبود باغچه در خانه ها و آپارتمان های مدرن رنج می بریم و به همین دلیل به شما توصیه می کنیم خودتان کار را انجام دهید و بخشی از خانه را برای نگهداری گل های طبیعی در نظر بگیرید. گلدان های بزرگ و کوچک با گل های مسطح زیبا تهیه کنید. می توانید از هر کدام در اتاق خواب، آشپزخانه، میز ناهارخوری و بسیاری از مکان های دیگر در فضای داخلی خانه استفاده کنید.

۱۳-تزیین خانه با کاغذ دیواری

در مرحله اول از یک تصویر پس زمینه مناسب برای بزرگتر نشان دادن محیط استفاده کنید. برای مثال می توانید از ترکیب پس زمینه های راه راه استفاده کنید. توجه به هماهنگی رنگ بین دیوارها و مبلمان نقش زیادی در زیباسازی فضا دارد. همچنین اگر می خواهید از کاغذ دیواری طرح دار استفاده کنید باید از کاغذ دیواری با گل های ریز استفاده کنید. زیرا گل های بزرگ برای خانه هایی با سقف بلند توصیه می شود. همچنین هنگام انتخاب کاغذ دیواری یا به طور کلی انتخاب رنگ، سعی کنید از رنگ های روشن استفاده کنید. رنگ های تیره فضا را کوچکتر می کند و برای دکور خانه های کوچک توصیه نمی شود.

۱۴-خرید وسایل دکوری کوچک

در انتخاب اثاثیه کوچک منزل باید بسیار دقت کنید. به عنوان مثال، یک یخچال بزرگ دو نفره انتخاب خوبی برای یک آشپزخانه کوچک نیست. زیرا این کار تمام فضای آشپزخانه را اشغال می کند. توصیه می کنیم از وسایل با اندازه مناسب در داخل خانه استفاده کنید. وسایل مصرفی بزرگ بهره وری بهینه فضا را از بین می برد. به عنوان مثال قبل از خرید مبلمان بهتر است به سایز استاندارد مبل و متراژ منزل خود توجه کنید و سپس اقدام به خرید نمایید. برای دیدن ترند های لوازم دکوری میتونید سایت آمازون چک کنید!

۱۵-استفاده درست و اصولی از رنگ ها

هارمونی رنگی خانه اولین چیزی است که می تواند توجه بازدیدکنندگان را به خود جلب کند. انرژی های فراطبیعی رنگ ها این قدرت را دارند که بر افکار، احساسات و ادراک ما از محیط اطرافمان تأثیر بگذارند. رنگ های زیبا و نشاط آور را به دکوراسیون خانه اضافه کنید. البته استفاده از دکور مشکی در خانه های امروزی نیز توصیه نمی شود ولی می توان آن را با رنگ های دیگر ترکیب کرد و طرح های زیبایی به وجود آورد.

۱۶-فضای زیر راه پله را دریابید

در دکوراسیون و چیدمان خانه های کوچک باید از کل فضای خانه استفاده شود. به عنوان مثال می توانید در صورت وجود فضای کافی از آن به عنوان قفسه کتاب زیر پله ها استفاده کنید و اگر فضا محدود است می توانید از آن به عنوان جاکفشی یا کشو استفاده کنید. استفاده از نقاط استفاده نشده برای قرار دادن اجسام اضافی و بزرگتر به ایجاد یک محیط بزرگتر کمک می کند.

جمع بندی

دکوراسیون داخلی منزل کوچک و چیدمان یک خانه کوچک تا حد زیادی به سلیقه افراد بستگی دارد. اما با رعایت اصول فوق و استفاده از لوازم دکوری مناسب، حتی یک خانه کوچک را می توان بزرگتر کرد. که خیلی سخت و پیچیده نیست. تنها کافی است لوازم دکوری و تزئینی مناسبی را خریداری کنید. برای خرید وسایل دکوری منزل می توانید از فروشگاه دی دکور مراجعه کنید. در این فروشگاه می توانید باکیفیت ترین وسایل تزئینی را باقیمت بسیار مناسب تهیه کرده و خانه خود را به بهترین شکل ممکن تزئین کنید. امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

دکمه بازگشت به بالا