بازی مناسب کودکان 6 ساله

اسباب بازی 6 تا 12 سال نقش مهمی در زندگی و رشد ذهنی کودکان در این گروه سنی دارد و سرگرمی خوبی برایشان محسوب می‌شود. کودکان به وسیله اسباب بازی مناسب گروه سنی 6 تا 12 سال مهارت‌هایی جدید و ضروری را می‌آموزند و موجب یادگیری ارتباط با همسالان و رقابت سالم با آنان می‌شود. بنابراین انتخاب اسباب بازی 6 تا 12 سال برای سلامت روان کودک اهمیت فراوانی دارد که کارشناسان هدهد فرآیند انتخاب را برای شما آسان کردند و مجموعه‌ای از بهترین اسباب‌بازی‌ها را جمع‌آوری کردند که می‌توانید در این صفحه مشاهده و خرید کنید. همچنین می توانید جهت دریافت لیست قیمت جلیقه پلیس بچه گانه، غلاف کلت اسباب بازی و لباس ارتشی پسرانه با ما تماس بگیرید.

بازی با کودک 5 ساله | بازی برای کودکان 6 ساله در خانه | بازی برای کودکان 7 ساله در خانه

پیشنهاد اسباب‌بازی‌های ویژه کودکان 6 تا 12 سال

بچه‌های دبستانی درک بهتری از دنیای اطراف خود پیدا کرده‌اند و اکنون به دنبال مهارت‌هایی می‌روند که زمانی انجام دادن آن‌ها دشوار بود؛ مانند گرفتن توپ فوتبال یا بافتن موهای یک دوست.

در این بازه سنی، توانایی‌های فیزیکی مانند مهارت‌های حرکتی درشت و ظریف، اصلاح می‌شوند. بچه‌ها دوچرخه‌سواری، سر خوردن با اسکیت‌برد  و… را یاد می‌گیرند. ساخته‌های هنری و کارهای دستی کودکان پیچیده‌تر می‌شود و شاید ساعت‌ها مشغول بافتن دستبند دوستی یا طراحی کمیک‌استریپ باشند.

در 6 تا 12 سالگی، ارتباط با همسالان اهمیت بیش‌‍تری پیدا می‌کند. شاید فرزند شما به بازی با همکلاسی‌های خود علاقه‌ بیش‌تری نشان دهد تا بازی با شما؛ اما به یاد داشته باشید که حتی وقتی فرزندتان بالغ می‌شود، شما همچنان مهم‌ترین همبازی او هستید. انجام بازی‌های خانوادگی در شب‌نشینی‌ها یا جمع‌های خانوادگی، یکی از راه‌های وقت گذراندن با کودک است.

اسباب‌بازی‌های حرکتی

اسباب‌بازی‌های حرکتی کودک را به جنب‌و‌جوش می‌اندازد. گاهی کودک مجبور می‌شود بپرد یا جست‌و‌خیز کند. تمام این پرش‌ها و هماهنگی‌هایی که در طی بازی انجام می‌‌دهد، رشد حرکت‌های درشت و مهارت‌ حل مسئله را در او تقویت می‌کند.

بازی‌های صفحه‌ای

بازی‌های رومیزی و صفحه‌ای اصول استراتژی، نوبت‌گیری، قوانین مذاکره و بازی جوانمردانه را به کودک آموزش ‌می‌دهند. با انجام بازی‌های صفحه‌ای، روحیه کار گروهی و همکاری را در کودک‌تان تقویت می‌کنید؛ هم‌چنین می‌توانید طی فرآیند بازی، کودک را در مدیریت هیجان ناشی از  برد و باخت یاری دهید و کنترل احساسات را به او بیاموزید.

اسباب‌بازی‌های علمی

دوربین‌های دوچشمی، تلسکوپ‌ها، بسته‌های آزمایشی مدارهای الکترونیکی یا سایر اسباب‌بازی‌هایی که کشف و حل مسئله را ترویج می‌کنند، در دسته اسباب‌بازی‌های علمی قرار می‌گیرند. این‌گونه از اسباب‌بازی‌ها، به بهبود مهارت‌های ریاضی و علوم کمک می‌کنند و تخیل کودکان را گسترش می‌دهند.

چند بازی فکری برای کودکان 6 ساله

بازی های فکری به رشد ذهنی کودکان کمک می کند. بازی فکر برای کودکان 6 ساله نقش یک محرک برای تقویت توجه و تمرکز در آنها را دارد. سرگرمی هایی که ذهن کودک را تقویت میکند بچه ها را برای آموزش های مدرسه آماده می کند. قبل از هر بازی برای کودک باید سن آنها را در نظر بگیریم . بازی ها باید مناسب سن و دانش کودک باشد. اگر بازی های فکری که برای کودک می خرید خیلی ساده و یا خیلی سخت باشد کودک از بازی های فکری دیگر هم دلزده می شود.

1- بازی فکری دست چین

این بازی برای کودکان بالای 5 سال تا رده سنی نوجوانی مناسب است. دست چین یک بازی 2 تا 4 نفره گروهی شاد و جذاب برای گروه سنی 5 سال به بالا است. یک بازی سرعتی و بدون نوبت  که هر بازیکن باید تلاش کند زودتر از بقیه، لیوانهایش را بر اساس چینش رنگی روی هر کارت تصویر بچیند و زنگ بازی را به صدا در آورد. این بازی برای تقویت قدرت دقت و تمرکز، افزایش هوش هیجانی، افزایش اعتماد به نفس و سرعت عمل کودک مناسب است.

2- بازی فکری کاپوچین

کاپوچین یک بازی رومیزی سرعتی است. چون کودک باید قبل از بقیه با لیوان هایی که در دست دارد ترکیب مناسبی بسازد و زنگ را به صدا دربیاورد. در عین حال یک بازی تمرکزی است. چون باید دقت کند که ترکیبی که با لیوان ها می سازد مشابه ترکیبی باشد که روی کارت قرار دارد. این بازی فکری از جنس بازی‌های همزمان است. یعنی بازیکنان در آن قرار نیست تا منتظر نوبت خودشان باشند. بلکه همه همزمان شروع به چیدن لیوان‌هایشان روی هم، با نهایت سرعت و دقت می‌کنند.

3- بازی فکری تنگرام

یک بازی فکری هندسی که به رشد ذهنی فرزندتان کمک می‌کند.تنگرام یک بازی یک بازی فکری جالب است که می‌تواند همه را از جمله، کودکان 6 ساله به چالش بکشاند. در این بازی شما باید بتوانید اشکال مختلف و پیش‌فرضی را با استفاده 7 قطعه هندسی (5 مثلث در قطعات مختلف، یک مربع و یک متوازی الاضلاع) بسازید.بیش از هزار شکل می‌توان ساخت که درست کردن بعضی‌ از آنها به فکر و تمرکز زیادی نیاز دارد. می‌توانید برای کودکان شکل‌های ساده در نظر بگیرید و آنها را به برنده شدن ترغیب کنید.

4. بازی فکری تیزبین حیوانات

یک بازی مناسب کودکان بالای 5 سال که بیشتر هوش دیداری کودکان را مورد هدف قرار می‌دهد و سرعت واکنش را در مسائل دیداری افزایش می‌دهد و در عین حال به بهبود قدرت تمرکز و توجه بچه ها هم کمک می‌کند. این بازی هم می‌تواند به صورت فردی هم به صورت گروهی صورت بگیرد. تصاویر روی کارت‌ها، حیوانات هستند، پس با استفاده از این کارت‌ها می‌توانید انواع حیوانات را هم به فرزندانتان بشناسانید و با یک تیر دو نشان بزنید.

5- بازی فکری کیدوکو

کیدوکو یک بازی فکری جالب برای بچه های 5 سال به بالا است. اگر را انجام داده باشید، حتما استراتژی این بازی برایتان آشناست. چون کیدوکو نسخه ساده کودکانه بازی سودوکو به شمار می‌آید. وسایل این بازی شامل یک صفحه و تعدادی مهره است. کیدوکو با توجه به اینکه شما چه معمایی را از داخل دفترچه راهنما انتخاب می‌کنید، ممکن است سخت یا آسان باشد. برای شروع بهتر است، معماهای ساده‌تر را برای بازی بچه‌ها انتخاب کنید و بعد از آن، آهسته آهسته سطح سختی بازی را افزایش بدهید.

6 سالگی سن ورود به پیش دبستانی و آمادگی ورود به مدرسه است. در این سن کودک با اطراف خود آشنا تر می شود و دوست دارد همه چیز را امتحان کند . در انتخاب استقلال کودک را در نظر داشته باشید. ترجیحا اجازه دهید خودش بازی را انتخاب کند. مساله مهم دیگر برای کودکان 6 ساله اعتماد به نفس است. با ورد به محیط اجتماعی بزرگتر مهد یا مدرسه ممکن است به علت مقایسه های هم سن و سالان و یا موارد دیگر آموزشی اعتماد به نفس کودک کم شود. با استفاده از برخی بازی فکری کودک شش ساله می توانید اعتماد به نفس را به کودک خود برگردانید.

خرید بازی فکری برای کودکان 6 ساله

بازی فکری فیلا فیلا( برای افزایش اعتماد به نفس و تقویت هوش هیجانی کودک) طریقه بازی قبل از شروع بازی هر یک از بازیکنان باید یک ماسک را انتخاب کرده و با وصل کردن کش های مخصوص در محل خودش و جایگذاری خرطوم اکنون ماسک را بر روی صورت خود قرار دهند. حلقه های رنگی و پلاستیکی را باید بین بازیکنان بر روی زمین یا میز قرار دهیم. وقتی همه بازیکن ها آماده بودند یکی از بازیکن ها اعلام میکند شروع! همه ی بازیکنان باید شروع به جمع کردن حلقه ها به کمک ماسک خرطومی خود بکنند.

بازیکنی که بتواند حلقه های بیشتری را جمع کند برنده آن دور بازی خواهد بود یک بازی جذاب و پر هیجان که دقت و تمرکز کودک رو افزایش داده و شادی و نشاط ناشی از این بازی کمک به تقویت اعتماد به نفس کودک 6 ساله شما می کنه.

برای کودک 6 ساله آشنایی با حروف الفبا و صدای اون ها اهمیت زیادی داره ، پس میتونید در خرید بازی فکری کودک شش ساله به بازی هایی که در مورد آشنایی کودک با حروف الفبا یا اعداد هستند هم توجه کنید ، مثلا بازی های الفبای آهنربایی یا حتی ریاضی آهنربایی که کودک را با مفاهیم ریاضی هم آشنا می کند.

اگر به دنبال بازی برای افزایش هوش کودکتون هستید، تا برای ورود به مدرسه آماده بشه ، پیشنهاد من به شما دوزک یا همون دوز بازی قدیمی است . یک بازی فکری کودک شش ساله که هم تفریح و سرگرمی هست هم ورزش مغز. دوزک به تقویت هوش انتزاعی هم کمک زیادی میکند. همچنین میتوانید برای خرید خود از این صفحه اقدام به خرید نمایید.

دوزک این بازی شامل ۲۴ عدد مهره دو رنگ قرمز و آبی و صفحه بازی ایستاده از جنس پلاستیک باکیفیت است. در هر ردیف از صفحه از بالا به پایین ۶ حفره و از چپ به راست ۷ حفره وجود دارد. هر کدوم از بازیکنان باید مهره های خود را طوری بچینند تا یک ردیف ۴ تایی ساخته شود.

دکمه بازگشت به بالا