برترینهای کسب و کارعمومی

انواع پیچ و مهره ها برای اتصالات ساختمانی

اتصالات در هر ساختمانی جز اصلی‌ترین تجهیزات محسوب می‌شوند؛ زیرا تاثیر بسیار زیادی در مقاومت و استحکام ساختمان دارند. هنگامی که یکی از اتصالات ضعیف باشد، به تمام ساختمان آسیب وارد می‌شود و ممکن است که ساختمان تخریب گردد. پس باید توجه داشته باشید که انتخاب یک پیچ و مهره مناسب برای اتصالات ساختمانی نقش بسیار مهمی دارد و دوام ساختمان را افزایش می‌دهد. برای انتخاب بهترین انواع پیچ و مهره‌ ها، در ادامه با ما باشید تا شما را با بهترین مدل‌ها آشنا کنیم.

پرکاربردترین انواع پیچ و مهره در صنعت ساختمان سازی

امروزه پیچ و مهره‌ها را در مدل‌های متنوع طراحی می‌کنند که بعضی از آن‌ها تنها در شرایط خاص کاربرد دارند. اما برخی دیگر در انواع شرایط و در قسمت‌های مختلف ساختمان به کار می‌روند. برخی از پرکاربردترین انواع پیچ و مهره‌ها عبارت است از:

 • پیچ آلن: سطح این مدل پیچ‌ها کاملا صاف است و با استفاده از آچار آلن آن را باز و بسته می‌کنند. امروزه پیچ آلن در دو مدل سر تخت و سر استوانه‌‌ای و به شکل تمام دنده و نیم دنده به بازار مصرف عرضه می‌شود. این نوع پیچ‌ها به راحتی باز و بسته می‌شوند که یکی از مهم‌ترین مزیت‌ها در این تجهیزات محسوب می‌شود. به همین دلیل در مکان‌هایی که دسترسی به آنجا سخت است، هم می‌توان به راحتی از پیچ آلن استفاده نمود.
 • پیچ اتاقی: این مدل پیچ‌ها در اکثر صنایع مانند خودروسازی کاربرد بسیار مهمی دارند. برای اتصال دو قطعه مختلف، مهره‌‌ای در انتهای پیچ بسته می‌شود تا از حرکت آن پیشگیری شود و اتصال قطعات استحکام بیشتری داشته باشد. قیمت این مدل پیچ‌ها با توجه به جنسی که دارند، متفاوت است.

انواع پیچ و مهره مناسب برای اتصالات ساختمانی

امروزه پیچ و مهره‌ها را در مدل‌های مختلفی طراحی می‌شوند که هر کدام کاربردهای خاص خود را دارند. یکی از دغدغه‌های افراد، انتخاب بهترین پیچ و مهره برای اتصالات ساختمان است؛ بنابراین در قدم اول باید با انواع آن آشنا شوید. برخی از مدل‌های پرکاربرد پیچ و مهره در اتصالات عبارت است از:

 • پیچ و مهره ماسوره ای: رایج‌ترین مدل پیچ و مهره است که در اکثر اتصالات ساختمانی کاربرد دارد، اما افراد با نام آن آشنایی کامل ندارند. قطر پیچ و مهره‌های ماسوره‌‌ای بزرگ است و به صورت چند ضلعی ساخته می‌شوند. قطر این مدل پیچ و مهره‌ها 0.35و 0.5است و با توجه به اینکه از جنس فولاد هستند، پس دوام فوق العاده بالایی دارند. به همین دلیل پیچ و مهره‌های ماسوره‌‌ای، بهترین گزینه برای انتخاب یک پیچ و مهره مناسب برای اتصالات ساختمانی محسوب می‌شوند.
 • پیچ و مهره گوه ای: این نوع پیچ و مهره‌ها از یک مهره و بدنه تشکیل شده‌‌اند که قطر آن‌ها هم ا 0.35و 0.5است. مقاومت و دوام پیچ و مهره گوه‌‌ای نسبت به ماسوره‌‌ای کمتر است.
 • پیچ چسب دار: یکی از مقاوم‌ترین پیچ‌های موجود در بازار هستند که برای استحکام اتصالات مهم و حیاتی کاربرد بسیار مهمی دارند. از این تجهیزات بر روی سنگ‌ها استفاده می‌کنند و زمانی که مهره از پیچ بزرگتر باشد، پیچ چسب دار منافذ را پوشش می‌دهد.
 • پیچ‌های متراکم شدنی: زمانی که به این پیچ فشار وارد می‌کنید، به دیوار سوراخ وارد می‌شود و استحکام اتصالات را افزایش می‌دهد.
 • پیچ سرمته ای: زمانی که قصد دارید دو قطعه را به یکدیگر متصل کنید، این نوع پیچ‌ها گزینه‌‌ای بسیار مناسب محسوب می‌شوند.

مزیت‌های استفاده از پیچ و مهره مناسب در اتصالات ساختمانی

زمانی که یک ساختمان در حال احداث است به تجهیزات و مصالح بسیار زیادی نیاز دارد که هر کدام مزایا و کاربردهای خاص خود را دارند. پیچ و مهره‌ها هم یکی از مهم‌ترین تجهیزات در سازه‌های ساختمانی هستند که برخی مزایای آن عبارت است از:

 • افزایش سرعت اجرای سازه: استفاده از پیچ و مهره در اتصالات ساختمانی، باعث می‌شود سرعت اجرای مراحل در ساختمان افزایش پیدا کند. اما استفاده از اتصالات جوشی در ساختمان به مدت زمان بیشتری نیاز دارد. پس انتخاب یک پیچ و مهره مناسب برای اتصالات ساختمانی، سرعت اجرای سازه را به طور چشمگیر افزایش می‌دهد.
 • کاهش هزینه‌ها: با توجه به اینکه هر کسی در انتخاب انواع پیچ و مهره‌ها آزادی عمل دارد، پس می‌توانید با توجه به بودجه خودتان بهترین مورد را انتخاب نمایید. در این مواقع شما می‌توانید هزینه‌های ناشی از خرید تجهیزات را به طور چشمگیر کاهش دهید.
 • امکان استفاده مجدد: پیچ و مهره‌هایی که در یک قسمت استفاده شده‌‌اند را می‌توانید جدا کنید و در موارد مورد نیاز در یک قسمت دیگر به کار ببرید.
 • افزایش کیفیت سازه: دوام ساختمان‌هایی که با استفاده از انواع پیچ و مهره‌های موجود در بازار طراحی شده‌‌اند، بالاتر از ساختمان‌های جوشی است. در این صورت کیفیت و دوام ساختمان بالاتر می‌رود.
 • ایمنی: طبق تحقیقات که انجام شده است، ساختمان‌هایی که با استفاده از پیچ و مهره اجرا شده‌‌اند، امنیت بسیار بیشتری نسبت به سایر سازه‌ها دارند.
 • مقاوم در برابر آتش: پیچ و مهره‌ها را از جنس فولاد تولید می‌کنند، که این موضوع باعث می‌شود ساختمان در برابر آتش سوزی مقاومت بسیار زیادی را از خود نشان دهد.

نحوه شناسایی بهترین پیچ و مهره

زمانی که قصد انتخاب یک پیچ و مهره مناسب برای اتصالات ساختمانی خود را دارید، باید به نکات مهم در این زمینه توجه داشته باشید؛ زیرا این تجهیزات نقش مهمی در ساختمان دارند. برای شناسایی بهترین پیچ و مهره به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • نوع پیچ و مهره: زمانی که قصد دارید یک پیچ و مهره مناسب را خریداری کنید، به گل آن و ابزار مورد نیاز برای باز و بسته کردن توجه داشته باشید. برخی از پیچ و مهره‌ها با استفاده از دست باز و بسته می‌شوند و بعضی دیگر به تجهیزات مناسب نیاز دارند تا باز شوند.
 • جنس پیچ و مهره: یکی از مهم‌ترین موارد در زمان انتخاب پیچ و مهره‌ها، جنس آن‌ها است. با توجه به اینکه پیچ و مهره‌ها نقش بسیار زیادی در استحکام و دوام ساختمان دارند، پس یک جنس محکم و مقاوم را انتخاب نمایید. پیچ و مهره‌هایی که با استفاده از آلومینیوم، فولاد، برنج، مس، پیچ استیل و … ساخته می‌شوند، بهترین گزینه برای اتصالات ساختمانی هستند.
 • قطر: شما باید متناسب با قطر اتصالات، یک مدل پیچ و مهره مناسب را انتخاب نمایید که قطر یکسانی داشته باشند.

کاربرد پیچ و مهره‌ها در صنعت ساختمان سازی

پیچ و مهره‌ها جزو مهم‌ترین تجهیزات ساختمانی هستند که کاربردهای بسیار زیادی دارند. برخی از کاربردهای پیچ و مهره در صنعت ساختمانی، به اسکلت فلزی پیچ و مهره‌‌ای، سازه‌های فلزی، سازه‌های فضایی و سازه‌های سبک مربوط می‌شود. در کل این مدل تجهیزات در داخل ساختمان دارای کاربردهای مهم و حیاتی هستند. معمولاً پیچ و مهره‌ها برای اتصال قطعات در کابینت، درب و پنجره و … اهمیت بسیار زیادی دارند.

این نوع تجهیزات مقاومت ساختمان در برابر زلزله، آتش سوزی، تخریب و … را افزایش می‌دهد. به همین دلیل امروزه به جای انواع امکانات از پیچ و مهره‌های مناسب استفاده می‌کنند که برای اتصال قطعات متعدد، گزینه‌‌ای بسیار مناسب محسوب می‌شوند.

مهم‌ترین نکات برای خرید پیچ و مهره

پیچ و مهره‌ها در صنعت ساخت و ساز اهمیت بسیار زیادی دارند. با توجه به اینکه امروزه این تجهیزات را در جنس‌های مختلف تولید می‌کنند، پس در انتخاب یک پیچ و مهره مناسب برای اتصالات ساختمانی باید نکاتی مهم را مد نظر داشته باشید. برخی از این نکات مهم عبارت است از:

 • به کاربرد پیچ و مهره‌ها توجه داشته باشید؛ زیرا برخی از آن‌ها کاربرد صنعتی دارند و برای اتصالات ساختمانی گزینه‌‌ای مناسب محسوب نمی‌شوند.
 • شکل گل را قبل از خرید پیچ و مهره تعیین کنید؛ زیرا شکل گل باعث می‌شود پیچ و مهره به آسانی باز و بسته شود و مقاومت اتصالات را هم افزایش می‌دهد.
 • گرید پیچ و مهره‌ها را با توجه به کاربردی که در ساختمان دارند، انتخاب نمایید؛ زیرا در استحکام ساختمان بسیار تاثیرگذار هستند.
 • پیچ و مهره‌‌ای که انتخاب می‌کنید، باید از تمام استاندارد‌های مهم در این زمینه برخوردار باشند.
 • سایز پیچ و مهره‌ها را متناسب با قطعات و اتصالات انتخاب نمایید.
 • پوشش پیچ از نکات مهمی است که باید به آن دقت کنید؛ زیرا مقاومت یک پیچ در شرایط مختلف به پوشش آن بستگی دارد.
 • برای خرید این مدل تجهیزات، از برندهای معتبر استفاده نمایید تا از کیفیت محصول اطمینان کامل داشته باشید.

سخن پایانی

امروزه پیچ و مهره‌ها را در مدل‌های متنوع تولید می‌کنند که هر کدام کاربردهای خاص خود را دارند. به همین دلیل زمانی که قصد دارید ساختمان خود را بنا کنید، به انتخاب پیچ و مهره‌ها توجه داشته باشید.

هنگام انتخاب یک پیچ و مهره مناسب برای اتصالات ساختمانی، در ابتدا با انواع مدل‌های آن و ویژگی‌هایی که دارند آشنا شوید تا بعد از خرید با هیچ گونه مشکلی مواجه نشوید. در کل این نوع تجهیزات در اجرای سازه‌ها اهمیت بسیار زیادی دارند و ساختمان را در برابر شرایط مختلف مقاوم می‌کند.

حرفه ای ها می دانند که برای خرید ابزار صنعتی مناسب و با کیفیت، همچون پیچ و مهره اتصالات ساختمانی باید از یک برند معتبر خرید کرد تا مشکلات فنی برای مهندس ساختمان و صاحب آن پیش نیاید. بولت صنعت یکی از بندهای معتبری است که می توانید با فراق بال و بدون نگرانی پیچ و مهره مورد نظر خود را از آن خرید کنید.

دکمه بازگشت به بالا