تحلیلی بر فرصت‌های تجاری در بازیابی ضایعات آهن

بازیافت ضایعات آهن چه مزایا و خطراتی دارد؟

بازیافت ضایعات آهن طیف وسیعی از فلزات را پوشش می دهد. بازیافت ضایعات فلزات توسط شرکت خریدار ضایعات عمدتاً ضایعات فولاد، آهن، سرب، آلومینیوم، مس، فولاد ضد زنگ و روی هستند. فلزات به دو دسته اصلی تقسیم می شوند: آهنی و غیر آهنی. فلزات آهنی رایج عبارتند از مس، ورق آلیاژی، آلومینیوم، روی، منیزیم، قلع، نیکل و سرب و فلزات غیر آهنی نیز شامل فلزات گرانبها مانند طلا، نقره و پلاتین هستند.

همچنین دارای تمامی ابزار آهنی هستند که پس از گذشت یک روز از عمر مفید آنها غیر قابل استفاده می شود. فلزات چیزی است که مردم عادی به ندرت مستقیماً آن را می خرند، حتی اگر مواد معدنی بخش مهمی از زندگی روزمره ما هستند. در این نوشتار می خواهیم به این سوال که بازیافت ضایعات آهن چه فوایدی برای خریدار ضایعات آهن دارد؟ پاسخ دهیم پس با ما همراه باشید.

انواع ضایعات آهن | بهترین خریدار ضایعات آهن | خرید ضایعات آهن

ضایعات آهن چیست؟

ضایعات ماده ای است که قابل بازیافت است و به دلیل استفاده از آلیاژهای ایمن دارای خواصی مانند لوازم خانگی، اتومبیل و غیره است. ضایعات آهن در صنایع مختلف بسیار ارزشمند است زیرا می توان آن را به چرخه تولید بازگرداند. از مواد بازیافت ضایعات آهن می توان برای ساخت پروفیل های فولادی استفاده کرد و این بازیافت ارزش مالی و تجاری بالایی دارد و فرصت های شغلی در صنعت فولاد ایجاد می کند.

فواید بازیافت ضایعات آهن چیست؟

بازیافت آهن و فلز فرصت های زیادی را برای تولید محصولات فراهم می کند. استفاده از آهن قراضه برای تولید محصولات بی شماری باعث کاهش ضایعات و حفظ محیط زیست برای نسل های آینده می شود. ضایعات آهن را می توان در بسیاری از کاربردهای جدید استفاده کرد، مانند ضایعات آهن و آلومینیوم که به طور گسترده در صنعت ساختمان برای پروژه های مختلف مانند جاده ها و پل ها استفاده می شود. ضایعات آهن همچنین برای ساخت اتومبیل، هواپیما و سایر وسایل نقلیه استفاده می شود.

کاربرد بازیافت ضایعات آهن در هنر

گاهی ممکن است عده ای انبوهی از ضایعات آهن را ببینند و فکر کنند که این یک اثر هنری است. این تصور اشتباهی نیست زیرا این ضایعات فلزی توسط هنرمندان در مجسمه های زیبا استفاده شده است. حتی هنرمندان غیرحرفه ای نیز با خلاقیت خود آثار زیبایی از انواع فلزات بازیافتی خلق کرده و با افتخار بر روی دیوار خانه های خود به نمایش گذاشته اند. فلزات تزئینی سبک هنری مشخصی دارند و بسیار خاص هستند.

گاه و بیگاه عده ای با دیدن انبوهی از ضایعات آهن آن را یک اثر هنری می دانند. این یک سوء تفاهم نیست، زیرا این قطعات فلزی توسط هنرمندان در مجسمه های زیبا استفاده شده است. حتی هنرمندان غیر حرفه ای نیز از خلاقیت خود برای خلق آثار زیبایی از انواع فلزات بازیافتی استفاده می کنند و با افتخار آنها را بر روی دیوارهای خانه خود به نمایش می گذارند. فلز دکوراتیو سبک هنری منحصر به فردی دارد و بسیار خاص است. برخی از مجسمه سازان از ضایعات فلزی برای آثار هنری خود استفاده می کنند. جذابیت کار این هنرمند در انواع مختلف مواد، رنگ ها، اندازه ها و شکل های فلز بازیافتی نهفته است. مجسمه سازی از فلز بازیافتی یک هنر منحصر به فرد است.

 واضح است که ضایعات فلزی به دلایل مختلفی نیاز به بازیافت دارند. یکی از موارد زیست محیطی این است که ضایعات فلزی را در محیط دفن می کنند که مواد شیمیایی مانند جیوه خاک اطراف و آب های زیرزمینی را آلوده می کند. یکی دیگر از عوامل دیگر اقتصادی است، که با بازیافت ضایعات آهن می توان از این قطعات برای تولید محصولات فلزی جدید بسیار ارزان تر از استخراج مستقیم آهن استفاده کرد.

اگر در خانه خود ضایعات آهن دارید و دیگر نیازی به آن ندارید یا هیچ کار ساختمانی ندارید، می توانید ضایعات را برای دفع به یک شرکت بازیافت معتبر ببرید. طبق نظرسنجی انجام شده توسط آژانس حفاظت از محیط زیست، بازیافت ضایعات فلزی می تواند برای محیط زیست بسیار مفید باشد. مزایای بازیافت ضایعات و استفاده از آهن قراضه به جای سنگ آهن خام می تواند منجر به فرآیندهای زیر شود:

۷۵ درصد صرفه جویی در مصرف انرژی
۹۰ درصد صرفه جویی در مواد اولیه.
کاهش ۸۶ درصدی آلودگی هوا
مصرف آب را تا ۴۰ درصد کاهش می دهد.
آلودگی آب را تا ۷۶ درصد کاهش می دهد.
کاهش ۹۷ درصدی زباله های معدن

روش بازیافت ضایعات آهن:

دو نوع فلز قابل بازیافت وجود دارد، آهنی و غیر آهنی. مراحل زیادی در فرآیند بازیافت فلز و آهن وجود دارد. در فرآیند بازیافت فلزاتی مانند ضایعات آهن، فلزات جمع آوری، پردازش، خرد و در نهایت در کوره ای با دمای بالا ذوب می شوند تا ورق تولید کنند و در اختیار سازندگان محصولات فلزی قرار می گیرد. در واقع، فلزات را می توان بارها و بارها بدون تغییر قابل توجه خواص آنها بازیافت کرد. با این حال، امروزه تنها ۳۰ درصد از فلز بازیافت می شود و این بسیار کم است. اولین قدم در بازیافت ضایعات آهن جمع آوری آن است. بسیاری از محصولات حاوی آهن و فلزات غیر آهنی هستند.

مرحله بعدی مرتب سازی است که شامل جداسازی فلزات از یکدیگر است. عملیات بازیافت خودکار از آهنرباها و حسگر ها برای جداسازی این مواد استفاده می کند. مرحله بعدی فرآیند خرد کردن فلز است. این فلزات خرد شده نسبت سطح به حجم زیادی دارند و می توان آنها را با انرژی کمتری نسبت به استخراج سنگ ذوب کرد تا فلزات جدید به دست آید. در کارخانه فرآوری، ضایعات فلزی با دستگاه فشرده خرد می‌ شوند تا کار با آن ‌ها آسان‌ تر شود و سپس به قسمت ‌های دیگر جدا می ‌شوند. مرحله بعدی ذوب فلز است. در این مرحله فلز در یک کوره بزرگ ذوب می شود.

هر فلز به کوره خاصی فرستاده می شود که به طور خاص برای آن فلز طراحی شده است. بسته به اندازه کوره، ذوب فلز می تواند از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد. مرحله بعدی تصفیه است. این کار برای اطمینان از کیفیت بالای محصول و عاری از آلودگی انجام می شود. الکترولیز یکی از رایج ترین روش های مورد استفاده برای تصفیه است. مرحله پس از تصفیه انجماد است. فلز مذاب یخ زده و سرد می شود و ضایعات فلز در این مرحله شکل خاصی دارد که به راحتی می توان از آن در ساخت انواع محصولات فلزی استفاده کرد. در نهایت پس از سرد شدن و انجماد، فلز آماده استفاده می شود و برای استفاده به عنوان ماده اولیه محصولات جدید به کارخانه تولیدی ارسال می شود.

استفاده از ضایعات آهن برای مصارف خانگی

انواع ظروف از ضایعات آهن ساخته می شوند و حتی از قطعات آهنی لوازم خانگی نیز می توان برای ساخت محصولات مختلف استفاده کرد. از آنجایی که ضایعات فلزی عموماً برای تولیدکنندگان هزینه کمتری دارند، برای تعدادی از صنایع مختلف مانند ساخت مبلمان فلزی ظریف و بادوام، محصولی ارجح است. می توانید گلایدرها، نیمکت ها، میزها و لامپ های ساخته شده از ضایعات فلزی و آهن را پیدا کنید. در صنعت بسته بندی، ضایعات آلومینیوم بازیافت شده، آهن و فولاد به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند زیرا این سه ماده پرمصرف در صنعت بسته بندی هستند.

مبلمان، وسایل روشنایی، و بسیاری دیگر از محصولات خانگی را می توان برای بازیافت ضایعات آهن و حیات بخشیدن به اقلامی که به پایان عمر خود رسیده اند استفاده کرد. این نه تنها به محیط زیست کمک می کند، بلکه در صنایع خانگی و تولیدی نیز استفاده می شود. این امر نیاز به استخراج آهن بیشتر برای به دست آوردن مواد معدنی جدید و فرآیندهای تولید را از بین می برد.

انواع بازیافت مواد فلزی

بازیافت ضایعات آهن در دسته های مختلفی صورت می گیرد که عبارتند از:

ضایعات سنگین بار:

در دسته زباله های سنگین باز، وزن ضایعات بسیار زیاد است و برای بازیافت تیرها و پروفیل های ساختمانی استفاده می شود.

ضایعات ویژه:

این دسته برای بازیافت مواد با ارزش و قیمت بالا استفاده می شود. ضایعات سوپر ویژه درجه یک، دو و سه: ضایعات ویژه، پسماند های حاوی عناصر فسفر، گوگرد و مس هستند و هر چه تعداد عیار ها بیشتر باشد، میزان این سه عنصر بیشتر می شود.

ضایعات گالوانیزه شده، آلیاژی و حلبی:

ضایعات روی اندود و قلع پسماند هایی هستند که در آنها مواد آهن به ترتیب با روی و قلع پوشانده شده است. همانطور که می دانید ضایعات آلیاژی از ترکیب چند عنصر به دست می آیند و از این نوع ضایعات در تعمیرگاه های خودرو استفاده می شود.

خطرات موجود در فرآیند بازیافت ضایعات آهن

ضایعات آهن به دلایل مختلفی می تواند خطرناک باشد. یکی از دلایل آن وجود فلزات رادیواکتیو است که باعث آسیب های زیست محیطی و جان انسان ها می شود. علاوه بر این، مواد سمی مانند آزبست، بریلیم، کادمیوم و جیوه موجود در فلزات برای انسان و محیط زیست بسیار خطرناک هستند. یکی دیگر از این خطرات حوادث فیزیکی است. این ممکن است به طور تصادفی به دلیل اجسام سنگین یا برنده های فلزی اتفاق بیفتد. بنابراین جان کارکنان انبار بازیافت ضایعات آهن به خطر می افتد.

کدام صنایع آهن ضایعات تولید می کند؟

صنعت خودرو بخشی است که ضایعات صنعتی زیادی از بقیه تجهیزات تولید می کند. همین امر در مورد تولید اتاق خودرو هم صدق می ‌کند که تولید کنندگان هواپیما و کشتی هم همین کار را انجام می ‌دهند.صنعت ساختمان همچنین یکی از قابل اعتماد ترین منابع آهن ضایعات است که فلز باقیمانده را برای استفاده در ساخت ساختمان ‌ها، ادارات و منازل جدید به تولید انبوه می‌ رساند.

شرکت‌ های سقف‌ سازی همچنین ورق ‌های فلزی را مدیریت می ‌کنند و تولیدکنندگان تجهیزات الکتریکی از فلز برای کابل ‌ها، اتصالات و ترانسفورماتور ها استفاده می ‌کنند که هر دو مقدار زیادی آهن ضایعات تولید می ‌کنند. در واقع، صنایعی که محصولاتی را برای خانه شما تولید می کنند، مانند مبلمان، لوازم خانگی و کنسرو، ضایعات زیادی را در فرآیند تولید پردازش می کنند. این شامل شرکت های بسته بندی مواد غذایی و سازندگان مبلمان می شود.

صنایعی که مقدار زیادی ضایعات فلزی تولید می کنند

  • آهن
    آلومینیوم
    ضایعات مس
    فولاد

به دلیل این که ضایعات آهن محصولی است که می ‌توان بارها و بارها آن‌ ها را استفاده کرد، در فرآیند بازیافت ضایعات آهن، ضایعات را به ترتیب دسته‌بندی، جمع آوری برای حمل، خرد و بعد ذوب می‌ کنند. نتیجه نهایی محصولی است که متناسب با سازنده است و زمانی که بازیافت می شود، ما به طور قابل توجهی به محیط زیست کمک خواهیم کرد. امروزه فلزات نقش مهمی در زندگی شخصی ایفا می کنند، بنابراین اکثر این فلزات و اکثر مواد مصرفی ساخته شده اند. بازیافت ضایعات آهن به مواد بازیافت باقی مانده از محصولاتی مانند وسایل نقلیه، محصولات ساختمان و مواد اضافی اشاره می کنند. جمع آوری آهن و سایر فلزات می تواند فرصت های زیادی برای تولید محصولات مختلف فراهم کند. ضایعات آهن و سایر ضایعات مواد نیز می تواند برای تولید بسیاری از محصولات جدید استفاده شود.

دکمه بازگشت به بالا