اقتصادیبرترینهای کسب و کار

مقایسه استراتژی‌های فارکس مختلف

هر معامله‌گر سودده در بازار دارای استراتژی معاملاتی ثابتی است که همواره از آن پیروی می‌کند. اگر شما هم علاقه‌مند به بازار فارکس باشید باید بدانید که یکی از عوامل مهمی که شما را به سوددهی مناسب می‌رساند، فعالیت در بهترین بروکر برای ایرانیان و داشتن استراتژی معاملاتی درست است. برای آشنایی مفصل با استراتژی‌های مختلف فارکس و اینکه چگونه استراتژی فارکس بسازیم، در ادامه این مطلب ما را همراهی کنید.

انواع استراتژی‌های معاملاتی فارکس و سبک انجام آنها

پرایس اکشن

گفتن این که به تنهایی یک استراتژی معاملاتی است خیلی درست به نظر نمی‌رسد. چراکه پرایس اکشن در واقع مجموعه‌ای از روش‌ها و استراتژی‌های مختلف است که به هر کدام از آن‌ها پرایس اکشن گفته می‌شود.

برای مثال افرادی هستن که با سبک پرایس اکشن روزانه 20 الی 30 ترید انجام می‌دهند از طرفی هم افرادی هستند که با همین سبک شاید در ماه بین 3 الی 4 معامله کنند. پس هر شخص استراتژی مخصوص به خود را از دل پرایس اکشن استخراج می‌کند.

به این نکته توجه داشته باشید که افراد همواره به دنبال استراتژی‌های بهتر می‌گردند اما مساله اصلی این است که یک استراتژی معاملاتی در صورتی که صحیح باشد نیازمند تمرین است. همچنین باید این را در نظر گرفت که ممکن است یک استراتژی معاملاتی درست باشد اما شما حتی با تمرین نیز نتوانید بر آن تسلط پیدا کنید.

این به این معناست که شما نتوانسته‌اید با این روش ارتباط برقرار کنید. پس بهتر است یا استراتژی معاملاتی خود و یا روش تمرین خود را تغییر بدهید. اگر بخواهیم بطور خلاصه پرایس اکشن را توضیح بدهیم باید بگوییم پرایس اکشن یک استراتژی معاملاتی هست که بر اساس رفتار قیمت در نواحی عرضه و تقاضا تصمیم به خرید یا فروش می‌گیرد.

به طور مثال در پرایس اکشن شما ابتدا چرخهٔ مارکت را پیدا کرده و متوجه می‌شوید که در حال حاضر در چه نقطه‌ای از بازار قرار دارید. سپس با کشیدن نواحی حمایت و مقاومت و همچنین خط روندها و کانال‌ها نقاط ورود را انتخاب می‌کنید و در نهایت با استفاده از الگوهای کندلی مثل پین‌بار یا کندل انگلفینگ و … وارد معامله می‌شوید

استراتژی‌ها بر پایه اندیکاتور

اندیکاتورها یکی از مهمترین ابزارهای ترید هستند. اندیکاتورها در واقع قیمت را با استفاده از توایع ریاضی به شکل دیگری به شما نمایش می‌دهند. توجه کنید که به هیچ عنوان نباید به تنهایی به یک اتکا کنید و ملاک اصلی در استراتژی معاملاتی شما باید نمودار قیمت باشد. از اندیکاتورها صرفاً به عنوان یک ابزار کمکی استفاده کنید. شما باید با آزمون و خطا و بررسی گذشته بازار و بک تست گرفتن از اندیکاتورها استراتژی معاملاتی خود را پیدا کنید.

ولوم تریدینگ

یکی از سبک‌هایی که امروزه تریدر های زیادی را به سمت خود جذب کرده استراتژی‌های معاملاتی بر اساس ولوم است. این سبک‌ها عمدتاً از ابزارهای پیچیده‌تری نسبت به پرایس اکشن و اندیکاتورها استفاده می‌کنند. در این سبک معامله گران با استفاده از حجم خرید و فروشی که در هر قیمت اتفاق می‌افتد بازار را به صورت زنده و در لحظه بررسی می‌کنند.

شاید در ابتدا درک این موضوع کمی پیچیده باشد اما به در ادامه متوجه خواهید شد که استراتژی معاملاتی پرایس اکشن یا اندیکاتورها عمدتاً بر اساس رفتار گذشته بازارترید می‌کنند. اما در استراتژی معاملاتی ولیوم، تریدر ها در لحظه اتفاقاتی که در بازار رخ می‌دهد را بررسی می‌کنند و وارد معامله می‌شوند.

در این روش معاملاتی تریدر ها با استفاده از میزان خرید و فروشی که در هر ناحیه رخ می‌دهد تصمیم گیری می‌کنند. به‌طور مثال زمانی که مارکت به یک نقطهٔ حمایتی می‌رسد معامله گران سبک ولیوم علاقه‌مندند که در آن ناحیه فروش زیادی ببینند.

این برای تریدر های این استراتژِ معاملاتی بدین معناست که علارقم فروش زیاد در این ناحیه، قیمت تمایلی به حرکت به سمت پایین را ندارد. پس به احتمال زیاد مقدار زیادی پول به مارکت وارد شده در نهایت بر همین اساس اقدام به خرید آن می‌کنند.

ابزارهای استراتژی‌های معاملاتی

هر استراتژی معاملاتی، دارای ابزار‌های مخصوص به خود است. در ادامه به معرفی چند ابزار می‌پردازیم.

ابزار استراتژی پرایس اکشن

در سبک پرایس اکشن شما به حداقل ابزار نیاز دارید یعنی خود چارت قیمت. شما با داشتن تنها چارت کندل استیک می‌توانید استراتژی‌های پرایس اکشن را پیاده‌سازی کرده و استفاده کنید. البته توجه کنید که پلتفرم مورد استفاده شما قابلیت رسم ترند لایند کشیدن ناحیه و در کل ابزار رسم روی چارت را داشته باشد. همچنین بعضی از استراتژی‌ها سبک پرایس اکشن را در کنار اندیکاتورها استفاده می‌کنند.

ابزار اندیکاتورها

اکثر پلتفرم‌هایی که چارت‌ها را به شما ارائه می‌دهند انواع اندیکاتورها را نیز در کنار چارت در اختیار شما قرار می‌دهند. برای مثال شما می‌توانید با مراجعه به سایت تمام اندیکاتور هارا مشاهده کنید.

ابزار ولوم تریدینگ

برای پیاده سازی استراتژی‌هایی که بر اساس ولیوم کار می‌کنند شما نیاز به ابزارهای پیچیده‌تری دارید. پلتفرم‌هایی که به صورت معمول برای ترید با استراتژی معاملاتی پرایس اکشن به کار می‌روند نمی‌توانند اطلاعات مورد نیاز برای ترید با سبک ولیوم را به شما بدهند. شما برای ترید با استراتژِ معاملاتی ولیوم نیاز به ابزارهای زیر دارید:

 • ولوم پروفایل
 • مارکت پروفایل
 • فوتپرینت چارت
 • رنج چارت
 • دلتا

و…

نرم افزارهای پیشنهادی ما برای این سبک و است. هر کدام از این ابزارها ویژگی‌های خاص خود را دارند که شما باید متناسب با استراتژی معاملاتی خود یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. توصیه می‌شود اگر سیستم شما از توانایی کافی برخوردار نیست از اتس پلتفرم استفاده کنید.

چه کسانی در فارکس سود می‌کنند؟

کمترین اسپرد جفت ارز متعلق به کدام جفت‌ارزهاست؟ کدام معامله گر سود میکند؟ این از اولین پرسش‌هایی هست که یک معامله گر با آن مواجه می‌شود. علت اصلی این سؤال این است که اکثر معامله‌گران تازه کار به دنبال یک معجزه می‌گردند تا به‌وسیلهٔ آن وارد هر معامله‌ای که می‌شوند سود کنند. در واقع به دنبال سبکی هستند که دقیقاً آن را کپی کرده و اجرا کنند. این نوع تفکر بسیار مناسب است اما باید به این نکته توجه کرد که هر شخصی احساسات و شخصیت متفاوتی دارد.

به طور مثال کسی که یک استراتژی معاملاتی خلاف روند دارد، می‌داند که این استراتژی معاملاتی کم‌تری نسبت به یک استراتژی هم جهت با روند دارد اما در عین حال سود های بزرگ‌تری هم دارد. پس چنین شخصی ممکن است با وین ریت 50 درصد هم رضایت کامل داشته باشد چون سود های یزرگتری نسبت به ضرر هایش دارد. اما اگر شخص دیگری همین استراتژِ معاملاتی را کپی کند ممکن است با دیدن چند معامله ضررده کنترل خود را از دست بدهد و وارد معاملات غلطی بشود.

پس در پاسخ به سوال این که چه‌کسانی در فارکس سود می‌کنند میتوان مولفه های زیر را در نظر گرفت:

1-یک استراتژی ثابت داشته باشید.

2-عادت های مستحکم در کنار پروسه های هوشمندانه (نظم).

3-از نظر شخصیتی خود را ارزیابی کنید.

4-درست است که مارکت 24 باز است اما شما باید در ساعات مشخصی ترید کنید.

5-ژورنال نویسی کنید؛ یعنی از معاملات خود یادداشت تهیه کنید و در پایان روز یا هفته آن‌هارا بررسی کنید.

6-قبل از ترید با حساب ریل، استراتژی خود را با ابزار های مناسب بک تست بگیرید.

7-اصول مدیریت سرمایه را متناسب با استراتژی معاملاتی خود رعایت کنید.

با رعایت 7 نکته بالا شما می‌توانید به سرعت پیشرفت خود در این زمینه بیفزایید و یک استراتژی مناسب برای خود، متناسب با رفتار های خودتان شخصی سازی کنید.

آموزش فارکس استراتژی بیلدر

اگر یک استراتژی مناسب برای خود انتخاب کرده اید و از سودده بودن آن اطمینان دارید، شاید به ذهنتان آمده باشد که این استراتژی را کد نویسی کرده و رباتی طراحی کنید که اتوماتیک برای شما ترید کند. خبر خوب این است که شما نیازی به کد نویسی ندارید فقط کافی است با نرم افزار فارکس استراتژی بیلدر آشنا شوید.

شما با فارکس استراتژی بیلدر قادر هستید تا با انتخاب اندیکاتور ها و ایجاد شروط خاص به ربات دستور خرید و فروش بدهید. برای مثال با انتخاب اندیکاتور rsi یک شرط قرار می دهید که اگر از سطح 70 عبور کرد برای شما یک فروش با حجمی مشخص انجام دهد.

کدام استراتژی برای ترید بهتر است؟ | سبک‌های معاملاتی در فارکس

به طور کلی استراتژی های معاملاتی فارکس را می‌توان به چند سبک معاملاتی مختلف دسته بندی کرد. اما مهم ترین نوع دسته‌بندی انواع استراتژی فارکس شامل سه دستهٔ مختلف است. استراتژی اسکلپینگ یا اسکلپ کردن کوتاه ترین نوع ترید است. تریدرهای اسکلپر معاملات خود را در حد چند دقیقه بیشتر باز نمی‌گذارند. در این استراتژی معاملاتی فارکس تریدر ها حرکات بسیار کوچک قیمتی را در بازار پیش‌بینی می‌کنند و وارد معامله می‌شوند.

در این سبک از معامله تریدر ها سود های کوچک تری می‌گیرند اما تعداد ترید های خیلی بیشتری نسبت به سبک های معاملاتی دیگر دارند. یک معامله گر اسکلپر به طور میانگین حداقل 10 معامله در روز انجام می‌دهد. برای این سبک از معامله شما نیاز دارید تا های کوچکی داشته باشید و بروکر شما حساب هایی با اسپرد طلا کمتر به شما ارائه دهد. همچنین برای راهنمای انتخاب بروکر مناسب با اسپرد کمتر می‌توانید به صفحه مراجعه کنید.

در این استراتژی فارکس شما باید از نظر روانی ثبات و پتانسیل بسیار بالایی داشته باشید چراکه سبک اسکلپ از نظر بار روانی فشار بالایی دارد و باید با تمرین زیاد این استرس کاهش پیدا کند. اگر شما هم از دسته افرادی هستید که علاقه ندارید معامله شما طولانی مدت باز باشد، ممکن است به این سبک علاقه‌مند شوید. معامله گران این استراتژی فارکس معاملات خود را در همان روزی که باز کرده‌اند، می‌بندند و کار به روز بعد نمی‌کشد.

استراتژی معاملاتی زیادی برای معاملات روزانه وجود دارد که در آن معاملات برای چند ساعت باز می‌مانند و بسته می‌شوند. معامله روزانه برای استراتژی معاملاتی و کسانی مناسب است که در طول روز، زمان کافی برای تجزیه و تحلیل، اجرا و نظارت بر یک معامله در اختیار دارند. اگر فکر می‌کنید که اسکالپینگ بی اندازه سریع است، و معامله سوینگ برای سلیقه شما کمی کند است، پس معامله روزانه احتمالاً مناسب شماست.

شاید می‌توانید معامله‌گر روزانه باشید اگر:

 • مایلید معامله را در یک روز شروع و تمام کنید.
 • برای تجزیه و تحلیل بازارها در ابتدای روز، وقت دارید و می‌توانید طی روز بازار را کنترل کنید.
 • مایلید بدانید در انتهای روز، سود می‌کنید یا زیان.

شما نمی‌توانید معامله گر روزانه باشید اگر:

 • معامله کوتاه مدت‌تر یا بلند مدت‌تر را می‌پسندید.
 • برای تجزیه و تحلیل بازارها و کنترل آن در طی روز، زمان ندارید.
 • شغل روزانه دارید.

آیا برای نظارت بر معامله خود وقت دارید؟

اگر یک شغل تمام وقت دارید، به چگونگی مدیریت زمان خود بین کار و معاملاتتان توجه داشته باشید.

دکمه بازگشت به بالا