اجتماعیبرترینهای کسب و کار

معرفی کامل انواع جریمه های ستاره دار رانندگی (4 جریمه دردسر ساز در رانندگی)

هر راننده‌ای حداقل یک بار تجربه تخلف در رانندگی را دارد. رانندگان برای برخی از این تخلفات جریمه سبک و برای بعضی دیگر جریمه سنگین می‌شوند. اداره راهنمایی و رانندگی هر ساله جدول تخلفات رانندگی را به اطلاع عموم می‌رساند. در این جدول، انواع تخلفات رانندگی و میزان خطرناک بودن آن دسته‌بندی شده است. اگر به جدول تخلفات رانندگی نگاهی بیندازید، در کنار برخی از تخلفات علامت ستاره دیده می‌شود. جرایم ستاره دار در دسته جرائم خطرناک قرار می‌گیرند. در این مطلب می‌خواهیم درباره این تخلفات و عواقب آن صحبت کنیم.

جرایم ستاره دار چیست؟

اگر به قوانین و مقررات راهور دقت کنید برخی از خلاف‌ها، جریمه‌های سنگین‌تری در پی دارند. این جریمه‌ها در صورت تکرار حتی ممکن است به ابطال گواهینامه فرد خاطی بیانجامد. ازاین‌روی، پلیس راهور در جدول تخلفات رانندگی که به صورت سالانه ابلاغ می‌شود، تخلفات مذکور را با ستاره مشخص می‌کند.

در کنار برخی از آنها یک ستاره، دو الی چهار ستاره دیده می‌شود. ارتکاب به هر کدام از این جرایم ستاره دار برای فرد خاطی امتیازات منفی در بر دارد. مجموع امتیازات منفی بالای ۳۰ به ضبط گواهینامه به مدت ۳ ماه و جریمه نقدی برای فرد خاطی می‌انجامد. در ادامه به توضیح جزییات این جرائم می‌پردازیم.

جرائم تک ستاره

جرائم تک ستاره در جدول تخلفات رانندگی، نمره منفی گواهینامه و جریمه آن در سال ۱۴۰۱ به شرح زیر است:

 

 

جرائم تک ستاره

*

 

 

نمره منفی

 

مبلغ جریمه به ریال
 

 

کلان‌شهرها

 

 

سایر شهرها

 

 

روستاها

وسایل نقلیه شخصی وسایل نقلیه عمومی/سنگین
هرگونه حرکات نمایشی مانند دور زدن درجا یا حرکت موتورسیکلت بر روی ۸ ۱۰ ۱.۵۷۵.۰۰۰ ۱.۳۷۷.۰۰ ۷۶۵.۰۰۰
تجاوز از سرعت مجاز

(بیش از ۳۰ کیلومتر در ساعت)

۱۰ ۱۵ ۲.۱۰۰.۰۰۰ ۱.۸۹۰.۰۰۰ ۱.۰۵۰.۰۰۰
سبقت غیرمجاز در راه‌های دوطرفه ۵ ۱۰ ۲.۱۰۰.۰۰۰ ۱.۸۹۰.۰۰۰ ۱.۰۵۰.۰۰۰
عبور از چراغ قرمز راهنمایی و رانندگی ۵ ۱۰ ۲.۱۰۰.۰۰۰ ۱.۸۹۰.۰۰۰ ۱.۰۵۰.۰۰۰
حرکت بطور مارپیچ ۳ ۵ ۱.۵۷۵.۰۰۰ ۱.۳۷۷.۰۰ ۷۶۵.۰۰۰
تجاوز به چپ از محور راه ۵ ۹ ۷۶۵.۰۰۰ ۶۳۰.۰۰۰ ۳۱۵.۰۰۰

نکته: مطابق قانون اگر فردی دو خلاف از این جدول را با هم انجام دهد، علاوه‌بر جریمه نقدی خودرو توقیف می‌شود. مدت زمان توقیف ماشین راننده خاطی، حداکثر ۷۲ ساعت است. راهنمای کامل جرایم ستاره دار را از اینجا بخوانید

جرائم دو ستاره

در جدول تخلفات رانندگی یک تخلف، دو ستاره وجود دارد:

 

 

جرائم دو ستاره

**

 

 

نمره منفی

 

مبلغ جریمه به ریال
 

 

کلان‌شهرها

 

 

سایر شهرها

 

 

روستاها

وسایل نقلیه شخصی وسایل نقلیه عمومی/سنگین
رانندگی در حالت مستی و مصرف داروهای روان‌گردان و افیونی ۱۰ ۲۰ ۴.۲۰۰.۰۰۰ ۴.۲۰۰.۰۰۰ ۴.۲۰۰.۰۰۰

مطابق قانون علاوه‌بر صدور قبض جریمه، گواهینامه فرد خاطی برای شش ماه ضبط می‌شود. همچنین راننده متخلف را به مراجع قضایی تحویل می‌دهند.

جرائم سه ستاره

در جدول تخلفات رانندگی یک تخلف، سه ستاره محسوب می‌شود:

 

جرائم سه ستاره

***

مبلغ جریمه به ریال
 

کلان‌شهرها

 

سایر شهرها

 

روستاها

نداشتن بیمه شخص ثالث معتبر ۵۲۵.۰۰ ۵۲۵.۰۰۰ ۵۲۵.۰۰۰

مطابق قانون جرائم ستاره دار، افزون‌بر صدور قبض جریمه، خودرو راننده خاطی تا زمان ارائه بیمه شخص ثالث معتبر توسط پلیس توقیف می‌شود.

بیمه شخص ثالث چیست؟

بیمه شخص ثالث یک بیمه اجباری است که طی یک قرارداد بیمه بین شرکت‌های بیمه و بیمه‌گزار تنظیم می‌شود. نداشتن بیمه شخص ثالث معتبر یکی از جرایم سه ستاره محسوب می‌شود؛ بنابراین ما کمی درباره این بیمه صحبت خواهیم کرد.  در این بیمه‌نامه بیمه‌گر در ازای دریافت حق‌بیمه خسارت‌های مالی و جانی ناشی از حوادث رانندگی را برای بیمه‌گزار جبران می‌کند.

پوشش‌های بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث خسارت‌های زیر را پوشش می‌دهد:

  • جبران خسارت‌های مالی اشخاص ثالث در سوانح رانندگی مطابق با سقف توافق شده
  • جبران خسارت‌های جانی اعم از نقص عضو و فوت اشخاص ثالث در سوانح رانندگی مطابق با مبلغ دیه مصوب در هر سال

قیمت بیمه شخص ثالث

عوامل زیادی در تعیین قیمت بیمه شخص ثالث تاثیرگذار است. این عوامل شامل موارد زیر می‌شود:

حق‌بیمه پایه ابلاغ شده توسط بیمه مرکزی:

بیمه مرکزی هر سال بر اساس مبلغ دیه انسان کامل حق‌بیمه پایه را به شرکت‌های بیمه ابلاغ می‌کند. در سال ۱۴۰۱ حداقل حق‌بیمه شخص ثالث ۲۰ میلیون تومان است. حداکثر حق‌بیمه پایه امسال ۴۰۰ میلیون تعیین شده است.

تخفیفات شرکت بیمه:

این تخفیفات بر اساس سیاست‌های داخلی شرکت‌ها در مناسبت‌های مختلف به بیمه‌گزاران اعطا می‌شود.

تخفیف عدم خسارت:

بیمه‌گزارانی که سابقه استفاده از بیمه‌نامه خود را ندارند این تخفیف شامل حالشان می‌شود. مقدار این تخفیف به تعداد سال‌هایی که بیمه‌گزار برای شرکت بیمه خسارت محقق نکرده باشد، بستگی دارد. یکی از قابلیت خوب بیمه شخص ثالث امکان انتقال تخفیفات بیمه شخص ثالث است. بیمه‌گزاران کم‌ریسک می‌توانند در صورت خرید خودرو جدید این تخفیفات را برای خود نگه دارند.

جریمه دریافت خسارت:

بیمه‌گزارانی که در مدت اعتبار بیمه‌نامه برای شرکت بیمه خسارت محقق کنند در هنگام تعیین قیمت بیمه‌نامه باید جریمه بپردازند. مبلغ جریمه بسته به تعداد خسارت و نوع خسارت اعم از مالی و جانی متغیر است.

کاربری خودرو:

عامل تاثیرگذار بعدی نوع کاربری خودرو است. مطابق قانون بیمه شخص ثالث برای خودروهایی که احتمال بروز حوادث رانندگی در آنها بیشتر باشد؛ حق‌بیمه بیشتر تعیین می‌شود.

جریمه دیرکرد در بیمه شخص ثالث:

بیمه‌گزارانی که در موعد مقرر برای تمدید بیمه شخص ثالث خود اقدام نکنند، باید به ازای هر روز جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث  بپردازند. جریمه دیرکرد بسته به نوع خودرو در سال ۱۴۰۱ طبق جدول زیر تعیین می‌شود:

نوع وسیله نقلیه جریمه دیرکرد ( به تومان)
سواری کمتر از ۴ سیلندر ۶۴۲۲
سواری پیکان، پراید و سمند ۷۶۰۵
سواری سایر، چهار سیلندر ۸۹۴۰
سواری بیش از چهار سیلندر ۱۰۰۰۵
موتورسیکلت گازی ۱۵۹۵
موتورسیکلت دنده‌ای یک سیلندر ۱۹۴۸
موتورسیکلت دو سیلندر به بالا ۲۱۴۰
موتورسیکلت سه چرخ ۲۳۰۱
بارکش تا ۱ تن ۷۸۶۸
بارکش بیش از ۱ تن تا ۳ تن ۹۴۷۴
بارکش بیش از ۳ تن تا ۵ تن ۱۱۹۹۲
بارکش بیش از ۵ تن تا ۱۰ تن ۱۵۳۶۴
بارکش بیش از ۱۰ تا ۲۰ تن ۱۷۸۷۹
بارکش بیش از ۲۰ تن ۱۸۹۴۸

عواقب نداشتن بیمه شخص ثالث خیلی سنگین است. همانطور که اشاره شد، مطابق قانون تخلفات رانندگی نداشتن بیمه‌نامه شخص ثالث معتبر منجر به صدور جریمه و توقیف خودرو می‌شود. افزون‌بر آن فرد خاطی باید جریمه دیرکرد بیمه‌نامه و هزینه پارکینگ را هم بپردازد. بدتر از همه، وقتی رخ می‌دهد که در این وضعیت، حادثه یا تصادف منجر به جرح یا فوت اتفاق بیفتد. در چنین شرایطی، تمام مسئولیت و خسارت‌های ایجاد شده باید توسط فرد جبران شود. برای اینکه گرفتار عواقب جرائم ستاره دار نشوید، کارشناسان بیمه توصیه می‌کنند در موعد مقرر برای تمدید بیمه شخص ثالث خودرو ی خود اقدام کنید.

مدت اعتبار بیمه‌نامه:

بیمه‌های شخص ثالث معمولا دارای اعتبار ماهانه، سه ماهه، شش ماهه و سالانه است. قیمت بیمه‌نامه زیر یک سال، معمولا ۵ الی ۱۰ درصد گران‌تر از بیمه‌های سالانه تعیین می‌شود.

مشخصات خودرو:

مشخصات زیر در تعیین مبلغ بیمه‌نامه نقش دارد:

  • نوع خودرو
  • مدل خودرو
  • سال ساخت آن

بیمه شخص ثالث را از کجا بخریم یا تمدید کنیم؟

گفتیم که یکی از جرایم ستاره دار در جدول تخلفات رانندگی مربوط به نداشتن بیمه شخص ثالث معتبر است. با وجود خدمات آنلاین دیگر لازم نیست برای خرید یا تمدید این بیمه‌نامه به صورت حضوری اقدام کنید. کافی است وارد سایت بیمه دات کام  bimeh.com شوید و خرید یا تمدید آنلاین بیمه شخص ثالث را از https://bimeh.com/thirdparty تجربه نمایید.

دکمه بازگشت به بالا