فرهنگ و هنربرترینهای کسب و کار

نحوه تشخیص عقیق اصلی از تقلبی

چطور انگشتر عقیق اصل را تشخیص دهیم؟

نکته ای که هنگام خرید انگشتر عقیق یا سنگ عقیق بسیار مهم می باشد اصالت آن است. شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد در هنگام خرید انگشتر عقیق از اصل بودن آن مطمئن نباشید در ادامه به شما راه تشخیص انگشتر عقیق اصل را از بدل یا تقلبی را توضیح خواهیم داد.

۱اولین روش تشخیص عقیق اصل از تقلبی : مراجعه به کارشناسان

روشی ساده که بتوان اصل بودن انگشتر عقیق را  تشخیص داد مراجعه به متخصصین و افراد ماهر و با تجربه در این زمینه می باشد. اما همیشه متخصصان سنگ شناسی در دسترس نیستند یا ممکن است اصلا ندانید به چه کسی می توان در این مورد اعتماد کرد! پس در چنین شرایطی باید اول از فروشگاهی که خرید می کنید مطمئن باشید. در واقع در صورت نبود فرد کارشناس از فرد یا فروشگاهی مطمئن نظیر خاص باکس برای خرید انگشتر مردانه اقدام کنید که برای اصالت محصولات تضمین ارائه می کند.

و صد البته بعد از انتخاب یک فروشگاه یا فروشنده درستکار و مطمئن باید خود ما نیز اطلاعاتی برای تشخیص عقیق اصل از تقلبی بدانیم. پس در خریداری انگشتر عقیق باید یکسری اطلاعات داشت که با رعایت این نکات شما می توانید خریدی بی دغدغه داشته باشید.

۲مقایسه ظاهری انگشتر عقیق

یکی از روش ها که در خرید حضوری کاربرد دارد مقایسه می باشد. به عنوان مثال اگر دو سنگ عقیق تقریبا هم اندازه و یک شکل داشته باشید عقیقی که سنگین تر است اصل و سنگی که سبک تر بوده عقیق تقبلی می باشد. همچنین سنگ عقیق با ظرافت بسیار بالایی تراش خورده و روی سنگ کاملا صاف است ضمنا توجه داشته باشید که بر روی سنگ عقیق به سختی خش می افتد و دارای مقاومت زیادی می باشد. اگر انگشتری که خریداری کردید به راحتی خط و خش برداشته متاسفانه تقلبی است.

۳شفافیت سنگ عقیق

عقیق طبیعی شفافیت کمتری نسبت به عقیق مصنوعی دارد. به طوری اگر عقیق طبیعی را مقابل نور قرار داده نقاط تیره رنگ بی نظمی را درون آن مشاهده می کنید. در صورتی ک عقیق مصنوعی بسیار شفاف است.

۴دمای سنگ عقیق

سنگ عقیق خنک تر از دمای محیط خواهد بود.در حالی که عقیق مصنوعی بر عکس عقیق اصل عمل می کند.

جمع بندی مختصر روش های تشخیص عقیق اصل از تقلبی

  • انگشتر عقیق اصل به وسیله آتش نمیسوزد
  • سنگ عقیق اصل روی سطح شیشه خط می اندازد
  • انگشتر عقیق در مقابل نور اشکالی همچون کندوی زنبور از خود نشان می دهد و نسبت به عقیق تقلبی کدر تر است.
  • سنگ عقیق اصل از مقاومت بالایی برخوردار است.
  • سنگ عقیق اصل در مقابل نمونه مشابه تقلبی با همان ابعاد سنگین تر است.
  • دمای آن نسبت به دمای محیط در فصول گرم خنک تر و در فصول سرد نسبت به محیط گرم تر است.

این مقاله به صورت تخصصی توسط کارشناسان فروشگاه اینترنتی خاص باکس نوشته شده است.برای خرید یا کسب اطلاعات بیشتر کافیست اسم کالا یا سوال مورد نظر خودتون رو همراه اسم خاص باکس در گوگل سرچ کنید مثلا انگشتر عقیق مردانه خاص باکس.

دکمه بازگشت به بالا