تعمیر آیفون در آب افتاده

آموزش خشک کردن آیفون آب خورده

اگر آیفونتان با آب در تماس بود و یا بنا به دلایل خاصی در آب غوطه‌ور شد باید سریعا از خود عکس‌العمل نشان داده و بدین صورت از خراب شدن آیفون جلوگیری کنید، در غیر این صورت شک نکنید که ضرر چند میلیونی را متحمل خواهید شد. با ما همراه باشید.

تعداد گوشی‌های هوشمندی که سالیانه بر اثر سهل انگاری کاربران به درون آب سقوط کرده و خراب می‌شوند کم نیست! تماس با آب یکی از اصلی‌ترین دلایل خراب شدن دستگاه‌های الکترونیکی بوده و گوشی‌های هوشمند هم در قبال این موضوع بسیار حساس هستند. طی چند سال اخیر سعی شده که در طراحی گوشی‌های هوشمند از استانداردهای ضد آب استفاده شود و به این صورت مقاومت این محصولات در برابر آب خوردگی افزایش یابد. این موضوع عامل موثری بوده اما با این حال همچنان آب خوردگی و تماس با آب از اصلی‌ترین خطراتی است که می‌تواند گوشی هوشمندتان را تهدید کند.

آیفون‌های اپل از طراحی و ساخت بسیار با کیفیتی بهره می‌برند اما این محصولات هم به شدت در قبال تماس با آب و آب خوردگی حساس هستند. اگر بنا به هر دلیل خاصی آیفونتان با آب در تماس شد و یا حتی در آب غوطه‌ور گردید، کاملا نا امید نشوید و تلاش خود برای جلوگیری از خراب شدن دستگاه را انجام دهید. در بسیاری از شرایط دیده شده که با عکس‌العمل سریع و صحیح کاربر، آیفون وی از خرابی ناشی از آب نجات یافته است.

فراموش نکنید که خرابی ناشی از آب خوردگی به هیچ عنوان جزو گارانتی دستگاه محسوب نمی‌شود. ما در این مقاله قصد داریم که راهنمای جامعی از مراحل مورد نیاز به منظور جلوگیری از خراب شدن آیفون در تماس با آب خدمت شما عزیزان ارائه کنیم. چنانچه در مورد هر یک از بخش‌های شرح داده شده نیاز به توضیحات بیشتری داشتید، می‌توانید از طریق شماره‌های موجود با کارشناسان ما تماس حاصل کرده و از آن‌ها راهنمایی دقیق‌تری بخواهید.

جلوگیری از خراب شدن آیفون آب خورده و راه‌های خشک کردن آیفون آب خورده

اگر بنا به هر دلیلی آیفونتان با آب در تماس بود و یا حتی در آب غوطه‌ور شد به هیچ وجه تمرکز خود را از دست نداده و اصطلاحا هول نشوید. خونسردی خود را حفظ کرده و اعتماد به نفس داشته باشید. در این شرایط حفظ خونسردی به افزایش سرعت عمل و دقت شما کمک به سزایی می‌کند. سرعت عمل شما در این شرایط از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است. سعی کنید هر چه سریع‌تری آیفون خود از محلی که آب در آن وجود داشته خارج کنید. اگر آیفون به درون کاسه توالت افتاده باید سریعا آن را از محل مورد نظر خارج کنید. فراموش نکنید که هر چقدر مدت زمان تماس آیفون شما با آب بیشتر باشد، خطر خراب شدن آن هم بیشتر می‌شود.

پس از خارج کردن آیفون از محل مورد نظر سریعا با استفاده از یک دستمال یا پارچه مناسب که در جذب آب قوی است، بدنه آیفون خود را کاملا خشک کنید. این امر با نهایت سرعت و دقت انجام دهید و مراقب باشید که آیفون از دست شما رها نشده و به زمین سقوط نکند! اگر آیفون خود را در قاب یا کیس اختصاصی قرار داده‌اید، سریعا آن کیس را خارج کرده و بدنه آیفون را خشک کنید.

حال به صفحه نمایش آیفون خود نگاهی داشته باشید. اگر صفحه نمایش آن روشن است سریعا با استفاده از دکمه پاور (Power) نسبت به خاموش کردن دستگاه اقدام کنید. اگر صفحه نمایش خاموش است، دکمه هوم (Home) دستگاه را فشرده و سپس با استفاده از دکمه پاور آیفونتان را خاموش کنید. دقت داشته باشید که در این مرحله به هیچ عنوان نباید از آیفون خود استفاده کنید. اگر در حین استفاده از آیفون باشید و قطره آبی به درون آن نفوذ کند منجر به بروز اختلال در مدارات داخلی و الکترونیکی دستگاه شده و صدمات جبران ناپذیری را به آن وارد می‌کند. بنابراین به محض خشک کردن بدنه اصلی آیفون نسبت به خاموش کردن آن اقدام کنید.

پس از اینکه آیفون خود را خاموش کردید باید آن را در معرض موادی قرار دهید که قابلیت بیرون کشیدن و جذب آب بالایی دارند. یکی از این نوع مواد که همواره در دسترس است، برنج محسوب می‌شود. برنج خاصیت فوق‌العاده‌ای در جذب آب دارد. بنابراین آیفون خود را در کیسه‌ای از برنج نپخته قرار داده و برای مدت زمان 24 الی 48 ساعت در حال خود رها کنید. در این شرایط برنج تمام آب درون آیفون را بیرون کشیده و به خود جذب می‌کند.

علاوه بر برنج می‌توانید از بسته‌های آماده ژل سیلیکا هم در این راستا استفاده کنید اما از آنجایی که این ماده عموما در شرایط عادی در دسترس اغلب افراد نیست، اولین پیشنهاد ما استفاده از برنج است.

مرحله و اقدام بعدی که می‌توانید انجام دهید کاملا اختیاری بوده و ما پافشاری مبنی بر انجام آن نداریم. اگر سابقه و قابلیت دمونتاژ آیفون را دارید، می‌توانید با استفاده از پیچ گوشتی‌های مخصوص آیفون آن را دمونتاژ کرده و نسبت به خشک کردن دستی اجزای داخلی آن اقدام کنید. دقت داشته باشید که به هیچ وجه در این شرایط از ابزارهایی نظیر سشوار، خشک کن و… استفاده نکنید و فقط از یک پارچه جذب کننده رطوبت و آب به منظور خشک کردن مدارات داخلی آیفون استفاده کنید. به منظور کسب اطلاعات دقیق در مورد نحوه باز کردن یا دمونتاژ آیفون خود می‌توانید با کارشناسان ما تماس حاصل کرده و از آن‌ها راهنمایی بخواهید.

پس از انجام مراحل فوق می‌توانید آیفون خود را روشن کنید. به احتمال زیاد با انجام مراحل شرح داده شده، آیفونتان روشن شده و قابل استفاده می‌شود. دقت داشته باشید که حتی اگر آیفونتان روشن نشود هم شما شانس خود را امتحان کرده و با انجام مراحل فوق میزان آسیب وارد شده به دستگاه را به حداقل رسانده‌اید. چنانچه در رابطه با هر یک از بخش‌ها و موارد شرح داده شده سوالی داشتید، می‌توانید از طریق شماره‌های موجود با کارشناسان ما تماس حاصل کرده و از آن‌ها راهنمایی دقیق‌تری بخواهید.

نکاتی که توصیه می‌کنیم در نظر داشته باشید

به منظور جلوگیری از آب خوردگی دستگاه در برخی از شرایط بهترین راه حل پیشگیری است. به عنوان مثال اگر از افرادی هستید که دائما به استخر مراجعه کرده یا بنا به هر دلیل سرو کار زیادی با آب دارید، بهتر است پیش از وقوع اتفاقی این چنینی پیشگیری‌های لازم را انجام دهید. به عنوان مثال می‌توانید آیفون خود را به گونه‌ای در جیب خود قرار دهید که قابل افتادن نباشد. همچنین استفاده از قاب‌ها و کیس‌های ضد آب در این راستا بازده بسیار عالی خواهند داشت. بنابراین اگر سر و کار زیادی با آب و محیط‌های این چنینی دارید، حتما آیفون خود را به کیس ی قاب‌های ضد آب مجهز کنید.

نکته بعدی این است که در خرید خود دقت کنید. اگر سر و کار زیادی با آب و محیط‌های خیس دارید می‌توانید آیفون 7 اپل را خریداری کنید. آیفون 7 اپل از استاندارد ضد آب IP67 بهره می‌برد و به موجب آن می‌تواند تا 30 دقیقه در عمق 1 متری از آب دوام داشته باشد. البته باید در نظر داشت که به هیچ وجه نباید اطمینان کاملی به این استاندارد کنید و با متکی شدن به آن، آیفون خود را در آب رها سازید. این استاندارد تنها در شرایط ضروری می‌تواند به مقاومت و عدم خرابی دستگاهتان کمک شایان ملاحظه‌ای کند.

نکته آخری که لازم می‌دانیم به آن اشاره کنیم مربوط به عدم ارتباط سیستم عامل دستگاه با طراحی ضد آب می‌شود! چند سال پیش عده‌ای در فضای مجازی مدعی شدند که با نصب سیستم عامل آی او اس 7 در آیفون‌های اپل، این محصولات ضد آب می‌شوند! این ادعا کاملا بی‌پایه و اساس بود و پس از گذشت مدت زمان خاصی مشخص شد که حتی برخی افراد با باور کردن این موضوع آیفون خود را از دست دادند.

بنابراین به این موضوعات فرعی و بی‌پایه هم دقت داشته باشید. سیستم عامل دستگاه به هیچ عنوان ارتباطی با طراحی ضد آب بدنه آن ندارد. چنانچه در مورد هر یک از موارد شرح داده شده نیاز به توضیحات بیشتری داشتید، می‌توانید از طریق شماره‌های موجود با کارشناسان ما تماس حاصل کرده و از آن‌ها راهنمایی دقیق‌تری بخواهید.

آموزش نحوه تعمیر آیفون خیس شده یا آب خورده

آموزش نحوه تعمیر آیفون خیس شده یا آب خورده ، آیفون خود را در آب انداختید؟ 5 نکته اضطراری ذکر شده در این مقاله، نشان می دهد که چگونه یک تلفن را خشک کنیم و هرگونه آسیب را برطرف کنیم.

زمانی که گوشی آیفون 12 اپل خود را اشتباهی داخل آب می اندازید، مطمئناً استرس زیادی را تجربه می کنید. نه تنها آیفون 12، بلکه هر گوشی دیگری از آب آسیب می بیند، می تواند به شدت استرس زا باشد. همه ما اطلاعات خاصی در گوشی های تلفن خود داریم که هرگونه خطر از دست آن ها، بسیار جبران ناپذیر است. در میان تمام دلایل آسیب به گوشی ها، آسیب دیدگی در اثر آب، دومین دلیل خرابی گوشی های هوشمند است که در سراسر دنیا گزارش شده است. رتبه اول دلایل خرابی گوشی ها، خرد شدن نمایشگر است که به دلیل افتادن گوشی از ارتفاع یا اتفاقات دیگر رخ می دهد.

افتادن گوشی در آب، به معنی خرابی محض گوشی شما نیست. یعنی اگر به صورت اتفاقی گوشی خود را در آب انداخته اید، تصور نکنید که دیگر از کار افتاده و نمی توانید از آن استفاده کنید. اگرچه احتمال خرابی صد درصدی گوشی شما وجود دارد، اما روش هایی هم هست که شاید به وسیله آن ها بتوانید گوشی خود را نجات دهید. شما بعد از ریختن آب روی گوشی خود، تنها مدت کوتاهی فرصت دارید تا بتوانید آن را از آسیب جدی به بخش های داخلی نجات دهید. در این مقاله از مجموعه مقالات تخصصی آیفون بهترین راهکارهای مقابله با گوشی آیفون آسیب دیده از آب را توضیح می دهیم. چنانچه گوشی آیفونی دارید که در تماس با آب بوده، مطالعه این مقاله می تواند به شما کمک کند.

اگر گوشی آیفون خیس شود چه باید کرد؟

به دلیل این که قیمت گوشی آیفون نسبت به گوشی های دیگر بالاست، هیچ کس نمی خواهد که به هر روشی به آن آسیب بزند. قبل از هرچیز، چنانچه گوشی هنوز از دسترس شما خارج نشده، آن را از آب خارج کنید. به هیچ وجه گوشی آیفون خود را به برق وصل نکنید. اگر قبلاً به برق وصل شده است، سریعاً آن را با دقت زیاد از برق جدا کنید. سعی کنید اصلاً گوشی را روشن نکنید. اگر گوشی آیفون شما در قاب قرار دارد، سریعاً آن را بیرون بیاورید. سعی کنید سیم کارت را نیز بردارید. آب می تواند در تمام گوشه ها و درزهای تلفن ماندگار شود. با یک حوله یا پارچه نرم، مایعات را از همه جاهایی که می توانید، پاک کنید. آیفون را زیر و رو کنید و یک تکان آرام به آن بدهید تا درگاه ها و درزها از آب خالی شود.

برای تعمیر آیفون خیس شده گوشی آیفون خود را خاموش کنید.

زمانی که روی گوشی آب ریخته شد، باید از فعال کردن مدارهای داخل آیفون جلوگیری کنید، زیرا این امر باعث اتصال کوتاه و آسیب طولانی مدت می شود. اگر آیفون از قبل خاموش است، بگذارید خاموش بماند. بهتر است که وسوسه نشوید که روشن کنید آیا هنوز کار می کند یا خیر. شما ممکن است تنها به دلیل روشن کردن آنی گوشی خود، آن را برای همیشه از دست بدهید. اگر آیفون شما روشن است، دو گزینه نه چندان جذاب دارید. یکی Power down کردن (در این حالت صفحه و خود گوشی به صورت آنی روشن می شود)، و دیگری گذاشتن گوشی در حالت Sleep است و این که امیدوار باشید هیچ اعلانی دریافت نکنید.

ترجیحاً بهتر است از بین این دو گزینه، خاموش کردن دستگاه را انتخاب کنید. اگر موقع افتادن دستگاه در آب به اندازه کافی خوش شانس بودید که گوشی را در حالت هواپیما گذاشته باشید، یا اطمینان دارید که در 48 ساعت آینده هیچ چیز گوشی آیفون شما را بیدار نمی کند، بهتر است هیچ کار نکنید. این بهترین کاری است که در مورد گوشی خود می توانید انجام دهید. این کار را می توانید در مورد اپل واچ نیز امتحان کنید.

برای تعمیر آیفون خیس شده آیفون خود را با ژل سیلیکا خشک کنید.

یک گزینه بهتر از برنج نپخته وجود دارد و آن ژل سیلیکا است. ژل های سیلیکا که در بسته های کوچک موجود هستند، در صورتی که در دسترس باشد، می تواند یک گزینه مناسب برای گرفتن رطوبت گوشی ها باشند. البته برای پوشاندن کامل گوشی آیفون خود به تعداد کافی از آن ها نیاز دارید. کیسه های ژل سیلیکا باید آیفون مرطوب را با کارآیی بهتر نسبت به برنج، خشک کنند. با این وجود باید حداقل 48 ساعت به آیفون فرصت دهید تا کاملا خشک شود.

آیفون خود را با برنج خام خشک کنید.

برای تعمیر آیفون خیس شده ابتدا باید تا حد ممکن مایع داخلی را از گوشی خارج کنید. اکیداً توصیه می کنیم تا در مقابل وسوسه استفاده از سشوار یا سایر وسیله های حرارتی مقاومت کنید، زیرا این امر می تواند به اجزای داخلی آیفون آسیب برساند. برای خارج شدن رطوبت از فضای داخلی آیفون، به خشک کن نیاز دارید. بسیاری از مردم به برنج خام برای این کار بسیار اعتماد دارند. معمولاً توصیه می کنند تا iPad یا iPhone خود را در ظرف بزرگی از برنج قرار داده (کاملا آن را بپوشانید) و اجازه دهید حدود 48 ساعت در آن بماند.

برنج رطوبت را به طور موثری جذب می کند. به علاوه، روشی کاملاً در دسترس است و همه ما در خانه خود مقداری برنج خام داریم. اگر گوشی آیفون ایکس شما داخل آب افتاده، با خیال راحت می توانید از برنج برای خشک کردن آن استفاده کنید.

گوشی را باز کنید.

اگر واقعاً در این زمینه تخصص و مهارت کافی را دارید، می توانید گوشی را باز کرده و قطعات داخلی را خشک کنید. بهترین راه برای مقابله با آیفون آسیب دیده از آب، باز کردن پیچ های زیرین است (در بیشتر مدل های آیفون به یک نوع سر پیچ گوشتی اختصاصی احتیاج دارید) تا به فضای داخلی آن دسترسی داشته باشید. فقط بخاطر داشته باشید که این امر احتمالاً پوشش دهی ضمانت نامه شما را بی اعتبار می کند و این خطر وجود دارد که کارهای DIY شما به جای ترمیم، آسیب به گوشی آسیب بزند. خارج کردن باتری نیز از جمله راه هایی است که می توانید به محض خارج کردن گوشی از داخل آب، انجام دهید. البته خارج کردن باتری در گوشی های جدیدی مثل آیفون 11 اپل ممکن نیست. این گوشی ها از باتری های لیتیوم-یونی غیر قابل تعویض برخوردار هستند.

گام نهایی برای تعمیر آیفون خیس شده

هنگامی که چند روز صبر کردید و فکر کردید که iPhone خود را با موفقیت خشک کرده اید، می توانید آن را روشن کنید. اگر هنوز کار نکرد، یا اگر می خواهید قطعات داخلی را بررسی کنید، می توانید از یک فرد ماهر و متخصص کمک بگیرید.

غوطه ور شدن گوشی در آب ممکن است باعث آسیب دیدگی طولانی مدت، به ویژه در باتری شود که فقط ماه ها بعد مشخص می شود. برای مثال، یک گوشی آیفون مدت ها پیش درون استخر افتاده و صاحب آن، به کمک گذاشتن گوشی در برنج، آن را تعمیر کرده بود. اما مدتی بعد، گوشی خود به خود گرم شده و از کار افتاده بود. دلیل این کار، این بود که قطعات اصلی و داخلی گوشی به طور کامل خشک نشده و به مرور زمان آسیب دیده بود.

کدام آیفون ها در برابر آب مقاوم هستند؟

اگر خرید یک قاب ضد آب برای شما جذاب نیست، ممکن است خود به فکر ارتقا گوشی باشید. در سال های اخیر گوشی های اپل در مقاومت در برابر آب بهتر و بهتر شده اند. مقاومت در برابر آب (و گرد و غبار) معمولاً توسط سیستم درجه بندی IP بیان می شود. قبل از سال 2016 اپل رتبه بندی IP برای تلفن های خود را فاش نمی کرد، اما آیفون 7 و 7 پلاس در آن سال دارای گواهینامه IP67 بودند. این یک امتیاز عالی است که نشان می دهد آن ها باید در غوطه وری در حداکثر 1 متر آب به مدت 30 دقیقه دوام بیاورند.

در سال 2018 آیفون XS و XS Max با به دست آوردن امتیاز IP68 یک قدم جلوتر رفتند. این میزان غوطه وری را تا 2 متر افزایش می دهد، و شما به ندرت می بینید که یک کالای مصرفی از این رتبه بالاتری کسب کند. برای تماشای لیست دقیق گوشی های ضد آب اپل، می توانید مقاله “معرفی بهترین گوشی های آیفون ضد آب و ضد ضربه” را در مجله ما مطالعه کنید.

در این مقاله دیدیم که برای گوشی های آیفونی که از افتادن در آب آسیب دیده اندف باید چه کارهایی انجام دهیم. خواندن این مقاله، نه تنها برای صاحبان گوشی های آیفون، بلکه برای صاحبان سایر گوشی های هوشمند نیز می تواند کاملاً مفید باشد. با روش های گفته شده در بالا، می توانید گوشی خود را از خرابی دائمی نجات دهید. همچنین می توانید برای مطالعه سایر مقالات کاربردی در خصوص گوشی های هوشمند و اطلاع از به روزترین اخبار دنیای موبایل، به وب سایت شرکت آروند گارانتی مراجعه کنید.

دکمه بازگشت به بالا