علت پخش نشدن فوتبال در ماهواره

چرا مسابقات فوتبال در ماهواره پخش نمی شود ؟

چرا مسابقات فوتبال در برخی از مناطق کشورمان پخش نمی‌شود و نمی توان نتایج زنده فوتبال را پیگیری کرد؟ چرا مسابقات فوتبال بروی شبکه سه پخش نمی‌شود؟ چرا در مواقع فونبال فیلم و مستند در شبکه های ۳ و ورزش پخش می شود؟ این سوالی است که اکثر فوتبال دوستان با آن روبرو می‌شوند، حال چه اتفاقی می افتد تا تصاویر فوتبال در برخی نقاط کشور پخش می‌شود و در برخی پخش نمی شود؟ همانطور که می‌دانید در عصر حاضر برای تماشای شبکه های تلویزیونی به یک فرستنده و یک گیرنده دیجیتالی تلویزیون نیاز است. فرستنده‌های تلویزیون دیجیتال که شکل ظاهری آن‌ها شبیه‌ به دکل های تلفن های همراه هستند، برای انتشار سیگنال و دریافت آن توسط شما نیاز است که آن را ابتدا از راه‌هایی دریافت کرده و سپس در سطح شهر برای شما منتشر کند.

پخش زنده فوتبال | پخش زنده فوتبال اروپا امشب | نتایج زنده جدول

حال ما دو نوع راه برای رسیدن سیگنال شبکه‌های تلویزیونی به فرستنده‌های کشور داریم:

  • فیبرنوری
  • ماهواره‌ای

ارسال سیگنال از طریق فیبر نوری

در شیوه سیگنال رسانی از طریق فیبر نوری یا (سیگنال رسانی زمینی) سیگنال‌های شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی، از تهران ازطریق کابل‌هایی به نام فیبرنوری به مراکز استان‌های صداوسیما و سپس به ایستگاه‌های فرستنده‌های‌ دیجیتال ارسال می‌شود.و سپس فرستنده آن را برای شما ارسال می‌کند. در این حالت‌، تمامی داده‌ها(شبکه‌ها) بصورت امن و داخلی در کشور جریان پیدا می‌کند.

ارسال سیگنال از طریق ماهواره

همچنان اکثر روستاها و شهرستان‌های کشور از شیوه دوم یعنی سیگنال رسانی ماهواره‌ای استفاده می‌کنند. در این حالت با تدابیر خاص و امکانات در ایستگاه تلویزیونی‌، سیگنال شبکه‌ها را از طریق منابع ماهواره‌ای(ماهواره بدر یا اینتلست) دریافت و سپس آن را برای شما ارسال ‌می‌کند.

چرا هنگام فوتبال پخش آن از طرق ماهواره قطع می شود ؟

باید بدانید که صداوسیما به‌علت پرداخت نکردن رایت ماهواره‌ای(به گفته خودشان!) حق پخش مسابقات فوتبال در روی ماهواره را ندارد. به همین علت در ماهواره و هنگام پخش زنده فوتبال در شبکه‌های ورزش و سه، این دو شبکه به پخش برنامه های مختلف و غیرمرتبط می‌پردازند! به همین دلیل، فرستنده‌هایی که سیگنال را از ماهواره دریافت کرده بودند نیز مسابقات فوتبال را نمی‌توانند پخش کنند و در گیرنده‌های دیجیتال هم آن برنامه غیرمرتبط پخش می‌شود.

اما چاره حل این مشکل چیست؟

۱- تغییر منابع تغذیه ماهواره‌ای فرستنده‌ها به فرکانس ۱۲۲۶۴ ماهواره بدر[عربست](در این فرکانس مسابقات فوتبال پخش می‌شوند) که با درایت مدیران و کارکنان فنی میسر است.

۲- سیگنال رسانی زمینی به تمام نقاط کشور حتی نقاط مرزی که مستلزم هزینه و زمان زیادی است.

امیدواریم به هر شیوه‌ای که هست هرچه سریعتر مشکلات رفع شده و هموطنان درسراسر کشور بتوانند مسابقات ورزشی محبوب خودشان را تماشا کنند.

لازم به ذکر است مشکل عدم پخش فوتبال در شبکه سه HD نیز به همین علت می‌باشد.

حل مشکل شبکه 3 هنگام پخش فوتبال در دیجیتال

اگر طرفدار دیدن رقابت های فوتبال خارجی از شبکه سه و شبکه ورزش صدا و سیمای ایران هستید حتما این چند روز متوجه شده اید که هنگام پخش بازی های خارجی از این دو شبکه ،کسانیکه که این دو کانال رو از طریق ماهواره های عربست و اینتلست دریافت می کنند به جای تماشای فوتبال مجبورند فیلم یا برنامه دیگری که روی این مسیرها جایگزین شده است ببینند . همچنین بدلیل نزدیک بودن برخی شهر های جنوبی و شمالی به مرزها در این شهره ها علاوه بر ماهواره ، از طریق گیرنده دیجیتال هم این مشکل بوجود آمده است و هنگام پخش فوتبال در گیرنده دیجیتال هم همان حالتی است که در ماهواره است .

اما علت چیست !؟

علت خیلی واضح و روشن است صدا و سیمای ملی مردم ایران ، بازی های فوتبال خارجی رو بدون رعایت قوانین  کپی رایت و خرید حق پخش مسابقات پخش می کرده است و جالا بدلیل شکایت شرکت های پخش کننده جلوی پخش مسابقات از شبکه سه و ورزش بر روی ماهوراه گرفته شده است . پس تماشای بازی های خارجی از شبکه سه و ورزش تا اطلاع ثانوی بر روی ماهواره امکانپذیر نیست و تنها با گیرنده های دیجیتال می توانید بازی ها رو تماشا کنید و ربطی به تغییر فرکانس و دادن کد به دستگاه گیرنده اتان ندارد . همچنین اگر در شهر های مرزی هستید و با گیرنده دیجیتال نمی توانید بازی ها رو ببینید باید از طریق آنتن کابلی و آنالوگ شبکه سه رو دریافت کنید .

نحوه باز کردن کد شبکه سه روی ماهواره هنگام پخش فوتبال آموزش کدینگ انواع رسیورها

شبکه های سه و ورزش سیما هنگام پخش زنده مسابقات فوتبال خارجی روی ماهواره کد می شوند. این کد از نوع کد بیس (Biss Code) می باشد که در بسیاری از رسیورها از طریق وارد کردن کد قابل باز کردن می باشد.

در این صفحه روش باز کردن شبکه سه در برخی رسیورها توضیح داده شده است.

روش باز کردن شبکه های سه و ورزش سیما هنگام پخش فوتبالهای خارجی در ماهواره:

روش باز کردن شبکه های سه و ورزش موقع پخش فوتبالهای خارجی در رسیورهای مختلف فرق می کند. برای چند مدل رسیورهای استارست (STARSAT 190-220-3300-X3-X5-X50) روش راحتی وجود دارد به این صورت:

– کلید MENU را زده در قسمت TOOLS وارد KEY EDITOR شوید و کد 1111113311111133 را وارد کنید.

در رسیورهای استارست SR 2000 HD روی شبکه سه (یا شبکه ورزش) رفته و کلیدهای F1 + 111 را بزنید. آخرین گزینه را انتخاب کنید و سپس کلیدهای F1 + 333 را وارد کنید تا صفحه ای باز شود. حال دکمه قرمز رنگ روی کنترل را زده و کد 1111113311111133 را وارد و اوکی کنید.

در رسیورهای استارست X97 و X95 تیتانیوم (SR X95 & X97 Titanium) هم روش وارد شدن به صفحه کدها به این ترتیب است که ابتدا کلید Menu و سپس کلیدهای Service Organizing و Manual Key را بزنید. حال با استفاده از کلیدهای کم و زیاد کردن صدا به قسمت Biss بروید. با زدن دکمه سبز رنگ کنترل می توانید یک ردیف کد را اضافه و کد زیر را وارد کنید:

1111113311111133

برای رسیورهای استارست (Starsat) مدل 8800HD دو روش زیر را تست کنید:

روش اول:

روی شبکه های سه یا ورزش رفته کلید F1 و سپسس 333 را بزنید تا صفحه کدها باز شود. بعد از آن کد بیس را وارد کنید.

روش دوم:

کلیدهای زیر را به ترتیب بزنید تا صفحه کدها باز شود (از سمت چپ بخوانید):

Menu > Tools > CAS > CAS Options > Key Editor > BISS Key

بعد از آن در قسمت بیس کدها را وارد کنید.

در صورتی که گزینه کدها فعال نبود، از منو خارج شده و یک بار منو و عدد 2020 را بزنید و دوباره همین مراحل را تکرار کنید.

در برخی از رسیورهای آی کلاس یا هایویون (ICLASS – HIVION) هم مراحل وارد کردن کد بیس به این شرح است:

کلید منو را بزنید و سپس گزنیه CAS را انتخاب کنید. حال دکمه قرمز را بزنید و روی قسمت Biss بروید. دوباره کلید قرمز را بزنید و ردیف دوم را اوکی کنید. حال ماهواره بدر 26 درجه و فرکانس 11900 را انتخاب کنید. روی سرویس آی دی عدد 0003 یا 012F را وارد کنید. توجه کنید که در این قسمت به همین صورت باید وارد کنید، اما اعداد صفر نمایش داده نشده و این کد به صورت 3 یا 12F نمایش داده می شود.

در برخی دیگر از رسیورهای آی کلاس (I Class) یا هایویون (Hivion) هم روش زیر استفاده می شود:

وارد Menu شده و بر روی گزینه سوم (تنظیمات رسیور) قرار گرفته و بدون اینکه واردش بشوید عدد 1234 را وارد کنید تا وارد قسمت کددهی بشوید.

در این قسمت به سیستم بیس (Biss) بروید.

برای اضافه کردن کد جدید کلید F1 (دکمه قرمز رنگ کنترل) را بزنید.

یک کادر مستطیل شکل اضافه میشود که دارای سه قسمت است.

قسمت اول شماره & قسمت دوم به ترتیب ماهواره فرکانس سرویس ایدی & و قسمت سوم کد اصلی

در قسمت دوم کادر اوکی کنید

قسمت کوچکی باز میشود که اولین گزینه آن با عنوان ماهواره میباشد. شما در این قسمت ماهواره Badr در 26 درجه را انتخاب کنید

قسمت دوم فرکانسی میباشد در این قسمت مشخصات فرکانس اصلی کانال باید داده شود (فرکانس 11900)

در قسمت سوم سرویس آی دی باید 012f یا 0003 را برای شبکه سه و 0075 را برای شبکه ورزش وارد کنید.

مجدد از اول مشخصات را چک کنید، در صورتی که صحیح بود اوکی کنید.

در قسمت سوم باید کد اصلی را که 16 رقم می باشد وارد کنید:

1111113311111133

به وسیله شماره های بالای کنترل کد اصلی را وارد کنید.

برای ذخیره کردن Ok یا Exit را بزنید و سپس ذخیره کنید.

در صورتی که مشکل حل نشد، باید رسیور را با آخرین پچ (نرم افزار) آپدیت کنید و سپس همین کارها را تکرار کنید.

 

منبع : sofascore.com

دکمه بازگشت به بالا