استفاده از شلف چوب و نگهداری از آن

اصول مراقبت از شلف چوبی و تمیز کردن صحیح آن

امروزه استفاده از شلف چوبی در دکوراسیون منزل، جایگاه ویژه‌ای دارد. همان گونه که در اطراف خود مشاهده می‌کنید با طراحی شلف‌های چوبی جدید با کارایی مختلف، استفاده از آن روز به روز بیشتر رایج می‌شود. در بسیار از منازل مشاهده می‌کنید که برای نظم دهی به کتاب‌ها و مجله‌ها، چیدمان وسایل تزیینی و حتی به عنوان باکس تلویزیون از انواع مختلف شلف چوبی استفاده می‌شود. اگر چه شلف‌ها علاوه بر چوب ممکن است با PVC یا MDF نیز ساخته شوند، اما بر کسی پوشیده نیست که زیبایی وسایل چوبی قابل مقایسه با مواد دیگر نیست.

شلف چوبی علاوه بر زیبایی بی‌نظیری که دارد، ماندگاری و دوام بسیار بالایی نیز دارد. شما با خرید یک شلف چوبی می‌توانید تا سالیان طولانی، با کیفیت اولیه از آن استفاده کنید. اما باید توجه داشته باشید که نگهداری شلف چوبی، دارای اصولی می‌باشد که باید همواره از آن پیروی کرد تا کاملا سالم باقی بمانند.

اگر شلف چوبی از با کیفیت‌ترین چوب موجود نیز ساخته شود، در صورتی که مراقبت صحیح از آن انجام نگیرد، ممکن است دچار خراش و فرسایش و خرابی شود. بنابراین در هنگام خرید قاب و شلف چوبی، بهتر است که درباره نحوه مراقبت و تمیز کردن صحیح آن، از فروشنده مشورت بگیرید. درادامه مطالب، بخشی از اصول مراقبت شلف چوبی ذکر شده است، که مهمترین قسمت آن مربوط به نظافت شلف می‌باشد.

نگهداری شلف چوب؛ نظافت اصولی شلف

یک شلف چوبی بادوام و خوش ساخت می تواند تا سال‌های بسیاری استفاده گردد. مزیت استفاده از شلف چوبی به جای استفاده از شلف‌های پی وی سی و ام دی اف نیز ماندگاری بالاتر این متریال است. بنابراین اگر شما نیز یک قاب عکس چوبی یا شلف چوبی در منزل خود دارید باید با اصول نگهداری آن آشنا شوید، تا ناخواسته به آن آسیب نزنید.

برای نظافت قاب یا شلف چوبی ابتدا با استفاده از یک پارچه میکرو مرطوب، گرد و غبار، خرده ریزها و آلودگی‌های آن را از بین ببرید. در صورتی که لکه‌های چسبنده با استفاده از پارچه مرطوب پاک نشد، باید از صابون برای پاک کردن لک استفاده کرد. برای اینکه باید به یک کاسه آب گرم، یک یا دو قطره صابون مایع افزود، سپس پارچه میکروفیبر مرطوب را به این ترکیب آغشته کرد و سپس دوباره به پاک کردن شلف اقدام کرد. این کار باید به دقیت و به آرامی انجام گردد، بهتر است این کار را در قسمتی از شلف که خارج از دید قرار دارد، تست کرد.

پس از تمیز کردن شلف و از بین بردن لکه‌ها، حال باید با استفاده از یک پارچه خشک، شلف را خشک کرد. زیرا که رطوبت کم نیز می تواند به زیر سطح چوب نفوذ کند و باعث خرابی شلف شود. بنابراین باید در نگهداری شلف چوبی، توجه داشته باشید که از هرگونه رطوبت در امان نگه داشته شود.

برای نظافت شلف چوبی، به هیچ وجه از پاک کننده‌های چند منظوره استفاده نکنید؛ زیرا به پوشش چوب آسیب وارد می‌کند. همواره سعی کنید که شلف چوبی شما دچار لکه نشود، اما اگر با وجود تلاش شما، لکه‌ای بر روی آن افتاد، باید در اسرع وقت آن را تمیز کنید. زیرا هرچه سریعتر اقدام به پاک کردن لکه شود، کار راحت تر است. اما اگر مدت زمان ماندن لکه بر روی چوب طولانی شود، از بین بردن آن نیز به مرتب سخت‌تر خواهد بود. برای پاک کردن لکه‌های سخت، باید از ترکیب خمیر دندان و جوش شیرین به مقدار مساوی استفاده کرد.

نکات دیگر برای نگهداری شلف چوبی

برای جلوگیری از ایجاد لک بر روی شلف چوبی، بهتر است آن را به صورت مرتب و هفتگی گردگیری کرد. این کار بهتر است با یک پارچه نرم و بدون پرز انجام شود. شاید به نظر برسید که گرد و خاک کمی که بر روی سطح شلف نشسته است، ضرری نداشته باشد. اما باید گفت با تجمع این گرد و خاک، رنگ شلف چوبی کدر و خراشیده می‌شود. همچنین پس از انباشته شدن ذرات گردو غبار، پاک کردن آن سخت‌تر و زمان‌بر خواهد شد. همچنین امکان نفوذ رطوبت به چوب افزایش می‌یابد.

اگر تصمیم دارید که گلدان‌های طبیعی که دارای رطوبت هستند را بر روی شلف چوبی قرار دهید، باید از زیر گلدانی استفاده کنید. در صورتی که به هر حال، لکه آب بر روی شلف ایجاد شد، برای پاک کردن این لکه از روی شلف چوبی، می‌توان از پارچه آغشته به سرکه استفاده کرد.

هرگز اجسام گرم مانند شمع را مستقیم بر روی شلف قرار ندهید، تا آسیبی به چوب وارد نشود. شلف چوبی نباید در نزدیکی رادیاتور و لوازم گرمایشی نصب گردد؛ زیرا گرمای زیاد ممکن است آسیب جدی به بافت شلف شود.

توجه داشته باشید که هرگز از براق کننده و روغن‌های غیراستاندارد، برای جلا دادن به قاب و شلف چوبی استفاده نکنید؛ زیرا باعث خراب شدن و آسیب جدی به بافت چوب می‌شود. همواره از محصولات جلا دهنده استاندارد که نجاران تایید می‌کنند، برای جلادهی به ابزارآلات چوبی استفاده کنید.

شلف چوبی در تغییرات دما و رطوبت، دچار انبساط و انقباض می‌شود. بنابراین باید رطوبت و دمای محیط در حد مناسب باشد. در هنگام قرار دادن وسایل بر روی شلف چوبی، به ابعاد و استقامت آن توجه داشته باشید. از قرار دادن وسایل خیلی سنگین بر روی شلف کوچک خودداری کنید. اگر وسایلی که تمایل دارید بر روی شلف قرار دهید، وزن سنگینی دارند باید شلف چوبی مورد نظر خود را سفارش دهید، تا سازنده شلف متناسب با درخواست شما محکم‌کاری‌های لازم را انجام دهد.

در صورتی که قاب یا شلف شما خیلی قدیمی است و یا مدت زیادی آن را در انبار نگهداری کرده‌اید، ممکن است حس کنید که دارای بوی نامطبوعی است، در این صورت می‌توانید مقداری جوش شیرین بر روی سطح چوب بپاشید، تا بوی طبیعی چوب تازه را از چوب حس کنید. همچنین می‌توانید آن‌ها را در یک روز گرم و خشک، در بیرون از منزل و در سایه قرار دهید تا بوی کهنگی چوب از بین برود، به این ترتیب مشاهده خواهید کرد که وسایل چوبی از ماندگارترین وسایل هستند.

منبع:

https://ghabonaghashi.ir/

دکمه بازگشت به بالا