حوادث

بیش از ۸۰ درصد آتش جنگل لاویج نور مهار شد/امکان امداد هوایی ممکن نیست

خبر روزانه/مازندران فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران-ساری درباره حریق در منطقه بین لاویج و واز در شهرستان نور، گفت: بیش از ۸۰ درصد حریق مهار شده است، همچنان اطفاء برای باقی عرصه ادامه دارد.

سرهنگ مجید ذکریایی لحظاتی پیش در گفت‌وگو با خبر روزانه با اعلام اینکه ارتفاع منطقه جنگلی بین لاویج و واز ۲ هزار و ۱۰۰ متر است، اظهار کرد: ۹ اکیپ در قالب ۷۰ نیرو را برای اطفای حریق اعزام کردیم و ۵۰ نفر هم جوانان محلی و دوستداران محیط زیست به کمک ما آمده‌اند.

وی با بیان اینکه ۳۰ درصد نیروها را به صورت آماده باش در منطقه مستقر کرده‌ایم، افزود: به علت صعب العبور بودن، وزش باد سرد و وجود لاشه برگ‌ها و درختان شکسته  اطفای حریق را با مشکل مواجه کرد.

ذکریایی با اعلام اینکه در حال حاضر دور آتش با خاک مهار شد، تصریح کرد: با توجه به احتمال سقوط درختان شکسته و پرتاب سنگ؛ نیروها را به ضلع غربی محل آتش‌سوزی منتقل کردیم و امیدواریم با کاهش وزش باد بتوانیم اطفای ما بقی عرصه را انجام دهیم.

وی با ابراز ناراحتی از اینکه رئیس اداره منابع طببیعی شهرستان نور را در منطقه گم کرده‌ایم، گفت: نیروهای امدادی و هلال احمر برای پیدا کردن صادق طهماسب پور اعزام شدند، امیدواریم با توجه به تاریکی، سردی هوا و صعب‌العبور بودن منطقه در صحت و سلامت کامل باشند.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران-ساری، با بیان اینکه این آتش سوزی در «هلیک بن واز» شهرستان نور رخ داده است، خاطرنشان کرد: حدود ۲ هکتار از این اراضی دچار حریق شده که تمامی عرصه، راشستان است و درختان با ارزشی در این محدوده وجود دارد.

این مسئول علت حریق را خطای انسانی عنوان کرد و ادامه داد: به‌نظر می‌رسد با توجه به اینکه این محدوده از مناطق حفاظت شده است، شکارچیان غیرمجاز عامل اصلی آتش‌سوزی هستند.

سرهنگ ذکریایی، اعلام کرد: این آتش سوزی از ۱۲ ظهر امروز آغاز شد و به سرعت نیروها جهت اطفای حریق به محل حادثه اعزام شدند.

به گفته ذکریایی، ۹۰ درصد آتش‌سوزی سطحی است، تصریح کرد: به دلیل اینکه منطقه جنگلی بوده و جاده دسترسی وجود ندارد، نیروها به صورت پیاده به محل آتش‌سوزی اعزام شدند.

وی بیان کرد: متاسفانه بالگرد در استان مستقر نبود و هم اکنون به تاریکی برخوردیم و امداد هوایی ممکن نیست و امیدواریم بنا بر پیش‌بینی هواشناسی، بارش باران به کمک ما بیاید.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران-ساری، گفت: به دلیل اینکه حریق در ارتفاعات صعب‌العبور رخ داده است دسترسی به آب نداریم و دستگاه‌های امدادرسان همچون آتش‌نشانی و هلال احمر نیز به دلیل طولانی بودن مسیر و عدم وجود راه دسترسی قادر به حضور نیستند.

وی از مردم استان خواست هرگونه حریق در اراضی مرتعی و جنگلی را با شماره های امداد جنگل و مرتع ۱۵۰۴ و ۱۳۹ به یگان حفاظت اطلاع بدهند.

انتهای پیام

نویسنده تحریریه مطالب حوادث

نویسنده حوادث با استعداد در ارائه دیدگاه‌های متنوع هستم. از طریق بررسی مختلف زوایای رویدادها، برای خوانندگان دیدگاه جدیدی را به ارمغان می‌آورم.
دکمه بازگشت به بالا