علمی و پزشکی

لحظه روشن شدن موتورهای رپتور قدرتمندترین موشک جهان روی زمین/ عکس

شرکت اسپیس‌ایکس روز گذشته(۲۰ دسامبر) یک آزمایش «احتراق ثابت» را با نمونه اولیه مرحله فوقانی استارشیپ موسوم به شیپ ۲۸ انجام داد و برای مدت کوتاهی موتورهای رپتور این وسیله نقلیه را در حالی که روی سکو در پایگاه فضایی استاربیس(Starbase) این شرکت در تگزاس جنوبی قرار داشت، مشتعل کرد.

شیپ ۲۸ برای انجام سومین پرواز آزمایشی استارشیپ آماده می‌شود و اسپیس‌ایکس قصد دارد در هفته‌های آینده آن را پرتاب کند. به نظر می‌رسد این جدول زمانی بدون تغییر باقی بماند، زیرا دادگاه روز گذشته در مورد شکست قبلی این موشک به خوبی پیش رفته است.

بیشتر بخوانید:

اسپیس‌ایکس بعدازظهر روز گذشته در ایکس(توییتر سابق) نوشت: استارشیپ سوم یک احتراق ثابت کامل با هر شش موتور رپتور خود را تکمیل کرد.

این فضاپیما از دو بخش تشکیل شده است: یک پیشران بزرگ مرحله اول به نام سوپرهوی(Super Heavy) و یک فضاپیمای مرحله بالایی با ارتفاع ۱۶۵ فوت(۵۰ متر) به عنوان استارشیپ.

لحظه روشن شدن موتورهای رپتور قدرتمندترین موشک جهان روی زمین/ عکس

هر دوی این مراحل به گونه‌ای طراحی شده‌اند که به طور کامل و سریع قابل استفاده مجدد باشند و هر دو از موتور نسل بعدی رپتور اسپیس‌ایکس نیرو می‌گیرند. همانطور که در پست روز گذشته اسپیس‌ایکس اشاره شد، سوپرهوی ۳۳ رپتور و استارشیپ شش رپتور را به کار می‌گیرد.

موشک استارشیپ تا به امروز دو بار طی پروازهای آزمایشی در ماه‌های آوریل و نوامبر سال جاری به پرواز در آمده است. هدف هر دو مأموریت فرستادن مرحله فوقانی به مدار زمین، و فرود آن در آب‌های اقیانوس آرام در نزدیکی هاوایی بوده است.

هیچ یک از این پروازها به این هدف نرسیدند. استارشیپ در اولین پرتاب خود در ماه آوریل با مشکلاتی روبرو شد که مهمترین آنها شکست دو مرحله آن در مرحله جداسازی بود و اسپیس‌ایکس موشک خود را چهار دقیقه پس از بلند شدن عمدا منفجر کرد.

پرواز دوم موفقیت‌های مهمی کسب کرد، از جمله جداسازی دو مرحله و شعله‌ور شدن موتور مرحله اول. اما این پرواز نیز با انفجار مرحله بالایی حدود هشت دقیقه پس از پرتاب به زودی به پایان رسید.

اسپیس‌ایکس می‌خواهد به زودی دوباره استارشیپ را به پرواز درآورد. با این حال، مشخص نیست چه زمانی این اتفاق خواهد افتاد. حتی اگر آزمایش‌ها به خوبی پیش برود، اسپیس‌ایکس ممکن است مجبور شود برای دریافت مجوز پرتاب از اداره هوانوردی فدرال مدتی منتظر بماند. این سازمان بر تحقیقات در مورد آنچه در پرواز دوم رخ داد نظارت می‌کند. تا زمانی که این بررسی انجام نشود و اسپیس‌ایکس اقدامات اصلاحی لازم را انجام ندهد، مجوز صادر نمی‌شود.

بیشتر بخوانید:

۵۸۵۸

تیم تحریریه علمی پزشکی

من به عنوان یک نویسنده علمی و پزشکی، تمام تلاشم را می‌کنم تا با ارائه مطالبی قابل فهم و مفید، به شما در درک بهتر مسائل سلامتی کمک کنم و راهنمایی‌های لازم را ارائه دهم تا بهترین اقدامات را در این زمینه انجام دهید.
دکمه بازگشت به بالا