از کجا بفهمیم یخچال اتومات میکنه؟

بررسی ترموستات یخچال و اهمیت آن

میتوان گفت ترموستات یخچال یکی از مهمترین قطعات یخچال فریزرهاست. ترموستات قطعه ایست که فارغ از نوع یخچال, در تمامی یخچال فریزرها اعم از قدیمی و جدید وجود دارد. , دمای مناسب یخچال و فریزر, خاموش روشن شدن موتور یخچال, مدت زمان اتومات یخچال و مواردی از این دست, موضوعاتی هستند که به ترموستات ارتباط دارند.

ترموستات در واقع مسئولیت ثابت نگه داشتن دمای یخچال فریزر را بعهده دارد. اگر ترموستات وجود نداشت, کمپرسور یا موتور یخچال یکسره کار می‌کرد و عملا قادر نبودیم دمای یخچال را تنظیم کنیم. در این مطلب از نمایندگی یخچال هیتاچی در اهواز قصد داریم با هم به بررسی این قطعه بپردازیم.

ترموستات یخچال چگونه کار می‌کند؟

همانطور که گفته شد ترموستات در یخچال یا رله دما وظیفه ثابت نگه داشتن دما را به عهده دارد. وقتی با باز شدن درب یخچال یا قرار دادن ماده غذایی گرم در یخچال, دمای یخچال بالا می‌رود, ترموستات به کمپرسور یا موتور یخچال دستور روشن شدن می‌دهد. در این مرحله کمپرسور روشن شده و تا زمانی که یخچال به دمای مورد نظر نرسیده کار می‌کند.

وقتی دمای کابین یخچال, به دمای مورد نظر رسید, این قطعه در یخچال دستور خاموش شدن کمپرسور را صادر کرده و کاهش دما متوقف می‌شود. در واقع ترموستات  قطعه‌ ایست مکانیکی که وظیفه قطع و وصل کردن جریان کمپرسور را به عهده دارد تا بتوان دمای یخچال را در مقدار مشخصی تنظیم کرد و ثابت نگه داشت.

در یخچال‌های قدیمی تر درجه ترموستات به صورت دستی با ولوم تنظیم دما انجام می‌شد ولی در یخچال‌های جدید که دارای نمایشگر دیجیتال هستند, این عمل به صورت دیجیتالی انجام می‌شود.

تنظیم درجه ترموستات

دمای مناسب یخچال فریزر و تنظیم درجه یخچال از موضوعاتی هستند که به مربوطند. تنظیم درجه دمای ترموستات روی دمای مناسب در فصول مختلف, نه تنها سبب افزایش طول عمر مواد غذایی و کاهش مصرف برق شده, بلکه سبب کاهش استهلاک کمپرسور و افزایش طول عمر آن نیز می‌گردد. بهترین دما برای یخچال 37 درجه فرنهایت و برای فریزر 0 درجه فارنهایت یا بین 5 تا 7 درجه سانتی‌گراد برای یخچال و منفی 18 تا منفی 20 درجه سانتی‌گراد برای فریزر می‌باشد.

اما تنظیم دمای یخچال بر روی این اعداد تنها برای یخچال‌های دارای نمایشگر دیجیتال امکان‌پذیر است و برای یخچال‌های بدون نمایشگر و دارای درجه تنظیم مکانیکی, باید از بین اعداد 1 تا 5 یکی را انتخاب کنید. توجه داشته باشید در این نوع یخچال فریزرها, عدد بزرگتر به معنی کار بیشتر کمپرسور, سرمای بیشتر و دمای پایینتر برای یخچال فریزر شماست.

نکته: بهتر است بدانید دمای محیط بیرونی یخچال, حتی وقتی درب یخچال بسته است, بر روی دمای یخچال تاثیر می‌گذارد. پس بهتر است در فصول گرم سال دمای یخچال را کمی پایینتر از دیگر فصول قرار دهید.

همچنین برای  تعمیر یخچال هیتاچی در اهواز می توانید با کارشناسان شرکت کارون سرویس تماس بگیرید.

انواع ترموستات یخچال

تمامی ترموستات‌ها یک وظیفه را در یخچال فریزر بر عهده دارند و آن ثابت نگه داشتن دمای یخچال به وسیله قطع و وصل کردن جریان برق کمپرسور است. ولی ترموستات‌های یخچال انواع مختلفی داشته و این عمل را به روش‌های مختلفی انجام می‌دهند.

انواع ترموستات برای یخچال عبارتند از:

 1.  ترموستات  مدل فشار بخار
 2.  ترموستات  مدل دو قطبی
 3.  کنترلرهای دیجیتالی یا جامد الکتریکی

علائم خرابی ترموستات در یخچال

خرابی ترموستات یخچال علاوه بر تاثیر بر عملکرد یخچال و خرابی مواد غذایی شده, بلکه مصرف برق و استهلاک دستگاه را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد. پس بهتر است علائم خرابی ترموستات را بدانیم تا در در صورت بروز مشکل سریعا آن را برطرف کنیم.

1. بالا رفتن دمای یخچال فریزر

یکی از دلایل گرم شدن یخچال فریزر, خرابی ترموستات یخچال است. اگر متوجه شدید که یخچال به اندازه کافی سرد نیست و با تنظیم درجه دما بر روی دمای پایینتر نیز این مشکل همچنان وجود دارد, باید به خرابی ترموستات شک کنید. در واقع در این حالت ترموستات , که باید با بالا رفتن دمای یخچال, دستور روشن شدن کمپرسور را صادر کند, با مشکل مواجه شده و این کار را انجام نمی‌دهد.

البته این مشکل می‌تواند دلایل دیگری نیز داشته باشد که باید توسط کارشناس نمایندگی تعمیر یخچال هیتاچی در اهواز بررسی شوند.

2. یخ زدن مواد غذایی داخل یخچال

اگر متوجه یخ زدن مواد غذایی داخل یخچال خود شدید ابتدا دمای یخچال را کمی بالا برده و چند ساعت صبر کنید. اگر این مشکل همچنان وجود داشت, علت آن می‌تواند خرابی ترموستات باشد. در این حالت, ترموستات باید با رسیدن یخچال به دمای مورد دستور قطع برق کمپرسور و خاموشی آن را صادر کند که این کار را انجام نمی‌دهد.

3. ثابت نبودن دمای یخچال

وظیفه ترموستات ثابت نگه داشتن دمای یخچال است. اگر متوجه شدید که دمای یخچال تغییرات محسوسی دارد و ثابت نیست احتمالا ترموستات یخچال خراب شده است.
در این حالت مواد غذایی با بالا رفتن دمای یخچال فاسد و با پایین آمدن بیش از حد دما یخ می‌زنند.

4. یخچال تمام مدت کار می‌کند

از مهمترین نشانه‌های خرابی ترموستات اتومات نکردن یخچال است. ترموستات وظیفه دارد با رسیدن یخچال به دمای مطلوب, دستور خاموشی کمپرسور را صادر کند. در صورت خرابی ترموستات این کار انجام نشده و کمپرسور تمام وقت کار می‌کند.
البته باید بدانید کار کردن دائم کمپرسور تا حدود 6 ساعت طبیعی بوده و جای نگرانی نیست. اما اگر کمپرسور بیش از این میزان کار می‌کند باید به خرابی ترموستات شک کنید.

5. کار نکردن کمپرسور با وجود روشن بودن لامپ یخچال

اگر یخچال فریزر برق دارد و چراغ‌ها و نمایشگر آن روشن بوده ولی کمپرسور کار نمی‌کند و یخچال گرم است می‌تواند به معنا خرابی ترموستات باشد.
برای تست کار کردن کمپرسور میتونید با دست بدنه آن را لمس کنید, اگر کمپرسور سرد باشد یعنی کار نمی‌کند. کمپرسسور یخچال‌ها اغلب در پشت و قسمت پایینی یخچال قرار دارند.

علائم سوختن ترموستات یخچال چیست؟

مسئولیت تنظیم دما، کارکرد و عدم کارکرد موتور به ترموستات واگذار شده

 1. در صورت سوختن ترموستات موتور دستگاه شما وارد مدار نمیشه و پروسه سرما سازی متوقف میشه
 2. در صورت شکستگی بالبِ ترموستات برق به موتور نمی‌رسه چون عملکرد ترموستات بدون بالب کاملا متوقف شده
 3. انجماد مواد غذایی داخل یخچال
 4. دیدن یخ ضخیم به شکل مربع یا مستطیل در دیواره ی انتهای یخچال
 5. یکسره کار کردن کمپرسور

این ها جزو مواردی می باشد که احتمال خرابی ترموستات یخچال در آن وجود دارد

تست خرابی ترموستات

تست دستی ترموستات

برای تست خرابی ترموستات کافیست محل قرارگیری ترموستات را باز کرده دو سیم ورودی و خروجی ترموستات که به موتور میرسد را بهم متصل کنیم.سپس یخچال فریزر را به برق می زنیم.اگر موتور روشن شد ترموستات خراب است و اگر روشن شد سالم است.

تست توسط اهم متر

این تست را با هم متر هم میتوان انجام داد.دو سر اهم متر را به پایه های ورودی و خروجی وصل میکنیم.اگر در حالت وصل ترموستات بیزر چک داد و زمانی که ترموستات را قطع کردیم بیزر چک قطع شد ترموستات سالم است.

تست به روش دستی اما دقیق تر

نمیتوان به روش هایی که قبل تر گفته شد بسنده کرد.بهتر است سیم ها را به محل قرارگیری خود وصل کنیم.سپس بالب ترموستات را در دست بگیریم تا حرارت دست به آن انتقال یابد.در این حالت موتور باید شروع بکار کند.بعد از انجام اینکار ترموستات را روی حالت کم قرار می دهیم و بالب آن را در محلولی از آب و یخ که چند دقیقه است فراهم کردیم قرار می دهیم اگر موتور خاموش شد یعنی ترموستات سالم است.

محافظت از ترموستات در یخچال

با رعایت نکات زیر می‌توانید طول عمر ترموستات را افزایش دهید:

 •  از باز و بسته کردن بی مورد درب یخچال خودداری کنید
  هر بار که درب یخچال را باز می‌کنید تعادل دمایی یخچال به هم ریخته و کمپرسور مجبور می‌شود برای ایجاد دمای مطلوب شروع به کار کند. هر چه بیشتر این تعادل را به هم بزنید, ترموستات و کمپرسور مجبور به کار بیشتر در نتیجه استهلاک بیشتر خواهند بود.
 • از قرار دادن غذای گرم در یخچال بپرهیزید
  برای قرار دادن مواد غذایی در یخچال, ابتدا اجازه دهید سرد شوند سپس آن‌ها را درون یخچال قرار دهید. با این کار به افزایش طول عمر ترموستات و کمپرسور کمک می‌کنید.
 • یخچال را در محیطی با دمای متعادل قرار دهید
  همانطور که گفته شد دمای محیط روی دمای یخچال تاثیر می‌گذارد. پس برای بهبود عملکرد یخچال, آن را در محیط‌های گرم مثل نزدیک اجاق گاز یا در معرض آفتاب قرار ندهید تا ترموستات و کمپرسور مجبور به کار بیش از اندازه برای تنظیم دما نباشند.
 •  دمای یخچال را با توجه به فصل تنظیم کنید
  در فصول گرم دمای یخچال را کمی پایین بیاورید ولی در فصول سرد نیازی به قرار دادن دمای یخچال روی دماهای خیلی پایین نیست.
  با قرار دادن دمای یخچال روی دمای مناسب از کار کردن بیش از اندازه ترموستات یخچال و کمپرسور جلوگیری کنید.
 •  یخچال را بیش از اندازه پر نکنید
  پر کردن بیش از حد یخچال باعث می‌شود گردش هوای سرد در یخچال و بین مواد غذایی به درستی انجام نشده و کارایی یخچال کم شود. اگر یخچالتان پر از مواد غذاییست, پس از اینکه احساس کردید دمای یخچال بالاست و مواد غذایی به درستی سرد نمی‌شوند, به جای پایین آوردن دمای یخچال, کمی یخچال را خلوت کنید.

لازم است بدانید اگر ایراد از کمپرسور یخچال بود بهتر است آن را تعویض نمایید. زیرا تعمیر کردن آن به صرفه نخواهد بود و تضمینی به سالم کار کردن آن برای مدت طولانی نیست.

کار ترموستات تنظیم دمای داخل یخچال می‌باشد که در یخچال‌های امروزی دیگر ترموستات وجود ندارد و کار ترموستات به صورت دیجیتال و هوشمند توسط سنسورهای خاص انجام می‌شود. دریخچال‌های امروزی وقتی سنسورهای ترموستان دمای داخل یخچال را مناسب تشخیص دهند، برق به کمپرسور منتقل نمی‌شود در این صورت یخچال خاموش می‌شود.

حال تصور کنید در این مسیر یکی از قطعات کار خود را به درستی انجام ندهد و این فرآیند دچار مشکل شود، نتیجه آن یکسره کار کردن یخچال خواهد شد.

یکسره کار کردن یخچال به دلیل نشتی گاز یخچال ؟!

گاز یخچال و یکسره کار کردن یخچال با هم رابطه مستقیم دارند. یکی از علت‌های اصلی در یخچال‌های ساید بای ساید نشتی گاز یخچال یا کم شدن آن با گذشت زمان می‌باشد. که منجر به یکسره کار کردن یخچال می‌شود. اگر بیشتر از 10 سال است که از یخچالتان استفاده می‌کنید مطمئن باشید مشکل از گاز یخچال است و سریعا برای برطرف کردن آن اقدام نمایید.

دانستن این نکات شاید از نظرتان پیش و پا افتاده بیاید ولی رعایت آن می‌تواند به شما کمک کند تا از اتفاقاتی که ممکن است پیش آید جلوگیری کنید.

حتما می‌دانید در جابه جایی و اسباب کشی نباید به یخچال ضربه وارد شود و یا یخچال وارونه شود، زیرا روغن وارد مدار گاز شده و این کار شما را به دردسر خواهد انداخت. همچنین در صورتیکه یخچال شما برفک می‌زند سعی نکنید با اشیا تیز برفک‌ها را از بین ببرید. پیشنهاد می‌کنیم یخچال را به مدت 2 ساعت خاموش کنید تا این پروسه مسیر طبیعی خود را طی کند. البته به این نکته هم توجه کنید که در صورت برفک زدن زیاد یخچال حتما از یک متخصص برای رفع نقص احتمالی کمک بخواهید.

دلایل اصلی یکسره کار کردن یخچال

چند دلیل اصلی وجود دارد که باعث می شود یخچال یکسره کار کند و یا اتومات نکند. ما در اینجا این موارد را در اختیارتان قرار می دهیم تا از آن ها استفاده کنید:

شاید جالب باشد ولی باید بگوییم این جمله معروف درب یخچال و ببند یخچال خراب شد واقعا در خراب شدن یخچال تاثیر گذار است و یکی از دلایل یکسره کار کردن یخچال خواهد بود. یکی دیگر از این دلایل گذاشتن غذای داغ در یخچال می باشد که باعث می شود به یخچال فشار زیادی وارد شود و یخچال اتومات نکند. سعی کنید موقعیت مکانی که برای یخچالتان در نظر می گیرید از تابش مستقیم نور خورشید دور باشد و یخچال در معرض آفتاب قرار نگیرد. زیرا یکی از دلایل یکسره کار کردن یخچال همین موضوع است.

بررسی دلایل اتومات نکردن یخچال و فریزر

۱. کثیف بودن لوله‌های کندانسور علت اتومات نکردن یخچال

اولین علت اتومات نکردن یخچال و فریزر کثیف شدن لوله های کندانسور می باشد. همان طور که می دانید لوله های کندانسور وظیفه گردش هوا برای خنک سازی یخچال را بر عهده دارند و در صورت کثیفی و یا ایجاد رسوبات گاز درون لوله ها نمی تواند به درستی فعالیت کند بنابراین یخچال برای خنک سازی باید فشار زیادی را متحمل شود بنابراین یکسره کار می کند و هر چند دقیق یکبار اومات نمی کند در این صورت باید برای تمیز کردن گرد و غبار و آلودگی ها از روی لوله های کندانسور دست به کار شوید.

 برای این کار بهتر است از یک فرد متخصص کمک بخواهید زیرا ممکن است به لوله ها آسیب بزنید.

۲.خرابی تایمر یخ زدایی علت اتومات نکردن یخچال

دومین علت خرابی تایمر یخ زدایی است قطعه ای که از یخ زدگی و برفک در یخچال جلوگیری می کند و زمانی که دچار مشکل شود با ایجاد برفک به شما هشدار برای خرابی می دهد بهتر است از یک تعمیرکار یخچال بخواهید تا برای برطرف کردن مشکل شما را راهنمایی نماید.

۳.خرابی ترموستات علت اتومات نکردن یخچال

دلیل سوم اتومات نکردن یخچال خرابی ترموستات ذکر شد یکی از رایج ترین دلایل برای اومات نکردن یخچال که شاید همه ما اولین دلیل یکسره شدن یخچال را خرابی ترموستات بدانیم. درست است ترموستان یک قطعه حیاتی در یخچال می باشد زیرا با قطعات دیگر در ارتباط است و در صورت بروز مشکل در این قطعه عملکرد یخچال و سایر قطعات دچار مشکل خواهد شد بنابراین بهتر است هر چه زودتر از یک فرد متخصص برای برطرف کردن مشکل خرابی ترموستات کمک بخواهید.

 ۴. خرابی فن اواپراتور علت اتومات نکردن یخچال

 و اما دلیل چهارم خرابی فن اواپراتور است همه ما می دانیم که فن اوا پراتور وظیفه خنک سازی یخچال را بر عهده دارد هر گاه سر و صدا زیاد یخچال آزار دهنده شد و غیر طبیعی بود بدانید فن اواپراتور معیوب شده است و باید برای تعویض و یا تعمیر آن اقدام نمایید.

۵. خرابی موتور فن کندانسور علت اتومات نکردن یخچال

دلیل پنجم اتومات نکردن یخچال ک خرابی موتور فن کندانسور می باشد. فن کندانسور در پایین یخچال قرار دارد و در صورت خراب شدن یخچال اتومات نمی کند و یکسره کار می کند برای تست سالم بودن فن نیاز به ابزار های خاص داریم که بهتر است کار را به کاردون بسپارید زیرا این کار نیاز به دانش فنی دارد.

۶.فرسودگی لاستیک درب علت اتومات نکردن یخچال

و اما آخرین دلیل فرسودگی لاستیک درب یخچال است که باعث عبور جریان گرم و سرد می شود و اجاز نمی دهد یخچال اتومات کند برای برطرف کردن این مشکل باید لاستیک دور درب یخچال را تعویض کنید. برای این کار حتما با کاردون در ارتباط باشید تا تیم مجرب و آموزش دیده کاردون برای برطرف کردن مشکل در محل شما اعزام شوند.

 تعمیر یخچالی که یکسره کار می‌کند

اگر یخچال و فریزر شما یکسره کار می‌کند به علت هر کدام از دلایلی که در بالا آنها را نام بردیم، باید یک متخصص و سرویس کار دستگاه شما را بررسی کند و مشکل را عیب یابی و برطرف کند. برای رفع مشکل ‌تان می‌توانید از کاردون درخواست در محل بدهید.

محتوای خب روزانه نمایش تیتر محتوا
دکمه بازگشت به بالا