سریال های مناسب برای یادگیری زبان انگلیسی

۸ تا از بهترین سریال ها برای تقویت زبان انگلیسی (مبتدی-متوسط)

یادگیری زبان انگلیسی بدون کلاس و از طریق سرگرمی و با کمک سریال بسیار راحت تر می باشد. اما اینکه کدام سریال ها برای یادگیری بهتر هستند تفاوت زیادی ایجاد می کند. در این مطلب به کمک معتبرترین وب سایت های آموزش زبان و کمک گرفتن از نظرات کاربران مختلف در فضای جهانی وب، حدود ۲۰ سریال عالی جهت یادگیری یا تقویت زبان انگلیسی برای سطح مقدماتی تا متوسط به شما پیشنهاد می کنیم و نکاتی درباره آموزش زبان انگلیسی با کمک داستان خواهیم گفت.

نکته مهم: دقت کنید که اگر می خواهید زبان انگلیسی را برای صحبت و مکالمه های پرکاربرد یاد بگیرید، بسیاری از سریال های جدید به کار شما نخواهند آمد، زیرا پر از اصطلاحات غیرکاربردی و نامرسوم هستند. در سریال های قدیمی تر اما، اکثر مکالمات نه تنها به زبان انگلیسی رایج بلکه بسیار ساده و قابل فهم تر می باشند، در عین اینکه به دلیل سرعت پایین تر اتفاقاتی که در سریالها می افتد یادگیری آنها راحت تر است.

ترتیب یادگیری زبان انگلیسی | چگونه با گوشی زبان انگلیسی یاد بگیریم | چگونه در خانه زبان انگلیسی یاد بگیریم

نکات مهم قبل از یادگیری با کمک سریال

در واقع باید گفت سطح این سریالها را متناسب با سطح شما انتخاب کرده ام و  با دیدن آن ها اذیت نمی شوید و حتما تا آخر سریال را تماشا خواهید کرد. با دیدن این سریالها علاوه بر این که تعداد زیادی واژه و اصطلاح یاد می گیرید، با نکات ریز اخلاقی و فرهنگی کشورهای انگلیسی زبان آشنا می شوید. بهتر است بگویم اگر می خواهید مهارت شنیداری خود را تقویت کنید و به نوعی خودتان را به انگلیسی ها متصل کنید بهترین راه این است که به تماشای سریالهای انگلیسی بنشینید.

 • این سریالها را فقط با زیرنویس زبان انگلیسی ببینید (اگر واقعا مبتدی هستید بار اول با زیرنویس فارسی ببینید و دفعات بعد زیرنویس انگلیسی)
 • هر سریال را حداقل ۲ بار تماشا کنید. برای بار دوم سریال را بدون زیرنویس ببینید (اگر واقعا مبتدی هستید بار دوم با زیرنویس انگلیسی ببینید)
 • واژه ها و جملاتی که بیشتر استفاده می شود را یادداشت کنید و بعدا مطالعه نمایید
 • به زبان بدن و نحوه ادای کلمات و آواها دقت کنید. سعی کنید قسمت هایی از سریال را pause کنید و جملاتی که در سریال گفته شده را خودتان با صدای بلند تکرار کنید
 • به زبان شخصیت ها دقت کنید: به روشی که واژگان، دستور و عبارات به کار گرفته می‌شوند گوش دهید.
 • به افراد دقت کنید: به لهجه‌ها و زبان عامیانه به‌دقت گوش دهید. تفاوت را میان روشی که مردم حرف می‌زنند تشخیص دهید، و در مورد جایگاهشان در جامعه چه چیزی به شما می‌گویند. به‌بیان‌دیگر، چه کسی انگلیسی به‌صورت حرفه‌ای حرف می‌زند؟ چه کسی عامیانه صحبت می‌کند؟ این می‌تواند به شما در مورد خیلی چیزها از مردم و فرهنگشان یاد بدهد.
 • سریالهای ساده تر و جذاب تر را انتخاب کنید: اگر سریالها و دیالوگ های آنها دشوار باشد، یادگیری شما با مشکل مواجه می شود زیرا به دلیل سرعت بالای صحبت، لغات و عبارات ناآشنا و عدم یادگیری، دلسرد خواهید شد.
 • ترجیحا یک دیکشنری داشته باشید: روی گوشی خود، یک دیکشنری آفلاین (پیشنهاد ما گوگل ترنسلیت آفلاین) نصب کنید و لغات یا جملاتی که بیشتر استفاده می شوند و شما معنای آنها را متوجه نمی شوید جستجو کنید (اگر آنها را روی کاغذ بنویسید که چه بهتر!)

اگر هیچ کدام از موارد بالا را هم انجام ندهید اشکالی ندارد چون این سریالها بصورت ناخودآگاه مطالب مهمی را به شما آموزش می دهند؛ اما رعایت موارد بالا میزان یادگیری تان را افزایش می دهند.

نکته: بجز گزینه شماره ۵ بقیه موارد لهجه آمریکایی دارند ولی اگر دنبال لهجه انگلیسی هستید (که خیلی پیشنهاد نمی شود) در انتهای مطلب سریال های بریتیش نیز معرفی شده اند.

معرفی چند سریال عالی جهت یادگیری یا تقویت زبان انگلیسی برای سطح مقدماتی تا متوسط

۱- سریال دوستان (Friends)-کمدی، بهترین برای مکالمات روزمره

این سریال قطعا در رده اول لیست قرار می گیرد. علت این است که در این سریال وقایع روزمره بسیاری اتفاق می افتد که احتمالا برای شما هم در یک کشور انگلیسی زبان رخ خواهد داد. سریال دوستان یک مجموعه کمدی در مورد گروهی از شش دوست است که در منطقه منهتن شهر نیویورک زندگی می‌کنند. این مجموعه توسط دیوید کرینو و مارتا کافمن از سال ۱۹۹۴ تا سال ۲۰۰۴ ساخته شده‌است. این سریال متمرکز بر زندگی سه مرد و سه زن بیست و چند ساله (که در روند سریال به سی و چند سالگی میرسند) است که ساکن محله گرین ویچ هستند. این سریال یکی از محبوبترین مجموعه‌های کمدی روزمره در تاریخ تلویزیون آمریکا است که دهها میلیون طرفدار در سراسر جهان بدست آورده‌ است. سریال دوستان در تلویزیونهای بیش از یکصد کشور جهان نمایش داده شده‌ است و روز به روز به شمار طرفداران آن افزوده می‌شود…

این سریال طولانی (۲۳۶ قسمت و ۱۰ فصل) حدود ۲-۴ ماه برای تماشای کامل زمان نیاز دارد (خودم ۴ بار از اول تا آخر دیدم!) شدیدا برای کسانی که به مکالمات روزمره (نه رسمی و دانشگاهی) نیازدارند توصیه می شود. این فیلم در imdb امتیاز عالی ۸٫۹ را کسب کرده است.

۲- سریال تئوری بیگ بنگ Big bang theory-کمدی-علمی، بهترین برای انگلیسی دانشگاهی-علمی

یکی از محبوب ترین سریال های تمام طول تاریخ! بیگ بنگ تئوری بر خلاف سریال دوستان، حاوی جملات و کلمات علمی بیشتری ست. یک مجموعۀ تلویزیونی در گونۀ کمدی موقعیت بود که از شبکۀ سی‌بی‌اس پخش می‌شد. چاک لوری و بیل پریدی سازندگان این مجموعۀ تلویزیونی هستند. پخش این مجموعه از ۲۴ سپتامبر ۲۰۰۷ آغاز شد و پس از دوازده سال در ۱۶ می ۲۰۱۹ به پایان رسید. محبوبیت زیاد این مجموعه باعث شد تا شبکۀ سی‌بی‌اس، سریال مشتق شلدون جوان را حول محور شخصیت شلدون کوپر بسازد.

محوریت مجموعه چند شخصیت نابغه (به اصطلاح «بچه مثبت») است که مهارت‌های اجتماعی کمی دارند. لئونارد هافستادر و شلدون کوپر، که دو دوستِ هم اتاقی هستند و همسایهٔ روبه‌رویی آن‌ها پنی که بازیگری ناموفق و پیش‌خدمت رستوران است و دو دوست غیراجتماعی آن‌ها مهندس هوافضا هاوارد والوویتز یهودی و متخصص فیزیک نجومی راجش کوترپالی که از هند به آمریکا مهاجرت کرده، ۵ کاراکتر این مجموعه هستند. هوش و نبوغ این ۴ شخصیت مرد و عدم موفقیتشان در روابط اجتماعی در تضاد با کاراکتر پنی اس

این سریال طولانی (۱۲ فصل و هر فصل حدود ۲۰ قسمت) حدود ۱-۲ ماه برای تماشای کامل زمان نیاز دارید. شدیدا برای کسانی که به مکالمات و جملات رسمی و علمی تر (بخصوص داوطلبان آزمونهای آیلتس و تافل و کسانی که زبان را بدون دلیل خاصی یاد می گیرند) توصیه می شود. این فیلم در imdb امتیاز عالی ۸٫۱ را کسب کرده است.

۳- سریال خانه پوشالی (House of Cards)-کمدی، بهترین برای مکالمات روزمره

یکی از محبوب ترین سریال های تاریخ سینماست با بازی کوین اسپیسی پرحاشیه! داستان سریال درباره جایگاه پست و مقام در کشور است. داستان شهوت و قدرت طلبی مردی را نشان می دهد که می خواهد تمام امور مربوط به کشور را در دست بگیرد. کسی که در سریال از او به عنوان مرد بد ذات و شیطان صفت و قدرت طلب یاد می شود. این مرد میخواهد واشنگتن را از آن خود کند. کوین اسپیسی در نقش این فرد به ایفای نقش خواهد پرداخت. این سریال (۷۳ قسمت و ۶ فصل) حدود ۱-۲ ماه برای تماشای کامل زمان نیاز دارد. شدیدا برای کسانی که به انگلیسی بازرگانی-تجاری و سیاسی نیازدارند توصیه می شود زیرا پر از کلمات و جملات رسمی در این زمینه هاست. این فیلم در imdb امتیاز عالی ۸٫۷ را کسب کرده است.

۴- سریال آشنایی با مادر How I Met Your Mother-کمدی، بهترین برای اصطلاحات و زبان بومیان انگلیسی دوستانه

سریالی بسیار جذاب با جملات کوتاه و پر از اصطلاحات انگلیسی که بین دوستان رد و بدل می شود. یک مجموعه تلویزیونی کمدی آمریکایی محصول شبکه سی‌بی‌اس است که برای اولین بار در ۱۹ سپتامبر ۲۰۰۵ پخش شد. این مجموعه توسط کارتر بیز و کریگ توماس ساخته شده‌است. داستان این سریال در سال ۲۰۳۰ شروع میشود که شخصیت اصلی داستان تد مازبی (جاش رادنر) به پسر و دخترش خاطراتی را یادآوری میکند که منجر به ملاقات او با مادرشان (همسر تد) شد که داستان را از قسمت اول به گذشته برمیگرداند و خاطرات را نقل میکند. هر قسمت این سریال در واقع یه خاطره ای هست که تد موزبی برای پسر و دخترش تعریف می کند و اکثر سکانس ها هم در خانه یا کافه ساخته شده اند.

این سریال طولانی (۲۰۰ قسمت و ۹ فصل) حدود ۱-۳ ماه برای تماشای کامل زمان نیاز دارد (۲ بار بیشتر نتونستم ببینم) شدیدا برای کسانی که به مکالمات عمقی و اصطلاحات انگلیسی زبان ها علاقه دارند و دوست دارند زبان عمیق انگلیسی را یاد بگیرند کاربردی تر است اما برای یادگیری عمومی نیز مناسب است. این فیلم در imdb امتیاز عالی ۹ را کسب کرده است.

۵- سریال شرلوک هولمز (Sherlock)-کاراگاهی، بهترین برای مکالمات روزمره رسمی با لهجه غلیظ بریتیش

اگر دنبال سریال کوتاه ولی جذاب و با جملات رسمی می گردید کاراگاه باهوش شرلوک هولمز گزینه مناسبی برای شماست! یک مجموعهٔ تلویزیونی بریتانیایی است که اقتباسی به‌روز شدهٔ از داستان‌های کارآگاهی شرلوک هولمز اثر آرتور کانن دویل است. این سریال توسط استیون موفات و مارک گیتیس ساخته شده‌است و در آن بندیکت کامبربچ در نقش شرلوک هولمز و مارتین فریمن در نقش جان واتسون ایفای نقش می‌کنند. از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۷، چهار فصل از سریال تولید و پخش شده‌است.

داستان سریال در لندن معاصر اتفاق می‌افتد و ماجراهای کارآگاه مشاور، شرلوک هولمز (بندیکت کامبربچ) را نشان می‌دهد که به همراه دوست صمیمی‌ و شریک زندگی‌اش دکتر جان واتسون (مارتین فریمن) در حل پرونده‌های جنایی به اسکاتلندیارد مشاوره می‌دهد. در مسیر پرونده افرادی همچون بازرس لستراد (روپرت گراوس) و مالی هوپر (لوئیز بریلی) نیز به آن‌ها کمک می‌کنند. این سریال کوتاه (۱۴ قسمت و ۴ فصل) حدود ۱ ماه برای تماشای کامل زمان نیاز دارد.  شدیدا برای کسانی که به مکالمات روزمره رسمی در بتن جامعه نیازدارند توصیه می شود. این فیلم در imdb امتیاز عالی ۹٫۱ را کسب کرده است.

۶- سریال اداره (The Office)- اداری-روزمره کمدی بصورت مستندگونه- بهترین برای همه

سریالی بسیار جذاب برای سطوح متوسط تا پیشرفته با جملات کاملا کاربردی رسمی،اداری و … که در همه جا نیازتان می شود. این سریال که به سبک مستند گونه ساخته شده و با سایر آثار تلویزیونی کمدی متفاوت است، در قسمت‌های تقریباً بیست دقیقه‌ای زندگی کارمندهای یک اداره فروش کاغذ به نام داندر میفلین در شهر اسکرنتون را به نمایش می‌گذارد و به زندگی، دوستی‌ها و اتفاقات اهالی آنها می‌پردازد. این اداره شاخه‌ای از یک کمپانی کاغذسازی بزرگ است که شعبه مرکزی آن در نیویورک قرار دارد. هر کدام از اعضای این اداره شخصیت‌های عجیب و مخصوص به خود را دارند.

مایکل اسکات رئیس اداره و یکی از شخصیت‌های محوری سریال است. او یکی از بهترین‌ها در کار خود بوده و درآمد زیادی را عاید سازمان می‌کند. مایکل در سرتاسر سال ایده‌های بکر، دور از ذهن و عجیبی برای تزریق هیجان به زندگی روزانه کارمندان خود پیدا می‌کند و علاقه فراوانی به برقراری جو دوستانه در محل کار خود داشته و تلاش زیادی در این راستا می‌کند.

مایکل اسکات را می‌توان اوج هنر نویسندگان سریال The Office در ایجاد شخصیت‌های دوست‌داشتنی و در عین حال اعصاب خردکن دانست. شخصیت مایکل در طول هفت فصل حضور او در این اثر پختگی فراوانی پیدا کرده و به مرور به یکی از دوست‌داشتنی‌ترین اعضای اداره تبدیل می‌شود. این سریال طولانی (۱۹۲ قسمت و ۹ فصل) حدود ۳ ماه برای تماشای کامل زمان نیاز دارد.  شدیدا برای کسانی که به مکالمات روزمره رسمی بخصوص موارد اداری یا بطور کلی برای همه توصیه می شود. این فیلم در imdb امتیاز عالی ۹ را کسب کرده است.

۷- سریال گریس و فرانکی (Grace and Frankie)-کمدی، بهترین برای یادگیری کوتاه و مبتدی

سریالی جالب با قسمت های کوتاه و جملات کاملا قابل فهم برای همه. مجموعه تلویزیونی کمدی آمریکایی از شرکت نتفلیکس است که در ۸ مه ۲۰۱۵ شروع به پخش کرد و فصل دومش در مه ۲۰۱۶ نیز پخش شد. داستان این مجموعه تلویزیونی درباره دو زن حدوداً هفتاد ساله است که شوهرهایشان به تازگی اعلام کرده‌اند که عاشق یکدیگرند و قرار است از زن‌ها طلاق گرفته با یکدیگر ازدواج کنند. این سریال طولانی (۹۰ قسمت و ۶ فصل) حدود ۱۵ روز برای تماشای کامل زمان نیاز دارد.  شدیدا برای کسانی که به مکالمات کوتاه ساده نیازدارند توصیه می شود. این فیلم در imdb امتیاز عالی ۸٫۴ را کسب کرده است.

۸- بقیه سریال های خوب

با لهجه بریتیش (انگلیسی بریتانیایی)

 • سریال Misfits
 • سریال تاج The Crown
 • سریال Downton Abbey

با لهجه آمریکایی

 • سریال خانواده مدرن Modern Family
 • سریال The Good Place
 • سریال Stranger Things

منبع مقاله: سایت رایگان اموزش زبان انگلیسی

دکمه بازگشت به بالا