برترینهای کسب و کارعمومی

بالابر هیدرولیکی چیست و کجا استفاده میشود؟

بالابر هیدرولیکی چیست؟

بالابر هیدرولیکی یکی از مهم‌ترین و در عین حال کاربردی ترین ابزارهای عمده صنعتی است که جهت حمل و نقل بارهای حجیم، سنگین و بزرگ، بر روی زمین انبارها و در سایر موارد استفاده می شود. بالابر هیدرولیکی بسیار با قدرت و بادوام است زیرا آن‌ ها  از مواد خام با کیفیت ویژه استفاده شده است. بالابر های هیدرولیکی با توجه به استانداردهای بین‌المللی طراحی وتولید شده اند و در نتیجه عملکرد بسیار عالی را در کیفیت خود تضمین می‌کنند. مشتریان می‌توانند با توجه به نیازهای خود از این بالابرها استفاده کنند و از شرکت ژیار صنعت ماهور سفارش خود را ثبت کنند.

این نوع بالابر با استفاده از سیستم هیدرولیکی که به وسیله یک پمپ و که از مایع هیدرولیکی استفاده میکند و برای ایجاد نیرو و حرکت دراین تکنولوژی استفاده می‌شود، کنترل می‌شود. بالابرهای هیدرولیکی دارای بخش هایی مانند بدنه، سیستم هیدرولیکی، بخش عملیاتی، پایه و سیستم کنترل فرمان است که همه این ها ترکیب شده و سبب ایجاد حرکت در این بالابر می‌شوند.

بالابرهای هیدرولیکی قادر هستند به صورت های مختلفی طراحی و تولید و تنظیم شوند تا برای نیازهای مختلف آماده استفاده شوند. استفاده از بالابر هیدرولیکی در بسیاری از صنایع مختلفی مانند صنایع ساختمانی، صنایع خودروسازی، صنایع دریایی، صنایع نفت و گاز، صنایع معدنی و صنایع دیگر، رواج دارد.

بالابر برقی | بالابر برقی انسان‬‎ | بالابر هیدرولیکی بر چه اساسی کار میکند

کاربردهای بالابر هیدرولیکی

در ادامه به بررسی کاربردهای بالابر هیدرولیکی در هر یک از این صنایع پرداخته خواهد شد.

·         صنایع ساختمانی

 در صنایع ساختمانی، بالابر هیدرولیکی برای حمل و نقل و جابجایی مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ابزارها به صورت دستی یا اتوماتیک عمل می‌کنند و به راحتی می‌توانند بلوک‌های سنگین، سیمان، آجر، تیرچه و سایر مصالح را جابجا کنند. بالابر هیدرولیکی در صنایع ساختمانی برای ساخت و ساز، تعمیرات و نگهداری ساختمان‌ها و سازه‌های دیگر استفاده می‌شود.

·         صنایع خودروسازی

در صنایع خودروسازی، بالابر هیدرولیکی برای حمل و نقل و جابجایی وسایل نقلیه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ابزارها به صورت دستی یا اتوماتیک عمل می‌کنند و به راحتی می‌توانند انواع خودروها، موتورسیکلت‌ها و سایر وسایل نقلیه را جابجا کنند. بالابر هیدرولیکی در صنایع خودروسازی برای تعمیرات، نگهداری و تجهیزات مربوط به خودروها، از جمله تعویض تایر، تعویض روغن، تعمیر موتور، تعمیر ترمز و غیره استفاده می‌شود.

·         صنایع دریایی

در صنایع دریایی، بالابر هیدرولیکی برای جابجایی و حمل و نقل بارهای سنگین و بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ابزارها برای جابجایی و نصب تجهیزات در کشتی‌ها و بنادر، جابجایی و نصب سازه‌های دریایی و سایر کاربردهای مرتبط با صنایع دریایی استفاده می‌شوند.

بالابرهای هیدرولیکی همینطور دراسکله‌ها و بنادر، باعث میشود سرعت بارگیری و یا تخلیه بار افزایش یافته باشد. استفاده دیگری از بالابرهای هیدرولیکی حمل بار در این است که از آن به صورت افقی استفاده می شود. بالابر هیدرولیکی  با توجه به سایر دستگاه و ابزارها برای حمل و نقل بارها بر روی یک سطح افقی به  مانند نوار نقاله، قابلیت تحمل بار بیشتر و عمر بالاتر را دارند.

·         صنایع نفت و گاز

در صنایع نفت و گاز، بالابر هیدرولیکی برای جابجایی و حمل و نقل تجهیزات سنگین و بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ابزارها برای نصب و تعمیرات تجهیزات و سازه‌های نفتی و گازی، حفاری چاه‌های نفتی و سایر کاربردهای مرتبط با صنایع نفت و گاز استفاده می‌شوند.

·         صنایع معدنی

در صنایع معدنی، بالابر هیدرولیکی برای جابجایی و حمل و نقل مواد سنگین و بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ابزارها برای جابجایی مواد معدنی، تجهیزات و دستگاه‌های مربوط به صنایع معدنی و سایر کاربردهای مرتبط با این صنعت استفاده می‌شوند.

بنابراین، بالابر هیدرولیکی به عنوان یکی از ابزارهای مهم صنعتی، در بسیاری از صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به قابلیت‌ها و کاربردهای این ابزار، طراحی و تولید آن در حال حاضر بسیار پیشرفته شده است و این ابزار با توجه به نیازهای مختلف کاربران، با انواع مختلفی طراحی شده و تولید می‌شود.

اجزای بالابر هیدرولیکی چیست؟

بالابرهای هیدرولیکی دارای اجزای مختلفی هستند که برخی از بخش های اصلی تشکیل دهنده آن عبارت از: پمپ، پیستون درون سیلندر، مخزن و شیر فلکه، موتور، که هر کدام ازاین اجزا کاربردهای ویژه ی خود را دارند. به طور معمول بالابرهای هیدرولیکی دارای یک قسمت ماشینی می باشند که در این قسمت پمپ موتور و مایع قرار دارد. به همین دلیل ممکن است که برای عملیات مناسب‌ تر به فضای بیشتری نیاز پیدا کنند.

قیمت انواع بالابرهای هیدرولیک به نیاز افراد بستگی دارد. به طور کلی باید به خوبی بدانید که برخی از بالابرهای هیدرولیک دارای کاربری های متفاوت و گوناگونی هستند و ویژگی ها و مشخصات خاصی روی آنها به کار گرفته شده است.

به همین جهت قیمت خرید بالابرهای هیدرولیکی تا حدودی افزایش پیدا می‌ کند. آن دسته از بالابر های هیدرولیکی که پیشرفته تر می باشند و به تازگی طراحی میشوند را با قیمت بیشتری در بازار فروش می ‌رسد. در کل مشتریان برای حمل بارهای سنگین و همینطور حمل افراد در مکان های مختلف، نصب بالابرهای هیدرولیک بهترین انتخاب است. بالابرهای هیدرولیک بر اساس متراژ و همچنین مدلی که دارند در دسته بندی های متفاوتی تقسیم می گردند.

انواع بالابر هیدرولیکی کدام است؟

به طور کلی، انواع بالابر هیدرولیکی را می توان به صورت زیر دسته بندی نمود:

  • بالابر ثابت
  • بالابر متحرک

بالابر هیدرولیکی ثابت و بالابر هیدرولیکی متحرک هر دو از طریق استفاده از فشار مایع هیدرولیکی به بالا می‌رود. با این حال، تفاوت اصلی بین این دو نوع بالابر در قابلیت حرکت آن‌ها است.

بالابر هیدرولیکی ثابت

بالابر هیدرولیکی ثابت، همانطور که از نامش پیداست در یک محل ثابت قرار دارد و قابلیت حرکت ندارد. بالابر هیدرولیکی تماماً به شکل ثابت، و به صورتی که دارای تکنولوژی پروفیلی بر روی یک دیوار یا قسمتی از یک مکان با چهار ستون نصب میگردد به این صورت که آن ها قابلیت جابجایی ندارند. کاربرد بالابر ثابت بیشتر در فروشگاه ها، نمایشگاه های فروش خودرو و همچنین در انبارها مورد استفاده قرار میگرد. در این نوع بالابرعموماً برای بلند کردن و جابه جایی بارهای سنگین و بزرگ در کارگاه‌ها، انبارها و سایر محیط‌های ثابت استفاده می‌شود.

بالابر هیدرولیکی متحرک

برخلاف انواع بالابر مدل ثابت که قبل تر به آن اشاره کردیم، بالابر متحرک، به عنوان یک دستگاه قابل حمل، دارای چرخ‌هایی است که قابلیت حرکت است و در فضاهای مختلف مورد استفاده  قرار گیرند. انواع بالابر هیدرولیک متحرک مختلفی موجود هستند که هرکدام از این بالابرها موارد خاص استفاده خود را دارند.

 این نوع بالابر برای جابجایی بارهای سنگین و بزرگ از یک نقطه به نقطه دیگر از کارگاه‌ها، انبارها و محیط‌های دیگر استفاده می‌شود. بالابر هیدرولیکی متحرک به دلیل قابلیت حرکت و جابجایی آسان، برای کاربرانی که باید بارهای سنگین را به مکان‌های مختلف منتقل کنند، بسیار مناسب است.

به طور کلی، بالابر هیدرولیکی ثابت و بالابر هیدرولیکی متحرک هر دو قابلیت بالابری بارهای سنگین و بزرگ را دارند، اما تفاوت اصلی بین آن‌ها در قابلیت حرکت و جابجایی آن‌ها است.

مزایای استفاده از بالابر هیدرولیکی

مهمترین مزیت استفاده از بالابر هیدرولیکی در این است که به فضاهای زیاد نیاز ندارند و همچنین این بالابر به کف ساختمان و مکان مورد نظر متصل می شود و دارای قدرت بالاتری نیز هست.

در سیستم بالابر هیدرولیکی از روغن جهت حرکت استفاده می‌شود، ولی اما اگر مشکلی در سیستم هیدرولیک پدیدار شود مناسب با توجه به اینکه سرعت نشت روغن چه میزانی باید باشد، سرعت پایین آمدن دستگاه نیز کم است.

معایب استفاده از بالابر هیدرولیکی

    به دلیل این که در این سیستم‌ها از روغن استفاده می‌شود نمیتوان سرعت زیادی را از این دستگاه انتظار داشت.

بالابر هیدرولیکی برای بالا رفتن سرعت نسبتا کمی دارد.

    به این دلیل که در سیستم هیدرولیکی از سیلندر استفاده میگردد و نمیتوان از آن برای ساختمان ها و آپارتمان‌هایی با تعداد طبقات زیاد استفاده شود.

    ممکن است مایع درون سیستم که همان روغن است نشت کند و مشکلاتی را ایجاد کند، هرچند که این مسئله در سیستم‌های جدید مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

در پایان مقاله بالابر هیدرولیکی باید بگوییم!

بالابر هیدرولیکی از ابزار آلات مهم صنعتی است که امروزه در کارخانجات، کارگاه، شرکت های تعمیراتی، منازل و فروشگاه ها بسیار مورد استفاده و توجه قرار می گیرد و اما بالابر ها انواع بسیار متنوع و گوناگونی دارند که هر کدام در صنایع مختلفی کاربرد های مختلفی دارند. در این مقاله، به بالابر هیدرولیکی و کاربرد آن پرداختیم.. امیدواریم برای انتخاب بالابر به شما کمک کرده باشیم.

شرکت ژیار صنعت تولید کننده انواع بالابر ستونی یا ریلی، بالابر آکاردئونی، هیدرولیکی و بالابر هوم لیفت یا آسانسوری می‌باشد. از این بالابرهای برای انتقال بار یا نفر در ارتفاعات استفاده می‌شود. این بالابرها از ظرفیت 100 کیلوگرم تا 10 تن قابل تولید هستند. میزان ارتفاع کاری این بالابرها از 2 متر تا 25 متر متغیر است. جهت مشاوره، قیمت و نحوه سفارش  با شماره 09190809755 یا 02155348810 تماس بگیرید.

سوالات متداول

بالابر هیدرولیکی چیست؟

بالابر هیدرولیکی یک دستگاه است که با استفاده از سیستم هیدرولیکی، قدرت و نیروی لازم برای جابجایی بارها را فراهم می‌کند. این نوع بالابر با استفاده از روغن یا مایع هیدرولیکی، قدرت لازم برای جابجایی و آویزان کردن بارها را تولید می‌کند.

چگونه بالابر هیدرولیکی کار می‌کند؟

بالابر هیدرولیکی از یک سیستم هیدرولیکی تشکیل شده است که شامل یک جک هیدرولیکی، لوله‌ها، و واحد کنترل می‌شود. وقتی فشاری به مایع هیدرولیکی اعمال می‌شود، جک هیدرولیکی فشار را ایجاد می‌کند و باعث جابجایی بالابر و بار می‌شود. با تخلیه مایع هیدرولیکی از جک، بالابر به مکان اولیه خود باز می‌گردد.

کاربردهای بالابر هیدرولیکی چیست؟

بالابرهای هیدرولیکی در بسیاری از صنایع و کاربردها استفاده می‌شوند. برخی از کاربردهای رایج آنها عبارتند از: استفاده در خودروها و لوازم جانبی خودرو، بالابرهای باربری در کارگاه‌ها و انبارها، بالابرهای صنعتی برای جابجایی بارها در صنایع مختلف، بالابرهای برقی برای جابجایی بارهای سنگین در ساختمان‌ها و پروژه‌های ساختمانی، و همچنین در صنایع دریایی و بنادر برای جابجایی کانتینرها و بارهای سنگین مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دکمه بازگشت به بالا