علمی و پزشکی

داروخانه یک ساختار بین‌المللی و قانونی برای ارایه خدمات سلامت است

سخنگوی سازمان غذا و دارو در واکنش به آنچه که «اظهارات غیرکارشناسی رییس مرکز بهبود کسب و کار وزارت اقتصاد درباره داروخانه‌ها» خواند، تاکید کرد: در قوانین بالادستی کشور همچون قانون تعزیرات حکومتی امور بهداشتی و درمانی، قانون مقررات امور پزشکی و دارویی و نظایر آن، داروخانه به عنوان تنها رکن عرضه دارو معرفی شده و این الزام تضمین کننده عرضه ایمن و باکیفیت فراورده‌های سلامت محور به بیماران است.

دکتر سجاد اسماعیلی در گفت‌وگو با خبر روزانه، با تاکید براینکه هیچ اصلاح سیاست و تغییراتی در نوع عرضه دارو، نمی‌تواند جایگزین ساختار تخصصی داروخانه شود، افزود: داروخانه محور اصلی ارائه دارو و خدمات مربوط به کالاهای سلامت محور است، این موضوع در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه نیز به اثبات رسیده و نهادهای معتبر بین‌المللی از جمله سازمان سلامت جهانی، فدراسیون بین‌المللی داروسازی و نهادهای نظایر آن‌ها داروخانه را به عنوان ارایه دهنده دارو و خدمات دارویی به رسمیت شناخته و سازمان‌های رگولاتوری در کشورهای مختلف آن را به عنوان استانداردهای قانونی توسعه داده‌اند.

اسماعیلی تاکید کرد: دستورالعمل استاندارد بین‌المللی عملکرد خوب در داروخانه (Good Pharmacy Practice) در جهت تایید استانداردهای مربوط به خدمات دارویی تدوین شده و در اختیار متخصصان، پژوهشگران و ارائه دهندگان خدمات و مهم‌تر از همه سازمان‌های رگولاتوری حوزه فرآورده‌های سلامت محور جهت توسعه الزامات قانونی قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: افرادی که هیچ تخصصی در امور سیاست گذاری دارویی کشور نداشته، بهتر است ابتدا دوره‌هایی را جهت آشنایی با استانداردها و الزامات بین‌المللی و قانونی ارائه خدمات دارو در کشور گذرانده و سپس در حوزه‌ای تخصصی نظیر خدمات دارویی اقدام به اظهار نظر کنند.

سخنگوی سازمان غذا و دارو در پایان صحبت‌هایش گفت: از هر جهت داروخانه یک ساختار بین المللی و قانونی برای ارائه فرآورده های سلامت محور و خدمات مرتبط با آن بوده و الزامات اجرایی و نظارتی مربوطه را جهت ارائه خدمات مطلوب و همچنین نظارت حاکمیت و دفاع از حقوق مصرف کننده دارد.

گفتنی است پیش از این رییس مرکز بهبود کسب و کار وزارت اقتصاد در برنامه‌ای تلویزیونی، «داروخانه‌ها را کسب‌وکاری خوانده که به زودی سکویی شده و به سرنوشت تاکسی‌های تلفنی‌ دچار خواهند شد.» این اظهارات واکنش داروسازان، دست‌اندرکاران حوزه دارو و سازمان غذا و دارو را به دنبال داشته است.

انتهای پیام

تیم تحریریه علمی پزشکی

من به عنوان یک نویسنده علمی و پزشکی، تمام تلاشم را می‌کنم تا با ارائه مطالبی قابل فهم و مفید، به شما در درک بهتر مسائل سلامتی کمک کنم و راهنمایی‌های لازم را ارائه دهم تا بهترین اقدامات را در این زمینه انجام دهید.
دکمه بازگشت به بالا