علت صدای موتور یخچال هنگام خاموش شدن

یخچال و فریزر به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی روزمره ما تبدیل شده است و غذای ما را تازه و نوشیدنی‌ها را خنک نگه می‌دارد. با این حال، ممکن است متوجه شده باشید که وقتی یخچال خود را خاموش می‌کنید، صدای عجیبی از آن منتشر می‌شود. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم علت صدا دادن یخچال حین خاموش شدن را بررسی کنیم و راهکارهایی در مورد چگونگی به حداقل رساندن یا حذف صدا دادن یخچال حین خاموش شدن ارائه دهیم. بنابراین اگر سوال شما این است که چرا یخچال هنگام خاموش شدن صدا میده در این مقاله همراه ما باشید تا به این سوال پاسخ دهیم. همچنان می‌توانید برای مشاوره و تعمیر و سرویس یخچال از خدمات شرکت کارمین بهره‌مند شوید. با بیش از نیم قرن تجربه در زمینه نصب و تعمیر لوازم خانگی در کنار شماست تا علاوه بر پاسخ به سوال؛ چرا یخچال موقع خاموش شدن صدا میده، سرویس یخچال و دیگر لوازم خانگی از قبیل؛ کولر گازی، ماشین لباسشویی و ظرفشویی را انجام دهد.

آشنایی با مکانیسم کار یخچال

قبل از پرداختن به علت صدا دادن یخچال حین خاموش شدن و پاسخ به سوال چرا یخچال هنگام خاموش شدن صدا میده، ضروری است که کارکردهای اساسی یخچال را درک کنید. آشنایی با مکانیسم کار یخچال به شما کمک می‌کند تا درک بهتری از علت صدا دادن یخچال حین خاموش شدن داشته باشید.

اصل کار یخچال شامل چرخه مداوم فشرده سازی، تراکم، انبساط و تبخیر است. در اینجا یک مرور گام به گام از نحوه انجام فرآیند تبرید آورده شده است:

  1. فشرده سازی: کمپرسور گاز مبرد کم فشار را می‌کشد و آن را فشرده می‌کند و فشار و دمای آن را افزایش می‌دهد.
  2. چگالش: گاز مبرد با فشار بالا و دمای بالا به داخل کندانسور جریان می‌یابد و در آنجا گرما را به محیط اطراف آزاد می‌کند. در نتیجه، مبرد به مایعی با فشار بالا متراکم می‌شود.
  3. انبساط: مبرد مایع با فشار بالا از شیر انبساط عبور می‌کند که جریان آن را محدود می‌کند. این باعث کاهش فشار و دما با ورود مبرد به اواپراتور می‌شود.
  4. تبخیر: در داخل اواپراتور، مبرد مایع کم فشار تبخیر می‌شود و گرما را از هوای داخل یخچال جذب می‌کند. این فرآیند هوا را خنک می‌کند و به آن اجازه می‌دهد دمای پایین تری را حفظ کند.
  5. بازگشت به فشرده سازی: مبرد که اکنون در حالت گازی است، برای تکرار چرخه به کمپرسور باز می‌گردد. گردش مداوم مبرد دمای مورد نظر را در داخل یخچال حفظ می‌کند.

چرا یخچال موقع خاموش شدن صدا میده

۴ علت صدا دادن یخچال حین خاموش شدن وجود دارد،‌ که در ادامه پاسخ به سوال؛ چرا یخچال موقع خاموش شدن صدا میده؟ به توضیح هر یک می‌پردازیم.

علت اول؛ یکسان سازی فشار

یکی از دلایل اصلی که یخچال شما هنگام خاموش شدن صدا منتشر می‌کند و برای شما این سوال را ایجاد می‌کند که چرا یخچال موقع خاموش شدن صدا میده؟ یکسان سازی فشار است. هنگامی ‌که کمپرسور خاموش می‌شود، فشار داخل سیستم مبرد برابر می‌شود و باعث ایجاد صدای غرغر یا خش خش می‌شود. این نویز زمانی رخ می‌دهد که مبرد از حالت فشار بالا به حالت کم فشار تبدیل می‌شود.

علت دوم؛ چرخه یخ زدایی

بسیاری از یخچال‌های مدرن از چرخه یخ زدایی خودکار استفاده می‌کنند تا از تجمع یخ در محفظه فریزر جلوگیری کنند. در طول این چرخه، مکانیسم خنک کننده به طور موقت متوقف می‌شود و بخار یخ‌های انباشته شده را ذوب می‌کند. هنگامی که چرخه یخ زدایی به پایان می‌رسد و کمپرسور خاموش می‌شود، تغییر دمای ناگهانی می‌تواند صدای ترکیدن یا ترک خوردگی ایجاد کند. زیرا اجزای یخچال منقبض و تنظیم می‌شوند. بنابراین در پاسخ به سوال چرا یخچال هنگام خاموش شدن صدا میده؟ می‌توان این عامل را به چرخه یخ‌زدایی یخچال مرتبط کرد.

علت سوم؛ چکه آب

برخی از یخچال‌ها دارای یخ ساز اتوماتیک یا سینی جمع آوری هستند. وقتی یخچال را خاموش می‌کنید، آب باقیمانده در این اجزا ممکن است به داخل سینی یا ظرف تخلیه چکه کند و در نتیجه صدای چکیدن مشخصی ایجاد شود. این صدا در آب و هوای مرطوب یا زمانی که اخیراً از یخ ساز استفاده شده است بیشتر است.

علت چهارم؛ فن‌ها و موتورها

یکی دیگر از منابع بالقوه صدا هنگام خاموش کردن یخچال، فن‌ها و موتورها هستند. این قطعات گردش هوا را تسهیل می‌کنند و خنک کننده مناسب را حفظ می‌کنند. هنگامی که برق خاموش می‌شود، فن‌ها و موتورها ممکن است به طور لحظه ای به چرخش خود ادامه دهند و در حالی که به تدریج متوقف می‌شوند، صدای وزوز یا چرخش ایجاد می‌شود.

بیشتر بخوانید:

علت صدا دادن یخچال حین خاموش شدن

علت پنجم؛ خرابی فنر کمپرسور

عامل اصلی صدای کوبیده شدن بلند یا علت لگد زدن موتور یخچال در هر باری که کمپرسور یخچال خاموش می‌شود، فنرهای کمپرسور هستند. این محل دقیق و منبع صداهای تق‌تق است که می‌تواند نشان‌دهنده شکستگی اجزا باشد. اگر یخچال شما با چنین فنرهایی کار کند، می‌تواند علت صدای موتور یخال هنگام خاموش شدن باشد. در این صورت ممکن است کمپرسور دستگاه شما خراب باشد.

علت ششم؛ دمای زیاد

یکی دیگر از دلایل علت صدای موتور یخچال هنگام خاموش شدن باشد، گرمای بیش از حد است. شاید کمپرسور توسط چرخه خنک‌کننده برای سرد کردن یخچال تحت فشار قرار گرفته باشد. در این صورت کمپرسور اورلود می‌کند و از مدار خارج می‌شود. اگر در بازه‌های زمانی کوتاه این اتفاق افتاد، باید به فکر تعویض موتور باشید.

علت هفتم؛ خرابی تایمر دیفراست

خرابی تایمر یخ‌زدایی یخچال نیز می‌تواند دلیل دیگری باشد که شما صداهای تق‌تقی از یخچال خود دریافت می‌کنید. هر اتفاق عجیبی در تایمر یخ‌زدایی یخچال شما می‌تواند باعث ایجاد صداهایی در خاموش شدن یخچال باشد. در چنین حالتی، تعمیر تایمر بهترین ایده است.

علت هشتم؛ خرابی پرده‌های کندانسور

ممکن است پره‌های کندانسور با زباله‌های ضخیم یا لایه‌های کثیفی از گرد و خاک پوشیده شوند.بهترین راه برای رهایی از صداهای ایجاد شده، تمیز کردن تیغه‌های آن و مشاهده رفتار دستگاه، بعد از انجام این کار است.

چگونه صدا دادن یخچال حین خاموش شدن را قطع کنیم؟

در حالی که ممکن است نتوان به طور کامل صدای تولید شده هنگام خاموش کردن یخچال را از بین برد، اقدامات متعددی وجود دارد که می‌توانید برای به حداقل رساندن شدت آن انجام دهید. این اقدامات شامل موارد زیر است:

  • موقعیت یابی: اطمینان حاصل کنید که یخچال شما روی یک سطح صاف و دور از دیوارها یا سایر اشیایی که می‌توانند باعث لرزش شوند قرار گرفته باشد. این امر احتمال سر و صدای غیر ضروری ناشی از حرکت یا تماس را کاهش می‌دهد.
  • تعمیر و نگهداری معمولی: برای جلوگیری از تجمع گرد و غبار، کویل‌های کندانسور، تیغه‌های فن و سایر اجزای قابل دسترس را به طور مرتب تمیز کنید. گرد و غبار و می‌توانند در عملکرد صحیح اختلال ایجاد کنند و در هنگام خاموش شدن یخچال صداهای بلندتری ایجاد کنند.
  • تعمیر و نگهداری یخ زدایی: دستورالعمل‌های سازنده را برای یخ زدایی یخچال خود دنبال کنید. یخ‌زدایی و تمیز کردن منظم محفظه فریزر می‌تواند به جلوگیری از تجمع بیش از حد یخ کمک کند و متعاقباً پس از پایان چرخه یخ‌زدایی، شدت صدای ترک خوردن یا ترکیدن را کاهش دهد.
  • بازرسی حرفه ای: اگر هنگام خاموش شدن یخچال متوجه صداهای مداوم یا غیرعادی شدید ، ممکن است توصیه شود با یک تکنسین حرفه ای مشورت کنید. آنها می‌توانند هر گونه مشکل اساسی مانند قطعات معیوب یا قطعات شل را شناسایی و برطرف کنند، عملکرد مطلوب را تضمین کنند و نویز مخرب را به حداقل برسانند.

چرا یخچال هنگام خاموش شدن صدا میده

چه زمانی برا رفع علت صدا دادن یخچال حین خاموش شدن از تکنسین کمک بخواهیم؟

توصیه می‌شود در صورتی که هنگام خاموش شدن یخچال متوجه صداهای بلند مداوم یا غیرعادی شدید، از یک تکنسین کمک بگیرید. در حالی که سطحی از نویز طبیعی است، صداهای بیش از حد بلند یا غیرعادی می‌تواند نشان دهنده مشکلات اساسی باشد که نیاز به توجه حرفه ای دارد. این صداها ممکن است به دلیل قطعات شل یا معیوب، مشکلات موتور، نشت مبرد، یا سایر نقص‌های مکانیکی باشد. یک تکنسین واجد شرایط می‌تواند علت صدا دادن یخچال حین خاموش شدن را تشخیص دهد، تعمیرات یا تعویض‌های لازم را انجام دهد و اطمینان حاصل کند که یخچال شما به آرامی‌ و بی صدا کار می‌کند. اگر نگرانی‌هایی در مورد علت صدا دادن یخچال حین خاموش شدن دارید، با شرکت کارمین در تماس باشید. تکنسین‌های مجرب شرکت کارمین در خدمت شما هستند تا هر گونه اختلال دراگر وقتی کمپرسور یخچال آف میکند صدا عجیبی از آن میشنوید و به دنبال علت صدای موتور یخچال هنگام خاموش شدن هستید تا آن را رفع کنید باید برای اطلاع شما بگوییم، یخچال ها در حین کار صدای زیادی تولید می کنند. اما ممکن است با انواع صداهای یخچال مواجه شوید. برخی از صداهای رایجی که باید انتظار داشته باشید صدای تق تق (ناشی از منبسط و منقبض شدن لوله ها)، صدای زمزمه آروم (صدای عبور گاز) و صدای فن میتواند باشد.

اما علت صدای موتور یخچال هنگام خاموش شدن متاسفانه ممکن است از خود کمپرسور باشد اما به هر حال موارد احتمالی را بررسی میکنیم.

چرا یخچال در زمان آف کردن صدا میدهد؟

آیا می دانستید که حتی فرآیند یخ سازی نیز می تواند صدا ایجاد کند؟ این بدان معناست که همه صداها ممکن است نشان دهنده مشکلاتی در یخچال نباشد. از بین همه صداها، هنگام خاموش کردن کمپرسور یخچال، صدایی مثل لرزش و کوبیده شدن میتواند ترسناک‌ترین صدا باشد، زیرا به این معنی است که مشکلی در دستگاه وجود دارد. می دانیم که نگران کننده است، اما تا انتهای این مقاله همراه مرکز باشید.

درک چگونگی تعمیر علت صدای موتور یخچال هنگام خاموش شدن از خواسته ی کسانی است که با این مشکل روبرو شده اند. با این حال، گاهی اوقات شما تجربه و وقت این را ندارید، به این معنی که باید کار را به تکنسین بسپارید. اما برای درک بهتر از مشکل بیایید یاد بگیریم که مشکل از کجا خواهد بود.

صدای کمپرسور یخچال هنگام خاموش شدن (علل)

فکر می کنم باید بدانید که کمپرسور مهم ترین جزء هر یخچال است. این نشانه واضحی است که اگر به درستی کار نکند، کل عملکرد دستگاه متوقف خواهد شد زیرا کارکرد درست یخچال و ساید شما بسیار به آن بستگی دارد. بیشترین سئوالی که در نگرانی های مشتریان از مجموعه تعمیر24 پرسیده شده است که چگونه می توان تشخیص داد که آیا دستگاه کار می کند یا نه؟!

برای اینکه بتوانید وضعیت عملکرد آن را مشخص کنید، گوش های خود را در پشت دستگاه قرار دهید. هر گونه صدای زمزمه آرامی را تأیید کنید. نباید این صدا خیلی بلند باشد ادامه گوش دادن به چنین صدایی گیج کننده است، اما شنیدن آن میتواند تاییدی بر کارکرد موتور یخچال شما باشد.

علت صدای موتور یخچال هنگام خاموش شدن

خرابی فنرها کمپرسور علت صدای موتور یخچال هنگام خاموش شدن

عامل اصلی صدای کوبیده شدن بلند یا علت لگد زدن موتور یخچال در هر دفعه که کمپرسور یخچال خاموش می شود فنرهای کمپرسور هستند. این محل دقیق و منبع صدا های تق تق است و می تواند نشان دهنده شکستگی اجزا باشد. اگر دستگاه شما با چنین فنرهایی کار کند، میتواند علت صدای موتور یخچال هنگام خاموش شدن باشد. مطمینا هیچ کس حتی دوست ندارد بشنود که کمپرسور یخچال را تعویض کند زیرا بسیار گران است اما در اینصورت باید به شما بگوییم است.

هنگامی‌که فن روشن شده ولی کمپرسور استارت نمی‌شود، خرابی خازن کولر گازی می‌تواند علت کار نکردن انواع کمپرسور کولر گازی باشد

گرمای زیاد و صدا دادن کمپرسور در زمان اتومات کردن

یکی دیگر از دلایلی که ممکن است علت صدای موتور یخچال هنگام خاموش شدن باشد، گرمای بیش از حد است. شاید کمپرسور توسط چرخه خنک کننده برای سرد کردن یخچال تحت فشار قرار گرفته باشد. در این صورت کمپرسور اورلود میکند و از مدار خارج میشود اگر در بازه های زمانی کوتاه این اتفاق افتاد باید به فکر تعویض موتور باشید.

معیوب بودن تایمر دیفراست علت صدای کمپرسور در زمان آف شدن

خرابی نیز میتواند دلیل دیگری باشد که شما صداهای تق تقی از یخچال خود دریافت می کنید. هر چیز عجیبی در تایمر یخ زدایی یخچال شما می تواند باعث ایجاد صداهای تق تق در هنگام خاموش شدن یخچال شود. برای چنین موردی، تعویض تایمر بهترین ایده میباشد.

قبل از تلاش برای تعمیرات، همیشه توصیه می شود که با بررسی دقیق مشکل شروع کنید. این را باید بگوییم گاهی اوقات ممکن است کمپرسور خراب باشد و در نتیجه صداهایی حین خاموش شدن خواهید شنید. با این حال، چندین عامل دیگر هم وجود دارد که می توانید آنها را جستجو کنید. همچنین ممکن است چنین صداهایی را از دستگاه بشنوید زیرا سرویس یا نگهداری خوبی انجام نداده اید.

پره های کندانسور مشکل دارند

پره های کندانسور یخچال ممکن است با زباله های ضخیم و لایه های کثیفی از گرد و خاک پوشانده شوند. با چنین حالتی، شما شروع به شنیدن صداهای تق تق از قسمت پایین دستگاه خواهید کرد. بهترین ترفند تمیز کردن تیغه های آن و مشاهده رفتار دستگاه است بعد از انجام اینکار است.

چگونه صدای یخچال را قطع کنیم | صدای تق تق یخچال نی نی سایت | علت صدای تیک تیک یخچال سامسونگ

 عیب یابی و حل علت صدای موتور یخچال هنگام خاموش شدن

تعمیر کمپرسور خراب یخچال امکان پذیر نیست. اما میتوانید تعویض رله استارت یا کندانسور را به عنوان راه حلی خوشبینانه در نظر بگیرید. با این حال، چندین اقدام وجود دارد تا صدا کمپرسور یخچال را حین خاموش شدن قطع کنید میتوانید هر یک را انتخاب کنید بسته بودجه ای که برای حل این مشکل در نظر میگیرد.

تعویض کمپرسور:

اگر خرابی از کندانسور یا رله استارت نبود برای رفع علت صدای موتور یخچال هنگام خاموش شدن، تعویض کمپرسور بهترین گزینه است.

با این حال، باید بدانید که انجام اینکار گران است و ممکن است مقداری از پس انداز شما را از بین ببرد. به غیر از هزینه کمپرسور، هزینه ی تعویض وکیوم و شارژ گاز را نیز در نظر باید گرفت.

خرید یخچال جدید:

دومین اقدامی که فرد می تواند انجام دهد، خرید یک یخچال جدید است. تعجب نکنید اگر قادر به پرداخت هزینه برای یخچالی جدید هستید میتوانید بجای هزینه برای تعویض کمپرسور یخچالی جدید را جایگزین کنید. قدیمی بودن یخچال چالش‌های زیادی دارد و صداهای از جمله آنهاست. برای یک یخچال قدیمی زیاد خرج نکنید، سراغ مدل جدید بروید و صدای تق تق را فراموش کنید.

تحمل سر و صدا:

یکی دیگر از اقداماتی که می توانید انجام دهید این است که اگر دستگاه شما سرمایش خود را هنوز دارد صدای آن را تحمل کنید. گاهی اوقات یخچال می تواند به درستی کار کند که ممکن است علت صدای یخچال هنگام. اگر می ترسید به دنبال جایگزینی بروید، می توانید صداها را تحمل کنید و به استفاده از دستگاه ادامه دهید. بله، چیزی که نیاز دارید این است که تا زمانی که کمپرسور کاملاً بسوزد، با سر و صدای یخچال هنگام خاموش شدن بسازید.

منبع برخی از مطالب

سیستم یخچال را برطرف کرده و خدمات سرویس و و دیگر لوازم برقی خانه از قبیل؛ ماشین ظرفشویی، ماشین لباسشویی و اسپیلت را انجام دهند. برای این منظور وارد سایت کارمین شوید و با ثبت درخواست،‌ رفع اختلال در عملکرد یخچال را به کارشناسان حرفه‌ای کارمین بسپارید.

 

دکمه بازگشت به بالا