فیلم| سی و سه پل و زیبایی‌اش از دیدرس خارج شد!

آفتاب‌‌نیوز :

قصه آلودگی هوا آن‌چنان سر درازی دارد که بر پهنای آسمان نصف‌جهان گسترده شده است و قصد رخت‌بستن و رفتن ندارد، داستان بی‌پایان آلودگی که شهر در هاله‌ای از دود و سیاهی گرفتار شده و حال‌وهوای پاییزی شهر در حصار آلودگی رنگ باخته است.

ماجرای آلودگی کلان‌شهر‌ها از ابتدای پاییز امسال همچون سال‌های اخیر به سناریوی تکراری فصل سرد مبدل شده است که با افزایش آلایندگی‌های زیست‌محیطی از ابتدای پاییز، بار‌ها طی هفته‌های متوالی آمار و ارقام میزان آلایندگی‌ها به مرز هشدار و جو پایدار تشدیدکننده رسید و مدارس استان‌ها را به تعطیلی کشاند.

در حالی که شهروندان غبار سیاه‌آلودگی را با چشم می‌بینند و آلاینده‌ها را نفس می‌کشند، این در حالی است که گاهی نیز بر اساس همین شاخص‌ها هوا در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس گزارش می‌شود، اما شاخص کیفی بعضی ایستگاه‌های پایش وضعیتی بسیار ناسالم را نشان می‌دهد.

منصور شیشه‌فروش مدیرکل مدیریت بحران اصفهان در خصوص اقدامات انجام‌شده در راستای کاهش آلودگی هوا و انتشار آلاینده‌ها در اصفهان، گفت: حدود ۴۰ تیم گشت و نظارت به‌منظور کنترل و برخورد با واحد‌های آلاینده در اصفهان فعال هستند.

وی ادامه داد: در ۲۴ ساعت گذشته با پایش تیم‌های گشت و نظارت ۹۱ منبع آلاینده متخلف شامل ۳۰ عملیات خاکبرداری، ۲۰ عملیات بتن‌ریزی، ۲۷ کوره آجرپزی و ۱۴ کارگاه تولید زغال متوقف شدند و با صاحبان آن‌ها برخورد قانونی به‌عمل آمد، همچنین در این مدت ۴ واحد آلاینده در شعاع ۵۰ کیلومتری پلمب شدند و ۲۰ واحد دیگر اخطاریه دریافت کردند.

مدیرکل مدیریت بحران اصفهان بیان کرد: از شب گذشته تاکنون ۲۵۰ مورد پایش صورت گرفته است و ۲۵۰۰ مورد از خودرو‌های دودزا و فاقد معاینه فنی نیز توسط پلیس راهنمایی و رانندگی اعمال قانون شدند.

وی در خصوص اعضای تیم‌های گشت و نظارت کنترل آلودگی هوا، گفت: این تیم‌ها شامل نمایندگان محیط زیست، صنعت و معدن، مرکز بهداشت و شهرداری هستند.

شیشه‌فروش با گلایه از ترافیک شهری در روز‌های تعطیلی مدارس و ادارات به‌دلیل آلودگی هوا، متذکر شد: از آحاد مردم درخواست می‌کنیم نسبت به اجرای مصوبات کارگروه اضطرار شرایط آلودگی هوا پای‌بند باشند، متأسفانه امروز نیز با ترافیک شهری مواجه بودیم که با توجه به هشداری‌ها عنوان‌شده انتظار می‌رود مصوبات کارگروه با جدیت توسط مردم و دستگاه‌های ذی‌ربط اجرایی شود.

وی همچنین با اشاره به انتشار دود غلیظ از کارخانه ذوب‌آهن در چهاردهم آذرماه، اظهار داشت: پس از وقوع این اتفاق بلافاصله تیم‌های اداره‌کل محیط زیست به کارخانه ذوب‌آهن اعزام شدند و ضمن پیگیری از طریق مقامات قضایی با مسببان آن برخورد شد تا به‌منظور تکرار این اتفاق اقدامات جدی صورت بگیرد.

 

نویسنده تحریریه مطالب حوادث

نویسنده حوادث با استعداد در ارائه دیدگاه‌های متنوع هستم. از طریق بررسی مختلف زوایای رویدادها، برای خوانندگان دیدگاه جدیدی را به ارمغان می‌آورم.
دکمه بازگشت به بالا