حوادث

آغاز بارش باران و برف در برخی استان‌ها از فردا

آفتاب‌‌نیوز :

پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی نشان می‌دهد امروز در بیشتر مناطق کشور جو پایداری حاکم است. فردا پنجشنبه در استان‌های اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی و شمال و شرق خراسان رضوی بارش باران گاهی همراه با رعدوبرق، وزش باد و در ارتفاعات بارش برف پیش‌بینی می‌شود، این وضعیت تا بعدازظهر روز جمعه در این مناطق ادامه دارد.

پنجشنبه همچنین در مناطقی از ایلام، خوزستان، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، شمال فارس و ارتفاعات غربی اصفهان نیز افزایش ابر و رگبار پراکنده گاهی همراه با رعدوبرق و در ارتفاعات بارش برف پیش‌بینی می‌شود.

شنبه هفته آینده در شمال خراسان رضوی بارش‌های پراکنده روی می‌دهد و در سایر مناطق کشور تا یکشنبه جو پایداری حاکم است و انتظار می‌رود غلظت آلاینده‌های جوی در شهر‌های صنعتی تهران، کرج، تبریز، اراک و اصفهان افزایش یابد. 

دمای هوا از پنجشنبه تا شنبه هفته آینده در نیمه شمالی کشور به‌ویژه سواحل دریای خزر به‌طور محسوسی کاهش می‌یابد. امروز خلیج فارس و از بعدازظهر پنجشنبه و طی روز جمعه دریای خزر مواج است.

دیروز رئیس مرکز ملی پیش‌بینی وضع هوای سازمان هواشناسی با ابراز این‌که “از اوایل هفته آینده شرایط برای انباشت آلاینده‌ها در تهران فراهم می‌شود”، گفت: تا یک هفته آینده در تهران بارندگی نداریم.

صادق ضیائیان با بیان این‌که “هفته خوبی را برای تهران داشتیم”، اظهار کرد: علاوه بر وزش باد عبور سامانه‌های جوی را در آسمان پایتخت داشتیم و شرایط برای آلودگی هوا فراهم نبود.

وی ادامه داد: چهارشنبه مقداری غلظت آلاینده‌ها در تهران افزایش می‌یابد و روز پنجشنبه وضعیت بهبود می‌یابد، مجدداً از اواخر روز جمعه و به‌ویژه شنبه هفته آینده شرایط برای انباشت آلاینده‌ها در تهران فراهم می‌شود.

وی با ابراز این‌که “هفته آینده به‌احتمال زیاد هفته خوبی به‌لحاظ آلودگی هوا در تهران نداشته باشیم”، افزود: پیش‌بینی می‌کنیم حداقل تا اواسط هفته آینده به‌روی شهر تهران جو پایداری حاکم است و وزش باد را به‌اندازه کافی برای تهویه هوا نخواهیم داشت.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی وضع هوای سازمان هواشناسی درباره بارش‌ها نیز گفت: برای تهران تقریباً از روز سه‌شنبه به بعد انتظار بارش را تا یک هفته آینده نداریم. در کشور نیز امروز اکثر مناطق کشور بدون بارش هستند و روز چهارشنبه نیز این‌گونه است.

ضیائیان اضافه کرد: روز پنجشنبه، اما برای استان‌های ساحلی دریای خزر بارش پیش‌بینی شده است. روز جمعه ۸ دی‌ماه نیز شاهد بارش در گیلان، مازندران، شمال شرقی خراسان رضوی، شمال خراسان شمالی و ارتفاعات کرمان خواهیم بود.

وی گفت: روز شنبه در ارتفاعات استان کرمان بارش روی می‌دهد و در سایر مناطق کشور خیلی انتظاری برای بارش نداریم.

توصیف سامانه: وزش باد به‌نسبت شدید و افزایش ارتفاع موج

زمان شروع: پنجشنبه ۱۴۰/۱۰/۰۷

زمان پایان: اواخر وقت جمعه ۱۴۰۲/۱۰/۰۸

نوع مخاطره: افزایش بیشینه سرعت وزش باد تا ۲۶ نات و افزایش بیشینه ارتفاع موج در سواحل تا ۱.۵ متر و دور از ساحل بیش از ۱.۵ متر

منطقه اثر: پنج‌شنبه ۱۴۰۲/۱۰/۰۷ و جمعه ۱۴۰۲/۱۰/۰۸: مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های گیلان، مازندران و گلستان، در دریای خزر.

اثر مخاطره: خطر غرق شدن شناگران و آسیب به تور‌های صیادی، احتمال آسیب به شناور‌های سبک و تفریحی و اختلال در فعالیت‎‌های ساحلی و فراساحل.

توصیه: منع شنا و غواصی، محدودیت در تردد شناور‌های سبک و تفریحی، منع فعالیت‌های شیلاتی، اتخاذ تمهیدات لازم جهت ورود و خروج کشتی‌ها به بنادر و فعالیت‌های پشتیبانی صنایع فراساحل.

نویسنده تحریریه مطالب حوادث

نویسنده حوادث با استعداد در ارائه دیدگاه‌های متنوع هستم. از طریق بررسی مختلف زوایای رویدادها، برای خوانندگان دیدگاه جدیدی را به ارمغان می‌آورم.
دکمه بازگشت به بالا