علمی و پزشکی

از اهمیت تشخیص زودهنگام سرطان سینه غافل نشوید

آفتاب‌‌نیوز :

دکتر ملیحه دیانی عضو هیات علمی دانشگاه، متخصص رادیوتراپی و خون نیز در این خصوص گفت: ابتلا به سرطان پستان مساوی با پایان امید به زندگی نیست و درمان در مراحل اولیه، علاج بخش میباشد، پس با انجام خود مراقبتی‌ها و تشخیص زودهنگام توده‌های مخفی، قدمی در جهت حفظ سلامتی خود برداریم.

 ویبا بیان اینکه در زنانی که به صورت منظم و ماهیانه خود را معاینه میکنند احتمال تشخیص سرطان در مراحل اولیه و در نتیجه شانس درمان موفق تر، بیشتر میباشد گفت: این باور نادرست را که معاینات منظم باعث رشد توده‌های مخفی میشوند را باید فراموش کنیم.

این پزشک متخصص تاکید کرد: زنان در دوره بارداری و یائسگی نیز در روز مشخصی در هر ماه میبایست معاینات را انجام دهند. معاینه توسط پزشک سالانه و یا در موارد خاص با فواصل کمتر باید انجام گیرد. روش معاینه توسط خود را با پزشک در میان بگذارید تا از صحت انجام آن مطمئن شوید.

به گفته وی انجام معاینات منظم پستان‌ها توسط خود فرد، بهترین روش کشف هرگونه تغییر در بافت پستان و توده‌های مخفی است و مناسب‌ترین زمان معاینه از سن بیست سالگی بصورت ماهیانه و در چند روز ابتدایی بعد از اتمام دوره قاعدگی، میباشد.

دکتر دیانی با بیان اینکه سرطان (بدخیمی) پستان اولین سرطان شایع و دومین علت مرگ ناشی از سرطان در بین زنان میباشد گفت: این بدخیمی در بین مردان نیز دیده میشود و عوامل مختلفی در بروز این سرطان نقش دارند که از آن‌ها می‌توان افزایش سن، سابقه خانوادگی مثبت، شروع زودرس قاعدگی، یائسگی دیررس، نداشتن سابقه زایمان، مصرف سیگار، مصرف دارو‌های هورمونی طولانی مدت، چاقی و مصرف بی رویه چربی‌ها بخصوص در میانسالی و .. را نام برد.

وی اظهار داشت:از علایم شایع سرطان میتوان به وجود توده و تورم در بافت پستان، خارش و تغییرات پوستی و بزرگ شدن غدد لنفاوی زیر بغل اشاره کرد.

وی در ادامه به بیان ۸ باور نادرست در خصوص سرطان پستان پرداخت و به موارد زیر اشاره کرد:

۱. فقط افراد سالمند به آن مبتلا نمیشوند، و در هر سنی میتواند اتفاق بیفتد

۲. اگر شما یک فاکتور خطر برای سرطان پستان دارید الزاما به آن مبتلا نخواهید شد.

۳. اگر در خانواده شما سابقه ابتلا به سرطان پستان وجود ندارد باعث حفاظت شما از ابتلا به سرطان نخواهد شد و تنها حدود ده درصد موارد سرطان پستان در زمینه خانوادگی اتفاق میفتد.

۴. احتمال ابتلای مردان به سرطان پستان وجود دارد

۵. لمس هر توده در پستان نشاندهنده وجود بدخیمی نمیباشد

۶. استفاده از دئودورانت‌ها و.. موجب ابتلا به سرطان نخواهد شد

۷. الزاما سرطان‌های پستان با درد همراه نیستند و اغلب توده بدون درد از نشانه‌های اولیه سرطان پستان میباشد.

۸. نیاز به انجام بیوپسی در صورت تشخیص پزشک، موجب انتشار و پخش بیماری نخواهد شد و با باور نادرست پخش بیماری به دنبال نمونه برداری، تشخیص و درمان به موقع و موثر را به تاخیر نیندازید.

تیم تحریریه علمی پزشکی

من به عنوان یک نویسنده علمی و پزشکی، تمام تلاشم را می‌کنم تا با ارائه مطالبی قابل فهم و مفید، به شما در درک بهتر مسائل سلامتی کمک کنم و راهنمایی‌های لازم را ارائه دهم تا بهترین اقدامات را در این زمینه انجام دهید.
دکمه بازگشت به بالا