اجتماعی

چند آنتی‌بیوتیک جدید وارد فهرست دارویی کشور شد

چند آنتی‌بیوتیک جدید وارد فهرست دارویی کشور شد

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: به‌تازگی چند آنتی‌بیوتیک جدید وارد فهرست دارویی کشور شده است اما باید در مورد مصرف بی‌رویه و اندیکاسیون‌های تجویز این داروها اقدامات جدی‌تری صورت گیرد.

به گزارش گروه سلامت خبرگزاری علم و فناوری آنا، سید حیدر محمدی در همایش معاونان غذا و داروی دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی سراسر کشور روز جمعه در سالن همایش‌های بین‌المللی بوستان اهواز معاون وزیر بهداشت افزود: در زمان حاضر فروش اینترنتی دارو غیرقانونی است و داروهای تقلبی، غیرمجاز و غیر ایمن در بستر فضای مجازی و بدون اینکه بدانیم این فرآورده دارو است یا دارونما به دست مصرف‌کننده می‌رسد.

او گفت: ما نظارت‌های سختی روی داروخانه‌ها اعمال می‌کنیم اما برخی سکوهای اینترنتی داروهای قاچاق، غیرمجاز و با منبع نامعلوم را به فروش می‌رسانند.

رئیس سازمان غذا و دارو از مردم خواست که به‌هیچ‌وجه از بسترهای ناامن که سازمان غذا و دارو تا این لحظه هیچ‌یک از آنها را تأیید نکرده است دارو تهیه نکنند و در صورت خرید مسئولیت هر عواقبی با خریدار است.

معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو گفت: تدوین دستورالعمل دارورسانی درب منزل در دستور کار قرار دارد تا بر این اساس داروی سالم از طریق داروخانه زیر نظر داروساز از مسیر سالم به دست بیمار واقعی برسد.

محمدی با اشاره به اینکه وضعیت حوزه دارو و تجهیزات پزشکی در سال جاری بهتر از سال گذشته است اظهار کرد: در حوزه دارو پس از مدتی وقفه در تخصیص ارز، از اواخر تیرماه امسال شرایط تخصیص و تأمین با همکاری بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بهبود یافت.

او با اشاره به کاهش کمبودهای دارویی در ماه‌های اخیر اظهار کرد: داروهای “وارفارین” و “متی مازول “داروهایی است که طی ماه‌های اخیر با کمبود مواجه بود که خوشبختانه محموله‌هایی از این داروها توزیع و محموله‌های بعدی نیز تأمین و توزیع خواهد شد.

معاون وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی با تأکید بر اینکه مشکلات ایجاد شده در حوزه شیر خشک در نمای بیرونی و فضای رسانه بیشتر از واقعیت بود، گفت: به دلیل مشکلاتی که در چهار ماه اول سال در تأمین ارز داشتیم تأمین ماده اولیه شیر خشک با مشکل مواجه شد و تولیدکنندگان بزرگ این فرآورده از ذخایر خود نسبت به تأمین بازار اقدام کردند، در شهریور و آنلاین امسال به دلیل کم شدن ۲۰ درصدی ذخایر اصلی و بروز نگرانی بین خانواده‌ها و خرید بیشتر، مشکلاتی در بازار به وجود آمد به‌طوری‌که در برخی از آمارها برخی افراد اقدام به خرید ۲۰۰ قوطی شیر خشک کرده بودند.

رئیس سازمان غذا و دارو با بیان به اینکه ثبت سامانه شیر خشک‌های رژیمی از سال گذشته در کشور آغاز شده است، گفت: موضوع ثبت سامانه شیر خشک‌های رگولار نیز به دلیل لزوم ایجاد زیرساخت‌های لازم از ۲۰ مهرماه امسال آغاز شد، اگرچه هنوز استعلام شیر خشک در برخی داروخانه‌ها انجام نمی‌شود اما طبق آمارهای سامانه تیتک استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی و خوزستان بیشترین مصرف را داشته‌اند که یکی از دلایل آن بالا بودن نرخ زادوولد در این استان‌هاست.

محمدی با اشاره به اینکه با اصلاح سیاست‌های ارزی، کمی از نگرانی‌ها در مورد موضوع قاچاق معکوس برطرف شده است، افزود: در ماه اخیر (آذرماه) ۱۲ میلیون قوطی شیر خشک در سراسر کشور توزیع شد که آمار بی‌سابقه‌ای است، در زمان حاضر بر اساس گزارش‌های میدانی، وضعیت شیر خشک به وضعیت پایدار رسیده است و چنانچه معاونان غذا و دارو هر استان گزارشی را مبنی بر کمبود اعلام کند به‌سرعت تأمین خواهد شد.

او در ادامه سخنان خود به اهمیت تجویز و مصرف منطقی داروها اشاره کرد و گفت: متأسفانه مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها در کشور بسیار بالاست و علاوه بر تحمیل هزینه‌های سنگین به حوزه سلامت باعث ایجاد مقاومت میکروبی می‌شود؛ به‌تازگی چند آنتی‌بیوتیک جدید وارد فهرست دارویی کشور شده است اما باید در مورد مصرف بی‌رویه و اندیکاسیون‌های تجویز این داروها اقدامات جدی‌تری صورت گیرد.
رئیس سازمان غذا و دارو با تأکید بر لزوم ایجاد سقف مجاز و اصلاح اندیکاسیون‌ها به خصوص در مورد اقلام دارویی دارای کمبود گفت: در برخی از داروها مانند آلبومین و IVIG که تأمین آنها سخت و پرهزینه است مصرف بی‌رویه و نادرست را شاهد هستیم که باید در سامانه نسخه‌نویسی الکترونیک برای اندیکاسیون آن‌ها محدودیت‌هایی اعمال شود.

وی با اشاره به اینکه تسهیل دارورسانی درب منزل به صورت آزمایشی برای والدین شهدا و جانبازان بالای ۵۰ درصد اجرایی شده است، خاطرنشان کرد: در حال تدوین دستورالعمل دارورسانی درب منزل هستیم تا دسترسی مردم به دارو را درب منزل مهیا کنیم؛ این موضوع فروش اینترنتی دارو نیست بلکه دارورسانی درب منزل است که دستورالعمل آن در حال تدوین بوده و بر این اساس داروی سالم از طریق داروخانه، زیر نظر داروساز از مسیر سالم به دست بیمار واقعی خواهد رسید.

بخش مطالب اجتماعی

پژوهشگر جامعه‌شناسی با تمرکز بر مسائل تربیتی و آموزشی در جامعه.
دکمه بازگشت به بالا