علمی و پزشکی

پلمب ۴۰۳۸ مرکز غیرمجاز فعال در حوزه درمان در ۹ ماهه اول امسال

معاون درمان وزارت بهداشت از پلمب ۴۰۳۸ مرکز غیرمجاز فعال در حوزه درمان در ۹ ماهه اول سال جاری، خبر داد.

به گزارش خبر روزانه، دکتر سعید کریمی، در همایش کشوری “قوانین حقوقی مرتبط با نظارت بر سلامت” که با حضور مدیران و روسای ادارات نظارت بر درمان دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور برگزار شد، با بیان اینکه حوزه نظارت، یکی از مهمترین و درعین حال سخت ترین بخش های معاونت درمان است، اظهار کرد: در دولت سیزدهم، رویکرد ما نسبت به حوزه نظارت از حالت جزیره ای و تصمیم گیری های محدود به وزارتخانه، تغییر روش پیدا کرد و به این منظور، از خرداد ماه سال گذشته قرارگاه نظارت بر سلامت در وزارت بهداشت با حضور معاون درمان وزارت بهداشت و معاونین درمان دانشگاه های علوم پزشکی سطح تهران، دادستانی کل کشور، سازمان تعزیرات حکومتی، سازمان نظام پزشکی، دادسرای جرایم پزشکی، بازرسی، حراست، سازمان غذا و دارو، معاونت حقوقی و سایر ذینفعان حوزه سلامت تشکیل شد و مقرر شد که متناظر با آن، در تمامی استان ها این قرارگاه شکل گیرد.

وی حوزه پیشگیری را یکی از موضوعات مهم معاونت درمان عنوان و بیان کرد: در زمینه پیشگیری نیز همایش ها و جلسات آموزشی زیادی برگزار شده است.

کریمی، روش های جدید نظارت، سامانه نظارت و ثبت آن، خوداظهاری و اعتباربخشی را از دیگر موضوعات مهم در حوزه درمان عنوان کرد و افزود: قبلا اعتباربخشی فقط در مورد بیمارستان ها و مراکز درمانی بزرگ انجام می شد، اما این اقدام در مورد مراکز جراحی محدود نیز انجام شد و اعتباربخشی درمانگاه ها و مراکز کوچک تر نیز در دستور کار است.

وی با تاکید بر لزوم اصلاح قوانین برخورد با افراد پزشک نماوی با تاکید بر لزوم اصلاح قوانین برخورد با افراد پزشک نما، تصریح کرد: طبق قانون افرادی که در امور درمانی مداخلات غیرمجاز انجام می‌دهند، فقط جریمه مالی می شوند، بنابراین مجازات ها بازدارنده نبود و نیاز به اصلاح داشت که لایحه اصلاح شده، تنظیم شد و در کمیسیون‌های دولت نهایی شده و به زودی به مجلس ارسال می شود. در لایحه اصلاح شده، حبس درجه ۶ و ضبط اموال فرد خاطی و سایر مجازات های سختگیرانه، مورد ملاحظه قرار گرفته است.

معاون درمان وزارت بهداشت در ادامه بر لزوم تشکیل جلسات قرارگاه در استان‌ها تاکید کرد و گفت: در ۹ ماهه اول سال جاری، ۴۰۳۸ مرکز غیرمجاز پلمب شده است که رقم بالایی بوده و باید با متخلفان برخورد سختگیرانه و بازدارنده صورت گیرد، چراکه این افراد جان و سلامتی مردم را به خطر می اندازند، در اینگونه موارد هیچگونه رافت و بخششی درکار نخواهد بود.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، او در پایان خطاب به مدیران و روسای ادارات نظارت بر درمان دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور، تاکید کرد: درخصوص مراکز غیرمجاز و افراد پزشک نما بسیار حساس و دقیق باشید و چنانچه گزارشی دریافت کردید، بلافاصله پیگیری کنید.

انتهای پیام

تیم تحریریه علمی پزشکی

من به عنوان یک نویسنده علمی و پزشکی، تمام تلاشم را می‌کنم تا با ارائه مطالبی قابل فهم و مفید، به شما در درک بهتر مسائل سلامتی کمک کنم و راهنمایی‌های لازم را ارائه دهم تا بهترین اقدامات را در این زمینه انجام دهید.
دکمه بازگشت به بالا